Cumhurbaşkanı Anastasaidis Kıbrıs sorununun çözümü Avrupa müktesebatına dayanmalı

Cumhurbaşkanı Nikos Anastasiadis Türk askerleri adadan ayrılmadan ve insan haklarına saygı gösterilmeden Kıbrıs sorununun çözülmüş olmayacağını söyledi.

 

Cumhurbaşkanı dün akşam Karpaz örgütlerinin Larnaka’da düzenledikleri etkinlikte konuşurken iki bölgeli iki toplumu federasyon konusunda Makarios’un taahhütlerine bağlı kalacaklarına ilişkin Kıbrıslıtürkle net mesajlar verdi. Kıbrıslıtürklerin de insan haklarına ve özgürlüklere saygı göstermeleri gerektiğini anlamalarını istedi. Cumhurbaşkanı, Türkiye’nin tavrından endişe duyduğunu ifade ederek Ankara’ya, çözümü gerçekten istediğine ilişkin Kıbrıslırumları ikna etmek için işaretler vermesi çağrısında bulundu. Cumhurbaşkanı konuşmasında Avrupa Birliği’nin de sürece daha aktif katılması gerektiğine dikkat çekti ve iki liderin Kıbrıs sorununun çözümünün adanın tüm sathında Avrupa müktesebatına dayanması konusunda taahhütte bulunduklarını dile getirdi. Siyasi liderliğe seslenirken de 2009 Ulusal Konsey kararının herkesi birleştirmesi gerektiğinin altını çizdi.
Karpazlıların etkinliğinde konuşan Başpiskopos Hrisostomos da Kilise ile halkın Cumhurbaşkanının yanında olacaklarını söyledi ve Cumhurbaşkanına da 2009 Ulusal Konsey kararlarını görüşmelerde yol gösterici pusula olarak alması çağrısında bulundu. Cumhurbaşkanı Anastasidis ile Mustafa Akıncı’nın omuzlarına ağır bir yük aldıklarını ve bunu kaldırmak için halkın yardımına ihtiyaç duyduklarını da belirtti. Başpiskopos Hrisostomos bu süreçte Tayip Erdoğan’ın tavrını sertleştireceği ve Kıbrıslıtürk lideri Cumhurbaşkanı ile birlikte görüşmelerin sonuna kadar gitmesi için bırakmayacağı değerlendirmesi yaptı.

Editör: M. Hasan

Kaynak: KRYK

Son Güncelleme: 05 Şubat 2021 - 23:22

Son Haberler

29 Kasım
Trafik kazası: 41 yaşındaki Spiridonas Zafiriadis hayatını kaybetti
13:36
Omikron varyantı dünyaya yayılmaya devam ediyor
13:35
Erdoğan'dan OECD'ye: Sözde devleti tanıyın
13:34
Hristodoulidis: Cumhurbaşkanlığı Seçimleriyle ilgili niyetlerimi tartışmak için doğru zaman değil
13:33
İşgal altındaki bölgelerde göçmen akışı devam ediyor
08:46
Dün 2 can kaybı ve 337 yeni vaka kaydedildi
08:46
Koronavirüse karşı yeni önlemler bugün yürürlüğe giriyor
08:45
Sağlık Bakanı Βilimsel Danışma Kurulu üyeleriyle bir araya gelecek
08:44
28 Kasım
Güney Afrika'dan gelen Kıbrıs vatandaşları karantinaya girdi
14:05
Kathimerini gazetesinin ortaya çıkardığı rapor aşının önemini gözler önüne seriyor
14:04
Veliler ile Bakanlık arasında maske konusunda anlaşmazlık yaşanıyor
14:03
Yunanistan'da 82 can kaybı ve 870 yeni vaka kaydedildi
10:22
Tüm haberler

Video on Demand