24/9/15

SİMERİNİ gazetesinin bugünkü ana haberi "nerden buldun" yasa tasarısı. Gazeteye göre Meclis "nereden buldun" yasa tasarısını görüşüyor. Amaç Meclis'in önceki yasasının derinden değiştirilmesi ve hem devlet hem de bağımsız yetkililer için ağır bir yasanın onaylanması. Var olan yasa taslağı her bir milletvekiline bu göreve seçilmesinden sonra üç aylık bir süre içerisinde ve ondan sonra da bu görevde olduğu sürece her 30 ayda bir mal varlığını açıklama zorunluluğu getiriyor. Mal varlığı bildirimleri kurulacak özel bir Meclis Komisyonuna yapılacak. mal bildirimleri denetimlerden geçecek ve denetçiler bu bildirimlerle ilgili analitik raporlar hazırlayacaklar. Denetçiler herhangi bir kurumdan veya kişi ve kuruluştan bilgi isteme hakkına sahip olacak. İstenmesi durumunda bu kurum ve kuruluşlar da bu bilgileri denetçilere vermek zorunda olacak.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
-Mustafa Akıncı'nın geçen günkü konuşmasında Doğu Akdeniz'de doğal gazın mantıki olmayan kullanımının savaş nedeni olacağı açıklaması iç cephede fırtınalar yarattı. Akıncı'nın, Cumhurbaşkanı Anastasiadis'in Türk doğal gaz şirketleri ile olası işbirliğini ya da Kıbrıs Münhasır Ekonomik Bölgesi'ne dahiliyetleri konularını görüştüğü iddiası da tepki çekti. Simeri"nin birkaç yıl önce Anastasiadis'in İsviçre'de yakın dostu olan Kıbrıslı bir işadamının aracılığıyla Türk çıkarlarını temsil eden şirketlerle enerji alanına ilişkin temaslarda bulunduğuna ilişkin bir bilgisi vardı. Bu görüşme amacıyla Brüksel'den İsviçre'ye gitmesi için Kıbrıslı iş adamının özel uçağını Cumhurbaşkanı Anastasiadis'e tahsis ettiği bilgisi de alınmıştı. Bu haber o dönem teyit ettirilmemişti. Akıncı'nın şimdiki açıklaması ve bu açıklamanın kamuoyu nezdinde yalanlanmaması o günkü enformasyonun bir dayanağı olduğunu ortaya koydu. Bu arada Cumhurbaşkanı da geçmişte bazı Türk şirketlerinin konuyla ilgili zemin yokladıklarını kabul etmişti. Bu gelişme sonrası DİKO Başkanı Papadopulos bir açıklama yaparak Kıbrıs Münhasır Ekonomik Bölgesine yönelik Türk gemilerinin ihlallerinden birkaç ay sonra şimdi de Akıncı'nın doğal gazla ilgili savaş tehdidinde bulunduğunu ifade etti ve buna rağmen Cumhurbaşkanı, DİSİ ve AKEL'in ise hala daha "iyi ortam" reklamı yaptıklarına dikkat çekti. Papadopulos, Cumhurbaşkanı'nın, Türk şirketleriyle görüştüğü iddialarını yanıtlaması gerektiğine de vurgu yaptı. Bu iddianın doğru olması halinde, bunun, Kıbrıs halkından yetki almadan Kıbrıs doğal zenginliğinin Türk şirketleriyle gizli bir biçimde pazarlığının yapıldığı anlamı taşıyacağı değerlendirmesinde bulundu. Ekoloji Hareketi de Akıncı'nın bu açıklamalarından rahatsızlık duyduklarını açıkladı ve Akıncı'nın Ankara ile tam çakıştığı değerlendirmesinde bulundu. Ekoloji Hareketi Cumhurbaşkanın hangi Türk şirketleriyle görüştüğünü ve bu görüşmelerin neden gizli yapıldığının açıklanmasını da talep etti. Cumhurbaşkanının partiler ve halka müzakerelerde neler yaşandığına ilişkin net görüntü vermediğini de ileri sürerek bunun kabul edilemez olduğuna vurgu yaptı. EVROKO Başkan vekili Mihalis Yorgallis de Akıncı'nın savaş tehditleriyle gerçek niyetini ortaya koyduğunu ileri sürdü.

FİLELEFTEROS gazetesinin bugünkü ana haberi kamudaki ihalelerde kartel oluşumu . Gazeteye göre Baş Denetçi adına Andreas Haralambus'un imzasıyla İmar Dairesi sekreterliğine sert bir mektup gönderildi ve devlet denetim dairesinin kamudaki imar çalışmalarında Ulaştırma Bakanlığı'nın ekonomik kriz ve şirketlerin olanakları koşullarına yanıt vermeyen ihale koşullarında ısrarı nedeniyle müteahhitlerin yeni bir kartelinin oluştuğuna ilişkin tehlike çanları çalındı. Konu gündeme Paralimni'de 8 milyon Euroluk bir ihaleye çıkılması nedeniyle geldi. Denetleme Dairesi'nin 22 Eylül tarihli mektubuna göre bu ihaleye girebilme hakkına sahip şirket sayısı İmar Dairesi'nin ileri sürdüğü gibi 12 değil. İmar Dairesi'nin yayınladığı listede yer aldığı gibi 10 da değil. Özde bu ihaleye sadece 4 şirket girecek. Bu arada şirketlerin ciddi mali sorunlarla karşı karşıya olmaları ve bankaların da bu şirketlere güven mektubu vermeleri de kolay değil. Adları Baf kanalizasyon yapımındaki skandala karışan şirketler de ihalelere giremeyecek durumda olmaları sonucu ihalelere girecek şirket sayısı çok azalıyor. Bu koşullarda da Denetim Dairesine göre şirketler arasında ön anlaşmalara gidilmesi olasılığı artıyor. Daire önümüzdeki günlerde kamuda 25 milyon Euro değerinde yeni bir ihaleye çıkılacak olunması nedeniyle de ihaleye başvuru koşullarında değişikliğe gidilmesi talebinde bulundu.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
-EDEK milletvekili Nikos Nikolaidis parti içi nazik dengeler temelinde parti başkanı Marios Şizopulos'un adaylığının nereden olacağı konusuyla milletvekili seçimleri başlığını tartışmaya açtı. Şizopulos Limasol'dan aday olması durumunda partinin şu anda bu kentten olan milletvekilinin seçilme olasılığı ortadan kalkacak. Şizopulos'un Lefkoşa'dan aday olması durumunda ise yakın çalışma arkadaşı ve başkan vekili Kostis Efstatiyu^ya sorun yaratacak. Bu konu da EDEK'te bir baş ağrısına dönüşmüş durumda.

POLİTİS gazetesinin bugünkü ana haberi Derinya barikatının açılıyor olması. Gazeteye göre Kıbrıstürk liderliğinin işgal ordusu nezdindeki müdahalelerinin sonuç verdiği, oluşan kördüğümün çözüldüğü ve Derinya barikatının açılması noktasına ulaşıldığı görünümü var. Kıbrıstürk gazetesi "Kıbrıs Postası" dünkü haberinde bu geçiş noktasının açılması konusunda olumlu bir sonuca ulaşıldığına dikkat çekti. Gazetenin bu haberinin gerçeği yansıttığı belirtiliyor. İyi haber alan kaynaklar Politis'e askerin geçiş yoluyla ilgili olarak koyduğu çekincelerin Kıbrıstürk siyasi liderliğinin ısrarı sonrası aşılması için ileri adımların atıldığını teyit ettiler. Baştaki görüş ayrılıklarına rağmen Kıbrısrum tarafının Mağusa'ya kadar eski yolun kullanılmasına ilişkin önerisinin kabul edildiği belirtiliyor. İki toplumlu Mağusa Yurttaşlar Girişimi de Kıbrısrum tarafının önerisini benimsemişti. Kıbrıstürk tarafının teknik komitesinin de son toplantıda Kıbrısrum tarafının önerisini tartışmayı kabul ettiği belirtiliyor.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
-Maliye Bakanı Haris Yeorgiyadis doğru planlanması ve yönetilmesi durumunda kamu ekonomisindeki iyileşmenin, ekonomiyi daha da fazla durgunluğa götürmeyeceği olgusunu Kıbrıs'ın doğruladığını söyledi. Kendilerinin Kıbrıs'taki hedeflerinin hane halkına ve işletmelere daha fazla bir yük bindirmeksizin kamu ekonomisinde iyileşme sağlamak olduğuna ve bu hedefe ulaştıklarına vurgu yaptı. Bakan önümüzdeki günlerde Meclis'e sunulacak 2016 yılı bütçesiyle ilgili olarak da bu bütçenin tamamı ile dengeli bir bütçe olduğunu belirtti.


HARAVGİ gazetesinin bugünkü ana haberi kemer sıkma politikalarının sağlığa etkileri . Gazeteye göre Hükümetin uyguladığı kemer sıkma politikası kamuda sağlığı bir kanser gibi tehdit etmeye başladı. Kamu sağlık kurumlarına başvuran yurttaşlar zor durumda. Genel Hastahane'nin Onkoloji Bölümü'nün durumu buna en iyi örnek. Burada radyografi tedavisi yapılamazken doktor eksikliği de yaşanıyor. Bölümde sadece bir tek doktor çalışıyor.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
-AKEL dün Anastasiadis ile DİSİ'ye Troyka nezdinde iyi olma arzusundan vazgeçmesi ve halkın yararına işler yapması çağrısında bulundu. Cumhurbaşkanı'nın Birleşik Devletler'de Kıbrıs'ı boyunduruk altına alan memorandumu diğer ülkeler için örnek göstermesine karşı çıkan AKEL basın Sözcüsü Yorgos Lukaidis Kıbrıs'ın ekonomik bir mucize yaşamadığına vurgu yaptı. Sürecin özel çıkarlar lehine gelişmekte olduğu değerlendirmesinde bulunurken buna karşı, çalışanların durumunun iyi olmadığına vurgu yaptı. Yüksek orandaki işsizlik ile uzun süreli işsizliğin varlığına dikkat çekerken geri dönmeyen kredi oranlarının ekonominin içinde bulunduğu durumu ortaya koyduğunu söyledi. 250 bin yurttaş yoksulluk sınırı altında ve 60 bin yurttaş da sosyal pazarlardan aldığı yiyeceklerle yaşarken ekonomide başarıdan söz edilemeyeceğini belirtti.

ALİTİA gazetesinin bugünkü ana haberi Cumhurbaşkanı Nikos Anastasiadis'in Birleşik Devletler'de yaptığı açıklamalar ve verdiği mesajlar. Gazeteye göre Cumhurbaşkanı Anastasiadis Birleşik Devletler'de yaptığı açıklamalarda müzakere sürecine karşı olan partilerin, bazı olguları olumsuz değerlendirmelerine ilişkin müzakerelerde yapılan tartışmalar konusunda net bilgiler verdi. Cumhurbaşkanı müzakere masasında, nüfus çoğunluğunu değil siyasi çoğunluğu tartıştıklarını ve bunu hayata geçirecek yolların var olduğunu söyledi. Mülkiyet konusuna atıfta bulunurken de bunun odağında yasal mülk sahibi olduğunu ve hedefin Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'ne başvuru hakkının sağlanması olduğunu ifade etti. Cumhurbaşkanı müzakerelerin bir dönüm noktasında olduğunu ve eğer bu müzakereler Kıbrısrum tarafının sorumluluğunda kesilirse ondan sonraki adımın yasadışı devletin tanınması olacağı uyarısında bulundu. Cumhurbaşkanı "Hayaller peşinde koşarak ülkemin bölünmesini veya işgalin ve kabul edilemez statükonun devam etmesini görmeye hazır değilim. Beni endişelendiren; müzakerelerin bizim hatamızdan dolayı sonlandırılması durumunda, gelecek adımın, Kıbrıs'ın kuzeyindeki işgal rejiminin tanınması olacaktır” dedi.

Son Güncelleme: 05 Şubat 2021 - 13:01

Son Haberler

23 Eylül
Macron ve Biden telefonda görüştü
08:18
Dün 106 yeni vaka kaydedildi
08:17
Anastasiadis ve Irak Cumhurbaşkanı Kıbrıs-Yunanistan-Ürdün üçlü işbirliğine olası katılımını görüştü
08:15
Anastasiadis - Guterres - Tatar üçlü toplantısı nedeniyle New York’da diplomatik bir ateş hakim
08:14
22 Eylül
86 yaş ve üzerindeki kişilere üçüncü doz aşı verme çalışmaları başladı
13:31
Blinken ve Çavuşoğlu bir araya geldi
13:30
basın özetleri 22.09.21
13:29
36 yaşındaki jinekolog tutuklandı
13:29
Anastasiadis Elpidoforos görüşmesi iptal edildi
13:28
Dün 117 yeni vaka kaydedildi
09:01
Erdoğan: Kıbrıslı Türkler tarafından önerilen yeni çözüm vizyonunu desteklemeye devam edeceğiz
08:59
Hristodoulidis Hindistan, Filistin ve Gambiya'dan mevkidaşları ile görüşmeler gerçekleştirdi
08:58
Tüm haberler

Video on Demand