11/9/15

FİLELEFTEROS gazetesinin bugünkü ana haberi İtalyan petrol şirketi ENİ'nin enerji alanındaki planlamaları. Gazeteye göre ENİ şirketi bölgede enerji alanında bir oyuncu olmak istiyor ve Orta Doğu ülkeleriyle var olan mükemmel ilişkileri nedeniyle Kıbrıs bunda önemli bir faktör.ENİ CEO'su Claudio Descalzi'nin Kıbrıs'a getirdiği temel mesaj bu oldu ve Kıbrıs'ın bundan sağlayacağı yararlar konusunda taahhütlerde bulundu. Cumhurbaşkanı Anastasiadis ile görüşmesinde şirketinin bölgede 2, 3 ve 9. parsellerde araştırmalarına devam edeceğini belirtti. ENİ'nin Mısır Münhasır Ekonomik Bölgesi'nde Zohr parselinde bulunan doğal gaz yataklarından bağımsız Kıbrıs doğal gazını Mısır'a ve oradan da Avrupa'ya taşımaya hazır olduğunu duyurdu. Mısır yataklarında bulunan doğal gazın Kıbrıs Münhasır Ekonomik Bölgesi'ne de geçiş yapıyor olması durumunda Kıbrıs'ın kendi payına düşeni alacağı konusunda ENİ'nin yükümlülüğünün geçerli olduğunu da belirtti. Bu konuda önümüzdeki günlerde bazı gelişmelerin yaşanması bekleniyor. Descalzi Kıbrıs doğal gazının 12. parselden ENİ'nin Mısır'daki Damieta tesislerine taşınması için iyi işbirliklerinin yaratılması gerektiğine atıfta bulundu.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
- Fransız TOTAL şirketi de enerji alanındaki yeni bulgular sonarsı bölgeye dönüş yapıyor. Elde edilen bilgilere göre şirket yetkilileri Kıbrıs Enerji Bakanı'ndan önümüzdeki günler içinde görüşme talebinde bulundular. Bu görüşmede şirket yetkilileri Enerji Bakanı Yorgos Lakkotrpis'e bölgede yaptıkları bazı araştırmada elde ettikleri sonuçları sunmayı arzuluyorlar. Lakkotripis dinlemek için bu şirket yetkililerinin Kıbrıs'a gelmesini bekliyor. Enerji alanındaki yeni gelişmeler Lefkoşa'yı memnun etmiş durumda ve bu gelişmelerin enerji konularındaki süreç hakkında şüphe belirtenlere bir yanıt olduğunu düşünüyor. Hükümet Sözcüsü Nikos Hristodulidis de dün ENİ CEO'su ile gerçekleştirilen görüşme sonrası yaptığı açıklamada Descalzi'nin açıklamalarının yalnız başına konuştuğuna vurgu yaptı. " Hükümet açısından sadece ciddi, sorumlu olmaya devam ettiğimizi ve somut bir plan temelinde stratejik bir planlama ile hareket ettiğimizi söylemek istiyorum" dedi.

POLİTİS gazetesinin de bugünkü ana haberi "ENİ Afrodit parseli ile flört ediyor" başlığı altında enerji alanındaki gelişmeler. Gazeteye göre ENİ şirketi İspanyol "Unıon Fenoasa" şirketiyle birlikte Mısır sahillerinde işlettiği doğal gaz sıvılaştırma terminali çalıştırılmasında gereksinimlerini karşılamak amacıyla Kıbrıs'ın Afrodit parselinin ciddi bir kısmını almaya ilgisini dün resmi olarak ortaya koydu. Bilindiği üzere yine Mısır'da İntiku terminalini çalıştıran British Gaz şirketi bu alana olan ilgisini daha önceden ifade etmiş durumda. Bu arada ENİ CEO'su Cumhurbaşkanı Anastasiadis ile gerçekleştirdiği görüşmede ENİ-KOGAS ortaklığının Kıbrıs Münhasır Ekonomik Bölgesinde 2,3 ve 9. parselleri değerlendirme arzusunu dile getirdi. Ancak şirketin yeni jeolojik modelini yeniden incelemesinin 2015 yılı sonuna kadar tamamlanması beklenmiyor ve bu durumda da ENİ yeni sondaj çalışmalarına ancak 2016 yılı içinde başlayabilir. Bu arada ENİ CEO'su Kıbrıs Münhasır Ekonomik Bölgesi'den sadece 6 kilometre mesafede olan Zohr bölgesindeki doğal gaz yataklarının Kıbrıs bölgesine de geçip geçmediği kritik sorusuna yanıt verecek durumda değildi. Teknokratlara göre yapı bu bölgeye uzayabilir ancak doğal gaz uzamayabilir.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
-Salamina bu akşam yeniden canlanıyor. 41 yıl aradan sonra eski Yunan draması bu akşam Salamina'da sahneleniyor. Kıbrıs Devlet İki Toplumlu Teknik Komite'nin girişimi sonrası "İppolitos" oyununu bu akşam sahneleyecek. Bu oyunun Salamina'da sahnelenmesine karşı başlatılan girişimin imza kampanyasına da sadece 71 kişi imza verdi. Buna karşı 3 bin kişi oyuna giriş kartı aldı.

-DİKO Yürütme Kurulu bugünkü toplantısında Kıbrıs sorununu ele alacak. Bu toplantının uzun sürmesi ve ilginç geçmesi bekleniyor. Toplantıya uzun bir aradan sonra parti içindeki her iki grup da katılacak. Bu iki grup belli bir süreden beridir sürekli olarak birbirlerini suçlar pozisyonda. Bu temelde bugünkü DİKO Yürütme Kurulu toplantısı, bu iki eğilimin varlıklarını aynı açtı altında sürdürme konusunda bir test niteliğinde olacak. DİKO Başkanı Nikolas Papadopulos'un salt Kıbrıs sorununu görüşmek amacıyla yürütme kurulu toplantısı çağrısı yapması parti içi muhalif grubun Kıbrısrum tarafı müzakerecisi Andreas Mavroyannis ile gizli bir biçimde görüşmesine yanıttı. Hatırlanacağı üzere Marios Garoyan bu toplantı sonrası Kıbrıs sorunundaki gelişmeler müsaade etmiyor gerekçesiyle şimdilik yeni bir parti kurmama kararı almıştı. Bugünkü toplantıda DİKO'daki iki eğilimin ortak bir görüşe varması beklenmiyor çünkü farklı önceliklere sahipler.

SİMERİNİ gazetesinin de bugünkü ana haberi enerji konularıyla ilgili gelişmeler. Gazetenin başlığı "Lefkoşa enerjide temel oyuncu". Gazeteye göre Avrupa hedefiyle Kıbrıs doğal gazının Mısır'a taşınması için Kıbrıs, Mısır ve İtalyan dev petrol şirketi ENİ arasında bir işbirliği olasılığı var. ENİ CEO'su Claduio Delcazi enerji alanına yeni yatırımlarla faaliyetlerini Kıbrıs'a da genişletme taahhüdünde bulundu. Delcazi konunun tümünün sadece şirketlerle olmadığını bunun için siyasi iradenin varlığının da koşul olduğunu söyledi. Mısır'ın bu süreçte çok önemli bir role sahip olduğuna dikkat çekti. Bu koşullarda Kıbrıs'ın jeopolitik öneminin arttığı da bir veri ve bunun yakın gelecekte daha da güçlenmesi bekleniyor.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
- Cumhurbaşkanı Anastasiadis ile Mustafa Akıncı'ın onurlarına verdikleri yemeğe katılan beş dini lider dün gelişim halindeki müzakere sürecine destek belirttiler. Kıbrıs'ta dini liderler arasındaki görüşmeleri Kıbrıs sorununda Barış Süreci çerçevesinde dün adamları diyalogu temelinde İsveç Enstitüsü Müdürü Aleksandrea Piter Vieterut koordine ediyor. İsveçli yetkili dünkü görüşme sonrası yaptığı açıklamada adadaki dini ibadet yerlerine serbest gidiş arzusunu dile getirdiklerini söyledi. Bu konuda pratik zorluklar olduğunu ve bunların çözülmesi gerektiğine vurgu yaptı. Görüşmeden sonra açıklama yapan Peter Wiederud, Kıbrıs'ın dini liderlerinin İsveç Büyükelçiliği gözetiminde 2009'da “Kıbrıs Barış Süreci Dini Yol” tarafından bir araya geldiklerini o tarihten bu yana Kıbrıs'taki dini liderlerin çok fazla yol kat ettiklerini söyledi. O dönemde dini liderlerin birbirleriyle konuşmadığını, 1963'teki anlaşmazlığın başlamasından bu yana sadece birbirleri ve toplumları hakkında konuştuklarını belirten Wiederud, Kıbrıs anlaşmazlığının bir dini anlaşmazlık olmadığını; ancak din ve din özgürlüğünün, diğer birçok insan hakları ilkeleri gibi anlaşmazlığın kurbanı haline geldiğini, dinin bazen bu adada anlaşmazlığın harlanmasında kullanıldığını kaydetti.

-İnşaat izinlerinde 2015 yılının ilk altı ayı içinde sayı olarak %2,5 oranında bir azalma oldu ancak daha büyük binalara izin alındı.Bu yılın ilk altı ayında2.495 inşaat izni verildi. Bu arada metre kare olarak alınan izinler %18,5 oranında büyüdü. Alınan izinlerin parasal değeri de 512,53 milyon euro oldu. Bu rakam geçen yıl aynı dönemde432i45 milyon euroydu.

HARAVGİ gazetesinin bugünkü ana haberi hidro karbon alanında yaşanan gelişmeler. Gazeteye göre Hükümet sadece sözde inşa ediyor. Kıbrıs hidro karbonunun geliştirilmesi ve ticari bir metaya dönüştürülmesi için stratejik bir planı yok. Sondaj çalışması yapılmıyor. Afrodit için sürdürülebilir ticari bir anlaşma da yapamazken Zohr bölgesinde büyük yatakların bulunması ve ENİ şirketinin 2 yıl aradan sonra geri bölgeye dönmesiyle nedeniyle bayram ediyor. Bu şirket de Mısır'daki Damieta rafinerisini değerlendirmeye ilgi duyuyor.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
-Üs yönetiminin maşları düşürme kararı sonrası başlayan Britanya üslerindeki grevle ilgili bugün gelişmeler bekleniyor. Sendikalar konuyu görüşme için üs yönetiminden davet aldılar. PEO-Sek sendikaları koordinasyon komitesi başkanı Hristos Çapuras üs yönetiminin maaşları indirme kararını geri çekmesi durumunda sendikaların müzakereye olanak vereceklerini söyledi.

ALİTİA gazetesinin de bugünkü ana haberi "Afodit'ten Zohr'a" başlığı altında enerji alanındaki gelişmeler . Gazeteye göre ENİ petrol şirketi kısa bir süre sonra bölgeye dönüyor ve Kıbrıs Münhasır Ekonomik Bölgesi'nde 10. parsele ilgi gösteriyor. ENİ CEO'su Kıbrıs doğal gazını Afrodit'ten Zohr'a ve oradan da Mısır'daki Damietta santraline taşımayı istiyor. Bu arada Mısır'ın dev yataklarının Kıbrıs Münhasır Ekonomik Bölgesi'ne de geçiş yapmış olması durumunda Kıbrıs'ta bundan orantılı bir biçimde payını alacak.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
-. Dairesine göre Kıbrıs'ı örten toz dalgası bugün öğleden sonra yavaş yavaş bitecek ancak Kıbrıs sarı alarmı kaldırmayacak çünkü yakıcı hava sıcaklıkları devam edecek. Sarı alarmın yarın da devam etmesi bekleniyor.

 

Son Güncelleme: 05 Şubat 2021 - 13:01

Son Haberler

24 Eylül
Cumhurbaşkanı Anastasiadis, New York’ta Yurt Dışında Yaşayan Kıbrıslılar ile görüşme gerçekleştirdi.
16:03
Limasol’da yaşanan trafik kazasında ağır yaralanan 16 yaşındaki motosiklet sürücüsü kritik durumda tedavi görüyor.
15:57
Mitsotakis, Birleşmiş Milletler Genel Kurulu'nda yaptığı konuşmada, Erdoğan'a da cevap verdi.
15:55
Avrupa Birliği üyesi olan Akdeniz Ülkeleri Zirvesi önümüzdeki Cuma günü yapılıyor.
15:54
İtfaiye ekipleri, Alassa bölgesindeki yangının tamamen söndürülmesi için çabalarını sürdürüyor.
15:40
Anastasiadis Genel Kurul’daki konuşmasında, Lefkoşa’nın müzakerelerin başlaması için aldığı inisiyatiflere değindi.
15:31
Anastasiadis- Guterres görüşmesinde, Kıbrıs sorununa temsilci veya uzman atanması konusu ele alındı.
15:29
23 Eylül
23.09.22
15:56
Son 1 haftada koronavirüs nedeniyle 2 kişi hayatını kaybetti
13:57
Moskova'nın kontrolü altındaki Ukrayna topraklarında referandumlar başladı
13:56
Zelensky'den Ruslara çağrı: Kısmi zorunlu askerliğe karşı protesto edin
13:56
Akaryakıt'daki tüketim vergisinin düşürülmesine yönelik tedbir 15 Ocak'a kadar uzatıldı
13:54
Tüm haberler

Video on Demand