26/9/15

FİLELEFTEROS gazetesinin bugünkü ana haberi Kooperatif Merkez Bankası yeni kayyumunun banka için 27 milyon Euro değerinde çok lüks bina yapımını durdurma kararı almış olması. Gazeteye göre ekonomik krizin başladığı ve bankalar ile kooperatif hareketinin çöküşünün hemen öncesinde Kooperatif Merkez Bankası 27 milyon Euro değerinde lüks bina yapımı planlamıştı. Yeni yönetim bu yöndeki kararı durdurdu. Bilindiği gibi Kooperatifler devletin, memorandumu kurtarma programı aracılığıyla bu bankaya koyduğu 1,5 milyar euro ile kurtulmuştu. Kooperatif Merkez Bankası yeni merkez binası yapımı için 2012 yılında mimari yarışma açmıştı. Yapılan planlamalar temelinde maketlerden de görüleceği gibi çok lüks bir bina hedefleniyordu. Bu binada büroların yanı sıra bir kongre merkezi, kafeler ve özel yeşil alanlar da planlanmıştı. Ancak olaylar 2013 yılında kooperatifin eski yöneticilerinin önüne geçti ve yeni liderlik de bu bina yapımını durdurdu. Bu bina inşa edilseydi kriz döneminde 27 milyon euro harcanacaktı. Aynı dönem kooperatiflerin bilgi işlem hizmetleri için de 15 milyon euronun üzerinde çıkacak bir binanın yatırımı planlanmıştı. Bu bina şimdi inşa halinde ve yapılan kesintilerle 14,5 milyon Euroya mal olacak. Bu bina kooperatif için zorunlu olarak değerlendiriliyor

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
- Avrupa Konseyi Bakanlar Komitesi, Kıbrıslıların açtığı davalarda Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi`nin aldığı kararlarda hükmedilen tazminatların davacılara “daha fazla gecikmeden” ve “faizleriyle” derhal ödenmesini istedi. Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi kararlarının uygulanışını denetleyen Avrupa Konseyi Bakanlar Komitesi, Perşembe günkü toplantısında Ankara`nın Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi`nin “Varnava ve diğerleri” ve “Ksenidis- Arestis” davaları üzerine aldığı kararların uygulanması prosedürünü değerlendirdi. “Ksenides- Arestis” davası kapalı Maraş bölgesindeki taşınmaz mallar, “Varnava ve diğerleri” davası ise kayıp kişiler soruşturmalarını kapsıyordu. Bakanlar Komitesi aldığı kararda, Türkiye`nin Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi`nin söz konusu davalarda hükmettiği tazminatları davacılara hala ödemediğini belirterek Ankara`nın derhal söz konusu kararları uygulayarak davacılara tazminatları ödemesi gerektiğini belirtti. Bakanlar Konseyi ayrıca, Avrupa Konseyi Genel Sekreteri Thorbjorn Jagland`un Türk yetkilileriyle yapacağı temaslar sırasında Ankara`nın söz konusu tazminatları ödemesi sorumluluğunu üstlenmesi gerektiği konusunu gündeme getirmesini de talep etti. Bakanlar Konseyi, Avrupa Konseyi üyesi ülkelerin de Türkiye`nin Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi `nin kararlarını uygulaması konusunda bu ülkeye baskı yapması çağrısında bulundu.
ALİTİA gazetesinin bugünkü ana haberi ''İşsizlikte düşüş mevduatlarda artış" başlığı altında. Gazeteye göre uzun bir aradan sonra ilk kez işsizlik %15 psikolojik sınırının altına %14,7'e düştü. Bu olumlu gelişmeyi mevzuatlardaki artış tamamladı. Merkez Bankası verilerine göre ağustos ayında bir önceki aya göre mevduatlarda 440 milyon Euro artış oldu. Ekonomik alanda bir diğer olumlu gelişme de uluslararası derecelendirme kuruluşu Standart and Poors'un Kıbrıs'ın kredi kullanma derecesini bir üst düzeye çıkarması oldu. Kıbrıs'ın derecesini B artıdan ''B'' ''B'' eksiye yükseltti. Buna gerekçe olarak da sermaye hareketi üzerinde var olan sınırlamaların kaldırılmasını ve kamu ekonomisinde olumlu sonuçları gösterdi. Beklentileri de pozitif olarak belirledi. Maliye Bakanı Haris Yeorgiyadis dün Limasol'da yaptığı açıklamada işsizlikteki düşüşün olumlu bir gösterge olduğunu ancak Hükümetin rehavete kapılmasını getirmeyeceğini söyledi. %14,7 oranındaki işsizliğin hala daha kabul edilemez bir işsizlik boyutu olduğuna dikkat çekti. Ekonominin büyüme trendine girmesinin işsizlikteki düşüş eğiliminin sürmesini beraberinde getireceğini ifade etti. "Ancak bu zor süreci sorumlu ve ciddi bir biçimde sürdürmeliyiz." dedi.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
-Sağlık Bakanı dün bir açıklama yaparak manyetik tomografi için sıra bekleyen 13.770 hastaya iki buçuk aylık bir sürede hizmet verilmesinin beklendiğini söyledi. Bunun için özel sektörden hizmet satın alınacak. Sağlık Bakanlığı bu konuda hizmet veren 9 merkez ile anlaşma imzaladı. Sağlık Bakanlığı Genel Müdürü Hristina Yannaki de dün bir açıklama yaparak sıradaki hastaların tümüne 10 Aralık tarihine kadar hizmet verileceğini söyledi. Uygulamaya 21 Eylül günü başlandı ve bu programın tümü için 1 milyon 600 bin Euroluk bir bütçe öngörüldü.

-Muhalefet partilerinin doğal gaz konusundaki eleştirilerinin sorulması üzerine DİSİ Başkanı Averof Neofitu partisinin Kıbrıs sorununda rasyonalist çizgide olmaya devam edeceğini söyledi. Neofitu doğal gazın Kıbrıs için nimet olduğunu ve bunun çözüm sonrası Kıbrıslıtürklerin de yararlanabilecekleri bir nimete dönüşebileceğini ifade etti. Bunun Kıbrıs sorununun çözümü için çalışmalarında bir itici faktör olabileceği değerlendirmesinde bulundu. Çözüm durumunda doğal gaz gelirlerinin merkezi hükümetin bütçesine gideceğini hatırlattı. Neofitu bu arada geniş Doğu Akdeniz bölgesinde ciddi doğal gaz yataklarının da Kıbrıs sorununun çözümünde Türkiye'ye ivme kazandırması gerektiğini çünkü doğal gazın bir geçiş noktası olmasını istediğini ve Doğu Akdeniz'deki gaza ilgi gösterdiğini belirtti.

POLİTİS gazetesinin bugünkü ana haberi Kıbrıs Bankası'nın 6 eski yöneticisinin yargılanması. Gazeteye göre Kıbrıs Bankası'nın eski 6 yöneticisi ciddi suçlamalarla ağır cezada yargılanacak. "Ekonomik" suçlar çerçevesinde yeni dava dün Mahkeme'de dosyalandı. 6 eski yönetici özünde açıklamak zorunda oldukları 2,3 milyar Euro değerinde Yunan devlet tahvili alımında Banka'nın raporunu açıklamamakla suçlanıyorlar.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
-ENİ petrol şirketi Mısır Münhasır Ekonomik Bölgesi'nde Zohr'da yaptığı araştırmada kullandığı modeli bundan sonra Kıbrıs Münhasır Ekonomik Bölgesi'ndeki araştırmalarında da uygulayacak ve bu Şirket'in uygulayacağı tek model olmayacak. İtalyan şirketinin temsilcileri Avrupa Parlamentosu Enerji Komisyonu üyeleriyle yaptıkları görüşmelerde Zohr parselinde buldukları 30 trilyon ayak küp doğal gazı şans eseri ve ENİ'nin üstlendiği risk sonucu bulduklarını kabul etmede bir sorun görmediler. Şimdi hem kendilerinin hem de deniz altında arama yapma izni alan diğer şirketlerin bölgede yapacakları yeni aramalarda arama yöntemlerini değiştireceklerini ifade ettiler.

HARAVGİ gazetesinin bugünkü ana haberi "Sorumluluk üstlenmeye uygun değiller" başlığı altında Başsavcı Yardımcısı Rikkos Erotokritu'nun Yüksek Mahkeme Konseyi tarafından görevinden alınması sonrası yaşanan gelişmeler. Gazeteye göre hükümet edenler Erotokritu meselesinde üstlerine düşen sorumluluğu üstlenmede yetersiz ve yeteneksiz. Yüksek Mahkme'nin Erotokritu'yu görevden alma kararının üstünden iki gün geçmiş olmasına rağmen kurumlar için zarar verici ve yanlış olan bu atamayı yaptıkları için halktan özür dileme cesaretini kendilerinde göremiyorlar. Hem Cumhurbaşkanı hem de DİSİ konuya ilişkin bir sessizliğe bürünmüş durumdalar.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
- Akıncı'nın söylediği ileri sürülen ''casus belli'' yani savaş nedeni ile ilgili sözlerinin çarpıtma ve yalan olduğu Akıncı'nın sözcüsü tarafından ortaya çıkarılmasına rağmen merkez siyasi partilerin çok iyi bilinen tahriflerinde ısrara devam ettiklerine dikkat çeken AKEL Basın Sözcüsü Yorgos Lukaidis " Bu çevrelerin Akıncı'nın ne Eroğlu ne de Denktaş gibi birisi olmamasından duydukları hayal kırıklığını anlıyoruz ancak kendilerine yardım edemiyoruz" dedi. Lukaidis Kıbrıs'ı işgalden ve taksimden kurtaracak iki bölgeli iki toplumlu federasyonun başarılması yönünde ortaya çıkan her perspektifi boğma yönünde bu umutsuz uğraşıların yurttaşları ne korkutabildiğini ne de yanıltabildiğini belirtti. -

-AKEL, ticari kooperatif şirketlerinin özel sektöre satılmasına karşı. AKEL'e göre bunun gerçekleşmesi durumunda bu şirketlerin hem karakterleri değişecek hem de duyarlı bazı alanlarda özel sektörde bir tekelleşme olacak. AKEL, Hükümetin Troyka'la vardığı anlaşma çerçevesinde kooperatifçilik hareketini kredi alanı dışında bitirme yükümlülüğü üstlendiğine dikkat çekerek bu durumdan endişe duyduğunu açıkladı.

SİMERİNİ gazetesinin de bugünkü ana haberi Kıbrıs Bankası eski yöneticilerinden altı güçlü ismin yarı önüne çıkarılacak olunması.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
-Uluslararası Para Fonu İcra Kurulu, Kıbrıs'ın ekonomik uyum programının sekizinci gözden geçirilmesinden sonra yayınladığı raporda, Kıbrıs`ta mali istikrarın sağlanmasının ve büyümeyi ileri götürmek amacıyla takipteki krediler sorununun çözümünün çok önemli olduğuna dikkat çekti. Dün açıklanan rapora göre, sekizinci değerlenme üzerindeki tartışmalar sırasında Kıbrıs`ta mali ve parasal istikrarın sağlanması amacıyla izlenen politikalar ele alındı. Raporda, özel borçların yeniden yapılandırılması için yeni bir çerçevenin etkin bir şekilde uygulanması yoluyla yüksek oranda bulunan takipteki krediler sorununun çözümünün, Kıbrıs`ta gelişme sağlama, mali istikrarı koruma ve büyümeyi ileri götürme açısından acil bir öncelik olduğu kaydedildi. Para Fonu, Kıbrıs`ın mali programını güçlü bir şekilde uygulamaya devam ettiğini ve yılın ilk yarısında ekonomik aktivitenin özel tüketim nedeniyle beklenenden daha iyi olduğu vurgulandı. Fonu`nun tahminlerine göre, Kıbrıs'ın kamu borcunun 2015 yılında Gayri Safi Yurt İçi Hasılaya oranı % 106,4 olacak. Bu oran 2016`ta %98,4, 2017 yılında %93,2 ve 2018 yılında ise %87,3`e düşecek. 2015 yılında ise Gayri Safi Yurt İçi Hasıla %0,5, 2016 yılında %1,4, 2017 yılında %2,0 ve 2018 yılında %2,2 oranında artacak. Tahminlere göre işsizlik oranı ise 2015 yılında %16, 2016`ta %15, 2017 yılında %13,7 ve 2018 yılında ise %12,4 olarak gerçekleşecek. Rapora göre, son gelişmeler ve Kıbrıs Türk liderliğine Mustafa Akıncı`nın seçilmesi Kıbrıs`ın yeninden birleşmesi konusunda iyimserlik yarattı ve müzakerelerin yeniden başlamasına yol açtı.
Raporda Kıbrıs`ın yeniden birleşmesinin Kıbrıs`ta yatırımlar ve ticari, aynı zamanda uzun vadeli ekonomik büyümeyi olumlu etkileyeceği belirtildi, ancak Kıbrıs sorununun çözümlenmesinin etkilerini değerlenmek için henüz erken olduğu kaydedildi. Fon'un Kıbrıs Temsilcisi Meno Snel ve danışmanı Serban Matei yaptıkları yazılı açıklamada, Kıbrıs`ın ekonomik uyum programı için iki değerlenme daha yapacaklarını ve şu ana kadar uygulanan programın Kıbrıs halkının yaşam kalitesinin iyileştirilmesi ve kalkınması için gerekli temelleri sağladığını vurguladılar. Fon'a göre, ekonomik çevrede ilerleme kaydedilmesine rağmen programın başarısı bankacılık sektörünün yeniden canlandırılmasına bağlı olacak. Bu arada Fonu`nun raporuna göre, devlet İşletmelerinin işletilmesi, denetlenmesi ve yönetimi hakkındaki yapısal reformlarla ilgili kanunların Ekim ayının sonuna kadar Temsilciler Meclisinde onaylanması bekleniyor. Kıbrıs makamları kamu dairelerinde önemli değişiklikler uygulandığını ortaya koyarak program sona ermeden önce devletin bordro büyümesini kontrol etmesi ve kamu sektörünün verimliliğini artırmak amacıyla çalışmalara devam edildiğini ifade ettiler.

-ABD Başkanı Barak Obama ve Yunanistan Başbakanlığına yeniden seçilen Alekis Tsipras, Kıbrıs`ta çözüm müzakerelerinin başarı getirebilmesi için Türkiye`yle çalışanın önemi üzerinde görüş birliğine vardılar. Başkan Obama Başbakan Tsipras ile bir telefon görüşmesi yaptı, 20 Eylül seçimlerinde partisinin başarısından dolayı kendisini kutladı. Beyaz Saray`dan yapılan basın açıklamasında, “Başkan Obama, Amerika Birleşik Devletleri`nin gerekli reformların uygulanması için adımlar atarken, büyümeye dönerken ve Euro bölgesi içerisinde borçlanma sürdürülebilirliğini sağlarken yeni Yunan hükümetiyle birlikte çalışmayı ummaktadır” denildi. Obama`nın ABD`nin Yunanistan ve Avrupa Birliği ile olağanüstü göçmen ve mülteci akınıyla mücadelesine destek sözü verdiği, ABD`nin Suriyelilere ve insani yardım ihtiyacı olanlara yardım taahhüdünü tekrarladığı belirtilen basın açıklamasında, “İki liderin Türkiye`yle, Kıbrıs`ta çözüm müzakerelerinin başarıyla sonuçlanması çabaları dahil bu zorlukları aşmada birlikte çalışmanın önemi konusunda görüş birliğine varıldı” denildi.

Son Güncelleme: 05 Şubat 2021 - 13:01

Son Haberler

23 Eylül
Macron ve Biden telefonda görüştü
08:18
Dün 106 yeni vaka kaydedildi
08:17
Anastasiadis ve Irak Cumhurbaşkanı Kıbrıs-Yunanistan-Ürdün üçlü işbirliğine olası katılımını görüştü
08:15
Anastasiadis - Guterres - Tatar üçlü toplantısı nedeniyle New York’da diplomatik bir ateş hakim
08:14
22 Eylül
86 yaş ve üzerindeki kişilere üçüncü doz aşı verme çalışmaları başladı
13:31
Blinken ve Çavuşoğlu bir araya geldi
13:30
basın özetleri 22.09.21
13:29
36 yaşındaki jinekolog tutuklandı
13:29
Anastasiadis Elpidoforos görüşmesi iptal edildi
13:28
Dün 117 yeni vaka kaydedildi
09:01
Erdoğan: Kıbrıslı Türkler tarafından önerilen yeni çözüm vizyonunu desteklemeye devam edeceğiz
08:59
Hristodoulidis Hindistan, Filistin ve Gambiya'dan mevkidaşları ile görüşmeler gerçekleştirdi
08:58
Tüm haberler

Video on Demand