15/9/15

FİLELEFTEROS gazetesinin bugünkü ana haberi dün gerçekleştirilen Anastasiadis - Akıncı görüşmesi. Gazeteye göre Cumhurbaşkanı Anastasiadis ile Kıbrıslıtürk lider Mustafa Akıncı Kasım ayından itibaren Kıbrıs sorunundaki müzakerelerde daha aktif ve daha yoğun yer alacaklar. Bu gündeme Andreas Mavroyannis ile Özdil Nami'nin taraflar arasındaki görüş birliklerini ve görüş ayrılıklarını içeren belgeleri hazırlamaları sonrası olacak. Bu belgeler müzakerelerde şimdiye kadar gelinen noktayı net bir biçimde ortaya koyacak. Elde edilen bilgiler göre taraflar arasında tüm mülkiyet, toprak, yönetim ve yerleşikler gibi tüm temel konularda ciddi görüş ayrılıkları var. Çok önemli olmayan konularda taraflar arasında mesafenin kısalması ise ilerleme sağlandığı açıklamalarının yapılmasına olanak sağlıyor. Taraflar arasındaki görüş ayrılıkları dün gerçekleştirilen Anstasiadis- Akıncı görüşmesinde de bir kez daha teyit edildi. Bu süreçte Birleşmiş Milletler'in amacı görüşmeleri Kasım ve Aralık aylarında yoğunlaştırmak. Bu dönem içerisinde de sürecin ilerleyip ilerlemeyeceğini görmek. Bu arada Birleşmiş Milletler ilk kez Espen Barth Eide'nın ağzından yapılması gereken daha çok ve zor iş olduğunu kabul etti. Mustafa Akıncı da kamuoyuna açıklamamalarında yıllara dayalı Türk tezlerini dile getirdi ve bunları "kırmızı çizgi" olarak ortaya koydu.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
-Kıbrıs Telekomünikasyon Kurumunda Cytavizson bölümü müdürüyken ağır ceza mahkemesi tarafından 9 ay hapse mahkum edilen Orestis Vasiliyu sanki süreli olarak görevden el çektirilmiş gibi maaşının yarısını almaya devam ediyor. Bu durumun açığa çıkması Kurum'da tepkilere neden oldu. Kurum çalışanları Yönetim Kurulunu bu durum nedeniyle ağır bir biçimde eleştirdiler ve bu olgunun Kurum'un adını lekelediğini ileri sürdüler. Bu kişi kurumun emekli sandığından Dromolokşa'ya yapılan yatırımda yolsuzluk nedeniyle Ağır Ceza mahkemesi tarafından dokuz yıl hapse mahkum edilmişti.

POLİTİS gazetesinin bugünkü ana haberi " Toprak konusunu açtılar, mülkiyette görüş ayrılıkları devam ediyor" başlığı altında. Gazeteye göre dün liderler ilk kez toprak konusunu da gündeme getirdiler. Cumhurbaşkanı Anastasiadis ne kadar çok toprak geri verilirse sonuçta mülkiyet düzenlemesinin o kadar kolay olacağı görüşünü savundu. Toprak konusunda bu aşamada masada harita yok ve bu kez küçük bölgelerle Annan Planı'ndan daha farklı bir modelin gündeme gelmesi olasılığı var. Bu arada görüşmelerde var hakim olan olumlu atmosfere ve müzakerecilerin yoğun müzakerelerine rağmen bir dizi konuda görüş ayrılıkları varlıklarını korumaya devam ediyor. Mülkiyette kriterler konusunda henüz bir anlaşma sağlanamadı. Garantiler ve dönüşümlü başkanlık konularında da tarafların yaklaşımları farklı.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
-Dün Başsavcı Rikkos Erotokritu davasında Başsavcı yardımsına yönelik yeni bir suç iddiası ile oturumun kısa bir süreliğine ertelenmesi hakim konular oldu. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen davada tarafların arzusu davanın görüşülmesinin olası en kısa sürede tamamlanması ve bu da kabul edilir olayların ortaya konması ile olabilir. Dünkü oturumun ertelenmesi talebi de bu nedenden gündeme geldi. Bu arada savcılık makamı da dün Mahkemeden bu davaya Başsavcı Yardımcısının yetkilerini kötü niyetle kullandığı iddiasının da eklenmesini talep etti.

SİMERİNİ gazetesinin bugünkü ana haberi Kıbrıs Elektrik Kurumu'nda yaşandığını ileri sürdüğü skandal. Gazeteye göre kuruma alınan ve tüketiciye 10 milyon euroya mal olan tahta payandalar konusu büyük bir skandal. Kurum eski Genel Müdürü Stelyos Stelyanu bu konuda yapılan bir çalışmanın sonuçlarını Meclis'in ilgili komisyonuna sundu. Bu payandaların kontrolü sürecinde ciddi hatalar yapıldığına dikkat çekti. Stilyanu bu konunun bundan sonra nasıl ele alınacağına ise Kurum Yönetim Kurulu'nun karar vermesi gerektiğini söyledi.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
-Türkiye, Kıbrıs Münhasır Ekonomik Bölgesi'ne yönelik tehditlerini yeniden gündeme getirdi. Türklerin bu davranışlarının ardında Kıbrıs Münhasır Ekonomik Bölgesinde hidro karbon arayışlarını engelleme arzusu var. Dünkü Akşam gazetesinin gündeme getirdiği Türkiye Deniz Kuvvetlerinin yeni belgesine göre Kıbrıs'ta kendi deniz yetki alanları içerisindeki kendilerinin izni olmaksızın olası araştırma ve sondaj çalışmaları engellenecek. Bu gazete, bu belgede Deniz Kuvvetleri'nin 8 Haziran 1995 tarihili kararında bu yönde atılacak adımların "casus belli" olarak görüleceğinin belirtildiğini de hatırlattı.

-Avrupa Yeniden Yapılanma ve Kalkınma Bankası'nın Helenik Bankası'na %10 oranında stratejik katılımı gündemde. Helenik Bank bu katılım ile Wargaming ve Third Point'in katılımları sonrası uluslararası bir şirket görünümü alacak. Bu yeni sermayenin de bankanın kasasına girmesiyle Helenik Bankası büyüme planlarını gerçekleştirmede daha iyi bir noktada olacak. Bu katılım bunun yanı sıra güven anlamına da geliyor.

HARAVGİ gazetesinin bugünkü ana haberi Avrupa Birliği'nin göçmenlere yönelik politikası. Gazeteye göre Lüksemburg'ta Avrupa Birliğine üye ülkelerin içişleri ve adalet bakanları zirvesinde bir anlaşmaya varıldı. Zirve sonrası yapılan kısa bir açıklama ile 120 bin siyasi iltica talebinde bulunan göçmenin yeniden yerleştirilmesi konusunda anlaşmaya varıldığı belirtildi. Ancak pratikte durum oldukça farklı. Birliğin doğu Avrupa'dan gelen üyeleri buna karşı ve bu yönde yapılan plana karşı duruyorlar. Avrupa Komisyonu Başkanı Yunger Almanya şansölyesi Angla Merkel'in desteğiyle tüm üye ülkeler için bağlayıcı bir oran üzerinden anlaşmayı ileri götürdü. Buna göre Yunanistan, İtalya ve Macaristan'da olan göçmenler bir oranda paylaşılacak. Ancak başta Slovakya ve Çek Cumhuriyeti olmak üzere doğu Avrupa ülkeleri buna direniyor. kendisine de yarar sağlayacak olmasına rağmen Macaristan'ın aşır sağ Hükümeti de buna tepki gösterdi. Macaristan Hükümetine göre böylesi bir karar Avrupa'ya daha fazla göçmenin gelmesine yol açacak.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
-Nüfusun ekonomik açıdan duyarlı kesmine ait kişilerin ödenmeyen faturalar nedeniyle konut elektriklerinin kesilmemesi politikasına son veriliyor. Kıbrıs Elektrik Kurumu bu uygulamayı Kıbrıs Enerji Komisyonu'nun kararı ile 28 mayıs 2015 tarihinde uygulamaya koymuştu. Şimdi Enerji Bakanlığı'nın yayınladığı bir genelge sonrası 14 Eylül tarihi itibarıyla bu uygulama sonlandırıldı. Kurum bu kategoride olanlara 21 Eylül'e kadar ya borçlarını ödemeleri ya da bir ödeme planı üzerinden kurumla anlaşmaya varmaları çağrısında bulundu.

-AKEL Genel Sekreteri Andros Kipriyanu Kıbrıs sorunuyla ilgili müzakerelerde son dönemlerde ilerleme sağlanmasının Hristofyas-Talat görüş birliklerinin kullanılması temelinde olduğunu söyledi. Kipriyanu bununla birlikte bunun anlaşmaya yakın olunduğu anlamına gelmediğini söyledi. Anlaşma menziline girilmesi için büyük uğraşılar verilmesi ve çok iş yapılması gerektiğine vurgu yaptı.

ALİTİA gazetesinin de bugünkü ana haberi Kıbrıs sorunuyla ilgili gelişmeler. Gazeteye göre liderler dünkü görüşmelerinde dört aylık müzakere sürecinde sağlanan ilerlemeler üzerinde durdular ve görüş birlikleri ile görüş ayrılıklarını dile getirdiler. Birleşmiş Milletler Genel Sekretreri'nin Kıbrıs Özel Danışmanı Espen Barth Eide de liderlerin stratejik düzeyde tartıştıklarını ve şimdinin detay zamanı olmadığını açıkladı. Göstergelere ve Akıncı'nın açıklamasına göre müzakereler Kasım ayında yoğunlaşacak ve bir anlaşma perspektifi olup olmadığı da netleşecek.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
-Cumhurbaşkanı Nikos Anastasiadis, Kıbrıs'ın Münhasır Ekonomik Bölgesinde hidrokarbon keşfinin ülke ve ülke ekonomisi için yeni beklentiler yarattığını, deniz ticareti sanayinin ufuklarını genişlettiğini söyledi. “2015 Kıbrıs Denizcilik” Konferansı'nın açılışında konuşan Anastasiadis, Kıbrıs'ta deniz nakliyatının global ölçekte faaliyet gösteren, büyüklüğü ve öneminin ülkenin büyüklüğünün önünde giden bir sektör olduğunu belirtti. Konuşmasında “Bugün Kıbrıs, egemen bir bandıralı, yüksek kalite hizmet veren, güvenli standartlarda yerel bir denizcilik sanayi olan ünlü bir Deniz Nakliyat Merkezi, uluslararası bir deniz nakliyat gücüdür” diyen Cumhurbaşkanı, son birkaç yılda yaşanan ekonomik krize rağmen, deniz nakliyatıyla ilgili şirketlerin Kıbrıs'a, faaliyetlerinin üssü olarak güvenmeye devam etmesinin, adanın hala içte ve dışta iş yapacak iyi bir yer olduğuna ilişkin birçok neden için ispat olduğunu vurguladı. Deniz nakliyat sanayinin Kıbrıs ekonomisi için yaşamsal öneme sahip yeni ekonomik büyüme için bir katalizör olduğunu ifade eden Anastasiadis, hükümetin şimdi uzun vadede sürdürülebilir büyümenin temellerini atmak amacıyla yapısal reform gündemi üzerinde ilerlemeye, doğrudan yabancı yatırım ve ayrıca ülke için yeni bir ekonomik model yaratmaya önem verdiğini anımsattı.

 

Son Güncelleme: 05 Şubat 2021 - 13:01

Son Haberler

29 Eylül
basın özetleri 29.09.22
12:59
28 Eylül
basın özetleri 28.09.22
15:24
Kasulidis: Yunanistan ve Türkiye arasında çatışma olasılığı, en uzak olası senaryo ancak göz ardı edilmemesi gerek
15:00
Türkiye Milli Güvenlik Kurulu bugün Ege ve Kıbrıs sorunundaki gelişmeler gündemiyle toplantı yapıyor.
14:40
Maliye Bakanlığı Genel Müdürü’nün açıklamaları Sayıştay’ın sert tepkisine neden oldu.
14:38
Maliye Bakanlığı Genel Müdürü: Havaalanlarının yönetimiyle ilgili sözleşmenin yenilenmesi prosedürü yasal ve şeffaftı.
14:34
NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg: Rusya'nın nükleer silah kullanması kabul edilemez
14:31
Britanya'nın Kıbrıs sorununu Birleşmiş Milletler himayesinde çözme çabalarına olan bağlılığı devam ediyor.
14:22
Amerika hükümetinden Ukrayna’ya yönelik 1 milyar dolar değerinde yeni yardım paketi
14:18
Baltık Denizi'ndeki Nord Stream doğalgaz boru sisteminin 3 denizaltı hattı büyük hasar gördü.
14:16
Rus yanlısı ayrılıkçılar referandumların sonucunda Rusya'ya katılım lehinde çok büyük yüzdelikler açıkladı.
14:14
27 Eylül
Ekim ayının ilk on günü içinde mevsimlik grip aşısı aile hekimleri tarafından yapılmaya başlanacak
13:51
Tüm haberler

Video on Demand