17/9/15

FİLELEFTEROS gazetesinin bugünkü ana haberi kamuda bazı yatırımlarda ihale koşullarının somut bazı şirketlerin gözetilerek belirleniyor olması. Gazeteye göre Paralimni'de yol yapımında İmar Dairesi'nin rekabet kuralını çiğneyerek az ve somut sayıda şirketi gözeterek ihaleye çıktığı iddiaları araştırılıyor. AKEL milletvekili İrini Harlampidu konuyu Meclis'e taşıdı ve Baş Denetçi'den bu olaya müdahalede bulunmasını istedi. İhale koşullarının rekabeti kısıtladığını ve bazı somut şirketlere avantaj sağladığını ileri sürdü. Hatta bu şirketlerden bazılarının adlarının kanalizasyon yapımlarında skandallara karıştığı görüşünü de savundu. Haralambidu'nun suçlamamsı sonrası bu ihale gelişme halinde olduğundan Baş Denetçi İmar dairesine acil bir mektup göndererek ihale belgisindeki ek bazı koşulların kaldırılmasını istedi.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
-Kıbrıs müzakerelerinde ana başlıklarda görüş ayrılıkları ve boş alanlar çok ve iki taraf müzakerecisi Kasım ayında yoğun müzakerelere başlayabilmek için Ekim ayına kadar görüş birlikleri ve görüş ayrılıklarını kayda geçirecek bütünsel bir değerlendirme yapmaya çalışacak. İki taraftan yapılan bir ilk genel değerlendirmede Kıbrıstürk tarafının masaya koyduğu önerilerle konfederasyonun karakteristik özelliklerine sahip iki oluşturucu devlet ile "yeni federal Kıbrıs" istediği görüldü. Yönetim başlığı altında tarafları ayıran özlü konu başkanlık konusu oldu. Kıbrısrum tarafı Başkanın sürekli olarak Kıbrıslırum ve başkan yardımcısının ise Kıbrıslıtürk olmasından ve bunların çapraz oyla seçilmesinden yana. Bun karşı Kıbrıstürk tarafı dönüşümlü başkanlıkta ısrarlı. Mustafa Akıncı dönüşümlü başkanlığı kırmızı çizgi olarak ileri sürüyor. Yasama organında her oluşturucu devletin kendi yerel meclisi olacağı konusunda taraflar arasında görüş birliği var. Merekzi Hükümette ise Meclis ve Senatonun varlıkları konusunda taraflar anlaşmış durumda. Federal Meclis'te temsiliyet %75'e %25 oranında olacak. Senato'da ise temsiliyet %50 -50. Mecliste önemsiz konularda kararlar çoğunlukla alınacak ancak önemli konularda her iki tarafın ayrı ayrı çoğunluğu istenecek. Senatoda ise kararlar ayrı çoğunlukla alınacak. Bu konuda görüş ayrılığı Türk tarafının anayasayı ilgilendiren konularda oluşturucu meclislerin de onayını istemesi. Rum tarafı bunu kabul etmiyor. Yüksek Anayasa Mahkemesinde ise 8 üye olacak ve taraflar bunları eşit olarak paylaşacak. Burada kararlar basit çoğunlukla alınacak. Burada görüş ayrılığı ortaya çıkması durumunda Kıbrısrum tarafı Avrupa Topluluğu Hakimler listesinde yer alacak bir hakimin oturuma başkanlık etmesini önerdi. Bu kişi sadece Yunanlı, Türk veya Britanyalı olmayacak ve listeden kura ile seçilecek. Merkezi Hükümetin 27 yetkisi olacak. Elde edilen bilgilere göre bunların 17'si üzerinde taraflar arasında anlaşmaya varılmış durumda. Merkezi federal hizmetlere katılım konusu açık. Kıbrısrum tarafı 7'ye 3 ve Türk tarafı da 2'ye 1 önerisinde bulundu. Bu görüş ayrlığı aşılabilir ve Kıbrısrum tarafının nüfus oranlarında 4'e 1 önerisinin kabulü durumunda bu sorunun aşılacağı belirtiliyor.

POLİTİS gazetesinin bugünkü ana haberi Limanlarda Hükümetin taşıyıcıların taleplerini kabul etmesi. Gazeteye göre Bakanlar Kurulu'nun dün aldığı karar temlinde var olan ilk öneriye rağmen limanlarda izinli taşıyıcılara ikramiyeler 500 bin euro artırıldı. 62 çalışanı işverenleri tazmin edeceğine şimdi bu kişilerle hiçbir ilişkisi olmamasına karşı kamu parasından Hükümet ödeyecek.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
-Hükümet sözcüsü vekili Viktoras Papadopulos, Kıbrıs'ın ağırlayacağı göçmenleri seçme imkânı olacağı ve kendi kriterlerini uygulayarak 500'den fazla göçmene ev sahipliği yapacağını söyledi. Başkanlık Sarayında yapılan Bakanlar Kurulu toplantısının ardından açıklamada bulunan Papadopulos, Avrupa Komisyonu Başkanı’nın 9 Eylül 2015 tarihinde Avrupa Parlamentosu'ndaki konuşmasında Avrupa Birliği'nin karşı karşıya geldiği insani krize karşı önlemler çerçevesinde Avrupa Birliği’ne üye ülkeleri, İtalya, Macaristan ve Yunanistan'dan uluslararası koruma ihtiyacına sahip olan 120 bin göçmene ev sahipliği yapma çağrısında bulunduğunu anımsattı. Konsey tarafından hazırlanan ilgili öneri 14 Eylül'de Brüksel'de gerçekleştirilen Avrupa Birliği içişleri Bakanları toplantısında da tartışıldı. Papadopulos, söz konusu öneriye göre, Kıbrıs'ın 274 göçmene ev sahipliği yapacağını söyledi. Sözcü vekili, bu sayının halen Kıbrıs'ta bulunan kişilere ek olacağını ve bunun için sayının 500'ü geçeceğin belirtti.

ALİTİA gazetesinin bugünkü ana haberi Bakanlar Kurulu'nun onayladığı 2016 yılı bütçesi. Gazeteye göre 2016 yılı bütçesinin Bakanlar Kurulu tarafından onaylanması sonrası açıklamalarda bulunan Maliye Bakanı haris Yeorgiyadis yeni önlemlere, yeni vergilere gerek olmadığını söyledi. bakana göre 2016 yılı bütçesinde açıklar sınırlandırıldı. Buna karşı büyüme için faiz dışı fazlalık %5 oranında büyüyecek. Bakan bu arada 2015 yılının tatmin edici bir büyümeyle ekonomik durgunluğu arkada bırakacağı umudunu taşıdığını da belirtti.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
- Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Ban Ki Mun Kıbrıs’ta iki toplum liderinin Kıbrıs sorununa mümkün olan en kısa sürede çözüm bulunması amacıyla yoğun bir biçimde çalışma taahhüdü üstlenmesinden memnun. Ban Ki Mun, Anastasiadis ile Akıncı’nın görüşme aralarını kısaltarak sıklaştırma kararı almalarını da selamladı. Birleşmiş Milletler Genel Kurul çalışmalarının açılışı nedeniyle basın toplantısı düzenleyen Ban Ki Mun, Kıbrıs’ta iki liderin, müzakerelerin 15 Mayıs tarihinde resmi olarak başladığı günden beridir belli aralarla bir araya gelip konuları detay bir biçimde ele almalarının cesaret verici olduğuna söyledi. Kıbrıslırumlar ile Kıbrıslıtürklerin müzakerelere olumlu, yapıcı ve sorunları çözme ruhunda yaklaştıkları tespitinde bulundu. Bu olgunun taze ve önemli bir dinamizm yaratıp görüşmelerde önemli ilerlemelerin sağlanmasına katkı yaptığını not etti. Ban Ki Mun Kıbrıs sorununu tartışmak amacıyla iki liderle New-York’ta bir araya gelmeyi beklediğini de belirtti ve sürece siyasi desteğini ifade etti.

SİMERİNİ gazetesinin bugünkü ana haberi "Görüşmelerde iyi ortam sadece sözde" başlığı altında Kıbrıs sorunu. Gazeteye göre Kıbrıs sorununda çözüm "momentumunun" kaybedilmemesi için Hükümetin ve Cumhurbaşkanı'nın yoğun uğraşılarına rağmen müzakere massında son haftalarda tam tersi ir sonuç çıkmasını getirecek gelişmeler yaşanıyor. Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Eide'nin de geçen günkü açıklamasında şu ana kadar ciddi ve önemli çözülmemiş konuların varlığını kabulü bunun bir ifadesi. Simerini gazetesinin elde ettiği tarafların görüş birlikleri ve görüş ayrılıkları belgesi Kıbrısrum tarafının bir dizi önemli konuda taviz verdiğini ortaya koyuyor. Müzakere süreci de çıkmazlar yaşamaya başladı. Mutlak bir biçimde teyit edilen bilgilere göre mülk sahibi ile kullanıcının haklarının tanınması ile mülkiyet başlığı aracılığıyla yaklaşık 120 bin yerleşiğin varlığı "yasallaştırılıyor". Bu arada tarafların yürütme konusunda da görüş ayrılıkları var olmaya devam ediyor.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
-Enerji Bakanı Yorgos Lakkotripis, Kıbrıs'ın istikrarlı yatırım ortamının, Avrupa Birliği üyeliğinin, coğrafi konumunun, rekabet avantajlarının, ve Doğu Akdeniz'de hidrokarbonların keşfedilmesi, Süveyş Kanalı'nın genişletilmesi ve diğer jeopolitik gelişmelerin e petrol ve doğal gaz merkezi olma vizyonunu desteklediğini söyledi. Enerji Bakanı, kaçınılmaz bir şekilde söz konusu vizyonun çekirdeğinde denizcilik sektörü ve Kıbrıs'ta merkezi olan herhangi bir operasyonun Doğu Akdeniz bölgesine hizmet etme imkânı olduğuna işaret etti. Lakkotripis ayrıca, "İsrail, Lübnan ve Mısır ile uzun zamandır devam eden mükemmel ilişkilerimiz, Cumhurbaşkanı’nın Kıbrıs sorununu çözmek için kararlığı, liman tesislerimizi daha da geliştirmek amacıyla stratejik yatırımcı çekme çabalarımız ile birlikte bu amacın gerçekleştirilmesi için gerekli maddelerdir" dedi.

HARAVGİ gazetesinin bugünkü ana haberi Hükümetin özelleştirme konusunda sözde ve eylemde farklı tavır takınması. Gazeteye göre Hükümet özelleştirme konusunda açıklamada farklı pratikte farklı davranıyor. Sayıştaylığın hazırladığı rapora göre bu kurumlar özelleştirme sonrası yaşamsal rollerini oynayamayacaklar. Bu kurumlarda çalışanların geleceği de güvence altına alınamayacak. Kıbrıs Telekomünikasyon Kurumu'nun mal varlığı da yarı fiyatına satılacak.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
-Avrupa Birliği İstatistik Dairesi'nin yeni verileri Kıbrıs'ta ücretlerde düşüşün devam ettiğini bir kez daha ortaya koyarken Hükümet ile DİSİ'nin hakim kılmaya çalıştıkları görüntüyü de çökertti. Son verilere göre iç gücü girdileri bu yılın ikinci çeyreğinde %1,2 oranında düştü. Kıbrıs Euro Bölgesi ile Avrupa Birliği bünyesinde %2,9 düşüş yaşayan Yunanistan sonrası ikinci konumda. Kıbrıs ile Yunanistan'ın tersine iş gücü girdileri Euro Bölgesinde %1,6 ve Avrupa Birliği ortalamasında da %1,9 oranında arttı. İş gücü maliyetindeki düşüş enflasyonla birlikte tehlikeli bir kokteyli oluşturuyor.

 

Son Güncelleme: 05 Şubat 2021 - 13:01

Son Haberler

03 Ağustos
Yunanistan'da bir kadın cinayeti daha!
16:02
Basın Özetleri 03.08.2021
14:02
Dimitriadis Limasol Limanı'ndaki grevin yakında sona ereceği yönündeki umudunu dile getirdi
13:38
Stylianou: Pazar günü hızlı testlerle ilgili yaşanan sorun bekleniyordu
13:37
Avrupa Pediatri Akademisi Başkanı: Çocukların aşı yaptırması gerekiyor
13:36
Anastasiadis: Ankara işbirliği yapmıyor, BM kararlarını uygulamıyor ve oldu bittiler yaratmak için her yolu deniyor
13:35
Dün 4 can kaybı ve 493 yeni vaka kaydedildi
10:11
02 Ağustos
Basın Özetleri 02.08.2021
13:59
İseyek: Eczanelerde durum yakında normalleşecek
12:52
Referans Hastanesi doldu
12:51
Harilaou: Önümüzdeki günlerde covid koğuşlarındaki hasta sayısında kademeli bir azalma olacak
12:50
Polis Pediatri derneğine yönelik tehditleri soruşturuyor
12:49
Tüm haberler

Video on Demand