29/9/15

FİLELEFTEROS gazetesinin bugünkü ana haberi Kıbrıs'ta kara alanında doğal gaz ve petrol arama yapması için bir Amerikan şirketiyle anlaşma imzalanması. Gazeteye göre Amerikan şirketi NEOS Geo Solution Kıbrıs'ta karada doğal gaz ve petrol arama çalışmalarına başlıyor. Kıbrıs Enerji Bakanı Yorgos Lakkotripis bu konuda geçen Cuma günü şirket yetkilileriyle anlaşma imzaladı. Somut olarak karada ve havada çok geliştirilmiş aletlerle çağdaş sismik, manyetik, elektromanyetik, manyetotellürik ve radyometrik araştırmalar yapılacak ve 12 deniz mil uzaklığındaki bölgeye kadar alanın üç boyutlu haritası çıkarılacak. Hedef karada ve Kıbrıs kara suları bölgesinde olası petrol ve doğal gaz yataklarını tespit etmek. Buna paralel bilim insanlarına deniz altının devamının jeolojik durumunu gösterecek tüm toprak altının haritası çıkarılacak ve deniz ile kararının nasıl birleştiği ortaya konacak. Araştırmalar 6 bin metre derinliğine kadar toprak altının haritasını verecek ve bu çalışmalarda özellikle özel sistemlere sahip küçük uçaklar kullanılacak. NEOS GeoSolution şirketi buna benzer çalışmaları Amerika Birleşik Devletleri'nnin, Arjantin'in ve son iki yıl içinde de Lbnan'ın çeşitli blgelerinde yaptı.Şirketin uzmanları Kıbrıs'ta önemli rezervlerin bulunacağı düşüncesinde. Kıbrıs Münhasır Ekonomik Bölgesi'nde olduğu gibi şimdi de kara ile ilgili ortaya çıkacak haritalar ilgi duyanlara satılacak ve elde edilecek gelir üzerinde anlaşmaya varılan oranlarda Kıbrıs devleti ile şirket arasında paylaşılacak. Bu arada NEOS Geosolution şirketinin yatırımcıları arasında Microsoft şirketinin kurucusu Bill Gates, Amazon, Geogle ve Sun Microsystems'in de destek verdiği KCPG yatırım şirketi ve Goldman Sach şirketi de var.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
- Kıbrıs ile Mısır Cumhurbaşkanları Anastasiadis ile Sisi dünkü görüşmeleri sırasında enerji alanında işbirliği konusunu daha da güçlendirme ve ileri götürme kararı aldılar. Dünkü toplantıda iki lider özellikle bölgede enerji alanında yaşanan gelişmeleri ele aldı. Görüşme sonrası bir açıklama yapan Hükümet Sözcüsü Nikos Hristodulidis " Çok mükemmel bir görüşme gerçekleşti el alınanlardan üç konu egemen konular olarak öne çıktı. Bunlardan ilki Mısır Münhasır Ekonomik Bölgesi'nde doğal gaz bulunması sonrası bölgede enerji konuları ve yine bölgede verilerin şekillenmesi oldu" dedi. Sözcü iki cumhurbaşkanının hem bölge hem de iki ülke yararına işbirliklerini daha da güçlendirme üzerinde durduklarını ifade etti. Sözcüye göre ele alınan ikinci önemli konu da Cumhurbaşkanı Anastasiadis'in İsrail Başbakanı ile Filistin Başkanının Avrupa Kosneyi toplantılarına ayrı ayrı katılarak görüşlerini dile getirme girişimi oldu. Yine Sözcüye göre ele alınan önemli üçüncü konu da Yunanistan-Kıbrıs-Mısır üçlü toplantısı oldu. Yeni üçlü toplantının tarihi büyük bir olasılıkla üç ülke dışişleri bakanlarının 1 Ekim'de New-York'ta yapacakları toplantı sonrası açıklanacak.

POLİTİS gazetesinin bugünkü ana haberi Uluslararası Para Fonu'nun Kıbrıs sorununun çözümünün ekonomik yükün katkı yapacak olması. Gazeteye göre Uluslararası Para Fonu Kıbrıs sorununun olası çözümü durumunda ortaya çıkacak ekonomik parametrelere katkı sağlayacak. Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri'nin Kıbrıs Özel Danışmanı Espen Barth Eid'nin Fon'un İcra Kurulu Başkanı Kristin Lagard ile geçtiğimiz günlerde New-York'ta gerçekleştirdiği görüşmede bu konuda güvence aldığı belirtiliyor. Bu katkının nesnesi şu an için herhangi bir fon oluşturulması yönünde değil ortaya çıkacak ekonomik konularda destek verilmesi biçiminde olacak. Elde edilen bilgilere göre Eide Davos'ta Uluslararası Para Fonu tarafından gerçekleştirilen formda Lagard'dan yabancı yatırımcılar için çekim alanı olacak ve teşvikler sunacak Kıbrıs'ta ileri götürülen çözüm çerçevesinde iki ekonominin birleştirilmesi konusunda teknik bir araştırma yapmasını istedi. Bunun yanı sıra Federal Kıbrıs'ın ekonomik kalkınma modeli ile ilgili bir teknik araştırma talebinde de bulundu.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
-Kıbrıs'ta siyasi liderlik Cumhurbaşkanı Anastasiadis'in New-York temaslarını ilgi ile izliyor. Konuya ilişkin DİSİ adına değerlendirmelerde bulunan Hralambus Stavridis Kıbrıs'ın Doğu Akdeniz bölgesinde oynayabileceği stratejik rolün kabulünün memnuniyet verici olduğunu söyledi. Enerji alanında yeni verilerin yarattığı ilgiyi, Birleşmiş Milletler Genel Seketeri'nin ve uluslararası faktörün Kıbrıs sorununun çözüm sürecinde Kıbrıs'ın sorumlu tavrına yönelik değerlendirmelerini de olumlu bulduklarını ifade etti. Cumhurbaşkanı'nın görüştüğü kişilerden Kıbrıs sorunun çözümü için gerekli katkıyı sağlaması amacıyla Türkiye üzerindeki etkinliklerini kullanmaları talebinin de altını çizdi.

HARAVGİ gazetesinin bugünkü ana haberi Kıbrıs'ta işsizlik olgusu. Gazeteye göre Hükümet durumu güzelleştirmek için ne derse desin Kıbrıs'ta işsizlik daha uzun yıllar yüksek oranlara çakılı kalmaya devam edecek. Sosyal Sigortalar için 2013 yılında yapılan bir araştırmaya göre Kıbrıs'ta işsizlik 2009 yılındaki düzeyine yani %7,7 oranına ancak 2040 yılında düşecek. İşverenler Federasyonu Başkan vekili Mihalis Andoniyu tarafından yapılan açıklamaya göre ekonomik yıkımın hemen ertesinde Troyka ile varılan anlaşma çerçevesinde yapılan araştırma sonuçlarına göre 2020 yılında da işsizlik %10,2 oranında olacak. Bu arada reel ekonomide bugün durum yapılan değerlendirmelere göre çok daha kötü durumda. Değerlendirmelere göre 2014 yılında ekonomik açıdan aktif nüfusun %61,7'si istihdam edilmişken bu oran 2020 yılında %69,7'e, 2030 yılında %71,3e ve 2040 yılında %71,6'a ulaşacak. Ancak gerçek verilere göre 2014 yılında istihdam sadece %53i5 oranında gerçekleşti. 2015'in ikinci yarısında da bu oran %54,1'di. Yapılan araştırmadan ortaya çıkan bir diğer önemli sonuç da 2013 ve 2014 yıllarında ücretlerde çok ciddi düşüş sonrası 2015-2020 yılları arasında bu düşüşün %0,7 oranında da olsa düşmeye devam edeceği. Bu arada AKEL Polit Büro üyesi Stefanos Stefanu dün Hükümetin ekonomideki bazı rakamlarla işsizlikte düşüş yaşandığına ilişkin bayram etmesini eleştirdi. Stefanu'ya göre Hükümet yurttaşlara sahte bir görünüm sunmak için rakamlarla oynuyor. Stefanu binlerce işsizin, Kıbrıslının göç ettiği bir ortamda iyimser olmaya olanak olmadığına da vurgu yaptı.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
-AKEL Genel Sekreteri Andros Kipriyanu Türkiye'nin istilası ve daha sonra Kıbrıs'ı işgali nedeniyle şimdi olası bir çözüm sonrası çözümün maliyetini karşılayacak ülkelerden biri olması gerektiğini söyledi. Kipriaynu bu arada çözümün mali yüküyle ilgili tartışmalara girmek için zamanın henüz erken olduğu görüşünü de savundu. "Hangi kaynakların bulunacağı ve nasıl bulanacağının şu anda bulunabileceğini zannetmiyorum. Sürecin nasıl gelişeceğini bekleyip görmemiz gerekiyor. Bu konuyu zamanı geldiğinde daha büyük oranda yorumlayabileceğiz" dedi. Kipriayanu Kıbrıs Cumhuriyeti'nin bu konuda Uluslararası Para Fonu ile Avrupa Yatırım Bankası'ndan kredi kullanma olasılığına ilişkin bir soruyu yanıtlarken de Kıbrıs'ın bu tür çözümlere dayanma gücü olmadığının altını çizdi.

ALİTİA gazetesinin bugünkü ana haberi Cumhurbaşkanı Anastasaidis'in bugün Birleşmiş Milletler Genel Kurulu'nda yapacağı konuşma . Gazeteye göre Cumhurbaşkanı Anastasiadis bugün Birleşmiş Milletler Genel Kurulunda yapacağı konuşmada üç temel konuyu gündeme getirecek. Bunlardan ilki Kıbrıs'taki işgal askerlerinin adadan ayrılması olacak. İkinci olarak garantiler olmamasını isteyecek. Son olarak da Kıbrıslıarın tümü için dört özgürlüğün yani yerleşim, dolaşım, mülkiyet ve çalışma özgürlüklerinin güvence altına alınmasını talep edecek. Cumhurbaşkanı Lefkoşa'da devam eden müzakerelerde sağlanan ilerlemeyi olumluluk olarak gündeme getirecek ancak aynı zamanda sorunlar olduğunu da kaydedecek ve genel kurul kürsüsünden Türkiye'ye müzakere sürecine olumlu katkı yapması çağrısında bulunacak. Anastasiadis bu arada Amerika Birleşik Devletleri Başkan Yardımcısı ile gerçekleştireceği görüşmede Ankara nezdinde müdahalede bulunmalarını isteyecek. Yunanistan Başbakanı ile görüşmesinde ise Kıbrıs sorunuyla ve enerji konularıyla ilgili karlılıklı bilgilendirmelerde bulunacaklar.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
-Maliye Bakanı Haris Yeorgiyadis reform uğraşılarının aynı yoğunlukta devam edeceğini ve Hükümetin reform programının içeriğinin Troyka'nınkinden de daha hırslı olduğunu söyledi. Arzusunun son iki çeyrekte görülen ekonomik büyümenin devamının sağlanması olduğuna vurgu yaptı. Bu dönemde bir hedefin de Kıbrıs'ın uluslararası piyasalara çıkışı olduğuna vurgu yaptı. Ekonomik büyüme için geri dönmeyen kredilerin satışının büyük önem taşıdığına vurgu yaptı. Bu konuda Merkez Bankası'nın hazırladığı yasa tasarısının önemine dikkat çekti.

SİMERİNİ gazetesinin bugünkü ana haberi Kıbrıs, Mısır ve Yunanistan arasında enerji konusunda üçlü zirve toplantısı . Gazeteye göre Cumhurbaşkanı Anastasiadis'in dün Mısır Cumhurbaşkanı Sisi ile görüşmesinde Kıbrıs, Mısır ve Yunanistan'ın katılımıyla Atina'da gerçekleştirilecek üçlü zirve konusunu da ele aldı. Görüşme tarihinin üç ülke dışişleri bakanının ortak toplantısında belirlenmesi ve açıklanması bekleniyor.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
-Başpiskopos Hrisostomos gerçekliğin evlerden, mülkiyetten ve ata mezarlarından başka bir şey olmadığını ve Kıbrıs sorununda ufukta çözüm görülmediğini söyledi. " Maalesef Tükler herşeyi istiyor" dedi. Hrisostomos Türkiye ile Kıbrıslıtürk yetkililerin çoğu kez Kıbrıs'ta var olan gerçeklikten bahsettiklerini ve her şeyi kendilerine istediklerini de ifade ederek Kıbrıs sorununa bulunacak çözüm eğer buysa Kıbrıs halkının bunu isteyeceğine inanmadığına vurgu yaptı.

-Maliye Bakanı Haris Yeorgiyadis 2016 yılı bütçesini yarın Meclis Başkanı Yannakis Omiru'ya sunacak. Bütçenin Meclis'te görüşülmesine ise 8 Ekim'de başlanacak. 2016 yılı bütçesi, bir önceki yıla göre %1,3 oranında daha fazla gelir ve giderlerde ise %0,3 oranında düşüş öngörülüyor. Bütçede yatırımlar için ayrışan pay ise geçen yıla göre %5 daha fazla.

Son Güncelleme: 05 Şubat 2021 - 13:01

Son Haberler

22 Eylül
86 yaş ve üzerindeki kişilere üçüncü doz aşı verme çalışmaları başladı
13:31
Blinken ve Çavuşoğlu bir araya geldi
13:30
basın özetleri 22.09.21
13:29
36 yaşındaki jinekolog tutuklandı
13:29
Anastasiadis Elpidoforos görüşmesi iptal edildi
13:28
Dün 117 yeni vaka kaydedildi
09:01
Erdoğan: Kıbrıslı Türkler tarafından önerilen yeni çözüm vizyonunu desteklemeye devam edeceğiz
08:59
Hristodoulidis Hindistan, Filistin ve Gambiya'dan mevkidaşları ile görüşmeler gerçekleştirdi
08:58
Anastasiadis - Guteres görüşmesi yaratıcı bir atmosferde gerçekleşti
08:56
21 Eylül
86 yaş üstü vatandaşlara üçüncü doz aşılar yarın yapılmaya başlanacak
13:50
Dendias AB Dışişleri Bakanları toplantısında Türkiye'nin son suçları hakkında bilgi verdi
13:49
Ersin Tatar egemen eşitlik ve eşit uluslararası statü politikasını açıklamak için New York'a gitti
13:48
Tüm haberler

Video on Demand