Eide Kıbrıs sorununda çözüme yakın olunduğu düşüncesinde

Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Kıbrıs Özel Danışmanı Espen Barth Eide Kıbrıs sorununun çözümüne yakınlaşıldığı konusunda iyimser olduğunu söyledi.

 

“Kathimerini” gazetesine röportaj veren Eide, bu kez Annan Planı ile farklı olan olgunun üzerinde anlaşmaya varılan belgelerin iki toplum liderinin kendilerinden geliyor olması olduğunu belirtti. 2004 yılı ile bir diğer farklılığı da şimdi her iki toplumda cumhurbaşkanlığı seçimleri olmamasını gösterdi. İki liderin şimdi anlaşmayı kapatmak için zamanları olduğuna dikkat çekti. Eide iki toplum liderlerinin iyi ilişkilerine özel bir vurgu yaparak her ikisinin de çözümü samimi bir biçimde istediklerinin altını çizdi. Tüm bu göstergelerin Kıbrıs sorunun daha önceki çözüm süreçlerinde olmadığına dikkat çekti. Eide Davos’taki Ekonomik Form toplantısına atıfta bulunurken de Birleşmiş Milletler’in uluslararası bir konferans planı yapmadığını ancak Yunanistan ve Türkiye liderlerinin, Birleşik bir Kıbrıs’a yatırım yapacak olan önemli iş insanlarının ve iki toplum liderinin Davos’taki varlığının özel bir dinamizm yaratacağı görüşünü savundu.
Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Kıbrıs Özel Danışmanı Espen Barth Eide Kathimerini gazetesine verdiği röportajında dönüşümlü başkanlıkla ilgili tavır almaktan kaçındı. Kendisinin değişken başkanlığın yaşandığı İsviçre’de yaşadığını söyledi. Yönetim konusunda az sayıda açık noktaya ilişkin, iki liderin üzerinde anlaşacakları olguyu destekleyeceğini ifade etti. Eide garantilerle ilgili olarak bunların gerçekten değişmesi gerektiğini söyledi ve güvenlik ve garantiler konusunda her iki toplumun da kendisini güven içinde hissedeceği ve diğer toplum aleyhine güvenlik talep etmeyeceği çözüm arandığını ifade etti. Eide göçmenler ve mülkiyet konularına ilişkin bir soruyu yanıtlarken de dönmek isteyenlerin dönebileceğini çünkü Kıbrıs’ın serbest dolaşımın olacağı bir ülke olacağını ve Kıbrıslıalrın tümünün eşit haklarla Kıbrıs yurttaşı olacaklarını belirtti. Bazılarının Kıbrıstürk devletçiğinde oturabileceğini ancak Kıbrısrum devletçiği yurttaşı olacağını ifade etti. Önemli olanın kimsenin bir diğerinden daha az bir hakka sahip olmayacağı ve herkesin de her düzeyde oy verecek olması olduğuna dikkat çekti.

Editör:M. Hasan

Kaynak:KRYK

Τελευταία Ενημέρωση: 05 Şubat 2021 - 22:56

Son Haberler

20 Nisan
basın özetleri 20.04.21
14:07
Polis dün gece meydana gelen cinayeti araştırıyor
12:26
DİSİ başkanı Neofytou Brüksel'de temaslarda bulunuyor
12:25
Kousios: Türk tarafının tavrı BM Genel Sekreterini zayıflatıyor
12:24
Moskova: İki Devletli çözüm modeli kabul edilemez
08:18
Hristodoulidis AB Dışişleri Bakanlarına Cenevre'de yapılacak beş taraflı gayri resmi konferans hakkında bilgi verdi
08:16
Dün 3 can kaybı ve 822 yeni vaka kaydedildi
08:15
19 Nisan
basın özetleri 19.04.21
13:54
Referans hastanesindeki en genç hasta 26 yaşındaki bir kadın
13:28
Sağlık Bakanı: Önlemleri sıkılaştırmaya niyetimiz yok
13:23
Kousios: Vatandaşlığa kabullerin% 51,8'inin yasadışı değil düzensiz.
13:22
Silvestros: Ölümcül virüs artık toplumun her tarafına yayıldı
09:58
Tüm haberler

Video on Demand