26/8/15

FİLELEFTEROS gazetesinin bugünkü ana haberi Kıbrıs sorunuyla ilgili gelişmeler . Gazeteye göre Kıbrıs sorununda sonbahara kadar çözüm istiyorlar ve müzakereciler, teknik komiteler ve çalışma grupları ritmi hızlandırdılar ve bundan böyle her gün bir araya gelecekler. İyi haber alan bir kaynağa göre "zor konulara şimdi başlanıyor. Müzakere grupları dün görüşmelere yeniden başladılar ve bundan sonraki çalışmalarını tasnif ettiler. Dün üç saat süren toplantıları sırasında Andreas Mavroyannis ile Özdil Nami, Cumhurbaşkanı Anastasadis ile Kıbrıslıtürk lider Mustafa Akıncı arasında 1 ve 14 Eylül tarihlerinde gerçekleştirecekleri görüşmelerin hazırlıklarını öne koyarak makinelerin çalışmalarını hızlandırma kararı aldı. Yaklaşık üç saat süren toplantılarında Mavroyannis ile Nami bu arada geçiş dönemiyle ilgili konuları ve Ekonomi ile Avrupa Birliği konularını da ele aldılar. Bu noktada Kıbrıs Cumhuriyeti'nin dönüşümü konusuna da değinildi. Avrupa Birliği konusunda Türk tarafının 2004 yılında üzerinde anlaşıldığı gibi çözüm sonrası tüm ada sathında uygulanmasını öngören Avrupa müktesebatının10. Protokolü'nün uygulanmasını istediği belirtiliyor. Aynı anda varılacak anlaşmanın Avrupa Birliği'nin Birinci Hukuku'na dönüştürülmesini de istiyor. Bu talebiyle özünde Avrupa müktesebatından sapmaları kalıcı hale getirmeyi ve bunların gerek yurt içinde gerekse yurt dışında mahkemelerce sorgulanmasının engellenmesini hedefliyor. Aynı anda Türk tarafının Kıbrıs'ın Avrupa Birliği'ne katılımı konusundaki yaklaşımı da soru işaretleri yarattı. Kıbrıs Cumhuriyeti Avrupa Birliği'nin bir üyesi olma sıfatı çözüm sonrası da devam edecek ve ne Lefkoşa ne de Brüksel bunu tartışıyor. Ancak dün yasadışı devletin sözde Dışişleri Bakanı Emine Çolak Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile Ankara'da gerçekleştirdiği görüşmesi sonrası yaptığı açıklamada "Çözüm sonrası var olacak yeni Kıbrıs Avrupa Birliği üyesi olacaktır" dedi. Bu gelecek zamanlı "Avrupa Birliği'nin üyesi olacaktır" ifadesi Türk tarafının tavrına ilişkin soru işaretleri yarattı. Bu ifade Türkiye'nin Avrupa İşleri'nden sorumlu Bakanı Volkan Bozkır'ın on gün önce Londra'da yaptığı bir açıklamada ifade ettikleriyle bağlantılı ele alındığında bu tezin içeriğini dikkatli bir biçimde ele almak gerekecek. Bozkır Londra'da Britanyalı mevkidaşı ile görüşmesi sonrası " Yeniden bir araya geleceğiz bir çözümü nasıl hızlandırabileceğimizi, ortaya çıkacak olası sorunları nasıl aşabileceğimizi ve Kıbrıs'ın yeni rejiminin Avrupa Birliği'ne nasıl gireceğini ele alacağız" demişti.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
-Anastasiadis Hükümeti göreve geldikten iki buçuk yıl sonra Başdenetçinin tavsiyesi ve Meclis Denetleme Komisyonu'nun yasadışı olarak nitelemesiyle bakanlıklara danışman alımlarını yasallaştıracak adımlar atıyor. Sessiz bir biçimde hızlı yöntemlerle alınan bu danışmanlara ilişkin genelde herhangi bir açıklama yapılmıyor. İrini Haralambidu'nun yazılı sorusu sonrası Maliye Bakanı konuya yasallık kazandırmak için çalışmalar başlattı. Maliye Bakanı Yeorgiyadis'e göre bu konuda bir yasa tasarısı hazırlanıyor ve buna Cumhurbaşkanın danışmanları ve çalışma arkadaşları da ilave edilecek.

POLİTİS gazetesinin bugünkü ana haberi "Popülizmle çözüm bulamayız" başlığı altında Cumhurbaşkanı Nikos Anastasiadis'in dün akşam yurt dışında yaşayan Kıbrıslılar kongresinin açılışında yaptığı konuşması. Gazeteye göre Cumhurbaşkanı burada yaptığı konuşmada Kıbrıs sorununun çözümünü popülizm ve sloganlarla engellemeye çalışanlara karşı sert bir tavır takındı. Kendisinin popülizme müsaade etmeyeceğini net bir biçimde ortaya koydu ve herkese Kıbrıs Cumhuriyeti'nin bazılarının ifade ettiği gibi Kıbrıslırum olmadığının bilince çıkarılmasını istedi. Anastasiadis 60 Antlaşmasının içeriğini anlamayanların Kıbrıs Cumhuriyeti'ni dağılmaya götürenler olduğunu da belirtti. Kimsenin diyalog aracılığıyla Kıbrıs Cumhuriyeti'ni dağıtmak istemediğini, onu dönüştürmek istediğini ve Kıbrıs Cumhuriyeti'nin Helen Kıbrıs Cumhuriyeti olduğu anlayışının zamanının geçtiğini anlama saatinin geldiğine vurgu yaptı. Kıbrıs'ın kararlı liderlere, birliğe ve ortak eyleme gerek duyduğuna dikkat çekti. Kıbrıs Cumhuriyeti'nin sadece Kıbrıs Hükümetinin kontrol ettiği özgür bölgeler olmadığı aynı zamanda işgal bölgeleri de olduğunu ifade ederek mücadelenin dönüşüm, yeniden birleşme, özgürlük, işgal ordusundan kurtulma, Kıbrıslıların ayrımsız tümünün insan haklarını garanti altına alacak yeni Avrupalı çağdaş bir devlet yaratma olduğuna vurgu yaptı. "Kıbrıs Cumhuriyeti'ni tabii ki istiyoruz. Ancak Kıbrıs Cumhuriyeti 60 Anayasası'na dayanıyor. Eğer 60 Anayasası'nı kaldırmamızı önerenler varsa ancak o zaman Kıbrıs Cumhuriyeti'ni dağıtacağız" dedi ve özellikle de Mustafa Akıncı'nın Kıbrıstürk toplum liderliğine seçilmesiyle kullanılması gereken bir fırsat penceresi açıldığını söyledi. "Türkiye'nin ortak görüşü ve onayı olmaksızın Mustafa Akıncı'nın pozisyonuyla ortak vizyonumuzu başaracağımızı söylemiyorum." diyen Anastasiadis olguların önemli oranda değiştiğini ve bunun bilinmesi gerektiği görüşünü de savundu." Eroğlu'nun tezi olan federal veya konfederal bir devlet yaratmak için yetki verecek egemen devletleri tartışmıyoruz" dedi. Görüşen toplumlardan ve Avrupa Birliğine ve uluslararası antlaşmalar imzalayan ve bu anlaşmaların devam edeceği Birleşmiş Milletler'e üye olan ve olmaya devam edecek olan bir devletin dönüştürülmesi koşullarının yaratılmasından konuştuklarını ifade etti. Avrupa Birliği'nin diğer üyelerinden eksiği olamayan bir devleti görüştüklerini belirtti. Cumhurbaşkanı bu konuşmasında ekonomiye de atıfta bulundu ve bu konuda mesajların cesaret verici olduğunu ancak işsizlik bu kadar yüksekken hiç kimsenin hedefe ulaşıldığı görüşünü ileri süremeyeceğine vurgu yaptı.

SİMERİNİ gazetesinin bugünkü ana haberi Hukuk Dairesi'nin çalışmaları.Bu haber kısa bir süre içerisinde daha başka bankacılar da kovuşturulacak" başlığı altında. Gazeteye göre Hukuk Dairesi öne aldı ve kısa bir süre içerisinde Kıbrıs Bankası ile eski Laiki Bankası'nın bazı yöneticileri de kovuşturma kapsamına alınacak. Elde edilen bilgilere göre Kıbrıs Bankası ile ilgili yeni dava piyasada sahtekarlık ve piyasanın el altından yönetilmesi iddiası temelinde açılacak ve Sermaye Kurulu'nun bilinen meşhur raporuna dayandırılacak. Kurulun raporu temelinde şimdiden Banka'nın beş eski yönetici yargılanıyor. Eski Laiki Bankası yöneticileriyle ilgili yeni davada değerli kağıtlarla ilgili olacak. İyi haber alan kaynaklara göre araştırmalar son evrede ve sorgu ekibinin çalışmalarını tamamlamasıyla birlikte Başsavcı zanlılara hangi suçlamaların yöneltileceğine ilişkin karar alacak. Bu arada Vgenopulos-Buluta davası da ilerliyor ve sahte açıklamalarla ilgili bu ikilinin sorgulanmasına Yunanlı yetkililerin yanı sıra Hukuk Dairesi yetkilileri de katılacak. AKEL'e para aktardığı iddia edilen FOKUS şirketiyle ilgili olarak da Yunanistan'dan bazı veriler bekleniyor.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
-Temmuz ayı şu ana kadar trafik kazaları açısından en kötü ay oldu. Temmuz ayında yaşanan trafik kazaları sonucu 9 kişi yaşamını yitirdi. Bu yıl trafik kazalarında yaşamını yitirenlerin toplam sayısı da 30 oldu. Bunların 8'i yani %26'sı 25 yaş altı grubundandı. Ölümlü kaza nedenleri de alkollü taşıt kullanma ve aşırı hız. Trafik kazaları ile ilgili örgüt trafik "Reaction" kazalarına karşı bir önlem olarak trafik ihlallerinde cezaların uzun süreli süreçeler sonrası değil derhal verilmesi gerektiği görüşünde.

HARAVGİ gazetesinin bugünkü ana haberi özelleştirmeler. Gazeteye göre AKEL, Hükümet ile DİSİ'ye yönelik, ideolojik dogmalar temelinde özelleştirmeler konusunda ısrar etme suçlamasında bulundu. Kar getiren yarı resmi kamu kuruluşlarını özelleştirmede ısrarı nedeniyle Hükümete ciddi eleştiriler yönelten AKEL bu arada siyasi partilere de eylem birliği ile bu kuruluşların kamu yararı niteliğini koruma çağrısında bulundu.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
-PEO ile DEV-İŞ'e Kıbrıs'ın yeniden birleşmesi yönünde uzun yıllara dayalı çok boyutlu faaliyetleri nedeniyle barış ödülü verildi. PEO Genel Sekreteri Pambis Kritsis PEO'nun dostluk, işbirliği ve Kıbrıs'ın ve Kıbrıs halkının geleceği için işbirliği çalışmalarının kabulünün PEO için büyük bir onur olduğunu söyledi. " Yurtseverlik ve vatana sevgi kavramı bizim için budur" dedi. Kritsis vatanseverliğin faşist ve aşırı sağ unsurlar tarafından ifade edilen ne milliyetçi fanatizm ne hoş görüsüzlük olduğuna da vurgu yaptı. Kendileri için vatanseverliğin insan haklarının hem toplumlar hem de bireyler için güvence altına alındığı birleşik, bağımsız, egemen ve demokratik bir vatanda ortak barışı ve kökenlerinden, dinlerinden dillerinden renklerinden bağımsız Kıbrıslıların tümü için umut verici bir geleceği savunmak olduğunun altını çizdi. PEO'nun birlik, dostluk ve dayanışma faaliyetlerinin koşullara bağlı olmadığı, bunun derin sınıfsal ve ideolojik yapısı ile bağlı olduğu görüşünü savundu. DEV-İŞ Genel Başkan Vekili Hasan Felek ise iki sendikal örgütün yıllara dayalı ortak mücadelesine dikkat çekti ve buna ortak hedefe ulaşıncaya dek devam edeceklerinin güvencesini verdi.

ALİTİA gazetesinin bugünkü ana haberi kamu çalışanlarının sorumluluklarıyla ilgili yasal düzenlemede yapılacak değişiklik . Gazeteye göre Bakanlar Kurulu'nun bugün onaylayacağı yasal bir düzenleme adil yönetim, şeffaflık ve yolsuzluk konularını ihlalleri sonucu ortaya çıkan sonuçları kamu çalışanları karşılayacak. Bu konularda kamu çalışanlarının cezai müeyyideleri olacak. Bu olgu Cumhurbaşkanı Anastasiadis'in Hükümet programında da vardı. Kamu Hizmetleri yasasının 70. maddesinde düzenlemelere gidilecek.

 

Son Güncelleme: 05 Şubat 2021 - 13:00

Son Haberler

24 Temmuz
Devlet Sağlık Hizmetleri Basın Sözcüsü: Ülkedeki pozitiflik oranı sabitleniyor.
14:00
Kıbrıs Pediatri Derneği başkanı: Koronavirüse karşı en önemli silah aşılanmadır.
13:58
Meteoroloji Dairesi, sağanak yağışlar ve şiddetli rüzgarlar sebebiyle sarı alarm yayınladı.
13:57
Maliye Bakanı: Moody’s'in Kıbrıs'ın kredi notunu yükseltme kararı son derece önemli ve olumlu bir gelişme
13:54
Moody's, Kıbrıs Cumhuriyeti'nin kredi notunu "B-B-2"den "B-B-1"e yükseltti.
13:52
Türkiye, Güvenlik Konseyi’nin Maraş’la ilgili başkanlık açıklamasını reddettiğini açıkladı.
13:51
Güvenlik Konseyi, Türkiye’nin ve Kıbrıslı Türklerin Maraş’taki eylemlerini kınadı ve geri alınmalarını istedi.
13:50
23 Temmuz
Vatandaşların randevusuz aşı merkezlerine olan ilgisi yüksek olmaya devam ediyor.
16:19
Avrupa Konseyi Başkanı: Türk tarafının Maraş’ın bir kısmının açılmasıyla ilgili açıklamaları, gerginliği arttırıyor.
16:18
Britanya, Güvenlik Konseyi’nin başkanlık açıklamasında, Türkiye’nin ve sahte devletin ismine yer vermeyi kabul etti.
16:16
Lefkoşa, Güvenlik Konseyi'nin Maraş'la ilgili başkanlık açıklamasından dolayı memnuniyet ifade etti.
16:15
Karusos: Kıbrıs’ın hedefi, 2030 yılına kadar elektronik araçların yeni kayıtlarının 36 bine ulaşması
16:14
Tüm haberler

Video on Demand