14/9/15

FİLELEFTEROS gazetesinin bugünkü ana haberi Kıbrıs sorununa çözüm amaçlı müzakerelerde bugün liderler arasında gerçekleştirilecek görüşme. Gazeteye göre Cumhurbaşkanı Nikos Anastasiadis ile Kıbrıslıtürk lideri Mustafa Akıncı bugünkü görüşmelerinde mülkiyet konusunda özlü görüş birlikleri arayacaklar. İki taraf müzakerecisinin bu konuya ilişkin bugün kadarki uğraşıları özellikle de Türk tarafının ileri sürdüğü çekinceler nedeniyle sonuçsuz kaldı. İki lider bugün engellerin aşılmasına ve hem ifadelerde hem de kullanıcı kavramının içeriği üzerinde anlaşmaya varılmasına kendi katkılarını koymaya çalışacak. Bilindiği üzere geçen hafta iki müzakereci çözüm sonrası kurulacak Mülkiyet Komitesi'nin çalışmalarında temel alacağı mülkiyette kriterleri tartışmaya başlamışlardı. Mülkiyet sorununun çözümü bu kriterlerin çözümüne bağlı. Bu arada iki liderin bugünkü görüşmelerinde çözüm ile oluşturulacak ve tazminat ödemlerini yapacak fonun oluşturulması olgusunu da ele almaları bekleniyor. Kıbrıstürk tarafı bu fona para koymayı tazminat alıcının mensup olduğu oluşturucu devletin üstlenmesi gerektiği görüşünde.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
-Kıbrıslırumların işgal bölgesinde kredi kartı kullanımında en büyük pay otellere ödemeler oldu. Kıbrıslırumlar kumarhanesi olan otellere ciddi paralar ödedi. 2,3 milyon euro otellere ödenirken bu yıl içinde kumarhanelere de kartlarla 1,2 milyon bırakıldı.

POLİTİS gazetesinin bugünkü ana haberi dünkü EDEK genişletilmiş merkez komitesi toplantısı. Gazeteye göre EDEK Merkez komitesi dünkü toplantısı sırasında Baf kazası örgütü için 27 Eylül'de kongre yapma kararı aldı. Bu kongrede şimdiki içle başkanı Yorgos Nikandru'nun adaylığının kabul edilmemesi de karara bağlandı. Buna gerekçe olarak da parti karşıtı tavrı Parti Başkanı Şizopulos'a küfür etmesi gösterildi. Şizopulos, merekz komitesi üyelerine kendisine gönderilen küfür içerikli SMS mesajlarını gösterdi.


SİMERİNİ gazetesinin bugünkü ana haberi göçmenlerin Akdeniz ve Ege denizlerinde devam eden trajedileri. Gazeteye göre Farmakonisi açıklarında içi göçmen dolu bir sandalın batması sonucu dün de 34 kişi yaşamını yitirdi. Yunanistan medyasına göre Yunanlı yetkililer 68 kişiyi kurtarmayı başardı. 38 kişi de kendileri yüzerek karaya çıktı. Bu koşullar altında Avrupa Birliği'nin yetkili bakanları toplanacak ve Birlik üyesi her ülkenin alacağı göçmen sayısını belirlemeye çalışacak. Böylesi bir mekanizmaya itiraz eden Slovakya ve Macaristan gibi ülkelerin buna çekince koymaları bekleniyor. Bu arada Birleşmiş Milletler Suriye2de savaşın sürmesi durumunda daha büyük göçmen dalgalarına hazırlıklı olunması konusunda uyarılarda bulundular.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
- Euro Grup Kıbrıs’a 500 milyon euroluk kredi diliminin serbest bırakılması için yeşil ışık yaktı. Söz konusu kredi Kıbrıs’a Ekim ayının ilk 15 günü içerisinde verilecek. Lüksemburg’da gayri resmi olarak gerçekleştirilen Euro Grup toplantısında Kıbrıs’ta kamu ekonomisindeki gelişmelerin beklentilerin ötesinde olduğu, ekonominin dayanıklılık gösterdiği ve son aylarda bir iyileşme içerisine girdiği değerlendirmesi yapıldı. Bununla birlikte işsizliğin hala daha yüksek oranlarda varlığını koruduğu, geri dönmeyen kredilerin ele alınmasının öncelikli konu olmaya devam ettiği üzerinde de duruldu. Nüfusun duyarlı kesimleri korunmasıyla birlikte kamu alanında reformların zamanında ileri götürülmesinin önemine de vurgu yapıldı. Euro Grup Başkanı Gerun Daiselblum Avrupa Komisyonu’nun Mali İşler Komiseri Pier Moskovisi ve Avrupa Destek Mekanizması Başkanı Klaus Regling Kıbrıs ekonomisinin sağladığı başarıdan övgü ile bahsettiler. Klaus Rengling “bir başarı hikayesi” kavramını kullandı.

ALİTİA gazetesinin bugünkü ana haberi EDEK Merkez Komitesinin dünkü toplantısında alınan kararlar. Gazete "AKEL'i kopya ediyorlar" başlığı altında verdiği haberinde EDEK liderliğinin gücünü genişletilmiş parti merkez komitesinde alınan kararlar ve belirlenen davranış normları ile göstermeye çalıştığını yazıyor. Gazeteye göre EDEK, parti listelerinden seçilen milletvekillerinin yemin etmeden önce net milletvekili maaşlarının %10'unun parti hesabına yatırılması için bankalarına direktif vermelerini ve bu konuda belge imzalamalarını isteyecek. Milletvekillerinin maaşlı yardımcıları da parti polit bürosu ve Parti Meclis Grubu tarafından seçilecek. Davranış normları arasında milletvekili adaylarının bağımsız seçim büroları oluşturmalarının ve büyük kişisel afişler hazırlamalarının yasaklanması da var.
Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
-Cumhurbaşkanı Nikos Anastasiadis 1974’de seferberlik taburunda yaşamını yitirenler için düzenlenen anma toplantısında konuştu ve Avrupalı ortaklara 41 yıldan beridir Kıbrısrum tarafının ortaya koyduğu çözüm iradesinin ve dahası Kıbrıslıtürk lider Mustafa Akıncı'nın isteminin yeterli olmadığı ve çözüm için yüzlerini Türkiye dönmeleri gerektiği olgusunu herkesin bilince çıkarması gerektiği mesajını verdi. Cumhurbaşkanı çözüm için kararlı olunduğu açıklamalarının yetmediğini Türkiye'den elle tutulur örnek davranış beklediklerini ifade etti. Hem Hükümet, hem Cumhurbaşkanlığı hem de siyasi güçler olarak ortaya koydukları uğraşının ancak Kıbrıs sorununun barışçıl çözümünün, kalıcı ve yaşayabilir bir çözümün ve Avrupalı bir devletin güvence altına alınmasının Türkiye'nin kendi yararına da olacağın anlaması ile başarılı olacağına dikkat çekti. Cumhurbaşkanı " Bu Türkiye'nin yararına olacak çünkü Yunanistan ile ilişkilerini yeniden tesis edecek ya da iyileştirecek, Avrupa sürecinin yararına olacak, enerji gereksinimlerinin yararına olacak ve bölgede istikrar sağlanacağı ve hangi etnik gruba, hangi dine ait olursa olsun yurttaşların birlikte yaşayacakları ve yaratacakları bir devlet modeli yaratacağı için de özel olarak yararına olacaktır" dedi. Cumhurbaşkanı konuşmasında partilere de seslendi. Kıbrıs Cumhuriyeti'nin dönüşeceğini bu devlette insan haklarının korunması ve Avrupa müktesebatının değişmez bir bir biçimde uygulanmasıyla her eyaletin kendi bölgesinde ilk söz hakkına sahip olacağını belirtti. Bir strateji oluşturulması gerekliliğine ilişkin pozisyonları dikkatle dinlediğini ifade eden Cumhurbaşkanı, ancak bu yeni stratejinin ne olabileceğine ilişkin hiçbir şeyi duymadığını da üzüntü ile not ettiğini söyledi. Yeni önerileri, teklifleri ve taktikleri dinlemeye hazır olduğunu ancak kendisinin Ulusal Konsey’in çizdiği stratejiyi ortadan kaldırmaya ise hazır olmadığını dile getirdi ve “Bu olursa oldu bittiler kalıcılaşacak ve Türkler hedeflerini başaracaklar” dedi. Cumhurbaşkanı gerekli olanın kararlı olmak, birlik olmak ve eylem birliği sağlamak olduğu görüşünü savundu. Cumhurbaşkanı konuşmasında bugün bir fırsat penceresinin bulunduğunu da belirtti. Kıbrıs sorunu için bir başka fırsatın olmayacağı görüşünü ileri sürmediğini ancak bundan sonra ortaya çıkacak fırsatın Kıbrısrum tarafı için bugünkünden daha kötü olacağından da emin olduğunu ifade etti. Cumhurbaşkanı herkesin ilerleyecek ve ülke tarihini değiştirecek mi yoksa geçmişe bağlı mı kalacağına ilişkin karar alma zamanının şimdi olduğuna vurgu yaptı. Kendisinin özgür ve yeniden birleşmiş bir vatan için işgalden kurtulmak amacıyla Ulusal Konsey’in oy birliği ile aldığı kararlar temelinde barışçıl bir mücadele vermede kararlı olduğunu ifade etti. Cumhurbaşkanı Kıbrıs sorunu ile müzakere tarihinin şimdi başlamadığını söyledi.

HARAVGİ gazetesinin bugünkü ana haberi kamu emeklileriyle ilgili yapılan bir araştırmanın sonuçları. Gazeteye göre özel bir şirkete kamu emeklileri ve 45 veya 48 yaşında emeklilik olgusunun kaldırılmasının kamuya getireceği yükler konusunda bir araştırma yaptırıldı. Bu araştırma bugünkü Meclis Maliye Komisyonunda ele alınacak. Hedef yaş nedeniyle kamudan emekli olanlar arasında var olan eşitsizliği kaldırmak ve bu konuda yeni bir yasal düzenleme yapmak. Yaş kriterinin kaldırılmasının kamuya ciddi bir yük bindireceğinden korkuluyor. Bugün20.826 kamu emeklisi var. 2012 yılında bu rakam 17.684'tü. Kamu emeklilerinin sayısında son yıllarda görülen artışın temel nedeni kemer sıkma politikaları temelinde alınan önlemler. Kamu emekililerinin %64,3'ü, yani 13.395 kişi 1000 ile 2500 euro arası maaş alıyor. %28,6'sı yani 5i950 kişinin maaşı 1000 euronun altında. 1446 kişi de 2500 ile 5000 euro arası maaş alırken 15 kişi de 5000 ile 7500 euro arası maaş alıyor.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
-Memorandum döneminde kamu borçları 3i8 milyar euro arttı. 2012 yılında 15.3 milyar olan borç 19,2 milyara çıktı. 2012 yılında Gayri Safi Yurt İçi Hasılanın %87 oranında olan borç 2015 yılının ilk yarısında %109,76 oranına ulaştı. Borcun artmasının temel nedeni yurt dışı borçlanmaya ağırlık verilmesi ve özellikle de Avrupa Destek Mekanizması ile Uluslararası Para Fonu'ndan borç kullanılması. .

-

Son Güncelleme: 05 Şubat 2021 - 13:01

Son Haberler

28 Eylül
Başpiskopos Hrisostomos: Kıbrıs sorununda diyaloğun başlamasına dair umutlar bulanık
15:29
Atina ve Paris bugün tarihi bir savunma anlaşmasına imza atıyor.
15:27
Tatar, BM Genel Sekreteri’nin yeni fikirler araştırması umudunu ifade etti.
15:24
Cumhurbaşkanı: Görüşme verimli geçti ve iki tarafın fikir ayrılıkları kaydedildi
15:19
Basın Özetleri 28.09.2021
13:25
27 Eylül
Girit adasının doğusunda meydana gelen 6 büyüklüğündeki depremde 1 kişi hayatını kaybetti
14:10
Nüfus kontrol programı koordinatörü, okullardaki epidemiyolojik tabloyu iyi olarak niteledi
14:08
83 yaş ve üzeri kişilere koronavirüs aşının 3. dozu bugün yapılmaya başlanıyor.
13:57
Bazı şirketlerin destek planlarından para alabilmek için sahte veriler beyan ettikleri tespit edildi.
13:51
Sağlık Bakanlığı, ülkelerin pandemiyle ilgili güncellenen listesini yayınladı.
13:48
Anastasiadis, bugünkü görüşmenin diyaloğun tekrarlanmasına yol açması umudunu ifade etti
13:42
Britanya: Kamyon şoförlerine verilen vize sonucu benzincilerde daha önce görülmemiş bir tablo ortaya çıktı.
13:36
Tüm haberler

Video on Demand