19/9/15

FİLELEFTEROS gazetesinin bugünkü ana haberi sağlık sisteminin içinde bulunduğu durum. Gazeteye göre sağlık sisteminin özünde solunum cihazına bağlı yaşadığını gösteren bir ay içerisinde üç önemli olay yaşandı. İlk olayda bir kadının hamileliğinde ikiz bebeği olacağı tespit edilemedi ve bebeklerden biri kaybedildi. ikinci olarak morgun çöp sepetinde yeni doğmuş ölü bir bebek bulundu ve üçüncü olarak da iki yaşında bir bebeğin ayağındaki şişkinliğin bir sürüngen hayvanın ısırması yerine burkulmadan olduğu tespiti yapıldı. İnsan yaşamını zora sokan tüm bu sorunlu ortam özünde sağlık sisteminin genel çöküşünün bir ifadesi olarak algılanıyor. Bu arada hastahanelerde hiçbir bölümün tam kadrolu olmadığı belirtiliyor ve her dört çalışandan biri de sözleşmeli olarak çalışıyor. 2.930 hasta bakıcıdan 830'u sözleşmeli. Kamuda çalışan 700 doktordan da 300'ü kadrosuz. Doktorların tedavide ihtiyaç duydukları ilaçlarlar da hastahanede bulunmuyor. Her doktora günde 50-60 hastaya bakma zorunda kalıyor. Oysa uluslararası alanda bu rakamın 25 olması gerektiği belirtiliyor.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
-Cumhurbaşkanı Anastasiadis ile Britanya Başbakanı Devid Kameron arasında dün öğleden sonra gerçekleştirilen görüşmede Londra'nın enerji ve bölge güvenliğine ilgi gösterdiği görüldü. Bunlara paralel açık bir biçimde Kıbrıs sorunundaki son gelişmeler de ele alındı. Elde edilen bilgilere göre Britanya'nın BG şirketinin Kıbrıs doğal gazını almaya ilgisi dünkü görüşmede ele alındı. Bununla paralel bölgede enerji alanındaki gelişmeler üzerinde de duruldu. Hükümet Sözcüsü Nikos Hristodulidis görüşme sonrası yaptığı açıklamada konu üzerinde dururken Mısır Münhasır Ekonomik Bölgesi'nde büyük miktarlarda doğal gaz yatakları bulunması sonrası bölgedeki gelişmeler ağırlıklı olmak üzere enerji konularının tartışıldığını söyledi. Bu çerçevede Bölgede işbirlikleriyle Doğu Akdeniz'in Avrupa'ya alternatif bir enerji kanalı olma olasılığının görüşüldüğünü de ifade etti. Britişh Gaz konusunda da kısa sürede gelişmeler yaşanması bekleniyor. Britanya Başbakanı Kameron Doğu Akdeniz'deki gelişmelere ve bunla bağlantılı güvenlik konularına ilişkin değerlendirmelerde bulunurken Kıbrıs'ı bölgenin istikrar unsuru olarak niteledi. Bu noktada bölgede yaşanan çatışmalar ve savaşlar ile göçmen krizini de gündeme getirdi. Cumhurbaşkanı Anastasiadis ise Lefkoşa'nın Mısır, İsrail ve Ürdün gibi bölge ülkeleriyle geliştirdiği temaslar hakkında bilgi verdi. Avrupa Konseyi Başkanı Donald Tusk'un bölgeye yapacağı ziyarete özel olarak atıfta bulundu.

POLİTİS gazetesinin bugünkü ana haberi Kıbrıs'ta garantörlerin pozisyonları. Gazeteye göre Yunanistan'dan sonra Britanya da Kıbrıs'ın eski garantörlük sistemi çerçevesine belli bir mesafeden yaklaşmaya başladı ve sistemde ısrar etmediğini ortaya koydu. Britanya Başbakanı Devid Kameron dün Başbakanlık'da Cumhurbaşkanı Nikos Anastasiadis ile gerçekleştirdiği görüşmesinde ülkesinin garantörlükle ilgili tezini net olarak ortaya koydu. Görüşme sonrası Britanya'nın garantörlük konusundaki teziyle ilgili açıklama yapan Hükümet Sözcüsü Birleşik Krallığın garantör rolüne devamı arzulamadığını ve bu konuda karar verecek olanların Kıbrıslılar olduğunu söyledi. Cumhurbaşkanı Anastasiadis de müzakerelerde var olan olumlu ortamın daha da güçlendirilmesi için Türkiye'nin somut çalışmalar yapması gereği üzerinde durdu.

HARAVGİ gazetesinin bugünkü ana haberi "Yeni teçhizat çöpe" başlığı altında. Gazeteye göre Sağlık Bakanlığı bütçesinin son iki yıl içerisinde düştüğü ve devlet hastahanelerinin can çekiştiği koşullarda önümüzdeki 5 ile 8 yılık bir dönemde somut gereksinimleri karşılayabilecek milyonlarca euroluk tıbbi donanım çöpe atılıyor. Bu konuda böbrek yetmezliği olan hastalar somut şikayette bulundular. Bu şikayetleri yanıtlayan Sağlık Bakanı ise genel ifadeler kullanmayı tercih etti.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
-Kıbıslırumlar ve Kıbrıslıtürkler dün akşam barış şarkıları söyledi. PEO'nun Kıbrıslıtürk sendikalarla birlikte düzenlediği Livaneli-Farnduri konserinde konuşan PEO Genel Sekreteri Bambis Kritsis iki toplumlu konseri barış v yeniden birleşme buluşması olarak niteledi ve " yurdumuzun emekçilerinin taksim düşüncesiyle uzlaşmasının asla söz konusu olmayacağı mesajını göndermek için, ortak vatanımızın sınıf sendikalarının inisiyatifiyle tekrar buradayız. Kıbrıs sorununun çözüm yolunun açılmasını cesaret ve kararlılıkla talep ettiğimiz mesajını göndermek için buradayız. Yurdumuzun ve halkımızın özgürlüğünü ve yeniden birleşmesini talep ettiğimiz mesajını göndermek için buradayız." dedi. Silah zoruyla dayatılan politikalara karşı olduklarını belirtti. DEV-İŞ Başkan vekili Hasan Felek ise Kıbrıs’ta sınıf sendikacılığı temelinde mücadele yürüten sendikalar olarak savaş ve sömürü politikalarına karşı inatla barışı savunacaklarına vurgu yaptı. Birleşmiş Milletler’in ilgili kararlarında belirtildiği şekilde iki toplumun siyasi eşitliğinin, tek egemenliğin, tek vatandaşlığın, tek uluslararası kimliğin olacağı, iki bölgeli, iki toplumlu Federasyon tezinin Kıbrıslıları, yeniden birleştirecek tek çözüm şekli olarak görüyoruz. Karşılıklı olarak kabul edilecek, halkımızı ve ülkemizi yeniden birleştirecek adil bir çözüme kısa sürede ulaşmak için, iki liderin iyi niyetle sürdürdüğü müzakere sürecini desteklediğimizi ve desteklemeye devam edeceğimizi vurgulamak isteriz.

ALİTİA gazetesinin bugünkü ana haberi "Britanya garantörler fotoğrafından çıkıyor" başlığı altında Cumhurbaşkanı Anastasiasadis'in dün Britanya Başbakanı ile gerçekleştirdiği görüşmesi . Gazeteye göre dünkü görüşme çerçevesinde Birleşik Krallığın Kıbrıs'ta garantörlük görevini sürdürme arzusunda olmadığı net bir biçimde tespit edildi. Britanya bu konuda kararın Kıbrıslıar tarafından alınmasından yana. Hükümet Sözcüsü Nikos Hristodulidis görüşme sonrası Alitiya'ya yaptığı açıklamada Britanya Hükümeti'nin Doğu Akdeniz bölgesinin güvenliği konusunda Kıbrıs'ın rolüne büyük önem verdiğini söyledi.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
-Kıbrıs'ta verilecek bir tek kumarhane izni için rekabetçi süreç başladı.Enerji ve Ticaret Bakanlığı dün internet sayfasından sürece ilgi duyanların bunu ifade etmeleri için 18 Aralık tarihine kadar süreleri olduğuna dikkat çekildi. Cumhurbaşkanlığı Müsteşarı Konstantinos Petridis de kişisel facebook hesabından bu sürecin konuyla ilgili gerekli incelemenin, partilerle ve olası yatırımcılarla temasların sona ermesi ve bu konudaki yasa tasarının yazılıp onaylanması sonrasında başlatıldığını belirtti. Petridis bu alandaki seçimin adayların deneyimleri ve yetenekleri temelinde somut kriterlerle yapılacağını da belirtti.

-Temsilciler Meclisi Başkanı Yannakis Omiru dün Yeni Kıbrıs Partisi'nden bir heyetle görüştü. Alpay Durduran başkanlığındaki heyet ve Omiru, Kıbrıs sorununa bir çözümün bulunması için kararlılık ifade ettiler. Görüşmenin ardından açıklamada bulunan Omiru, “Kıbrıs sorununa en kısa zamanda bir çözüm bulunması konusunda kararlılığımız ortaktır” dedi. Kıbrıs sorununa bulunacak olan çözümün işgali sona erdiren, Türk işgal ordusunun ve yerleşiklerin ayrılması ve adada hem Kıbrıslırum hem Kıbrıslıtürklerin insan haklarına saygı gösteren bir çözüm olması gerektiğini vurgulayan Meclis Başkanı 1960 garantilerini ortadan kaldıran, Uluslararası ve Avrupa hukuku temelinde bir çözüm olması gerektiğini belirtti. Omiru, Yeni Kıbrıs Partisi'yle görüş teatisinde bulunmaktan memnuniyetini ifade ederek Kıbrıs sorununa Uluslararası ve Avrupa prensipleri temelinde bir çözüm bulunması ihtiyacını destekleyen diğer Kıbrıslıtürk siyasi partileriyle temas etmeye devam edeceğini söyledi. Durduran, ise partisinin adanın yeniden birleşmesini destekleyen bir parti olduğunu ve iki lider arasında yeniden başlayan müzakereleri memnuniyetle karşıladığını belirtti. "Adada barışın sağlanması amacıyla yapılan müzakereleri desteklemekten başka seçeneğimiz yok" şeklinde konuşan Durduran, “Kıbrıs sorununa bir çözüm bulunması için katkıda bulunmak bizim görevimiz” dedi.

Son Güncelleme: 05 Şubat 2021 - 13:01

Son Haberler

30 Temmuz
12-15 yaş arasındaki çocuklar da aşılanabilecek
15:12
Ölümlü trafik kazasında ceza belli oldu: Rus şahıs 9 yıl hapis cezasına çarptırıldı
15:11
Reşit olmayan akrabasına karşı cinsel tacizde bulunana 76 yaşındaki şahıs hüküm giydi
15:10
AKEL Güvenlik Konseyi'nin kararından memnun
15:09
basın özetleri 30.07.21
13:12
Dendias Çavuşoğluna meydana gelen yangında can kayıplarından dolayı taziyelerini iletti
08:13
Lefkoşa Güvenlik Konseyi kararını memnuniyetle karşıladı
08:12
Bakanlar Kurulunun koronavirüse karşı yeni ek önlemlerin uygulanması konusunu görüşmesi bekleniyor
08:11
Dün 4 can kaybı ve 655 yeni vaka kaydedildi
08:11
29 Temmuz
Karrotsakis: Hastaların yüzde 95'i aşısız
14:29
"Walk-in" aşı merkezlerinde şu ana kadar 8 bin'den fazla kişi aşı oldu
14:28
Hristodoulidis: Britanya ile ABD arasında Kıbrıs konusunda Güvenlik Konseyi'nde anlaşmazlık yaşandı
14:27
Tüm haberler

Video on Demand