Cumhurbaşkanı New York temaslarında bulunuyor

Cumhurbaşkanı Anastasiadis, bugün Mısır Cumhurbaşkanı Abdülfettah el-Sisi ile Orta Doğu’daki enerji konuları hakkında belirleyici bir görüşme gerçekleştiriyor. Mısır Münhasır ekonomik bölgesinde Zor yatağının keşvedilmesinden sonra görüşmenin özel bir önem kazandığı belirtildi.

Cumhurbaşkanı Anastasiadis ayrıca Yunanistan Başbakanı Aleksis Çipras ve Gürcistan Cumhurbaşkanı Giorgi Margvelaşvili ile görüşecek. Görüşmelerin gündeminde, Kıbrıs sorunu, enerji meselesi ve ayrıca ikili uluslararası ve bölgesel konular olacağı bildirildi. Anastasiadis bu sabah Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Ban Ki-moon’un tarafından başlatılacak olan, Genel Kurul oturumunun resmi açılışına katılacak. Daha sonra ise Uluslararası Örgüt temsilcisinin tüm temsilcilikler onuruna verdiği yemeğe katılacak. Akşam saatlerinde ise Amerika Birleşik Devletleri başkanlık çifti tarafından gerçekleştirilen resmi resepsiyonda bulunacak. Cumhurbaşkanı yarın Birleşmiş Milletler Genel Kurulu’nda  bir konuşma yapacak.  

Cumhubaşkanı Anastasiadis ve Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Moskova’nın, Kıbrıs sorununun çözüm müzakerelerine nasıl bir katkı koyabileceği konusunda bir görüşme gerçekleştirdi. Anastasiadis ve Lavrof’un, New York’ta gerçekleştirilen Birleşmiş Milletler Genel Kurulu kapsamında görüştükleri ve Kıbrıs sorunu dışında, ekonomi ve enerji konularını konuştukları belirtildi. Cumhurbaşkanı Anastasiadis, görüşmeyi çok verimli ve yaratıcı olarak olarak niteledi ve Lavrof’u, müzakerelerin gidişatı hakkında bilgilendirme ve kendisine, Rusya Federasyonu’nun Kıbrıs sorunu konusunda, bugüne kadar sürdürdüğü tutum için, teşekkürlerini iletme fırsatı bulduğunu söyledi. Sergey Lavrov, bu yıl iki ülke arasındaki diplomatik ilişkilerin kurulmasının 55inci yıldönümü sebebiyle, Kıbrıs’ı ziyaret etmek ve böylece Rusya Federasyonu’na karşı alınan bazı önlemler konusunda, Kıbrıs’ın tutumu için teşekkürlerini sunmak istediğini belirtti.

 

Editör: Bahar Yandaş    
Kaynak: Kıbrıs Radyo Yayın Kurumu

Son Güncelleme: 05 Şubat 2021 - 23:19

Son Haberler

22 Eylül
86 yaş ve üzerindeki kişilere üçüncü doz aşı verme çalışmaları başladı
13:31
Blinken ve Çavuşoğlu bir araya geldi
13:30
basın özetleri 22.09.21
13:29
36 yaşındaki jinekolog tutuklandı
13:29
Anastasiadis Elpidoforos görüşmesi iptal edildi
13:28
Dün 117 yeni vaka kaydedildi
09:01
Erdoğan: Kıbrıslı Türkler tarafından önerilen yeni çözüm vizyonunu desteklemeye devam edeceğiz
08:59
Hristodoulidis Hindistan, Filistin ve Gambiya'dan mevkidaşları ile görüşmeler gerçekleştirdi
08:58
Anastasiadis - Guteres görüşmesi yaratıcı bir atmosferde gerçekleşti
08:56
21 Eylül
86 yaş üstü vatandaşlara üçüncü doz aşılar yarın yapılmaya başlanacak
13:50
Dendias AB Dışişleri Bakanları toplantısında Türkiye'nin son suçları hakkında bilgi verdi
13:49
Ersin Tatar egemen eşitlik ve eşit uluslararası statü politikasını açıklamak için New York'a gitti
13:48
Tüm haberler

Video on Demand