Siyasilerin mülkiyetle ilgili tartışması devam ediyor

Meclis Başkanı Yannakis Omiru mülkiyet sorununa bulunacak çözümde ilk sözün yasal mülk sahibinde olması gerektiğini söyledi.

 

Omiru, Hükümet Sözcüzü Nikos Hristodulidis ile gerçekleştirdiği görüşme sonrası yaptığı açıklamada Kıbrıs sorununun çözümünün bakir doğum değil Kıbrıs Cumhuriyeti’nin dönüşümü ile olması gerektiğine de vurgu yaptı.
Hükümet Sözcüsü ise mülkiyet konusunda taraflar arasında varılan anlaşmanın mülkiyette kişisel hak sahipliği olduğu görüşünü tekrarladı. Bu gelişmeyi çok önemli olarak niteledi ve Türk tezinin daha önceleri bütünde takas ve kişisel mülkiyet hakkının ortadan kaldırılması yönünde olduğunu hatırlattı. Hükümet Sözcüsü bundan sonra tartışmaalr aracılığı ile netleştirlecek olanının kriterler olduğunu ve Kıbrısrum tarafının ilk söz hakkının yasal mülk sahibinde olması gerektiği görüşüne sahip olduğunu ifede etti.

DİSİ MÜLKİYET

DİSİ Başkanı Averof Neofitu mülkiyet konusunda Hükümete yönelik eleştirileri yanıtlarken her görüşe saygı duyduklarını ancak bir sonuca ilişkin olarak ortaya konan görüşlerde ölçünün kaçırılmaması gerektiğini söyledi. Neofitu mülkiyet konusunda daha kriterler belirlenmeden ve müzakereciler ile teknik komiteler arasında konuya ilişkin müzakereler başlamadan kriterlerin eleştirilmeye başlandıklarına dikkat çekti. Kendisinin, ikircikli bir yaklaşım içinde olanlara yönelik çözüm istemiyorlar sıfatını kullanacak kişilerden biri olmadığını da ifade ederken herhangi bir sıfat kullanmaksızın poltikacıları ve siyasi partileri koruyacağını belirtti. Aynı anda bu kişilerden de kendisine yönelik bir nitelemeyi kabul etmeyeceğini, Kıbrıs sorununun çözümüne inandığı için kendisinin eksikli olarak nitelendirmelerini kabul etmeyeceğine vurgu yaptı. Korkularını ve onların gördükleri tehlikeleri anlayışla karşıladığını ancak onlardan da bugünkü durumun kalıcılaşmasından onlarınkiyle eşit hatta daha fazla tehlike görmesine saygı göstermelerini istedi.

DİKO MÜLKİYET

DİKO Hükümet’in, DİSİ’nin ve AKEL’in Türk tarafının ilk kez mülkiyet hakkını tanıdığına ilişkin bayram yapmalarının açık bir çarpıtma olduğu görüşünde. DİKO tarafından yapılan açıklamaya göre Annan Planı’nda ve Hristofyas ile Talat arasında sözde görüş birliklerinde de ifadede mülkiyet hakkı kabul edilmiş ancak bu hak devamında AKEL ve DİSİ tarafından kabul edilen istisnalar ve dayatılan kriterlerle ortadan kaldırımıştı. DİKO açıklamasında Cumhurbaşkanına, DİSİ’ye ve AKEL’e seslenerek halkın karşısında dürüst ve samimi olmak istemeleri durumunda müzakere edilenin göçmenlerin geri dönmemesi olduğunu itiraf etmeleri gerektiğine de atıfta bulundu.

 

İTTİFAK

Yurttaşlar İttifakı Başkan Yardımcısı Stelyos Amerikanos geçen her günün Anastasiadis ile Akıncı’nın çözüm felsefesini sürekli ve daha da fazla bir biçimde netleştirdiğini söyledi. Siyasi eşitliğin çeşitli kurum ve idarelerde rakamsal eşitliğe dönüştürüldüğünü buna paralel göçmenlerin mallarına zorla el koyan yasa dışı kullanıcıların sözde haklarının göçmenlerin yasal hakları ile eşitlendiğine vurgu yaptı. Evlerinden zorla sökülenlerin yasal hak sahipleri olarak mülklerini nasıl kullanacaklarına ilişkin güvence altına alınmış hakları olması gerektiği görüşünü de savundu.

EKOLOJİ HAREKETİ

Ekoloji Hareketi yasal mülk sahiplerinin ve onların mirasçılarının haklarını ortadan kaldırmak ve bu hakkı yasadışı kullanıcılara vermek için bugüne kadar Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin Dimopulos kararına atıfta bulunanun Türkler olduğunu ancak buna dün itibarıyla Türk yaklaşımını ileri götürmeye çalışan bazı Kıbrıslırum politikacılar ile siyasi partilerin de eklendiği görüşünü savundu. Ekoloji Hareketi Basın Sözcüsü Eleni Hrisostomu iki büyük partinin dün konuya ilişkin yaklaşımlarının siyasi güçler arasında yapısl bir diyaloga ve yurttaşların bilgilendirilmesine gerek olduğunu teyit ettiğini belirtti. Ekoloji Hareketi Hristofyas’ın Cumhurbaşkanlığı döneminde işlerlik kazandırılan alt komitelerin yeniden kurulmasını da istedi.

Editör: M. Hasan

Kaynak: KRYK

Son Güncelleme: 05 Şubat 2021 - 23:31

Son Haberler

14 Ağustos
Tsolakis "Helios" hava trajedisini hafızasında silinmeyecek travmatik bir deneyim olarak nitelendirdi
13:56
Hadjipantelas "Helios" uçak kazasının anma töreninde konuştu
13:55
Cumhurbaşkanı Anastasiadis Türk işgalinin ikinci aşamasını kınadı
13:54
Dendias Attila'nın işgalinin ikinci aşamasının kara yıldönümü için mesaj yayınladı
13:52
Truss Britanya Başbakanlığı için favori
13:51
Helios uçak kazasının üzerinden 17 yıl geçti
11:20
Bugün Türk işgalinni ikinci aşamasının 48. yıldönümü
11:19
13 Ağustos
Dünyaca ünlü yazar Salman Rüşdi, New York’ta gerçekleştirilen etkinlik sırasında bıçaklı saldırıya uğradı.
15:09
Uluslararası Kredi Derecelendirme Kuruluşları: Ukrayna'nın iflas riski bulunuyor.
15:07
Moskova'ya yönelik yaptırımlara rağmen Rus mallarının Almanya'ya ithalatında önemli artış kaydedildi.
15:06
Limasol’da 77 yaşındaki şahıs dolandırıcılara yaklaşık 7,000 euro kaptırdı.
15:04
Zelensky: Avrupa Birliği, parası olan Ruslar için bir süpermarket olmaması gerekir.
15:02
Tüm haberler

Video on Demand