30/9/15

SİMERİNİ gazetesinin bugünkü ana haberi "Zohr'dan Kıbrıs Münhasır Ekonomik Bölgesi'ne petrol" başlığı altında. Gazeteye göre doğal gaz yatakları Kıbrıs Cumhuriyeti bölgesine uzanmamış olmasına rağmen Mısır'ın Zohr havzasında petrol yataklarının jeolojik yapısının Kıbrıs Münhasır Ekonomik Bölgesinde bulunması olasılığı var. Uzmanlar Nikos Ligeros ve İlias Konogagos tarafından yayınlanan ENİ şirketinin üç resmi haritasında Zohr yataklarının tamamı ile Mısır Münhasır Ekonomik Bölgesi'nde olduğu görülmekle birlikte %1'lik bir jeolojik yapısı Kıbrıs Münhasır Ekonomik Bölgesine uzanıyor. Haritalar doğal gaz yataklarının çok altında petrol yataklarının olduğunu gösteriyor. Bu petrolün de yarısı Kıbrıs Münhasır Ekonomik Bölgesi içinde ve eğer gelecekte bu petrol çıkarılacak olunursa %50'si Kıbrıs'a ait olacak. Bu haritaları yayınlayan iki uzman daha sonuç alıcı olmak ve sismik araştırmalar yapılan bölgeleri daha iyi belirlemek için bu alanın özel olarak ele alınması gerektiğine dikkat çektiler. ENİ şirketi de bu yatakta gelecek yıl sondaj çalışması yapacak. İki uzman Mısır Münhasır Ekonomik Bölgesi'nin Kıbrıs'a da yardımcı olacağını ve Kıbrıs'ın artık sadece Afrodit parseli için konuşmaktan vazgeçmesi gerektiği görüşünü savundular. Verileri değiştirecek rezervler olduğuna vurgu yaptılar. Bu yeni durumda Kıbrıs Münhasır Ekonomik Bölgesi'nin değerlendirilmesi modelinin artık değiştirilmesi gerektiği görüşünü savundular. " Zohr aracılığı ile petrol rezervinin açığa çıkması Kıbrıs için zaferdir ve bunun stratejik olarak değerlendirilmesi gerekmektedir" dediler.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
-Helenik Bankası Yönetim Kurulu Başkanı İrina Yeorgiyadu geri dönmeyen kredileri bomba, tehdit ve kurşun olta olarak niteledi. Bu sorunun ele alınmasının bankası için stratejik bir öncelik taşıdığını ifade etti. Bu kredilerin satılması için yasanın onaylanıp uygulanmaya konması gerektiği görüşünü savundu. kredilerin alınıp satılmasının bankaların günlük işlemlerinden biri olduğunu belirtti ve "buna bir başka anlam vermek, düşman ve dost ile ilgili ihanet tarihi veya çarpıtması yapmak siyasi bir ifadedir ve bu çok yüzeysel bir yaklaşımdır ve ben bunu yorumlamak dahi istemem" dedi.

-Kıbrıs Turizm Örgütü Kıbrıslılara ülkelerinin güzelliklerini tanımaları çağrısında bulundu. Bunun için de 2008 yılından beridir yürürlükte olan başarılı "Kıbrıs, küçük kaçamaklar büyük deneyler" programının açılışını yaptı. Bu programın amacı iç turizmi geliştirmek ve Kıbrıslılara kendi ülkelerinin güzelliklerini tanıtmak. Program yeni gezi turları ve otellerde konaklamaları içeriyor. Bu programlarda fiyatlar 2008 yılı fiyatları düzeyinde.

FİLELEFTEROS gazetesinin bugünkü ana haberi Cumhurbaşkanı Nikos Anastasiadis'in New-York temasları. Gazeteye göre Cumhurbaşkanı Anastasiadis New-York'taki temasları sırasında önümüzdeki ayların Kıbrıs sorununda belirleyici olacağını söyledi ve görüştüğü kişilere çözüm için kilit öneme sahip olduğuna inanılan bir liste sundu. Cumhurbaşkanı Birleşmiş Milletler merkezindeki temaslarını dün akşam tamamladı. Dün görüştüğü kişilerden garantilerin kaldırılması, işgal ordusunun geri çekilmesi ve dört özgürlüğün uygulanması konularının ileri götürülmesi konularında yardım istedi. Bu konuları özellikle de Birleşmiş Milletler Genel Sekreter'i ile Amerika Birleşik Devletleri Başkan Yardımcısı Jo Bayden ve Dışişleri Bakanı Jon Keri ile ele aldı. Bu arada Jon Keri'nin süreç üzerinde etkinliğini kullanmak amacıyla bu yıl sona ermeden adayı ziyaret etmesi bekleniyor. Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrof'un da Kıbrıs ile Rusya arasında diplomatik ilişkilerin 55. yılını doldurması nedeniyle kısa bir süre içerisinde adayı ziyaret etmesi bekleniyor. Lavrof'un adayı ziyareti sırasında 45 ikili anlaşma imzalanacağı ifade ediliyor. Cumhurbaşkanı Anastasiadis temasları sırasında Kıbrıs'ın bölgedeki ve gündemde özellikle de üst sıralarda bulunmaya devam eden enerji konusunda istikrar unsuru rolüne dikkat çekti. Cumhurbaşkanının dün NOBLE şirketi yetkilileriyle görüşmesi ve Kıbrıs Münhasır Ekonomik Bölgesi'nde faaliyette olduğu 12. parselin değerlendirmesi konusunu ele alması da bir rastlantı değil.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
-Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri'nin Kıbrıs Özel Danışmanı Espen Barth Eide'nın Uluslararası Para Fonu ile görüşmesi Lefkoşa'da tartışma yarattı. Bu temasın birçok soruyu gündeme getirdiğini ileri süren DİKO, Eide'nın ne için finansman istediği sorusunu sordu. DİKO'ya göre Cumhurbaşkanı göçmenlerin Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'ne başvuru hakkına sahip olacağını açıkladığını ve mülkiyet konusunun bu Mahkeme'nin alacağı kararlar temelinde çözüleceğini ifade etti. Bu Mahkemenin kararlarında da tazminatları Türkiye'nin ödemesi yönünde kararlar ürettiğini hatırlatarak bu durumda Uluslararası Para Fonu'ndan hangi amaçla finansman istendiği sorusunu gündeme getirdi.

POLİTİS gazetesinin bugünkü ana haberi "Kazananın ve kaybedenin olmadığı bir çözüm" başlığı altında Cumhurbaşkanı Anastasiadis'in Birleşmiş Milletler Genel Kurulundaki hitabı. Gazeteye göre Cumhurbaşkanı Anastasiadis dün akşam Birleşmiş Milletler Genel Kuruluna hitap ederken çalkantılı bölgede istikrarın sağlanması için Kıbrıs sorununa çözüm bulunması gerekliliğine vurgu yaptı. Kazanın ve kaybedenin olmadığı ve etnik politikalara örnek olacak dini alanlarda ve dilde Hristiyan ve Müslüman toplumlar arasında parlak bir örneği teşkil edecek bir çözüm aradıklarına dikkat çekti. Cumhurbaşkanı, Mustafa Akıncı'ya atıfta bulunurken de Kıbrıslıtürk liderin Kıbrıs sorununun çözümü için ortak vizyonu yaşama geçirmede kendisiyle aynı politik cesareti paylaştığını ifade etti. Cumhurbaşkanı konuşması sonrası 45 dakikalık bir görüşme gerçekleştirdiği Amerika Birleşik Devletleri Başkan Yardımcısı Jon Bayden ile de ağırlıklı olarak garantiler, federal Kıbrıs'ın güvenliği ve dört özgürlüğün kullanılması konularını görüştü. Cumhurbaşkanının amacı Amerika Birleşik Devletleri'nin bu önemli başlıklarda iyi niyet ortaya koyması için Türkiye nezdinde harekete geçmesi.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
-Kıbrıs Telekomünikasyon Kurumu'nun emekli sandığının 2009-2012 dönemindeki yönetimine ilişkin skandallar sona ermiyor. Meclis Denetleme Komisyonu'nun dünkü toplantısı sırasında Kurum Başkanı Hristos Patsalidis emekli fonundan yapılan 5 yatırımın Hukuk Dairesi aracılığıyla Sayıştaylık tarafından talep edilmesi sonrası polis tarafından araştırılmaya başlandığını açıkladı. Patsalidis Kurumun bu yatırımlardan uğradığı zararın karşılanması için kendilerinin de yargıya başvuracağını açıkladı. Bu 5 suçlamadan birinin muhatabı olan iş adamından 2,5 milyon euroluk bir parayı emekli fonuna geri vermesi talep edilecek.

HARAVGİ gazetesinin bugünkü ana haberi Larnaka Belediye Başkanı Lurucadis ile ilgili Sayıştaylık raporu. Gazeteye göre Larnaka Blediye Başkanı Lurucadis ile ilgili olarak hazırlanan Sayıştaylık raporu "yakıcı" bir içeriğe sahip. Raporda Luricadis'in Larnaka kanalizasyon yapımıyla ilgili müteahhitlik firmalarına ödemelerde yasadışı müdahalelerde bulunup yetkilerini aştığına vurgu yapıldı. Aynı raporda DİSİ'den kanalizasyon kurulu üyesinin Sayıştaylığa suçlamalarda bulunmaktan vazgeçmeleri için kanalizasyon çalışanlarını korkutma amaçlı uğraşı ortaya konduğuna da dikkat çekildi.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
-AKEL'in 1 Ekim Kıbrıs'ın bağımsızlık günü nedeniyle Birleşik Kıbrıs Partisi ile birlikte Limasol'da düzenlediği etkinlikte konuşan parti Genel Sekreteri Andros Kipriyanu işgalden kurtulmuş askersiz ve NATO'nun olmadığı birleşik Kıbrıs için Kıbrıslırumlar ile Kıbrıslıtürklerin ortak mücadelesine vurgu yaptı. 1 Ekim bağımsızlık gününde acı verici geçmişin bir muhasebesinin yapılması konusunun hala daha açık olduğuna dikkat çekti. Kıbrıs sorununa ilkeler temelinde iki bölgeli iki toplumlu federasyon çerçevesinde bir çözüm bulunması gerektiğine vurgu yaptı. Kıbrısrum tarafının üzerinde anlaşmaya varılan çözümden geri adım atarak Türk uzlaşmazlığına kolaylıklar sağlamamasını istedi. üzerinde anlaşmaya varılan çözüm temeline karşı mücadele verenlerin özünde Kıbrıs'ı taksime yaklaştırdıklarına dikkat çekti.

ALİTİA gazetesinin bugünkü ana haberi Cumhurbaşkanı Nikos Anastasiadis'in Birleşmiş Milletler Genel Kurulu'nda yaptığı konuşması. Gazeteye göre Cumhurbaşkanı Nikos Anastasiadis Birleşmiş Milletler Genel Kurulu'nda yaptığı konuşmasında Kıbrıs sorunun çözüm çerçevesini ortaya koydu. İşgal askerlerinin, çağdışı garantörlüklerin olmadığı temel hak ve özgürlüklere saygı duyulacak federak devletin tarifini yaptı. Kıbrıs sorunuyla ilgili müzakerelerin yeni turu ile ilgili son gelişmeler hakkında bilgi verdi. Anastasiadis "Kıbrıs Cumhuriyeti'nin kendi münhasır ekonomik bölgesinde egemenlik haklarını ihlal eden eylemlerin yenilenmemesini istedi ve Kıbrıs Türk toplumu içinde liderlik değişikliğinin ardından, geçtiğimiz mayıs ayında yeniden başlayan müzakerelerin yeni turunun Kıbrıs sorununun nihai çözümüne yol açacağına dair umudumuzu canlandıran bir fırsat penceresi açıldı”. dedi.
Kıbrıs Cumhurbaşkanı, umudunun, hem kendisinin hem de Kıbrıs Türk lideri Mustafa Akıncı'nın aynı siyasi cesarete sahip olmaları ve yaşayabilir, kalıcı ve işlevsel bir çözüm yoluyla Kıbrıs sorununun çözümünü arzu eden halkın ortak vizyonunu gerçekleştirmek amacıyla ilerlemeye kararlı olmalarına dayalı olduğunu söyledi. “Kıbrıs Cumhuriyeti’nin, tek bir uluslararası tüzel kişiliğe, tek egemenliğe ve tek vatandaşlığa dayalı, siyasi eşitliğe sahip olan iki bölgeli, iki toplumlu Federal bir Devlet olarak, BM, AB, ve birçok diğer Uluslararası Kuruluşların üyesi olmaya devam edeceğini ifade etti

Son Güncelleme: 05 Şubat 2021 - 13:01

Son Haberler

22 Eylül
Dün 117 yeni vaka kaydedildi
09:01
Erdoğan: Kıbrıslı Türkler tarafından önerilen yeni çözüm vizyonunu desteklemeye devam edeceğiz
08:59
Hristodoulidis Hindistan, Filistin ve Gambiya'dan mevkidaşları ile görüşmeler gerçekleştirdi
08:58
Anastasiadis - Guteres görüşmesi yaratıcı bir atmosferde gerçekleşti
08:56
21 Eylül
86 yaş üstü vatandaşlara üçüncü doz aşılar yarın yapılmaya başlanacak
13:50
Dendias AB Dışişleri Bakanları toplantısında Türkiye'nin son suçları hakkında bilgi verdi
13:49
Ersin Tatar egemen eşitlik ve eşit uluslararası statü politikasını açıklamak için New York'a gitti
13:48
basın özetleri 21.09.21
13:07
Dün 1 can kaybı ve 156 yeni vaka kaydedildi
08:35
Erdoğan ve Guteres bir araya geldi
08:34
Anastasiadis: İstediğim kadar iyimser değilim
08:33
20 Eylül
Kıbrıslı Rum gazetecilerden makaleler 20.09.21
14:08
Tüm haberler

Video on Demand