16/9/15

FİLELEFTEROS gazetesinin bugünkü ana hastananede çöpler altında yeni doğmuş bir bebek cesedinin bulunması. Gazeteye göre hastahane morgunun özel kasalarında olması gerekirken çöp yığını içinde bulunan yeni doğmuş bebek cesediyle ilgili polis araştırma başlattı. Morg içerisindeki kameralar ile koridorlardaki kamera kayıtları incelenmeye alındı. Bu olay dün tüm toplumu derinden sarstı. Sağlık Bakanı Yorgos Pamboridis de olaydan duyduğu rahatsızlığı saklamadı ve bu olayın sorumlularının isim olarak belirlenmesini istedi. Olayın kendisi için de özür diledi. " Bu trajik ve kabul edilemez olayın personel arasında var olduğu ileri sürülen savaşla bir ilgisi olmadığını umut ederim" dedi. Hatırlanacağı üzere Filelefteros bir süre önce ölülerin morga kabulü il ilgili yöntem konusunda personel arasında bir "savaş" çıktığını yazmış ancak bu durum Meclis'in ilgili komisyonunda dahi görüşülürken yetkililer tarafından dikkate alınmamıştı.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
-Kıbrıs sorununun çözümünün ekonomik yanı çözüme ulaşılmadan netleşmeli. Elde edilen bilgilere göre Cumhurbaşkanı Anastasiadis hem Amerika Birleşik Devletleri Dışişleri Bakan yardımcısı Viktiria Nuland hem de Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri'nin Kıbrıs özel danışmanı Espen Barth Eide ile dünkü görüşmesi sırasında bu konuyu gündeme getirdi. Eide bu konuda özel bir fon oluşturulması için şimdiden harekete geçmiş durumda. Cumhurbaşkanı Anastasiadis'in dün ardı ardına gerçekleştirdiği görüşmelerde görüştüğü kişilere çözümün bedelinin çözümden önce çözülmesi ve yurttaşların verileri bilmesi gerektiği görüşünü savundu. Somut olarak Hükümet 2004 yılında olduğu gibi son anda bir bağışçılar konferansının toplanmasını ve çözüm için hiç de yeterli olamayacak birkaç milyon euro toplanmasını istemiyor. Cumhurbaşkanı bunun için dikkatlerini daha şimdiden Amerika Birleşik Devletleri'ne, Avrupa Birliği'ne ve Birleşmiş Milletlere çevirmiş durumda. Kıbrıs Hükümeti buna Türkiye'nin de katkı yapması gerektiği düşüncesinde ve bu düşüncesini dünkü görüşmelerinde gündeme getirdi. Elde edilen bilgilere göre Amerika Birleşik Devletleri Dışişleri Bakan yardımcısı bu konunun ciddi bir konu olduğunu söyledi ancak detaya girmedi. Herhangi bir taahhütte de bulunmadı. Eide ise konuya ilişkin bazı girişimler üstlendi ve kamuoyu önünde de görüş açıkladı ve Birleşmiş Milletlerde yapacağı temaslarda bu konuyu da gündeme getireceğini ifade etti. Hükümet Sözcüsü Nikos Hristodulidis de Kıbıs Hükümeti'nin konuya yaklaşımına ilişkin ip uçları verdi. "Bizi ilgilendiren sorunun ekonomik yanının sorunun çözümünden önce netlik kazanmasıdır" dedi.

-

POLİTİS gazetesinin de bugünkü ana haberi yeni doğmuş ölü bir bebeğin naşının hastahane çöplüğüne atılmış olunması.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
-DİKO'da yeni bir hesaplaşma öncesi her şey süt liman. DİKO merkez Komitesi gelecek Cumartesi günü parti genel sekreterini seçecek. Parti içinde iki eğilim bu yarışa hangi atla koşacağını belirlemiş durumda. Bu makam için iki aday var: MarinosÖuşutttas ve Yorgos Konstantinu. Muşuttas daha öcne bu makama seçilmiş ancak kamudaki konumu nedeniyle istifa etmek zorunda kalmıştı. Şimdi yasal düzenlemeler sonrası bu makama seçilmesinde bir sorun kalmadı. Diğer aday Yorgos Konstantinos parti içi muhalfte yatırım yapmış durumda. Parti liderliği teorik olaark merkez komitesini denetler konumda ve bu nedenle de Papadopulos, Muşuttas'ın bu göreve seçileceğinden emin. Parti içi muhalefet ise dengelerin değişebileceği görüşünde.

SİMERİNİ gazetesinin de bugünkü ana haberi "Bebeği çöp tenekesine attılar" başlığı altında hastahane çöplüğünde bulunan bebek cesedi.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
- Amerika Birleşik Devletleri Dışişleri Bakan Yardımcısı Viktoria Nuland Vaşington’un Kıbrıs’ta barışın sağlanması için iki liderin yaptıkları yoğun çalışmadan gerçekten cesaret aldığını söyledi. Dün Cumhurbaşkanı Anastasiadis ile görüşmesi sonrası medya mensuplarına açıklamalarda bulunan Nuland ülkesinin, Kıbrıslılar tarafından Kıbrıslılar için bulunacak çözümün sıcak destekçisi olduğuna vurgu yaptı. Kendi rollerini bu güçlü süreci desteklemek olarak açıkladı ve bu nedenle de bugün adada olduğunu ifade etti. Nuland ekonomi ve güvenlik alanlarında Birleşik Devletler ile Kıbrıs’ın ikili ilişkilerinin geliştiğini ve Birleşik Devletlerin bundan tüm Kıbrıs halkının yarar göreceği görüşünde olduğunu belirtti.

- DİSİ başkanı Averof Neofitu Kıbrıs sorununda zor başlıklara girildiğini ve Türkiye'nin siyasi iradesini ortaya koyması gerektiğini söyledi. Neofitu Kıbrıs sorununda önemli gelişmelerin Türkiye'de Kasım ayında gerçekleştirilecek seçimler ve yeni hükümetin oluşumu sonrası yaşanacağına da dikkat çekti. Bu arada önümüzdeki 15 günün önemli olduğunu çünkü Cumhurbaşkanının bu dönemde son gelişmeler hakkında uluslararası topluma bilgi vereceğini, pratik desteklerini isteyeceğini ve çeşitli düşünce ve görüşlerini kendilerine anlatma fırsatı bulacağını belirtti.

HARAVGİ gazetesinin bugünkü ana haberi Kıbrıs Telekomünikasyon kurumu müşteri verilerinin dedektiflerin eline geçmiş olması. Gazeteye göre Kıbrıs Telekomünikasyon Kurumu teknisyeninin kurumun müşteri verilerini çalıp bir dedektife veriyordu. Ancak görevden el çektirilen bu somut memur bu olayın açığa çıkmasından 5 yıl sonra da Kurumda memur olarak çalışmaya devam ve görevden el çektirilen personel olarak maaşının yarısını almaya devam ettiği görüldü. Bu davanın yargı önüne taşınmasında neden bu kadar geç kalındığına ilişkin soru işaretleri de yaratmış durumda.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
-Kıbrıslı çalışanlar iki toplum liderinden çözüm ve yeniden birleşmeyi talep ediyorlar ve barış mücadelecisi ünlü sanatçılar Maria Faranturi ile Zülfü Livaneli'nin katılımıyla gerçekleştirilecek iki toplumlu konser de bu amaca hizmet edecek. PEO Genel Sekreteri Pambis Kiritsis konuyla ilgili açıklamasında iki toplum lideri arasında müzakere sürecinde gelişmeler yaşandığını dikkate alarak bu büyük siyasi ve kültürel etkinliğin Kıbrıs çalışanlarının çözüm, anlaşma ve yeniden birleşmeden yana seslerinin daha güçlü duyulmasına aracılık edeceğine vurgu yaptı. Kıbrıs sorununa bulunacak çözümün ilkelere dayanması ve barışın geleceğini, Kıbrıs sakinlerinin tümünün geleceklerini güvence altına alması gerektiğine dikkat çekti. Kıbrıs İlk Okul Öğretmenleri Sendikası Genel Sekreteri Şener Elçil de sendikal örgütlerin barış için Kıbrıs'ın ve halkın haklarını savunduklarını söyledi. "Barış için mücadele çalışanların hakları için mücadeleyle uyumludur" dedi.

- Ekonomi işsizlik bataklığına saplandı kaldı. yatırım eksikliği nedeniyle yeni istihdam alanları açılması olası değil. Avrupa İstatistik Dairesi'nin yaptığı açıklamaya göre 2015 yılının ilk yarısında Kıbrıs'ta istihdam artışı %0,3 ile çok sınırlı bir artış gösterdi. Bu çok sınırlı artışın da 2014 yılındaki düşüklüğe bağlı olarak gerçekleştiği görüşü var. 2014 yılının son çeyreğinde istihdamda %1,6 oranında düşüş yaşanmıştı. Son 3 yıl içinde 50 bin istihdam alanının kaybedildiği değerlendirmeleri var. istatistik Dairesi'nin "İş Gücü, 2015'in ilk çeyrek sonuçları" araştırmasına göre Kıbrıs'ta iş gücü 222.009'du. Avrupa istatistik Dairesi verilerine göre Kıbrıs'ta Haziran ayında işsiz sayısı 70.000'di. Kayıtlı işsiz sayısı ise 42.716.

ALİTİA gazetesinin bugünkü ana haberi " Çözüm için fon oluşturuyorlar" başlığı altında. Gazeteye göre Espen barth Eide Kıbrıs sorununun çözümünün ekonomik yanlarıyla ilgili bir fon oluşturmak amacıyla bir plan hazırladı. Bu amaç için New-York'ta birçok görüşme yapacağını da duyurdu.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
- Enerji Bakanı Yorgos Lakkotripis, Mısır'ın “Zhor” doğal gaz sahasının Kıbrıs'ın Münhasır Ekonomik Bölgesine uzantısı olup olmadığının önümüzdeki günlerde belli olacağını açıkladı. Bakan dün AKEL Genel Sekreteri Andros Kiprianu ile yaptığı görüşmenin ardından basına yaptığı açıklamada ilgili bir soruyu yanıtlarken, “Önümüzdeki birkaç gün içinde bir görüntümüz olacak ” dedi. Lakkotripis, “iki şeyin Kıbrıs Münhasır Ekonomik Bölgesi’ne uzantısı olması gerekir: jeolojik yapı ve tabii ki doğal gaz sahası. Zaten jeolojik kanıtlar üzerinde çalışıyoruz ve gelecek günlerde belirli bir görüntü elimizde olacak” dedi. Bakan, Mısır'ın “Zhor” doğal gaz sahasının Kıbrıs'ın Blok 11 ile sınırdaş olduğunu belirtti. İtalyan ENI Şirketi'nin araştırma ve sondaj programına da değinen Lakkotripis, ENİ'nin jeolojik verileri değerlendirmeye başladığını, bazı jeolojik detayların hala daha değerlendirilmediğini bu nedenle belirlenen zaman çerçevesinde sonuçları sunması için ENİ’ye ek süre verildiğini söyledi. Bakan, Mısır Münhasır Ekonomik Bölgesi'nde bulunan doğal gaz yatağının ardından bölgenin ve Kıbrıs Münhasır Ekonomik Bölgesi’nin jeoloji açısından olumlu beklentileri olduğunu vurguladı.

 

Son Güncelleme: 05 Şubat 2021 - 13:01

Son Haberler

27 Eylül
Ekim ayının ilk on günü içinde mevsimlik grip aşısı aile hekimleri tarafından yapılmaya başlanacak
13:51
Petridis: Şu anda havaalanı yönetim anlaşmasının uzatılmaması gerekiyor
13:50
Karousos: Havaalanı işletme anlaşmasının uzatılmasına ilişkin tartışma teknokratik düzeyde
13:49
AB Ruysa'ya yeni yaptırımlar uygulayacak
13:48
Türkiye Milli Güvenlik Kurulu yarın toplanıyor
13:47
basın özetleri 27.09.22
13:08
ABD Dışişleri Bakanlığı: Yunanistan'ın adalar üzerindeki egemenliği tartışılamaz
06:53
Kasoulidis: Türkiye'nin Yunanistan tarafından tehdit edildiği yönündeki iddialar saçma ve gülünç
06:52
Erdoğan: Atina Ankara'ya meydan okuyor
06:50
26 Eylül
Sterlin dolar karşısında tarihi bir düşük seviyeye geriledi
14:00
Ukrayna'da iki toplu mezar daha bulundu
13:59
Pantelidis: Kayıp Şahıslar Komitesi'nin çalışmaları zor, tehlikeli ve maliyetli
13:58
Tüm haberler

Video on Demand