22/9/15

POLİTİS gazetesinin bugünkü ana haberi Kıbrıs'ta göğüs kanserine karşı tedavide kullanılabilecek önemli bulgulara ulaşılmış olunması. Gazeteye göre gelecekte göğüs kanserinde somut bir virüse karşı ilaçla tedavide yeni bir çerçeve sunma olanağı verebilecek önemli bulgulara ulaşıldı. Bu bulgular Kıbrıs Üniversitesi Biyoloji Bölümü araştırmacıları tarafından ortaya kondu. Bu konudaki çalışmaları Boston Üniversitesi Tıp Fakültesi ile işbirliği içinde Doktor Andreas Konstantinu başkanlığında araştırma heyeti sürdürüyor. Araştırma sonucu ortaya çıkan sonuçlar Breast Cancer reserch dergisinde yayınlandı.Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
-Amerika Birleşik Devletlerine ziyaretinin ilk durağında dün akşam Şikago'da Kıbrıslılara konuşan Cumhurbaşkanı Nikos Anastasiadis Birleşmiş Milletler Genel Kurul çalışmaları çerçevesinde görüşeceği Amerika Birleşik Devletleri Dışişleri bakanı Jo Bayden'a Kıbrıs sorununa çözüm bulunulabilmesi için Türkiye üzerindeki etkinliğini kullanması gerektiği mesajı vereceğini söyledi. Cumhurbaşkanı Kıbrıs'ın işgal ordularından kurtarılması ve istisnasız Kıbrıslıların tümünün serbest dolaşım ve yerleşim haklarını sağlayacak, arzuladığı mesleğini istediği yerde hayata geçirecek, ülkenin yeniden birleşmesine olanak sağlayacak koşulların yaratılması için verdikleri mücadelede yurt dışındaki Kıbrıslılara teşekkürlerini sundu. Dikkatlerin Türkiye üzerinde odaklanması için Amerika Birleşik Devletleri, Güvenlik Konseyi daimi üyeleri ve İsrail gibi daha başka ülkelerle barışçıl diyalog yoluyla verilen mücadeleyi derinleştirdiklerini ifade etti. "Ben iyi niyetli olabilirim, Kıbrıs sorununun çözümünü isteyebilirim. Son dönemde Kıbrıstürk toplumu liderliğine seçilen Mustafa Akıncı da vatanımızın yeniden birleşmesinde benimle aynı vizyonu paylaşabilir. Ancak bu Türkiye'ye bağlıdır. Eğer Türkiye'nin kararlılığı yoksa, eğer 40 bin kişilik Türk ordusu ve yerleşikler adadan ayrılmazsa ve gerekli toprak düzenlemeleri yapılmazsa... Tüm bunlar Türkiye'ye bağlıdır" dedi. Cumhurbaşkanı Kıbrıs sorununda yenenin ve yenilenin olduğu bir çözüm aramadıklarını, aradıklarının insan haklarına tam saygı ile tüm yurttaşların barış içinde bir arada yaşayacakları koşulların yaratılması olduğunu söyledi. Üzerinde anlaşmaya varılacak olanlar ile çözümle ilişkili olacak olanların Avrupa müktesebatı ve Avrupa değer ile ilkeleriyle tam olarak uyumlu olması için Avrupa Birliği'nin sürece aktif katılımı olgusunun değerlendirildiğine dikkat çekti. Mustafa Akıncı'nın sürece katılması sonrası müzakerelerde ilerleme sağlandığını ancak sorunların da var olduğunu belirtti. "41 yıl sonra geri döndürülemeyecek koşullar oluştu ve şimdi her yolla daha kötüsünden kaçınmaya çalışıyoruz" dedi. İç cepheye de seslenerek bu süreçte Türk uzlaşmazlığının da veri olarak ele alındığı bir durumda kendi yanlışları nedeniyle başarısız olunması durumunda bunun sonuçlarının neler olacağının hesabının yapılmasını istedi.


SİMERİNİ gazetesinin bugünkü ana haberi Yunanistan'da hükümet kurma çalışmaları. Gazeteye göre Aleksis Tsipras Pazar günü Yunan halkı tarafından görevlendirildikten sonra 2015 yılı içinde ikinci kez başbakan olarak yemin etti. SİRİZA Pazar günkü seçimlerde %35,46 oranında bir oyla 145 sandalye elde etti. Ortağı Bağımsız Yunanlılar da %3,69 oranında oyla 10 sandalye kazandı ve böylece Meclis'te Hükümet için oy çoğunluğunu sağlamış oldular. Bu koşullarda Yunan Hükümetinde değişikliklerin çok az olması bekleniyor.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
-Sorunlu kredilerin satışını düzenleyen yasa tasarısının önerildiği şekliyle geçmesi söz konusu değil. Bu kredilerin üçüncü çevrelere satışını düzenleyen Hükümetin yasa tasarısına yönelik siyasi partilerden önemli değişiklik önerisi var. Meclis Maliye Komisyonu Başkanı Nikolas Papadopulos'un açıklamasına göre bu öneriler özünde kredi kullanıcılarının korunmasını hedefliyor. Yasa tasarısına göre 1 milyonu aşmayan krediler sadece Merkez Bankası'nın izniyle Kıbrıs Cumhuriyeti'nde kurulan ve Kıbrıs Cumhuriyetinde hizmet verme hakkına sahip olan veya burada şubesi bulunan diğer üye devletlerin yetkili Makamları tarafından denetlenebilen kredi alım şirketlerine satılabilecek. Papadopulos bu tasarının olduğu şekliyle DİKO tarafından kabul edilemez olarak değerlendirildiğini duyurdu ve önemli sayıda değişiklik önerisi vereceklerini söyledi. Papadopulos'a göre net ulusal çıkarlar nedeniyle bir kredinin satılışında süreç Kıbrıs Mahkemeleri gözetiminde olmalı. Kıbrıs Merkez Bankası'nın da kredi satışlarını durdurma yetkisi bulunmalı. Bu arada kredi kullanıcısının kendi kredisini satın alma olgusunun da yasalarla düzenlenmesi gerektiğine vurgu yaptı. Bankaların kredileri yeniden yapılandırmada başarısız kaldıkları bir ortamda yasanın, kredi kullanıcısına yeniden yapılandırma ile ilgili öneride bulunma ve bu kredi için yapacağı önerinin diğer önerilerle en azından aynı koşullarda olması halinde kendi kredisini alma hakkını içermesi gerektiği görüşünü de savundu.FİLELEFTEROS gazetesinin bugünkü ana haberi Yunanistan'daki seçimler sonrası Hükümet oluşumu. Gazeteye göre Yunanistan'daki seçimlerden büyük bir zaferle çıkan Aleksis Tsipras dört yıllık bir vizyonla planlama yapıyor. Zaman kaybetmeksizin ve önünde var olan baskıcı gündem nedeniyle de Bağımsız Helenler ile nikahı tazeleyeceğinin güvencesini verdi ve bugün de yeni Bakanlar kurulunun açıklanması bekleniyor. Yunan Hükümeti'nde Nikos Kocas dışişleri bakanlığı ve Panos Kammenos ise savunma bakanlığı görevine devam edecek. Diğer bakanlıklar için çalışmalar devam ediyor. Tsipras diğer partilerle herhangi bir diyalog süreci başlatmadan hem kaybettiği zemini kazanmak hem de sorunlara çözüm aramak konusunda mesafe kat etme kararlılığında. Hükümetini oluşturma kararı sonrası göçmenler sorununu ele almak için toplanacak Avrupa Birliği olağanüstü zirvesine katılmak için Brüksel'e gidecek. Cumhurbaşkanı Nikos Anastasiadis'in Amerika Birleşik Devletleri'nde olması nedeniyle bu zirvede Kıbrıs'ı da Tsipras temsil edecek. Tsipras burada Yunan sorunuyla ilgili de temaslarda bulunacak.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
-Garantiler konusu Kıbrıs sorununda toplanacak beşli konferansta el alınacak. Türk tarafı bu yönde mesaj vermek istiyor ve böylece bu konuya ilişkin tartışmaları ve tavırlar ortaya konmasının önüne geçmeyi arzuluyor. Anastasaidis-Cameron görüşmesi sonrası konuya ilişkin olarak Lefkoşa'nın ortaya koyduğu tavır Türk tarafının tepkisine neden oldu. Britanya'nın garantör olarak devam etme arzusunda olmadığı yönünde Lefkoşa'nın verdiği mesaj Türk tarafını rahtsız etti ve buna tepki gösterdi

HARAVGİ gazetesinin bugünkü ana haberi "sosyal yardım kuruluşlarına %20'lik makas" başlığı altında. Gazeteye göre Meclis Çalışma Komisyonu yetkili bakana bir mektup göndererek "Gönüllüler Toplumu Konseyleri'nin" bütçesinden ciddi bir kesinti yapılarak bu kurumun sakatlandığını belirtip bu durumu protesto etti. Zaten yapılan işten çıkarmalar nedeniyle kurum zor bir durumdaydı. Bu kuruma 2012 yılında 3 milyon 596 bin 760 euroluk bir katkı sağlanırken bu rakam 2014 yılında 2 milyon 883 bin 922 euroya çekildi. Yani %19,8 oranında bir azaltmaya gidildi. 2012 yılında kurumda 520 kişi çalışırken 2015 yılında bu sayı 460'a düşürüldü.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
-Eski Savunma Bakanı Kostas Papakostas haksız bir biçimde yaralı olarak dün öldü. papakostas bu ülkeye demokrasiyi savunan bir mücadele insanı olarak hizmet vermişti. Kostas Papakostas uzun bir süreden beridir Lefkoşa Genel Hastahanesi'nde tedavi görüyordu. Hastahanenin tutuklu odasında kapalı kalırken sağlık durumu son iki yıl içinde iyice kötüleşmişti. Mari davasında mahkum olan Papakostas'ın serbest bırakılması taleplerine karşı belli amaçlar nedeniyle hapiste tutulması tercih edilmişti. Papakostas birinci sorumlu olmadığı bir olayın gerçek faallilerinin ortaya çıkması için elinden geleni yapmış olmasına karşı önce Mari davasına dahil edilmiş ve sonra da hapse mahkum olmuştu.

-Dün Kıbrıs Ticaret ve Sanayi Odası yetkililerini kabulü sonrası basın mensuplarına açıklamalarda bulunan AKEL Genel Sekreteri Andros Kipriyanu Kıbrıs sorununun çözümünün AKEL için öncelikli konu olduğunu söyledi. Sadece Kıbrıs sorununa bulunacak doğru bir çözümle bir gelecek perspektifine sahip olunacağını ve Kıbrıs halkının bütününün refaha ulaşabileceğine vurgu yaptı. AKEL'in herhangi bir çözümden yana olmadığını, üzerinde anlaşıldığı şekliyle ilkeleri hayata geçiren bir çözümden yana olduğunu dile getirdi. Partisinin bu süreçte sorunların aşılmasına düşünce, görüş ve önerileriyle katkı yapmaya hazır olduğunu da ifade etti.

ALİTİA gazetesinin bugünkü ana haberi " Cumhurbaşkanı Amerika Birleşik Devletleri'nden Ankara'ya baskı istiyor başlığı altında. Gazeteye göre Cumhurbaşkanı Anastasiadis Birleşmiş Milletler genel kurul çalışmaları çerçevesinde görüşeceği Birleşik Devletler Başkan Yardımcısı Jo Biden ve Dışişleri Bakanı Jon Keri'den iyi niyetini göstermesi için Ankara'ya baskı yapmalarını isteyecek. Cumhurbaşkanı dün Şikago'da görüştüğü Amerikalı parlamenterlere sadece kendisinin iyi niyet göstermesinin yetmeyeceğini söyledi.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
-. DİSİ Başkanı Averof Neofitu Türkiye'nin iyi niyet göstermemesi ve uzlaşmaz tavrını terk etmemesi durumunda Kıbrıs'ta ortamın değişmesi ötesinde özlü bir ilerlemenin olamayacağı görüşünde. EVROKO da Ankara'ya askerlerinin adadan çekmesi için baskı yapması durumunda Birleşik Devletler'in Kıbrıs sorununun çözüm sürecine katkı sağlayabileceği görüşünde. EVROKO tarafından yapılan açıklamada kendi geleceklerini belirleyebilmeleri için Kıbrıslırumlar ile Kıbrıslıtürklerin ancak bu şekilde özgür olabileceklerine de dikkat çekildi.

 

Son Güncelleme: 05 Şubat 2021 - 13:01

Son Haberler

27 Temmuz
Koliou: Tedbirlerin sıkılaştırılması Hastanelerdeki duruma göre belirlenecek
08:29
Anastasiadis ve Mitsotakis bugün Atina'da bir araya geliyor
08:28
Hükümet AB'ye 27 üye devlerin Maraş'la ilgili ortak açıklama yapmasını istiyor
08:27
Dün 1 can kaybı ve 841 yeni koronavirüs vakası kaydedildi
08:26
26 Temmuz
Lefkoşa'da bir eve bomba yerleştirildi
15:35
Yaklaşık 30 asker gıda zehirlenmesi yaşadı
15:35
Yüksek sıcaklıklar geri geliyor!
15:34
Nüfusun %72'si aşının ilk dozunu yaptırdı
15:33
Hristodoulidis'in İsrail ziyareti olumlu bir atmosferde gerçekleşiyor
15:31
Basın Özetleri 26.07.2021
15:03
Kıbrıs'ın Ulusal İyileşme ve Sürdürülebilirlik Planı bugün, Avrupa Birliği Maliye Bakanları tarafından onaylanacak
12:26
Kyriakidou AB'nin üçüncü doz gerekmesi halinde hazır olduğunu belirtti
12:24
Tüm haberler

Video on Demand