18/9/15

FİLELEFTEROS gazetesinin bugünkü ana haberi hastahanelerde MRI çekimi için sıra beklemede görülen yığılma. Gazeteye göre Lefkoşa Genel Hastahanesi'nde MRI çekimi için sıra bekleyenler 12 bine ulaştı. Bu kişilere sıra gelmesi, durumlarındaki ciddiyetten bağımsız olarak için ayların geçmesi gerekiyor ve kimse de belli bir anda kendisine hizmet verileceğinden emin değil. Bu yıllara dayalı bu büyük sorunu çözmesi için Sağlık Bakanı'na çağrılar yapılıyor ancak durum kontrol dışı. Bu listeye her gün onlarca yeni isim giriyor. Son günlerde soruna çözüm bulunması amacıyla Sağlık Bakanlığı'nda toplantılar yapılıyor ve gelecek hafta açıklanması beklenen bazı kararlar alınmış durumda. Sorun çözüm olarak gündeme özel sektörden hizmet alma geldi. Elde edilen bilgilere göre 11 merkez Sağlık Bakanlığının çağrısına olumlu yanıt vermiş durumda ve taraflar anlaşma konusunda çok yakınlar. Bu arada özel sektörden hizmet alma hastahane x-ray bölümü çalışanlarının tepkisine de neden oldu. Çalışanlara göre hastahanede personelin bu alanda vereceği hizmete verilecek para özel sektörden hizmet alımından çok daha düşük.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
-2016 yılı Adalet Bakanlığı bütçesine iki yangın uçağının alımı, yeni polis karakolları yapımı ve hapishanelerden cep telefonlarının kullanımını engelleyecek teknik donanım için de para kondu. Adalet Bakanı İonas Yuannu dün DİKO Başkanı Papadopulos ile görüşmesi sonrası yaptığı açıklamada bakanlığın 2016 yılı bütçesinin bir yatırım bütçesi olduğunu söyledi.

POLİTİS gazetesinin bugünkü ana haberi "Zohr havzasından herhangi bir payımız yok" başlığı altında. Gazeteye göre Kıbrıs Münhasır Ekonomik Bölgesi'ndeki 11. parsele komşu Mısır'ın Zohr yatağındaki doğal gazın Kıbrıs bölgesine de uzayabileceğine ilişkin umutlar boş çıktı. Konuya ilişkin yeni bilgiler bu yönde daha önce var olan olumsuz bilgileri doğrular nitelikte. Veriler iyimser olmaya müsaade etmiyor. Somut olarak Fransıs şirketi Beicip-Flanlab yaptığı ön analizler sonucu Zohr bölgesindeki dev doğal gaz yataklarının Kıbrıs Münhasır Ekonomik Bölgesi'ne uzanmadığı sonucuna vardı. Ancak yapılan bazı araştırmalarda Zohr yatağının bazı noktalarda Kıbrıs'ın 11. parseline doğru uzadığı sonucuna varılması daha başka rezervler konusunda umutları canlı tutmaya devam ediyor. Bu arada Enerji Bakanı Yorgos Lakkotripis bugün Amerika Birleşik Devletleri'nin Huston kentine gidecek ve orada Noble şirketi CEO'su Devid Stover ve şirketin diğer üst düzey yetkilileriyle bir görüşme gerçekleştirecek. Bu görüşmede ana konu Noble Şirketinin Kıbrıs Münhasır Ekonomik Bölgesindeki yatırım planlarına ilişkin Kıbrıs'ın bazı değişiklik talepleri olacak. Bu arada Afrodis parselinde petrol bulma amacıyla ikinci bir teyit sondajının yapılması konusu açık. Elektrik üretiminde kullanılmak amacıyla Kıbrıs'a doğal gaz taşınması konusunu da Lakkotirpis ile Noble şirketi yetkilileri arasında ele alınacak.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
-Hükümet göreve gelmesinden ancak iki buçuk yıl sonra kumarhane konusunu gündeme getirebildi. Kumarhane konusunda izin için adım atılıyor. Elde edilen bilgilere göre bugün Kıbrıs'ta tek olarak verilecek kumarhane izni için bazı ortaklıklara davet süreci başlatılacak. Kumarhane yatırımına ilgi gösterenlere 10 bin euro karşılığı gerekli belgeleri satın alma çağrısı yapılacak. Bu işlem ay sonuna kadar tamamlanacak. Daha sonra teklifler sunulacak. Oluşturulacak teknik komite bu teklifleri inceleyecek ve en avantajlı üç ortaklığın yer alacağı "şhort list" çıkartılacak.

SİMERİNİ gazetesinin bugünkü ana haberi "Anayasa'da değişiklikle avantaj yok" altında birden çok maaş alan kamu yetkilileri. Gazeteye göre birden çok emeklilik maaşı alan kamudan emekli olanlarla , önemli sayıda seçilmiş ile devlet yetkilisine birden çok maaş verilmesini engellemeyi amaçlayan Hükümetin yasa tasarısında Başsavcı anayasaya aykırı olarak birçok madde tespit etti. Bu sorunların aşılması için alternatifler önerdi. Maliye Bakanı'na göre bu öneriler Hükümet önerisinin felsefesini ve temel maddelerini değiştiriyor. Bu çıkmazdan çıkış amacıyla Meclis-Hükümet ve Başsavcılık arasında konuya ilişkin mektup teatileri yapıldı. Maliye Bakanı haris Yeorgiyadis bu konuda ortak bir karara ulaşmasını arzuluyor. Konuya ilişkin uygulanabilir tek çözüm yolu olarak da Anayasa'nın 23. maddesinin değiştirilmesi gündeme geldi. Bunun için de çok dikkatli bir çalışma yapılması gerekiyor. Hükümetin düşüncesi gelecekte devlet yetkililerinin emekli maaşı almalarını durdurmak ve onlara ikramiye vermek.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
-Cumhurbaşkanı Anastasiadis New-York yolunda bugün Londra'da Britanya Başbakanı Devid Kameron ile görüşecek. Dün akşam adadan ayrılarak Londra'ya giden Cumhurbaşkanı 19 Eylül'e kadar burada kalacak. Anastasiadis'in bugün Kamerun ile görüşmesi sırasında Kıbrıs'taki müzakere sürecinde gelinen nokta, garantiler, Avrupa Birliği'nde reform çalışmaları sonucu gündeme gelen bazı konular, Kıbrıs-Britanya ikili ilişkileri ve enerji konuları ele alınacak. Britanya'nın Kıbrıs'taki üsleri aracılığı ile Orta-Doğu'da cihatçılara karşı verilen savaşa katılımı bir veri ve göç sorunu gibi daha başka uluslararası gelişmelerle birlikte bu konunun da Anastasiadis ile Kameron arasında tartışılması bekleniyor. Cumhurbaşkanı bu görüşmesi sonarsı Hükümet Sözcüsü Nikos Hristodulidis ile birlikte Şikago'ya geçecek ve burada Amerikan Yahudileri yıllık kongresinin ana konuşmacısı olacak. Şikago'dan sonra New-York geçip Birleşmiş Milletler Genel Kurul çalışmalarına katılacak ve burada bir konuşma yapacak. Genel Sekreter Ban Ki Mun ile de görüşecek. 28 Eylül'de ise Mısır Cumhurbaşkanı Sisi ile bir araya gelecek ve enerji ve Kıbrıs-Mısır-Yunanistan üçlü işbirliği konusunu ele alacak. Cumhurbaşkanı, Güvenlik Konseyi daimi üyelerinin yetkilileriyle de temaslarda bulunacak. Bu arada Hükümet Sözcüsü Nikos Hristodulidis'in açıkladığına göre Cumhurbaşkanı New-York sonrası 13-19 Ekim tarihilerinde de Çin'i ziyaret edecek. Kasım ayı başında ise komşu Ürdün'e gidecek.

HARAVGİ gazetesinin bugünkü ana haberi özel mülkler için ödenen vergiler. Gazeteye göre DİSİ ve DİKO'bun oylarıyla taşınmaz mallar için ödenen haksız vergi var olmaya devam edecek. Var olan yasa büyük mülk sahiplerinden yanayken küçük mülk sahiplerinin aleyhine çalışıyor. Konu Meclis'te tartışılırken AKEL daha adil bir düzenleme için öneride bulundu ve verginin sekiz basamağa ayrılmasını gündeme getirdi. İlk 30 bin euroluk dilimin vergi dışı tutulmasını istedi. Ancak bu öneri DİSİ ve DİKO'nun oylarıyla reddedildi.

ALİTİA gazetesinin de bugünkü ana haberi birden çok maaş ve emekli maaşı alan kamu ve devlet yetkilileriyle ilgili gelişmeler. Gazetenin haber başlığı şöyle:" Birden çok emekliliğin kaldırılması hukuki açıdan zorluklarla karşı karşıya. Başsavcı konuya ilişkin yasal sorunlar hakkında Hükümet bilgi verdi. Maliye Bakanı ise bu konunun yeniden düzenlenmesi için Meclis'ten yardım istedi."

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
-Milli Muhafız Ordusu'nun sağlık hizmetlerine ve özellikle de psikoloji bölümüne kadro alınmasının ciddi bir mesele olduğu belirtildi. Meclis savunma Komisyonun toplantısında bu konu gündeme gelirken psikolojik sorunlarını ileri sürerek askerlik görevinden muaf tutulmak isteyenleri muayene etmek için orduda sadece bir psikologun olduğu ortaya çıktı. Komisyon toplantısında yer alan Psikolog Nikolau da tek olduğu için muayene sürelerini zorunlu olarak sınırladığını ve muafiyet için ilgili komisyona göndermeden önce 70-80 askeri ve ailelerini gördüğünü söyledi. Savunma Bakanı da bu konunun ciddi bir konu olduğunu belirtti ve Sağlık bakanlığı ile birlikte sadece psikolojik sorunları olanlar için özel sağlık kurulu oluşturma kararı verdiklerini açıkladı.

Son Güncelleme: 05 Şubat 2021 - 13:01

Son Haberler

31 Temmuz
Sağlık Bakanı: Hastanelerin desteklenmesi için mümkün olan her türlü çaba sarf ediliyor.
17:40
Bakanlar Kurulu, yarından itibaren sadece nüfusun belirli gruplarına ücretsiz hızlı test yapılacağını hatırlattı.
17:37
Orman yangınları riski kırmızı alarm seviyesinde bulunuyor.
17:30
Yetkililer yangın riskine karşı tetikte bulunuyor.
17:27
Delta mutasyonu Kıbrıs toplumuna tamamen yayılmış durumda.
17:22
Kıbrıs Pediatri Derneği: 12 yaş ve üzeri çocukların iyiliği için aşılanmaları gerek
13:30
Hızlı testler yarından itibaren sadece nüfusun belirli grupları için ücretsiz yapılacak.
13:29
Son 24 saatte 3 kişi hayatını kaybetti ve 655 yeni vaka saptandı.
13:27
30 Temmuz
12-15 yaş arasındaki çocuklar da aşılanabilecek
15:12
Ölümlü trafik kazasında ceza belli oldu: Rus şahıs 9 yıl hapis cezasına çarptırıldı
15:11
Reşit olmayan akrabasına karşı cinsel tacizde bulunana 76 yaşındaki şahıs hüküm giydi
15:10
AKEL Güvenlik Konseyi'nin kararından memnun
15:09
Tüm haberler

Video on Demand