Cumhurbaşkanı New York temaslarında bulunuyor

Cumhurbaşkanı Anastasiadis, bugün Mısır Cumhurbaşkanı Abdülfettah el-Sisi ile Orta Doğu’daki enerji konuları hakkında belirleyici bir görüşme gerçekleştiriyor. Mısır Münhasır ekonomik bölgesinde Zor yatağının keşvedilmesinden sonra görüşmenin özel bir önem kazandığı belirtildi.

Cumhurbaşkanı Anastasiadis ayrıca Yunanistan Başbakanı Aleksis Çipras ve Gürcistan Cumhurbaşkanı Giorgi Margvelaşvili ile görüşecek. Görüşmelerin gündeminde, Kıbrıs sorunu, enerji meselesi ve ayrıca ikili uluslararası ve bölgesel konular olacağı bildirildi. Anastasiadis bu sabah Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Ban Ki-moon’un tarafından başlatılacak olan, Genel Kurul oturumunun resmi açılışına katılacak. Daha sonra ise Uluslararası Örgüt temsilcisinin tüm temsilcilikler onuruna verdiği yemeğe katılacak. Akşam saatlerinde ise Amerika Birleşik Devletleri başkanlık çifti tarafından gerçekleştirilen resmi resepsiyonda bulunacak. Cumhurbaşkanı yarın Birleşmiş Milletler Genel Kurulu’nda  bir konuşma yapacak.  

Cumhubaşkanı Anastasiadis ve Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Moskova’nın, Kıbrıs sorununun çözüm müzakerelerine nasıl bir katkı koyabileceği konusunda bir görüşme gerçekleştirdi. Anastasiadis ve Lavrof’un, New York’ta gerçekleştirilen Birleşmiş Milletler Genel Kurulu kapsamında görüştükleri ve Kıbrıs sorunu dışında, ekonomi ve enerji konularını konuştukları belirtildi. Cumhurbaşkanı Anastasiadis, görüşmeyi çok verimli ve yaratıcı olarak olarak niteledi ve Lavrof’u, müzakerelerin gidişatı hakkında bilgilendirme ve kendisine, Rusya Federasyonu’nun Kıbrıs sorunu konusunda, bugüne kadar sürdürdüğü tutum için, teşekkürlerini iletme fırsatı bulduğunu söyledi. Sergey Lavrov, bu yıl iki ülke arasındaki diplomatik ilişkilerin kurulmasının 55inci yıldönümü sebebiyle, Kıbrıs’ı ziyaret etmek ve böylece Rusya Federasyonu’na karşı alınan bazı önlemler konusunda, Kıbrıs’ın tutumu için teşekkürlerini sunmak istediğini belirtti.

 

Editör: Bahar Yandaş    
Kaynak: Kıbrıs Radyo Yayın Kurumu

Son Güncelleme: 05 Şubat 2021 - 23:19

Son Haberler

13 Mayıs
Hükümet Sözcüsü: AKEL'in tepkilerinin sebebi, siyasi entrika ve çıkarlar.
16:46
20 yaş ve üzeri kişiler, kişisel doktorlarından AstraZeneca aşısını yaptırabilir.
16:44
Kiprianu: AKEL’in yüksek seçim kuruluna gitmekten başka seçeneği kalmadı
16:39
basın özetleri 13.05.21
14:34
İsrailliler ve Filistinliler arasındaki şiddet olayları hız kesmeden devam ediyor.
13:49
Rusya Dışişleri Bakanı ve BM Genel Sekreteri’nin görüştüğü konular arasında Kıbrıs sorunu da yer aldı.
13:44
Aşılama portalı bugün kapalı kalacak.
13:40
Kıbrıs’taki özgür bölgelerde son 24 saatte 2 kişi koronavirüs nedeniyle hayatını kaybetti
13:38
12 Mayıs
basın özetleri 12.05.21
14:29
Tsioutis: Nüfusun büyük bir kısmına 3. doz yapılabilir
13:34
Ben Gurion Hava alanına inmesi beklenen iki uçak Larnaka'ya yönlendirildi
08:17
Netanyahu: Hamas beklemediği bir darbe alacak
08:16
Tüm haberler

Video on Demand