29/8/15

FİLELEFTEROS gazetesinin bugünkü ana haberi Yarı Resmi Kamu Kuruluşları yönetim kurulu üye sayılarının artırılması kararı alınmış olunması. Gazeteye göre Maliye Bakanı'nın öneri üzerine Bakanlar Kurulu Yarı Resmi Kamu Kuruluşları'nın ve diğer daha başka bazı kurumların yönetim kurulu üye sayısını artırma kararı aldı. Bu artışla yıllık bazda 369.000 Euro daha fazla bir para ödenecek ve yönetim kurulu üyelerine ödenecek meblağ yıllık bazda 1,2 milyon euroya ulaşacak. Bazı yönetim kurullarında ödenen katkılar ikiye katlanacak. Bakanlar Kurulu Hidro Karbon Şirketi yönetim kurulu üyeleri için her üyeye ayda 1.000 euro ödeme kararı aldı. Yönetim Kurulu başkanlarına yılda 1.281 euroya kadar ek temsil ödeneği de veriliyor. Yeni uygulamaya 1 Ocak 2016 tarihinde geçilecek. Maliye Bakanı Haris Yeorgiyadis'in Bakanlar Kurulu'na yaptığı önerisinde bugün yönetim kurulu üyelerine ödenen paraların toplantı için mesleki ve özel yaşamlarından ayırdıkları zamanı minimumda dahi karşılayacak durumda olmadığına dikkat çekti. Bu öneri temelinde her üye toplantı başına 70 euro ödeme yapılacak. Kıbrıs Elektrik Kurumu, Kıbrıs Telekomünikasyon Kurumu, Kıbrıs Radyo Yayın Kurumu, Sermaye Kurulu, Limanlar İdaresi ve Sağlık Kurumu üyeleri için ise para 100 euro olacak.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
-İki taraf müzakerecileri Andreas Mavroyannis ile Özdil Nami 1 Eylül Anastasiadis-Akıncı görüşmesi öncesi çalışmalarını tamamlıyorlar. İki müzakereci temaslarına yaz tatili için verilen aradan sonra Salı günü başlamışlar ve her gün bir araya geldiler. Kıbrıs'ta görev yapan Barış Gücü Sözcüsü Alim Sıdık da Genel Sekreter'in Kıbrıs Özel Danışmanı Espen Barth Eide'nın da Pazartesi günü adaya dönmesinin ve salı günkü liderler görüşmesi öncesinde kendileriyle ayrı ayrı bir araya gelmesinin beklendiğini açıkladı. Eide Salı günkü liderler görüşmesine de katılacak. Eide, liderler görüşmesi sonrası liderlerle temaslarına ayrı ayrı devam edecek.

-Müteahhitlerden konut alıp tapusunu alamayanlar için bir umut ışığı var. Borçlarını ödeyen bu kişilerin tapularını alması ve aynı zamanda alım sözleşmelerini tapuya yatırmayanların konutlarının açık artırma ile satışa çıkarılmasının engellenmesi olgusu gündemde. Yasada yapılacak düzenlemeler bu konuyu kapsamamakla birlikte çıkarılacak idari genelgelerle alım-satım sözleşmelerinin tapu dairesine yatırılmasına olanak sağlanabilecek.


POLİTİS gazetesinin bugünkü ana haberi Kıbrıs sorunu ile ilgili gelişmeler. Gazeteye göre Birleşmiş Milletler Kıbrıs sorununda bugüne kadar sağlanan ilerlemelerin resmi olarak kamuoyuna duyurulmasını arzuluyor. Eide bu yöndeki taleplerini müzakerecilerin gündemine getirdi ve konu Salı günlü liderler görüşmesinde de ele alınacak. Eide'nın ifade ettiğine göre Birleşmiş Milletler'in amacı yanlış izlenimler edinmemesi için halkın doğru bir biçimde bilgilendirilmesi. Birleşmiş Milletler'in bugüne kadar anlaşmaya varılan konular üzerinde tarafları daha resmi bir biçimde bağlamak istediği de açık. Bu arada müzakere sürecinde mülkiyetle ilgili tartışmaya ilişkin gelişmeler büyük oranda her iki devletçikteki nüfusa bağlı olacak. Mülkiyette iki haneli kriterler üzerinde anlaşmaya varıldı ve bu konuda siyasi kararların alınması bekleniyor. Elde edilen bilgilere göre mülkiyette kullanıcılar çeşitli kategorilere ayrıldılar ve bunlardan hangilerinin ne hakalrı olacağı da ayrı ayrı belirlenecek.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
-Enerji Bakanı Yorgos Lakkotripis dün yaptığı bir açıklamada yakın fiyatlarında gelecek hafta indirime gidilmesinin beklendiğini söyledi. Petrol şirketleri temsilcileriyle İçişleri bakanlığında Larnaka'daki doğal gaz depolarının Mari-Vasiliko bölgesine taşınmasına ilişkin olarak gerçekleştirilen toplantı sonrası konuşan Lakkotripis petrol şirketlerinden bir tanesinin indirim uygulamasına hemen geçtiğini de ifade etti. Bu indirimin tüketicilerin yararına yansıması dileğinde bulundu. Yeni petrol yüklemesi yapılırken gelecek hafta fiyatlarda daha büyük indirimler beklediklerini de duyurdu. Bakan, uluslararası alanda petrol fiyatları artarken bunun Kıbrıs'a yansıması anında olurken tersi durumda neden gecikmeler yaşandığı sorusunu yanıtlarken de Meclis'te temsil edilen parti ve tüketici örgütleri temsilcileriyle yaptıkları ortak bir toplantıda konuya ilişkin bazı önlemler üzerinde görüş birliği sağladıklarını ve Perşembe günü yeniden bir araya geleceklerini ifade etti.


ALİTİA gazetesinin bugünkü ana haberlerinden biri Kıbrıs'tan çalınan bazı ikonların adaya geri dönecek olması. Gazeteye göre Kıbrıs Kilisesi, Münih Temyiz Mahkemesi'nin Türk sanat kaçakçısı Aydın Dikmen davasıyla ilgili 16 Mart kararından sonra adanın Türk işgali altındaki bölgelerinden yağmalanan kiliseye ait 34 eserin Cuma günü Kıbrıs'a dönmesinin beklendiğini açıkladı. Söz konusu eserler arasında Bizans kutsal emaneti ve çoğunluğu Ayos Epiktitos Kilisesi'nden Chatzipromu koleksiyonundan gelen bazı tarih önceki antikalar da var. Bizans kutsal emanetleri arasında Manastırlardan duvar resimleri bulunuyor. Bunlara ek olarak Panagia Troodtissa 17. yüzyıla ait el yazması ve 1963 olayları sırasında çalınan Kıbrıs Ermeni toplumuna ait el yazması İncil de yer alıyor. Ekim 2013'te, aynı davayla ilgili 173 eski eser adaya geri gelmişti. Çoğunluğu Rus tarzı ikonlar ve tarih öncesi antikalardan oluşan kalan 49 eski eser için bir an önce kurtarılıp adaya geri getirilmesi yönünde yasal süreç devam ediyor. 1974'teki Türk işgalinden sonra Kıbrıs'ın Türk işgali altındaki bölgesinde kontrol edilemeyen durum, Kıbrıs'ın kültürel mirasını satmayı amaçlayan yasa dışı eski eser kaçakçılığının gelişmesini teşvik etmişti. Türk ordusunun teşviki ve yardımıyla eski eser kaçakçılığı, bu işe girişenlere büyük kar sağlamış ve Kıbrıs'ın zenginlikleri, aralarında Türkiye, Rusya, İsviçre, Hollanda ve Birleşik Krallığın, ve hatta Amerika Birleşik Devletleri, Avustralya ve Japonya'nın da bulunduğu bazı ülkelerde özel koleksiyonları süslüyor.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
-Maliye Bakanlığı altı yıllık devlet tahvil satışları için Kıbrıslı yatırımcılardan 3 milyon 806 bin euroluk teklif aldı. Bakanlık bu tekliflerin tümünü kabul etti. Kamu Borçlarını İdare Kurulu tarafından yapılan açıklamaya göre toplam 52 kişi teklifte bulundu ve bu kişilerin yaptıkları teklifler de 1.500 ile 400.000 euro arasında oldu.


SİMERİNİ gazetesinin bugünkü ana haberi Kıbrıslıtürk lider Mustafa Akıncı'nın Birleşmiş Milletler belgelerine yansıyan bazı görüşleri. Gazeteye göre Birleşmiş Milletler belgeleriyle tamamı ile çıplak kaldı. Cumhurbaşkanı Anastasaidis'e bel altı vuruşlar yaparken Kıbrıs Cumhuriyeti için ölü bir cumhuriyet görüşünü savunu. Sahte devletin Birleşmiş Milletler'e sunduğu belgelerde iki devletin varlığından bahsedilirken Kıbrıs Cumhuriyeti'nin uzun bir süreden beridir ölü olduğuna vurgu yapılıyor. 29 Haziran tarihinde Birleşmiş Milletler'e sunulan bu belge müzakere süreci ve karşı tarafın niyetleri açısından bir dizi soru işaretini de beraberinde getirdi. Alandaki reel duruma atıfta bulunarak Kıbrısrum yönetimi olarak nitelendirdiği Kıbrıs Hükümeti'nin bunu dikkate almadığına vurgu yapıyor. Adada iki bağımsız devletin varlığına dikkat çekiyor. Türk tarafının yıllardan beridir var olan uzlaşmaz tezlerine destek vererek her devletin kendi toprağında kendi egemenliğini kullandığını iddia ediyor. Bu belgenin varlığına yönelik Kıbrıs Hükümeti'nden bir ses çıkmadı ve bu belgeye tepki gösterip göstermediği de öğrenilemedi.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
-Meclis Başkanı Yannakis Omiru 31 Ağustos ile 2 Eylül tarihleri arasında gerçekleştirilecek Dünya Meclis başkanları 4. Konferansına katılmak için New-York'a gitti. Omiru bu konferans çerçevesinde Kıbrıs sorununa ilişkin Kıbrısrum tarafının tezlerinin ileri götürülmesi için çalışmalar yapacak. Omiru bu konferans öncesi müzakere süreciyle ilgili Cumhurbaşkanı Anastasiadis'ten detay bilgi aldı. Bunun yanı sıra Lefkoşa'nın ileri götürülmesini istediği pozisyonları da öğrendi.

-Meclisin kendi kendini dağıtıp 20 Eylül için erken seçim kararı alması sonrası Yunanistan seçim ritmine girdi. Karar sonrası gerçekleştirilen ilk kamu oyu yoklaması SİRİZA ile Yeni Demokrasi Partisi arasında bir yarış yaşanacağını ortaya koydu. İki parti arasında fark çok küçük ve her an kapanabilir. Bu arada SİRİZA ile 7 aylık koalisyon ortaklığı yapan Bağımsız Helenlerin Meclis dışında kalacağı görünümü var. Böylesi bir durumda da SİRİZA seçimlerden birinci parti olarak çıkarsa yeni koalisyon ortağı arayacak. Kamu oyu araştırmasına göre SİRİZA'ya destek %23 oranında. Onu %19,5 ile Yeni Demokrasi ve %6,5 ile de Yeni Şafak izliyor. SİRİZA'dan ayrılanların kurduğu yeni oluşumun bulduğu destek ise %3,5 oranında. Bu sonuçların seçimlerde gerçeğe dönüşmesi durumunda SİRİZA 129 ve Yeni Demokrasi da 75 sandalye çıkarabilir.

HARAVGİ gazetesinin bugünkü ana haberi toplu sözleşmelerin altının oyulması. Gazeteye göre PEO, Hükümeti kurumsal diyalog ve toplu sözleşme görüşmelerinin altını oyma suçlamasında bulundu. Kamuya ait işletmelerde iş ilişkilerini düzenleyen yasa tasarılarının özgür toplu sözleşme görüşmelerini geçersiz kılmayı amaçladığına dikkat çekti. PEO, Meclis'ten, Hükümet'in bu yöndeki girişimlerini durdurmasını istedi.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
-Dünya Barış Günü nedeniyle yayınladıkları deklarasyonda Kıbrıslırum ve Kıbrıslıtürk sendikal örgütleri Kıbrıs sorununun çözümü ve yeniden birleşme mücadelesinin önceliğine ve aciliyetine vurgu yaptılar. Kıbrıslırum ve Kıbrıslıtürk sendikal örgütler Kıbıs sorununun çözümüne bağlılıklarını ifade ederken "tek egemenliği, tek yurttaşlığı ve tek uluslararası kimliği olan Birleşmiş Milletler kararlarında tarifi yapıldığı şekliyle siyasi eşitlikli İki bölgeli iki toplumlu federal çözüme istikrarlı bağımlılığımız devam ediyor." ifadesini kullandılar. Üzerinde anlaşmaya varılacak barışçıl çözüm için görüşmeler yolunun tek yol olduğuna vurgu yaptılar. Adil ve karşılıklı bir çözüme en kısa sürede ulaşmak için iki toplum liderine bugüne kadar üzerinde anlaşılanlar noktalar temelinde iyi niyetle çalışmaları çağrısında bulundular.

-

 

Son Güncelleme: 05 Şubat 2021 - 13:00

Son Haberler

24 Temmuz
Devlet Sağlık Hizmetleri Basın Sözcüsü: Ülkedeki pozitiflik oranı sabitleniyor.
14:00
Kıbrıs Pediatri Derneği başkanı: Koronavirüse karşı en önemli silah aşılanmadır.
13:58
Meteoroloji Dairesi, sağanak yağışlar ve şiddetli rüzgarlar sebebiyle sarı alarm yayınladı.
13:57
Maliye Bakanı: Moody’s'in Kıbrıs'ın kredi notunu yükseltme kararı son derece önemli ve olumlu bir gelişme
13:54
Moody's, Kıbrıs Cumhuriyeti'nin kredi notunu "B-B-2"den "B-B-1"e yükseltti.
13:52
Türkiye, Güvenlik Konseyi’nin Maraş’la ilgili başkanlık açıklamasını reddettiğini açıkladı.
13:51
Güvenlik Konseyi, Türkiye’nin ve Kıbrıslı Türklerin Maraş’taki eylemlerini kınadı ve geri alınmalarını istedi.
13:50
23 Temmuz
Vatandaşların randevusuz aşı merkezlerine olan ilgisi yüksek olmaya devam ediyor.
16:19
Avrupa Konseyi Başkanı: Türk tarafının Maraş’ın bir kısmının açılmasıyla ilgili açıklamaları, gerginliği arttırıyor.
16:18
Britanya, Güvenlik Konseyi’nin başkanlık açıklamasında, Türkiye’nin ve sahte devletin ismine yer vermeyi kabul etti.
16:16
Lefkoşa, Güvenlik Konseyi'nin Maraş'la ilgili başkanlık açıklamasından dolayı memnuniyet ifade etti.
16:15
Karusos: Kıbrıs’ın hedefi, 2030 yılına kadar elektronik araçların yeni kayıtlarının 36 bine ulaşması
16:14
Tüm haberler

Video on Demand