28/8/15

FİLELEFTEROS gazetesinin bugünkü ana haberi tapusu olmayan veya müteahhitler tarafından satın alıcıya devri yapılmayan 78 bin taşınmaz malın durumu. Gazeteye göre tapusu olmayan veya müteahhitler tarafından satın alıcıya devri yapılmayan 78 bin taşınmaz malın durumu ile ilgili soruna Meclis'in çözüm bulması bekleniyor. Bunlardan 40 binine henüz tapu çıkarılmadı. 30 bine ise çıkarıldı ancak devir gerçekleştirilmedi. Şimdi 3 Eylül'de Meclis'e götürülmesi gereken bu taşınmaz mallara çözüm amaçlı yasa tasarısının çok karmaşık konuları içerdiği belirtiliyor. Konu dün Meclis'te, Milletvekilleri ile Bankacılar arasında tartışılırken imzalanan sözleşmeler ile sermaye yeterliliği gibi anayasayla ilgili konular da ele alındı. Troyka'nın Kıbrıs'a vereceği 500 milyon Euro'luk kredi diliminin serbest bırakılmasının koşullarından biri de bu tasarının yasallaşması. İçişleri Bakanı Sokratis Hasikos'un yaptığı açıklamaya göre bu tasarı aracılığıyla hem borcunu tam olarak ödeyen hem de ödeme sürecinde geri kalan borcunu ödeme arzusunda olan ancak taşınmaz malın tapusunu alamayan satın alıcıların sorunları da çözülmüş olunacak.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
-Kıbrıs Mücadelesi Koordinasyon Komitesi kongre çalışmalarında dün devam eden müzakereler ışığında Kıbrıs sorununun çözüm perspektifi, enerji konusu ve yurt dışında yaşayan Kıbrıslıların rolleri tartışıldı. Amerika Birleşik Devletleri Dışişleri Bakan Yardımcısı Tony Blinken, konferansa gönderdiği görüntülü mesajında bugün Kıbrıs sorununa kalıcı bir çözüm beklentilerinin on yılı aşkın bir süreden beri en ileri noktada olduğunu, Kıbrıs'ta iki toplumun liderlerinin bazı sağlam temeller attıklarını ve bir çözüm bulunması için büyük isteklilik gösterdiklerini belirtti. Blinken, sorunun çözümünün tarihi bir gelişme olacağını, ekonomik fırsatları artıracağını bütün Kıbrıs halkı için beklentiler yaratacağını kaydetti. Amerika Birleşik Devletleri'nin Lefkoşa Büyükelçiliği Misyon Şefi Yardımcısı Pamela Tremont da konuşmasında, Kıbrıs çözümünün, ülkesinin önde gelen önceliği olmaya devam ettiğini bildirdi. Tremont, Kıbrıs'ın iki bölgeli, iki toplumlu bir federasyonla yeniden birleşmesinin adanın geleceği ve iki ülke ilişkileri için atılabilecek tek önemli adım olduğunu vurguladı. Kıbrıslı Rumlar ve Kıbrıslı Türkler'in hayat kalitesinin ancak bir çözümle sağlanabileceğine işaret etti. Tremond “Yapılması gereken zor seçimler olacaktır. Ancak hepimiz bunların Kıbrıs'ın geleceği için gerekli olduğu konusunda görüş birliği içerisinde olmalıyız diye düşünüyoruz” dedi. Tremont, kalıcı çözüm bulunmasının siyasi, ekonomik ve sosyal gelecek sağlayacağının, Avrupa Birliği içerisinde ve ABD'nin bir uluslararası ortağı olarak Kıbrıs'ın rolünü güçlendireceğinin altını çizdi. Birleşik Krallık Yüksek Komiseri Linda Burns ise konuşmasında, hem Cumhurbaşkanı Nikos Anastasiadis'i hem da Kıbrıs Türk Toplumu lideri Mustafa Akıncı'yı, çözüme yönelik cesaretlerinden ve vizyonlarından dolayı övdü. Birleşik Krallığın sürece yardım için her şeyi yapacağını söyledi.
Çözümün bütün Kıbrıslıların yararına olacağını ifade eden Burns, Kıbrıs'ın bölgede daha istikrarlı ve refah içinde bir yer haline geleceğini vurguladı. İsrail'in Kıbrıs Büyükelçiliği Misyon Şefi Yardımcısı Sami Abu Janed ise konuşmasında, son yıllarda iki ülke arasında ilişkilerin güçlendiğinin gözlendiğini, ilişkilerde ilerlemeye yönelik bir önceki hükümetin attığı ilk adımların daha sonra Kıbrıs hükümetinin şimdiki hükümetiyle devam ettiğini ve daha da yükseldiğini anlattı. Sami Abu Janed, “Açıkçası hidrokarbon konusu hem Kıbrıs hem de İsrail için gerçek bir potansiyel olmuştur. Dolayısıyla enerji iki ülke hükümetleri arasında daha ayrıntılı görüşülür olmuştur. Enerji görüşmeleri, iki ülkenin Münhasır Ekonomik Bölgesi içerisindeki iki sınırda bulunan gaz alanında ortak işletme yapma üzerinde yoğunlaşmaktadır” dedi.

POLİTİS gazetesinin bugünkü ana haberi Hükümet'in üç yeni bakanlık müsteşarlığı yaratma yönünde adım atıyor olması. Gazeteye göre Kamu Hizmetlerini reforme etme yönünde büyük adımı sonrası Hükümet şimdi de diğer iki büyük hedefini yaşama geçirme hedefini öne koydu. Büyümeye ve ekonominin güçlenmesine katkı sağlayacak üç bakanlık müsteşarlığını yaratma amacıyla harekete geçti. Cumhurbaşkanlığı müsteşarının konuya ilişkin incelemesinin Ekim ayı içinde tamamlanması ve bundan sonra da konuya ilgili kararın alınması bekleniyor. Bu arada elde edilen bilgilere göre Cumhurbaşkanlığında var olan Anayasal sorunların aşılması koşuluyla üç bakanlık müsteşarlığı yerine üç yeni bakanlığın kurulması yönünde bir düşünce var. Bu yeni bakanlıklardan ikisi turizm ve deniz taşımacılığı ile Büyüme ve İletişimi alanlarını kapsayacak. Üçüncüsü ise Hükümet Sözcüsü'nün statüsünün yükseltilmesini öngörüyor. Hükümet bu konularda karar almak için partilerle de temaslarda bulunacak.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
-26 kilo Hint keneviri ve iki kilo kokainle yakalanan üç genç mahkemeye sevk ediliyor. Uyuşturucuya karşı mücadele birimi bu uyuşturucuları dün akşam Strovolo bölgesinde bir arabada yaptıkları aramada buldular. Arabanın 30 yaşındaki sürücüsü sorgulaması sırasında bu uyuşturucuları ikisi de 25 yaşında olan bir erkek ile bir kadın teslim edeceğini söyledi. Uyuşturucu ile Mücadele Birimi bu iki genci de yakaladı.

SİMERİNİ gazetesinin de bugünkü ana müteahhitlere borçlarını ödedikleri halde tapularını alamayan taşınmaz mal satın alıcılarının sorunlarını çözecek yasa tasarısının Meclis'te tartışılıyor olunması.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
-Meclis Başkanı Yannakis Omiru dün Cumhurbaşkanlığı Sarayı'ndan Cumhurbaşkanı tarafından müzakerelerin son evresi ile ilgili olarak bilgilendirilmiş müzakerelerde kayda geçirilmiş belgeler koltuğunun altında çıktı. Omiru burada Kıbrıs sorununda iki temel yaklaşım arasında bir denge tutturarak realist çizgide hareket etti. Yani sabır ve çalışma tavsiyesinde bulunarak ne aşırı iyimser görüşleri paylaştı ne de kendisini sözde ret cephesi ile çakıştırdı. Cumhurbaşkanına yönelik herhangi bir eleştiri yöneltmedi. Omiru, Cumhurbaşkanı ile görüşmesi çerçevesinde, cumhurbaşkanın kendisine müzakere süreciyle ilgili detay bir bilgilendirme yaptığını söyledi. Cumhurbaşkanı'nın 15 Eylül'de özel kapalı bir oturumunda Meclis'i bilgilendireceğini de ifade etti. "En kısa sürede Kıbrıs sorununun çözümünü, Türkiye'n,in askeri işgalinin sona ermesini arzuluyoruz. Bu Türk işgalinin ertesi gününden itibaren talebimizdir. Herhangi bir çözüm istemiyoruz, demokratik, işler, yaşayabilir Avrupa ölçüsünde ve zamana karşı dayanacak bir çözüm istiyoruz." dedi. Omiru aşırı iyimser olmaya gerek olmadığına da dikkat çekerek hem Kıbrıstürk liderliğinden hem de özellikle Türkiye'den örnek olacak tavır beklediklerini belirtti. Kıbrıs sorununun çözüm anahtarının Ankara'da olduğu belirtip değişmesi gerekenin Ankara oldu vurgu yaptı. "Askerlerin, adaya yasadışı olarak getirilenlerin ayrılmasına ve 1960'ın çağdışı garantilerinin ortadan kaldırılmasına Ankara karar verecektir" dedi. Kıbrıs sorunu çözümsüz kaldığı sürece Türkiye'nin artan sorunlarla karşı karşıya kalacağı uyarısında bulunurken bu ülkenin komşularıyla sıfır sorun politikasının sonuçsuz kaldığının da altını çizdi.

-Kıbrıs Merkez Bankası verilerine göre Kıbrıs bankalarında mevduatlar
Temmuz ayında 238 milyon euro arttı. Oysa Haziran ayında mevduatlarda 398,3 milyon euroluk bir düşüş yaşanmıştı. Yurt dışında yaşayanların mevduatları Haziran ayında 32 milyar euro iken Temmuz ayında 32,1 milyar euroya yükseldi. Üçüncü ülkelerden mevduatlarda da artış oldu.

ALİTİA gazetesinin bugünkü haberlerinden biri Hükümet Sözcüsü Nikos Hristodulidis'in Kıbrıs sorunuyla ilgili gazetecilerin sorularına verdiği bazı yanıtlar. Gazeteye göre Hükümet Sözcüsü Nikos Hristodulidis, Kıbrıs Rum tarafının çabalarının, Kıbrıs sorununa, Kıbrıs halkının beklentilerini yerine getirecek bir çözüm bulunması üzerinde yoğunlaştığını belirtti ve hükümetin elinde bulunmayan bir çözüm planı üzerinde yorum yapmanın yanlış olacağını söyledi. Toprak konusuyla ilgili soruları yanıtlayan Hristodulidis, “Üzerinde anlaşmaya varılan kişisel mülkiyet hakkıdır” dedi ve konuyla ilgili kriterin görüşülmekte olduğunu, kurulacak komitenin, üzerinde anlaşmaya varılan kriterler çerçevesinde toprak tazminatı talebinin nasıl işleyeceğini inceleyeceğini bildirdi. Kriterlerin iki toplum liderinin görüşülmesi kararlaştırılan 1 Eylül tarihine kadar hazır olup olmayacağı sorusuna Hristodulidis, “her iki taraf kendi kriterlerini sunmuştur, bir anlaşma olduğunda duyurulacaktır” dedi. Hükümet Sözcüsü, beraberliğin önemine de işaret etti ve Kıbrıs Rum tarafının ihtiyatlı iyimserlik içinde olması gerektiğini, önlerinde birçok iş ve çetin müzakereler olduğuna işaret etti. Cumhurbaşkanı'nın davranışlarıyla ilgili iç cephedeki yorumlarla ilgili olarak da Hristodulidis, “Kıbrıs halkının beklentilerini yerine getirecek bir çözüm planı üzerinde anlaşmaya varmaya çalışıyoruz. Dolayısıyla referandumda olumlu bir sonuç çıkabilecektir. Önümüzde bir plan olmadan evet veya hayır demek yanlıştır” şeklinde konuştu. Nikos Hristodulidis, Kıbrıs Cumhurbaşkanı Nikos Anastasiadis’in, şahsen kabul etmediği, halkın beklentilerini karşılamayan bir planı halkın önüne koymayacağını vurguladı.

 

Son Güncelleme: 05 Şubat 2021 - 13:00

Son Haberler

30 Temmuz
Dendias Çavuşoğluna meydana gelen yangında can kayıplarından dolayı taziyelerini iletti
08:13
Lefkoşa Güvenlik Konseyi kararını memnuniyetle karşıladı
08:12
Bakanlar Kurulunun koronavirüse karşı yeni ek önlemlerin uygulanması konusunu görüşmesi bekleniyor
08:11
Dün 4 can kaybı ve 655 yeni vaka kaydedildi
08:11
29 Temmuz
Karrotsakis: Hastaların yüzde 95'i aşısız
14:29
"Walk-in" aşı merkezlerinde şu ana kadar 8 bin'den fazla kişi aşı oldu
14:28
Hristodoulidis: Britanya ile ABD arasında Kıbrıs konusunda Güvenlik Konseyi'nde anlaşmazlık yaşandı
14:27
basın özetleri 29.07.21
13:28
Dün gece Kavo Greko açıklarında 14 göçmen taşıyan bir tekne tespit edildi
08:03
Dendias, İrlandalı mevkidaşına Maraş hakkında bilgi verdi
08:03
Dün 2 can kaybı ve 769 yeni vaka kaydedildi
08:02
28 Temmuz
basın özetleri 28.07.21
14:01
Tüm haberler

Video on Demand