13/1/16

FİLELEFTEROS gazetesinin bugünkü ana haberi Kıbrıs'ın Troyka'nın uyum programı memorandumdan çıkacak olması. Gazeteye göre Kıbrıs Hükümeti Troyka'dan alacağı son 300 milyon Euroluk kredi taksitini dikkate almaksızın memorandumdan çıkma hazırlığı içinde. Hükümet Mart ayı başına kadar Kıbrıs Telekomünikasyon Kurumu konusunu kapatacağını ve memorandumu normal bir şekilde tamamlayacağı umudu içerisinde. Euro Grup yarın toplanacak ve Hükümet buradan Kıbrıs Telekomünikasyon Kurumuyla ilgili ön talepler karşılanmadığı için kredi dilimin onay verilmeksizin olumlu yorumlar duymayı bekliyor. Programdan çıkış için Kıbrıs açısından diğer iki önemli tarih de Euro Grup'un 11 Şubat ve 7 Mart toplantıları olacak. Hükümet Troyka'dan son kredi dilimini alamayacağından mali gereksinimleri için ön bazı adımlar atıyor. Dün bu çerçevede 2016 yılı gereksinimlerini karşılamak için 226 milyon Euroluk 7 yıllık devlet bonosu çıkardı. Kıbrıs'ın 2016 yılı gereksinimleri için 1,2 milyar Euro^ya ihtiyaç duyduğu belirtiliyor. Kıbrıs'ın 7 yıllık devlet bonoları için faizler %3,04 ile %3,25 arasında oynadı. Bu arada kamu ekonomisi hedeflerinin 2015-2016 dönemi için beklenenden az da olsa daha pozitif olduğu kayda değer. 2015 yılı için bütçe artısı 409 milyon Euro'ya, Gayri Safi Yurt İçi Hasılanın %2,4'üne yükseldi. Bir önceki yıl bu rakam 334 milyondu ve bunun Gayri Safi Yurt İçi Hasıla'ya oranı da %1,9'du. 2016 yılı için ise hedef 473 milyon Euro.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
-Cumhurbaşkanı Anastasiadis Davos'ta Uluslararası örgüt tarafından davet yapılması durumunda Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Ban Ki Mun ve Kıbrıslıtürk lider Mustafa Akıncı ile üçlü bir görüşmeyi olasılık dışı görmüyor. Cumhurbaşkanının daha davet yapılmadan böylesi bir görüş açıklaması soru işaretlerini de beraberinde getirdi. Ya Birleşmiş Milletler'in bu yönde bir arzusu var ve Cumhurbaşkanı buna katılma konusunda kararlılığını ortaya koymak istiyor ya da Cumhurbaşkanı'nın kendisi böylesi bir toplantı için Kıbrıs sorununda durumun netleşmesi ve sorunların ortaya konması için zamanın uygun olduğunu düşünüyor. Veriler ne isterse olsun Amerikalıların, Britanyalıların ve Türklerin var olacağı bir ortamda böylesi bir gelişme günün sonunda yönetilir olmaktan çıkabilir. Birleşmiş Milletler'in süreç son evresine girmeden Genel Sekreter Ban Ki Mun ile Anastasiadis ve Akıncı arasında böylesi bir görüşmeyi önceden planladığı biliniyor. Eide bu süreçte dört evre planlamış durumda. İlk evre görüş birliklerinin kayda geçirilmesi, görüşmelerin yoğunlaştırılması, Genel Sekreter ile görüşme ve son evre. Bu arada Lefkoşa'nın bu son çıkışıyla gayri resmi beşli görüşme düşüncesini ta baştan ortadan kaldırdığı görüldü.

POLİTİS gazetesinin bugünkü ana haberi taşımacılıkta yolcular için sigorta vergisi. Gazeteye göre Ulaştırma Bakanı'na Hermes Airport şirketi ile ülkenin iki uçak alanının güvenlik hizmetlerini en kısa sürede üstlenmesi için tamamlayıcı bir anlaşmaya varması yetkisi verildi. Bunun giderleri de giden yolcu başı ödenen 1,35 Euroluk verginin 4 ile 6 Euro arası bir rakama çıkarılması ile karşılanacak. Ulaştırma Bakanı, Bakanlar Kurulu'na bu yönde bir öneri sundu. Uçak alanlarında güvenliğin özelleştirilmesi olgusu teknokratlardan oluşan bir komitenin hazırladığı ve dört alternatif ileri süren rapor üzerinde gündeme geldi. Bu alternatife göre "polis özel güvenlik güçleri ile yer değiştirecek. " Komiteye göre bu senaryo iki evrede uygulanabilir Kriterlere göre güvenliği devralacak şirket de Kıbrıslı olamayacak.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
-DİKO Başkanı Nikolas Papadopulos Kıbrıs sorununda beşli konferans toplanmasından korkuyor. Papadopulos Atina'da Yunanistan Cumhurbaşkanı ile gerçekleştirdiği görüşme sonrası Kıbrıs Haber Ajansı'na yaptığı açıklamada bu konuyu gündeme getirdi. Konuya ilişkin duyduğu endişeleri Yunanistan Cumhurbaşkanı'na aktardığını ifade etti. Papadopulos beşli konferansla ilgili somut bir bilgisi olmadığını bununla birlikte Kıbrıs sorununun çözüm çerçevesinin belirlenmesi amacıyla hızlı gelişmeler için çeşitli yönlerden bu konuda baskı olduğunu hissettiğini söyledi. Bazılarının bu beşli konferans planının gerçekleşmesi durumunda bunun olumsuz bir gelişme olacağına dikkat çekti. " Böylesi bir konferansa beş devlet de gitse iki toplum da gitse tartışılacak olan olgu devletler olarak Kıbrıs Cumhuriyeti'nin egemenlik hakları olacaktır. Böylesi bir gelişmeyi kabul etmememiz gerekiyor. Biz Kıbrısrum tarafının temel tezlerinde, yani Kıbrıs Cumhuriyeti'nin kendi egemenlik haklarıyla ilgili kendisi karar alır görüşünde ısrar etmeliyiz" dedi. Papadopulos konuyla ilgili kendi endişelerinin Akıncı'nın önceleri yaratılan olumlu ortama rağmen daha sonra Türkiye'nin Kıbrıs konusundaki tezlerini savunduğunun görülmesinden kaynaklandığını da belirtti. Papadopulos bu arada 2016 yılı içinde Kıbrıs sorununa çözüm bulunma olasılığı görmediğini de söyledi.

SİMERİNİ gazetesinin bugünkü ana haberi vergi ödemeyen bazı Kıbrıslıların vergi ödemekten kurtulma olasılığı bulmaları. Gazeteye göre Evre Falçiyani'nin HSBC Bankası müşteri diğer Kıbrıslıarın isimlerinin sağlanması için yarıma hazır açıklamasına rağmen Maliye Bakanlığı bilgi, sağlayıcı ile herhangi bir temasa geçmedi. Bu eski bankacı bir ay önce Simerini'ye verdiği bir röportajda HSBC'de hesapları olan ve vergi ödemeyen daha başka isimlere de ulaşılması için yerel yöneticilere yardımcı olmaya hazır olduğunu belirtmişti. Falçiyani Kıbrıslı yetkililerin bankada hesabı olanların ancak üçte birinin listesine sahip olduklarını da belirtmiş ve Kıbrıs Hükümet yetkililerinin temas kurmadığı daha başka bilgi kaynakları olduğunu da söylemişti. Maliye Bakanı haris Yeorgiyadis dün Meclis Denetim ve Kurumlar Komisyonunda 88 kişiye 35 milyon Euroluk vergi konulduğunu açıkladı. Bu kişiler Lagard listesi olarak bilinen listede adları olan kişilerdi. Yeorgiyadis bu vergilerin konduğunu ancak şimdiye dek herhangi bir tahsil ise yapmadıklarını söyledi.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
-Avrupa Komisyonu başkan Yardımcısı Maros şefçoviç Kıbrıs'ta birçok olumlu gelişme tespit etti. bölgede bulunan son doğal gaz rezervleri nedeniyle Doğu Akdeniz'de oynayabileceği önemli role dikkat çekti. Bu doğal gaz rezervlerinin Avrupa'nın enerji güvenliğine ciddi katkılar sağlayabileceği üzerinde durdu. Şefçoviç Avrupa Birliği Evi'nde düzenlediği basın toplantısında Kıbrıs ekonomisinin iyileşmekte olduğunu, işsizliğin aşamalı bir biçimde gerilediğini ve bu arada siyasi liderlerle görüşmelerinde Kıbrıs sorununun çözümü için kendisine yoğun bir çaba harcandığı görünümünün verildiğini ifade etti. " İki toplumun birbirlerini anladığı çok net ve Kıbrıs sorunundaki müzakerelerin olumlu bir biçimde sonuçlanması için yaratıcı çözümleri tartışmaya hazırlar." dedi. Avrupalı yetkili enerji konusunda ise Enerji Birliği'nin Komisyonun önceliklerinden biri olduğunu ve Avrupa'nın enerji güvenliğini sağlaması gerektiğine vurgu yaptı.

HARAVGİ gazetesinin bugünkü ana haberi Lagard listesi olarak bilinen Kıbrıslıların yırt dışı mevduatları . Gazeteye göre Lagard listesi aslında bir hazine ve Vergi Dairesi'nin ilk araştırmalarında bu listede yer alan 88 kişinin 85 hesabına 2003 yılına dönük 35 milyon Euroluk vergi koydu. Listede yer alan diğer 403 kişinin de 361 hesabı bulunduğu ifade ediliyor. Bu arada siyasi partiler mevduatlarda tıraşlanma sırasında kaçışlara ilişkin vergi araştırması yapılmasını gündeme getirdiler.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
-Ulaştırma Bakanı limanların özelleştirilmesini protesto etmek amacıyla greve giden çalışanlara yönelik bir kez daha tahrik edici bir tavır takındı. Limanalrın Limanlar İdaresinde çalışanlara, kılavuz kaptanlara ait olmadığını Kıbrıs Cumhuriyeti'ne ve halka ait olduğunu söyledi. Buna anında yanıt veren AKEL Genel Sekreteri de limanların mülkiyetinin çalışanlarda olmadığını ancak Hükümette de olmadığına vurgu yaptı. Bu nedenle de görevde olan Hükümetlerin bunları çok dikkatli yönetmeleri gerektiği görüşünü savundu. Kipriyanu bugün limanların işleyişlerinde sorunlar olabileceğini ancak Hükümet'in bunları özelleştirme kararının da yanlış olduğunu belirtti. " Yanlışı tespit etmek ve düzeltmek başkadır kar getiren bir kurumu özel sektöre vermek başkadır" dedi.

ALİTİA gazetesinin bugünkü ana haberi "Davos'ta ortak toplantıya doğru" başlığı altında Kıbrıs sorunu. Gazeteye göre Cumhurbaşkanı Anastasiadis Davos'ta kalacağı süre içerisinde davet alması durumunda Ban Ki Mun ve Mustafa Akıncı ile ortak bir görüşmeye katılmaya hazır olduğunu söyledi. Elde edilen bilgilere göre de Birleşmiş Milletler Genel Sekrteri Ban ki Mun Kıbrıs sorunundaki gelişmelere ilişkin birinci elden bilgi almak istiyor. Müzakerelerde var olan görüş ayrılıklarını öğrenmek istiyor.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
-Deniz altı hatlarla elektrikte birleşmeyi sağlayacak Euroasia İnterconnector 2020 yılında hazır olacak. Somut olarak Kıbrıs ile İsrail'i deniz altı hatlarla elektrikte birleşecek. İlk öngörü bu birleşmenin 2019 yılında tamamlanmasıydı ancak Komisyonun bu çalışmaya onay vermesi sonrası tarih 2020'ye aktarıldı. Hat Kıbrıs'tan da Girit'e bağlanacak. Bu çalış Enerji Birliği politikası çerçevesinde gündeme geldi ve hedef üye devletler arasında %10'luk oranında bir elektrik akışı bağı oluşturmak.

 

Son Güncelleme: 05 Şubat 2021 - 13:16

Son Haberler

12 Haziran
Lute’un yeni Kıbrıs ziyaretinin Haziran ayının son 10 gününde yapılması planlanıyor.
16:30
Papadopulos, muhalefetin Meclis Başkanı seçme konusundaki başarısızlığıyla ilgili hayal kırıklığı ifade etti.
16:29
Şizopulos: Demokratik Cephe’nin önerisi benim veya Papadopulos’un seçilmesini engellemeyi hedefledi
16:28
Lefkoşa-Limasol anayolu ve Pareklisya köyü arasında çıkan yangın, yerleşim yerlerini tehdit ediyor.
16:27
Kıbrıs'ın BM’deki Daimî Büyükelçisi: Güvenlik Konseyi'nin Maraş kararları gecikmeden uygulanmalı
14:04
Larnaka: Makenzi bölgesinde yaşayan 89 yaşındaki kadının evi soyuldu.
14:03
Pavlopulos: Kıbrıs Cumhuriyeti’nin tek ve bölünemez olması gerek
13:56
Sağlık Bakanlığı son 24 saat içinde 60 yeni vaka saptandığını açıkladı.
13:54
11 Haziran
ECDC'den koronavirüs uyarısı
13:32
Varvitsiotis: Yunanistan'ın Kıbrıs ile dayanışması her zamankinden daha güçlü
13:30
Kaydedilen vakaların %95'i aşılanmamış kişilerde tespit ediliyor
13:29
G7 zirvesi başladı
13:28
Tüm haberler

Video on Demand