Anastasiadis çözüm için Ankara'nın katkısını istedi

Cumhurbaşkanı Anastasiadis, Birleşmiş Milletler Genel Kurulu kürsüsünde, Kıbrıs sorununun bazı kısımlarında bulunan, bir dizi önemli farklılıkların çözülebilmesi için, Türkiye’nin aktif ve kararlı katılımını talep etti.

Aynı zamanda, adada hâkim olan umut ortamına uygun olarak, müzakere sürecini olumlu bir şekilde destekleyecek somut önlemlerin alınmasıyla, Ankara’nın çözüme varma arzusuna ilişkin söylem güvencelerin, sonunda uygulamada test edileceğine dair umudunu dile getirdi. Cumhurbaşkanı Anastasiadis, Kıbrıs sorununun çözüme ulaştırılmasında, sadece Kıbrıs halkı için değil, tüm bölge halkı ve bir bütün olarak uluslararası toplum için, kazanan ve kaybedenler olmayacağını belirtti. Müzakerelerle başarılmayı hedeflenen şeyin, her iki toplumun hassasiyetleri ve kaygılarını dikkate alacak, tüm Kıbrıslıların temel özgürlüklerine ve insan haklarına saygı duyacak, ülkeyi, insanlarını, ekonomiyi ve kurumları yeniden birleştirecek, genç nesillerin yararına, barış içinde bir arada yaşanan bir vatan ve tüm vatandaşların arasında müreffeh işbirliği sağlayacak bir çözüm olduğunu vurguladı. Cumhurbaşkanı Anastasiadis, Doğu Akdeniz’de doğal gaz bulunmasının, bölgedeki hidrokarbon üreten ve tüketen ülkeler arasında, sosyal-ekonomik gelişmeleri ve halklarının refahı adına, daha geniş işbirliği için zemin hazırlama olasılığı bulunduğunu ifade etti. Bu olumlu gelişmelerin, bölgede gerekli istikrar ve barış atmosferi sağlanmasına katkı koyabileceğini kaydetti.

 

Editör: Bahar Yandaş    
Kaynak: Kıbrıs Radyo Yayın Kurumu

Τελευταία Ενημέρωση: 05 Şubat 2021 - 23:19

Son Haberler

07 Mayıs
Cumhurbaşkanı Anastasiadis Avrupalı mevkidaşlarını Cenevre hakkında bilgilendirecek
09:12
Aşı portalı 35 ve 36 yaşlarındaki kişiler için sabah açıldı
09:11
Sağlık Bakanlığı coronapass'a nerede ihtiyaç duyulacağına yönelik açıklama yaptı
09:09
Dün 1 can kaybı ve 460 yeni vaka kaydedildi
09:07
06 Mayıs
Sağlık Bakanı, Haziran sonuna kadar Kıbrıs’ın pandemi öncesi duruma döneceğine yönelik inancını ifade etti.
16:50
Maliye Bakanı: AB’nin kalkınma fonu, önümüzdeki 5-6 yıl ekonomik karşı saldırının ana silahı olacak.
16:48
Pazartesi’nden itibaren Kıbrıs genel kapanmadan çıkıyor.
14:28
Pazartesi günü okullar yeniden açılıyor.
14:27
Panayotopulu: Avrupa İlaç Ajansı’ndan onay alırsa, Pfizer aşısının Kıbrıs’ta da 12-15 yaş arası çocuklar için kullanılabilir
14:26
Cumhurbaşkanı bugün Porto’ya gidiyor.
14:25
Son 24 saatte 1 kişi koronavirüs dolayısıyla hayatını kaybetti ve 562 yeni vaka saptandı.
14:19
basın özetleri 06.05.21
13:52
Tüm haberler

Video on Demand