25/9/15

FİLELEFTEROS gazetesinin bugünkü ana haberi Yüksek Mahkeme Konseyi'nin dün Başsavcı yardımcısı Rikkos Erotokritu'yu görevinden uzaklaştırma kararı vermiş olması. Gazeteye göre Yüksek Mahkeme Konseyi'nin dün Başsavcı Yardımcısı Rikkos Erotokritu'yu görevinden alması sonrası Cumhurbaşkanı yeni bir Başsavcı yardımcısı aramaya başladı. Konsey Başsavcı yardımcısının Başsavcıya yönelik herhangi bir veri ortaya koymaksızın kamuoyu önünde suçlamalarda bulunması ve daha sonra da bu suçlamalarını geri çekip özür dilemesiyle görevine uymayan davranışlarda bulunduğu tespiti yaptı. 12 yargıçtan oluşan Yüksek Mahkeme Konseyi Başsavcı Yardımcısı'nı görevden alırken ve bu yöndeki kararını gerekçelendirirken özünde hukuk donanımı hakkında da şüpheler ortaya koydu ve Rikkos Erotokritu'yu dağıttı. Ortaya koyduğu tavrın tuttuğu kamu göreviyle uyumlu olmadığını not ederek görevinin doğasını ve görevini anlayamadığına dikkat çekti. Böylesi bir davranışın kendisini bu yüksek görevine tam ve kamu yararına devamda uygunsuz ve yetersiz bir duruma düşüreceğini göremediğine vurgu yaptı. Erotokritu'nun davranışlarının görev ve genelde kurumların görevlerini yerine getirmelerinde ciddi tehlikelere gebe olduğu tespitinde de bulundu. Yüksek Mahkeme'nin kararını açıklaması sonrası konuşan Erotokritu ise konuyu Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'ne götüreceğini söyledi. Ancak Yüksek Mahkeme'nin Erotokritu'nun görevden alınması kararı değişmez ve Cumhurbaşkanı'nın New-York'tan dönüşü sonrası uygulanmaya konacak. Başsavcı Kostas Kliridis de Yüksek Mahkeme Konseyi kararının "bu tür tavır ve davranışların kabul edilmez olduğu" mesajı verdiğini söyledi.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
-Baş denetçi Odiseas Mihayilidis Maliye Bakanı'ndan en azından yeni devlet görevlilerine ayda 3 bin 4 bin Euro emekli maaşı ödenmesi durumuna son verecek yasal düzenlemeler yapmasını istedi. Bu konuda yasal düzenlemelerin yeni seçilecek milletvekillerinin de bugünkü yasa kapsamına dahil olmamaları için her halükarda 2016 yılında yapılacak seçimler öncesi gerçekleştirilmesini talep etti. Bugün yürürlükte olan yasa çerçevesinde 2014yılında 135 emekliye 3 milyon 125 bin 80 euro toplam emekli maaşı ödendi.

-Cumhurbaşkanı Nikos Anastasiadis Türkiye'nin Kıbrıs sorununun çözümünü arzulaması durumunda bunu pratikte göstermesini istedi. Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi Daimi üyesi ülkelerin temsilcileriyle yediği çalışma yemeğinde konuşan Cumhurbaşkanı kendilerinden dikkatlerini müzakerelerin sonuçları takınacağı tavra bağlı olan Türkiye'ye yöneltmelerini istedi. Diplomatik kaynaklardan elde edilen bilgilere göre Cumhurbaşkanı bu yemek sırasında müzakere sürecinin gelişimine ilişkin bütünsel bir görüntü ortaya koydu. Garantiler, mülkiyet ve toprak konularına özel bir ağırlık verdi. Bazı konularda sağlanan ilerlemeleri gündeme getirdi. Aynı kaynaklara göre Cumhurbaşkanın bu görüşmesi çok olumlu bir ortamda gerçekleşti.

SİMERİNİ gazetesinin de bugünkü ana haberi "Hakimler Erotokrituyu kovdular. Top artık kararı uygulaması gereken Cumhurbaşkanı'nda başlığı altında Başsavcı Yardımcısı Rikkos Erotokritu'nun Yüksek mahkeme Konseyi tarafından görevden alınması.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
-Hükümet Sözcüsü Nikos Hristodulidis, Cumhurbaşkanı Anastasiadis'in bugüne kadar Londra ve Amerika Birleşik Devletleri'ndeki temaslarını değerlendirirken Türkiye'nin Kıbrıs sorununda iyi niyetini somutta göstermesi gerektiğini herkesin kabul ettiğini söyledi. Devlet televizyon kanalına açıklamalarda bulunan Hristoduldis, Cumhurbaşkanı'nın temaslarıyla ilgili detay bilgi verdi ve Mustafa Akıncı'nın savaş tehditleri, Türkiye'deki seçimler, enerji konuları ve Kıbrıs sorunundaki müzakere süreci üzerinde durdu. " Gerek müzakere masasında gerekse onun sert çerçevesi dışında Türkiye'nin Kıbrıs sorununun çözümünü arzuladığı açıklamalarını pratikte gösterecek davranışlar ortaya koyması gerekmektedir" dedi. Sözcü Türkiye'deki seçimlerle ilgili konuşurken de Türkiye'nin içişlerine herhangi bir biçimde karışmak istemediklerini ancak seçim sonucu tek parti hükümeti ya da koalisyon oluşumunun şüphesiz Kıbrıs sorunundaki müzakere sürecini etkileyeceğini ifade etti. Mustafa Akıncı'nın Cumhurbaşkanı Anastasiadis'in Türk petrol şirketleriyle görüştüğünü ifade ettiği son açıklamalarını yorumlarken de " Bu bilinen bir konuydu. Cumhurbaşkanı da bunu kamuoyuna açıklamıştı. Ben de röportajlarımda Cumhurbaşkanının, Enerji bakanının Dışişleri bakanlığının enerji konularındaki sorumlusunun bir devlet şirketi olmak üzere Türk şirketlerinin talebi sonrası kendileriyle görüştüklerini ve bu şirketlerin Kıbrıs doğal gazını almaya ilgi duyduklarını ortaya koyduklarını söylemiştim." dedi. Sözcü bunun Kıbrıs sorununun çözümü sonrası olabileceğinin de net olduğu görüşünü savundu. Sözcü Türk şirketlerinin bu ilgisini olumlu bir gelişme olarak da niteledi. Bunun, Türkiye'nin Kıbrıs sorununun çözümü için çalışması yönünde bir teşvik olduğuna dikkat çekti. Akıncı'nın açıklamalarından da görüleceği gibi Kıbrıs sorunu çözülmeden bunun gerçekleşemeyeceğine vurgu yaptı. Hükümet Sözcüsü Akıncı'nın bu yöndeki açıklamalarının gelişme halinde olan diyaloğu olumsuz etkileyemeyeceğine de vurgu yaptı. Akıncı'nın son açıklamasında bilinen görüşleri ortaya koyduğunu ifade ederek bölgede hidro karbon konusunun Kıbrıs Cumhuriyeti'ni, İsrail'i ve Mısır'ı ilgilendirdiğine vurgu yaptı. Bölge ülkelerinin enerji konularındaki diyaloguna dikkat çekti. Kıbrıs Cumhuriyeti topraklarını yasa dışı bir biçimde elinde tuttuğu için Türkiye'nin bu diyalogta yer almadığını ifade etti. Sözcü nüfus çoğunluğu konusunda ise bu konunun Avrupa müktesebatının ana çekirdeğini ilgilendiren bir konu olduğunu söyledi. Dört özgürlüğe herhangi bir biçimde sınırlama getirilemeyeceği görüşünü savundu " Bu bizim tezimidir, Avrupa Birliği'nin tezidir Kıbrıs sorununa ilgi duyan herkesin anlayış gösterdiği bir tezdir. Cumhurbaşkanı siyasi çoğunluktan bahsetti ve bunun da siyasi eşitlikle ve kabul edilen iki bölgelilikle ilgisi vardır. Burada da siyasi hakların ortadan kaldırılmasından değil farklı biçimlerde kullanılmasından bahsediyoruz" dedi.

HARAVGİ gazetesinin bugünkü ana haberi Başsavcı Yardımcısı Rikkos Erotokritu hakkında Yüksek Mahkeme'nin görevden alınması kararı vermesi.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
-Bazı Kıbrıslırum partilerin Kıbrıslıtürk lider Mustafa Akıncı'nın açıklamalarını bilinçli bir biçimde tahrif etmeleri Akıncı'nın sözcüsünün sert tepkisine neden oldu. AKEL de dün konuyla ilgili bir açıklama yaptı ve "yalan aracılığı ile var olmayan bir konu yaratılmasını" endişe verici olarak niteledi. AKEL bunu yapan partilerin Akıncı'nın Kıbrıslırumlar arasındaki görünümünü yaralamayı arzuladıklarına dikkat çekti. AKEL basın sözcüsü Yorgos Lukaidis yaptığı yazılı açıklamada bu yönde hareket eden somut partilerin bu tavırlarının bir korku çemberi yaratma, her olası güven önlemi ortamı yaratılmasını ortadan kaldırma ve sonuç olarak Kıbrıs sorununa iki bölgeli iki toplumlu çözüm bulma çabalarında başarı perspektifini ve umudunu öldürme çerçevesinde hareket ettiklerine vurgu yaptı.

-AKEL göçmenler bürosu PEO, EDON ve POGO'nun da katılımıyla "Göçmenlerle dayanışma Festivali" düzenliyor. 30 Eylül günü düzenlenecek festival göçmenlerin kabul alanı olan Köfünye köyünde gerçekleştirilecek.

ALİTİA gazetesinin bugünkü ana haberi "Rikkos görevden alındı ve Avrupa İnsan Hakları mahkemesine gidiyor" başlığı altında.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
-Maliye Bakanı ile Kıbrıs Telekomünikasyon Kurumu'nda örgütlü sendikalar arasında görüşmeler Karma Danışma Konseyi çerçevesinde yoğun bir biçimde devam ediyor. Taraflar başta çalışanlarla ilgili olmak üzere bazı sorunlara çözüm arıyorlar. Görüşmelerde kurumun özelleştirilmesiyle ilgili yedi soruya yanıt verildi. Maliye Bakanı sendikalara kurumda çalışma yaşamıyla ilgili bir yasa tasarısını Ekim ayına kadar hazırlayacaklarını ve Meclis'e sunacaklarını söyledi. özel şirketler hukukuna dayalı bir şirketin kurulmasını öngören yasa tasarısının Meclis'te olduğunu ve bunun tartışılmasının çalışma yaşamıyla ilgili ikinci tasarı Meclis'e sunulana dek dondurulduğunu hatırlattı.

POLİTİS gazetesinin de bugünkü ana haberi "Rikkos geçmişte kaldı" başlığı altında Başsavcı yardımcısının görevden alınması.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
-Çalışma Bakanlığı ile İnsan Kaynaklarını Geliştirme Kurumu işsizliğe karşı mücadele edebilmek amacıyla Avrupa Sosyal Fonu'ndan 2016 yılında 130 milyon Euro alacak. Çalışma Bakanı Zeta Emilyanidu dün yaptığı bir açıklamada hedeflerinin gençlerin ve uzun süreli işsizlerin desteklenmesi olduğunu söyledi. Bakan konuya ilişkin detay vermekten kaçındı. "Yaşama geçireceğimiz planlarda gereksinimlere ve verilere göre ilerleyeceğiz " dedi.

-Seyrü sefer ruhsatları kaldırılıyor. Devlet buradan sağladığı geliri yakıt fiyatlarına yapacağı ek vergiden kazanmayı planlıyor. DİKO'nun önerisiyle benzine litre başı 9 sent ek vergi konacak. Yapılan hesaplamalara göre her 100 kilometrede 5 litre benzin yakan bir araç yılda 15 bin kilometre yol kat etmesi durumunda ekstra 67,5 euro ödeyecek.

Son Güncelleme: 05 Şubat 2021 - 13:01

Son Haberler

22 Eylül
86 yaş ve üzerindeki kişilere üçüncü doz aşı verme çalışmaları başladı
13:31
Blinken ve Çavuşoğlu bir araya geldi
13:30
basın özetleri 22.09.21
13:29
36 yaşındaki jinekolog tutuklandı
13:29
Anastasiadis Elpidoforos görüşmesi iptal edildi
13:28
Dün 117 yeni vaka kaydedildi
09:01
Erdoğan: Kıbrıslı Türkler tarafından önerilen yeni çözüm vizyonunu desteklemeye devam edeceğiz
08:59
Hristodoulidis Hindistan, Filistin ve Gambiya'dan mevkidaşları ile görüşmeler gerçekleştirdi
08:58
Anastasiadis - Guteres görüşmesi yaratıcı bir atmosferde gerçekleşti
08:56
21 Eylül
86 yaş üstü vatandaşlara üçüncü doz aşılar yarın yapılmaya başlanacak
13:50
Dendias AB Dışişleri Bakanları toplantısında Türkiye'nin son suçları hakkında bilgi verdi
13:49
Ersin Tatar egemen eşitlik ve eşit uluslararası statü politikasını açıklamak için New York'a gitti
13:48
Tüm haberler

Video on Demand