28/9/15

POLİTİS gazetesinin bugünkü ana haberi Cumhurbaşkanı Anastasiadis'in New-York temasları. Gazeteye göre Cumhurbaşkanı Anastasiadis'in New-York temaslarında Doğu Akdeniz'de petrol konusu odak noktasında. Cumhurbaşkanı Mısır Cumhurbaşkanı ve Yunanistan Başbakanı ile görüşmelerinin yanı sıra Noble şirketi yetkilileriyle de bir araya gelecek. Mısır Cumhurbaşkanı El Sisi ile görüşmesinde hazırlıkları yapılan üçlü zirve öncesinde özellikle enerji konuları üzerinde duracaklar. Anastasiadis- Sisi görüşmesinde Zohr havzasında bulunan doğal gaz yatakları sonrası ortaya çıkan enerji ortamı ve Mısır'ın Kıbrıs'tan doğal gaz alımına yönelik ifade edilmeye devam edilen doğal gaz konusu da değerlendirilecek.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
-Dışişleri Bakanı Yunannis Kasulidis'in de katıldığı Cumhurbaşkanı Anastasiadis'in Birleşik Devletler Dışiişleri Bakanı Jon Keri ile görüşmesinde Kıbrıs sorunundaki gelişmeler ve Kıbrıs- Birleşik Devletler ikili ilişkileri hakim konular oldu. Kıbrıs Hükümeti, Hükümet Sözcüsü aracılığıyla bu görüşmenin sonuçlarından memnun olduğunu duyurdu. Hükümet Sözcüsü Nikos Hristodulidis çok dostça bir ortamda üretken bir görüşme gerçekleştirildiğini söyledi. Kıbrıs sorunuyla ilgili olarak Hristodulidis, Cumhurbaşkanı'nın Keri'ye görüşmeler süreciyle ilgili bilgi verirken sürecin nasıl ilerlemesi gerektiğine ilişkin görüşlerini de anlattığını ifade etti. "Güvenlik Konseyi üyesi olarak ve çok sıkı ikili ilişkiler içinde bulunulduğundan dolayı Amerika Birleşik Devletleri'nden, Kıbrıs sorununun çözümünü istediği açıklamalarını somut adımlarla pratikte de göstermesi için başta Türkiye olmak üzere soruna dahil olan tüm çevreler nezdinde gelişmelerin almış olduğu yönelim doğrultusunda yardımı istendi. Sözcü ikili ilişkilerle ilgili olarak da stratejik ilişkilere yönelik detay tartışmalar yapıldığını belirtti ve "Amerika Birleşik Devletleri'nin Kıbrıs Cumhuriyeti'nin Akdeniz'in doğusunda oynamakta olduğu stratejik rolü kabul etmesi ve Birleşik Devletlerle gelişmekte olan diyalog aracılığıyla, ilişkilerin daha da geliştirilmesiyle bu rolün daha da güçlendirilmesi değerlendirmesi yapmaları önemlidir" dedi. Sözcü bu arada Kıbrıs Cumhuriyeti'nin stratejik rolünün yükseltilmesinin Kıbrıs sorununun mümkün olan en kısa sürede çözümü gereği mesajı vermesi anlamında iki konunun birbirlerine bağlı olduğu görüşünü de savundu. Bu süreçte Türkiye'den mesajlar bekleyeceklerini ifade etti. Amerikan Hükümeti ile Türkler arasında somut tartışmaların yapılacağını ve Kıbrıs sorununun da gündemin üst sıralarında yer alacağını duyurdu. Jon Keri'nin Kıbrıs'ı ziyaretine ilişkin bir soruyu yanıtlarken de "Amerikalı yetkili bölgeyi ziyaret etmeye ilgi duyuyor. Gelişmelerin nasıl şekilleneceğine bakacağız ve konuyla ilgili açıklamalar yapılacaktır " dedi.

FİLELEFTEROS gazetesinin bugünkü ana haberi Cumhurbaşkanı Nikos Anastasiadis'in New-York'ta Kıbrıs sorunuyla ilgili temasları. Gazeteye göre New-York temasları sırasında uluslararası faktör Cumhurbaşkanı Anastasiadis'e Kıbrıs sorununda Ankara'nın tavrını netleştirmesi için Türkiye'de gerçekleştirilecek seçim sonuçlarını beklediği mesajını verdi. Cumhurbaşkanının, Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Ban Ki Mun ve Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Jon Keri ile görüşmelerinde bu olgu üzerinde duruldu. Diplomatik kaynaklardan elde edilen bilgilere göre Amerikalılar Kıbrıs sorunundaki gelişmeleri de etkilemesi beklenen Ankara'daki seçimler sonrası ortaya çıkacak durumdan endişe duyuyorlar. Her iki görüşmede de Cumhurbaşkanı uluslararası faktöre Kıbrıs sorununun çözümüne sadece sözde değil pratikte de katkı sağlaması için Ankara nezdinde girişimlerde bulunma çağrısında bulundu. Hem Ban Ki Mun hem de Jon Keri Kıbrıs sorununun çözümü uğraşılarına adadaki her iki tarafın da istemesi durumunda kişisel düzeyde dahil olmaya hazır oldukları görünümü verdiler. Birleşik Devletler Dışişleri Bakanı Cumhurbaşkanına Kıbrıs'ı ziyaret etme arzusunu ifade etti. Bu ziyaret büyük ölçüde Kıbrıs sorunundaki gelişmelere bağlı olarak belirlenecek. Bu arada Genel Sekreter'in Kıbrıs Özel Danışmanı Espen Barth Eide da New-York'ta Kıbrıs sorununun çözümünün ekonomik yanlarına ilişkin temaslarda bulundu. Uluslararası Para Fonu'nun İcra Kurulu Başkanı Kristin Lagard ve Birleşik Devletler Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Viktoria Nuland ile görüşmeler gerçekleştirdi.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
-Uluslararası Para Fonu Kıbrıs'la ilgili sekizinci değerlendirme raporunda 2015 yılının ikinci yarısında yeni devlet bonosu çıkarması ve koşulların şimdi buna uygun olduğu konusunda Hükümet'e yön gösterdi. İlk altı ay sonunda Kıbrıs'ın 1,4 milyar Euroluk bir rezervi vardı ve Merkez Bankası'ndan da 200 milyon Euro bekliyordu. Uluslararası Para Fonu ile Avrupa Destek Fonu'ndan da 2,3 milyar Euroluk bir yedek akçe var. Fona göre Kıbrıs Cumhuriyeti yükümlülüklerini yerine getirme yeteneğine sahip. Bununla birlikte Kıbrıs'ın uyum programının yaşama geçirilme süreci izlenmeye devam edilecek. Bu arada raporda reformlarda Mayıs ayı seçimleri öncesi bir gecikme yaşandığına da dikkat çekildi.

SİMERİNİ gazetesinin de bugünkü ana haberi "Türkiye sözünü eyleme geçirmeli" başlığı altında Cumhurbaşkanı Nikos Anastasiadis'in New-York temasları sırasında verdiği mesajlar.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
-Kıbrıs, Avrupa Birliği bünyesinde en düşük şirketler vergisine sahip ülke. Bu da önemli sayıda şirketin Kıbrıs'a gelmesine vesile oluyor. Kıbrıs'ta diğer avantajların yanı sıra şirketler vergisi %12,5 oranında. Kıbrıs'ı üs olarak seçen şirketler bölge ülkeleriyle de ticari ilişkilerini geliştiriyorlar. Ancak bu konuda Avrupa Parlamentosu ve Ekonomi Komisyonu üyesi Kostas Mavridis tehlike çanlarını çaldı. Avrupa Birliği'nde şirketler vergisinin tüm Birlik alanında uyumlaştırılması için çalışmalar başlatıldığını söyledi. "Maalesef bu gelişme Kıbrıs için olumsuz bir gelişmedir çünkü şirketler vergisi Kıbrıs için büyük bir avantaj oluşturmaktadır" dedi.

HARAVGİ gazetesinin de bugünkü ana haberi "Baskılar Türkiye'ye yönelsin" başlığı altında Cumhurbaşkanı Anastasaidis'in New-York'taki temasları ve AKEL Genel Sekreteri Andros Kipriyanu'nun Lefkoşa'da verdiği mesajlar. Gazeteye göre AKEL Genel Sekreteri Andros Kipriyanu dün yaptığı bir konuşmada Türkiye'nin Kıbrıs sorununda hala daha elle tutulur cesaret verici bir mesaj vermediğini söyledi ve Cumhurbaşkanı Anastasiadis'in New-York'taki temaslarında Ankara'ya yönelik baskı istemesini doğru bir tavır olarak niteledi. "Anastasiadis dünyanın güçlülerinden dikkatlerini Türkiye'ye çevirmelerini istemesi çok doğrudur" dedi. Kipriyanu bu çevrelerin Kıbrıs sorununun çözümü uğraşılarına gerçekten katkı yapmayı istemeleri durumunda dikkatlerini belirleyici bir role sahip Türkiye'ye çevirmeleri gerektiğine vurgu yaptı. Kipriyanu bu arada Kıbrıs sorununda olguların zor ve karmaşık olduğuna da dikkat çekerek mülkiyette ve diğer başlıklarda zaman geçtikçe daha da zorlaştığı değerlendirmesinde bulundu. Diğer partilerin Kıbrıs sorununda şeffaflık olmadığı açıklamalarını yorumlarken de partisinin müzakerelere ilişkin Cumhurbaşkanlığından herhangi bir belge almadığını ifade etti. Kıbrıs sorununun çözümü için tüm siyasi partilere işbirliği çağrısında bulundu.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
-Kıbrıs Cumhuriyeti'nin bağımsızlık günü nedeniyle partisinin Lefkoşa örgütünün Palliryotissa bölgesinde düzenlediği kültürel-siyasi etkinlikte konuşan AKEL Genel Sekreteri Andros Kipriyanu tarihten ders alınmasını ve yaraların sarılması, gözyaşlarının dinmesi , halkın ayrılık duvarlarını yıkması ve ortak bir gelecek kurması için yeniden birleşmeyi sağlaması yönünde mücadele edilmesini istedi.

ALİTİA gazetesinin bugünkü ana haberi "Kasım ayında hızlanılıyor" başlığı altında. Gazeteye göre uluslararası faktör Kıbrıs sorunundaki müzakerelerde daha fazla ilerleme sağlanması için Türkiye'de 1 Kasımda gerçekleştirilecek seçim sonuçlarını bekliyor. Cumhurbaşkanı Anastasiadis New-York'ta , Ankara'nın sözlerini eyleme dönüştürme zamanının artık geldiği mesajı verdi. Bileşmiş Milletler genel kurulunda yapacağı konuşmada da aynı mesajı vermesi bekleniyor. Cumhurbaşkanın yaptığı açıklamalardan ortaya çıkan sonuç askıda olan mülkiyet sorununa çözüm bulunması ve toprak gibi yeni konuların ele alınmaya başlanması için sürecin kasım ayında hızlanacağı yönünde. Bu sürece Birleşmiş Milletler'in de iyi niyet görevi çerçevesinde daha ileri bir noktada daha aktif katılımı söz konusu.Bu arada Cumhurbaşkanı Anastasiadis'in Ban Ki Mun ve Akıncı ile ortak bir görüşme gerçekleştirmesi zamanın henüz erken olduğu ve sosyal bir görüşme görüntüsü vereceğini belirterek kabul etmediği de alınan bilgiler arasında.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
-Çalışma Bakanı Zeta Emilyanudu dün yaşlılara, özürlülere ve özel sorunlu ailelere evlerinde minimum yardım verme amacıyla yasal düzenlemeler yapılması için çalıştıklarını söyledi.

 

Son Güncelleme: 05 Şubat 2021 - 13:01

Son Haberler

18 Eylül
İçişleri Bakanı: Yerel seçimler ertelenince, yerel özyönetimle ilgili reformların uygulanması için yol açıldı
16:50
Dışişleri Bakanı Nikos Hristodulidis bugün Josep Borrell ile telefon görüşmesi gerçekleştirdi
16:48
ABD Bakan Yardımcısı Sherman ve Türkiye Dışişleri Bakan Yardımcısı Sedat Önal arasında görüşme yapıldı.
15:19
Engomi’de merkezi bir cadde üzerinde bulunan kafeteryada şiddetli bir patlama yaşandı.
15:18
İşgal bölgelerinden gelen yüksek miktarda gümrüksüz tütün ve tütün ürünleri ele geçirildi.
15:15
Cumhurbaşkanı Anastasiadis, bu akşam New York’a gidiyor
15:13
Birleşmiş Milletler Eylül ayı içinde New York’ta 3lü gayrı resmi görüşme yapılacağını teyit etti.
13:07
Cumhurbaşkanı Atina'da Kıbrıs Cumhuriyeti'nin uluslararası hukuka ve BM kararlarına bağlılığını ifade etti.
13:05
AB'nin güneyindeki 9 üye ülke, Kıbrıs'ta iki devletli çözüme yönelik öneriyi kabul edilemez olarak niteledi.
13:03
17 Eylül
basın özetleri 17.09.21
15:36
Nouris: Yerel seçimlerin ertelenmesi son derece önemli bir karar
13:38
Pelekanos: Guterres'in amacı iki tarafın niyetlerini araştırmak
13:37
Tüm haberler

Video on Demand