25/8/15

FİLELEFTEROS gazetesinin bugünkü ana haberi Cumhurbaşkanı Nikos Anastasiadis'in dün Kıbrıs Telekomünikasyon Kurumu'nda örgütlü sendika temsilcileriyle gerçekleştirdiği görüşme. Gazeteye göre Cumhurbaşkanı Anastasiadis'in dün Kıbrıs Telekomünikasyon Kurumu'nda örgütlü sendika temsilcileriyle gerçekleştirdiği görüşmeden sonuçta beyaz duman çıktı. Kritik olarak nitelendirilen görüşmede sonuçta Cumhurbaşkanı çalışanların ortak temel taleplerini karşıladı. Cumhurbaşkanı, Kıbrıs Telekomünikasyon Kurumu'nun statüsünü değiştirme ile ilgili yasa tasarılarının tartışılıp onaylanmasının, Karma Danışma Komitesi'nde üzerinde anlaşmaya varılacak çalışanların haklarını güvence altına alan önlemler paketlerinin onaylanmasıyla paralel bir şekilde olmasını kabul etti. Bundan da öte Özel Kıbrıs Telekomünikasyon Kurumu'na gitmek istemeyen Kurum çalışanları için terfi ve barem içi artış hakları korunarak şimdi sahip oldukları baremlere kamuya gitmesine ilişkin Maliye Bakanı'nın önerinin geçerli olabilmesine ilişkin taleplerini de mantıki olarak niteledi. Bu kategoriye dahil olacak çalışan sayısının üst baremlerde beklenenden çok olması ve bu rakamın bini geçmesi bekleniyor. Bu konunun tartışılması sonrası Cumhurbaşkanı, Kamu ve Personel Yönetimi Müdürü'ne kamuda gerek duyulan personelle ilgili bir iste çıkarması direktifi verdi. Önerinin pratikte uygulanma yollarının görülmesi için bu çalışmanın sonuçları Karma Danışma Komitesi'ne de sunulacak.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
- Gerek aile mahkemesi olsun gerekse Kaza Mahkeme Başkanı Kıbrıstürk toplumuna ait eşler arası mülkiyet farklılıklarını görüşme yetkisine sahip değil ve bu boşluk Kıbrıs Cumhuriyeti tarafından en kısa sürede doldurulmalıdır. Lefkoşa Kaza Mahkemesi Başkanı Yorgos Sergidis eşi ile ayrılma durumunda olan Kıbrıslıtürk bir kişinin mal varlığından eşinin mahrum edilmesi talebini ret ederken söz konusu bu boşluğu gündeme getirdi. Başvuruyla ilgili geçici bir karar verildi.

POLİTİS gazetesinin de bugünkü ana haberi Cumhurbaşkanın dün Kıbrıs Telekomünikasyon Kurumu'nda örgütlü sendika temsilcileriyle gerçekleştirdiği görüşme. Gazeteye göre muhalefet partilerinin tersine Kıbrıs Telekomünikasyon Kurumu'nda örgütlü sendika temsilcileri Cumhurbaşkanı ile gerçekleştirdikleri görüşmede var olan olumlu havadan memnun. Cumhurbaşkanı, çalışanların taleplerine anlayış gösterdi ve bu taleplerle ilgili daha ileri çalışmalar yapılması direktifi verdi. Somut olarak Maliye Bakanı'ndan iş ilişkilerinin düzenlenmesinde bir beşinci seçenek olarak çalışanların taleplerini ileri götürmek için dayandırdıkları argümanlarını iyi niyetle dinlemesini istedi. Cumhurbaşkanlığı Müsteşarı'ndan da yarı resmi kamu kurumu çalışanlarından kamuya naklini isteyenlerin bu taleplerinin karşılanması yolları için araştırma yapmasını talep etti. Çalışanlara da haklarıyla ilgili düzenlemelerin yasal düzenlemelerle yapılacağı sözü verdi. Kıbrıs'ın, uluslararası kreditörlerinden alacağı kredi diliminin serbest bırakılması için bir koşul olan Kıbrıs Telekomünikasyon Kurumu'nun özelleştirilmesini öngören yasa tasarısının yarınki Bakanlar Kurulu toplantısında onaylanması bekleniyor. Bu tasarının Meclis'te onaylanması ve kurum çalışanlarının seçimlerini yapmaları için Aralık ayına kadar bir zaman var.

SİMERİNİ gazetesinin bugünkü ana haberi dün Uluslararası piyasalarda yaşanan şok ve kaos. Gazeteye göre dün Asya'dan Birleşik Devletlere kadar tüm dünya borsalarında şok ve kaos yaşandı. Uluslararası ekonomistler dünü "Kara Pazartesi" olarak niteledi. Küresel bazda bu çöküşün temel nedeni olarak bir yandan ekonomisine yük ve para birimi Yunan'ın düşüşünü getirdiği ifade edilen Çin reformları diğer yandan da bunun bir sonucu olarak Amerika Birleşik Devletleri'nin mevduat faizlerini yükseltme kararına ilişkin güvensiz ortam oldu. Amerika Birleşik Devletleri'nin bu hareketi büyük miktarlarda sermayenin Çin'den ve diğer daha başka ülkelerden Birleşik Devletler'e yönelmesi sonucunu getirdi. Bu iki önemli olay tüm dünyada borsaların çökmesine yol açtı. Borsalar toplamda 1 trilyon dolar kayba uğradılar. Bu düşüşe uluslararası alanda petrol fiyatlarında görülen düşüş de eşlik etti. Petrol varil başı 40 doların altına geriledi. Rus Rublesi bu yılın en düşük değerinden işlem gördü. Bu arada euronun dün dolara karşı güçlendiği gözlemlendi. Çin ile büyük ticari ilişkiler içerisinde bulunan ve gevşek para uygulamasının belli bir evresinde bulunan Euro Bölgesi ile Japonya dış satımlarını güçlendirmek amacıyla para birimlerinin değerlerini aslında düşürme arzusunda. Dünkü gün uluslararası ekonomik krizin başlangıcı olarak görülen 2008 yılında Lehman Brothers'in çöküşü sonrası küresel ekonomide en büyük kriz olarak değerlendirildi.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
-Haftalar geçerken Kıbrıs sorunuyla ilgili gelişmelere ilişkin iç cephede bölünmüşlük devam ediyor. Hükümete göre siyasi alanı önemli oranda netleştirecek olan Ulusal Konsey'in Eylül ayı başlarındaki toplantısı da askıda olmaya devam ederken partiler tezlerinde ve görüşlerinde ısrar ederek "siyasi kaos" yaratıyor. Siyasi yorumların merkezinde son 24 saat içerisinde Hükümet Partisi başkanı Averof Neofitu oldu. Bununla birlikte DİSİ liderliği dün belli bir mesafe korumaya çalışmakla birlikte gelişmeleri olumsuz olarak niteleyen partilere de mesajlar verdi. DİSİ süreçle ilgili kötümser olanlarla aşırı iyimser olanları aynı kazana koymaya çalıştı. Bununla birlikte mülkiyet konusuna ilişkin değerlendirmelerde bulunurken sadece olumsuz yaklaşım gösterenleri eleştirdi. Konuya ilişkin anlaşmada özel mülkiyet hakkına yönelik yaklaşımlarda yasal mülk sahibi ile kullanıcının haklarının eşitlenmesini eleştirenlere yönelik tavır aldı.

-Liman çalışanları endişeli. Ulaştırma Bakanı Marios Dimitriadis Limanlar İdaresi'nde örgütlü sendika temsilcileri ile yaptığı görüşmede el aldığı ve büyük oranda da anlaşmaya vardığı konuları içeren bir belge hazırladı. Bakanlar Kuruluna götürmek amacıyla bu belgeye ilişkin sendikaların gözlemlerinin kendisine iletmelerini istedi. Liman işçileri sendikaları ile görüştükten sonra bir açıklama yapan Ulaştırma Bakanı yatırımcıların 2016 yılının Mart ayında limana gireceklerini söyledi. Limanlar İdaresinde çalışan memurlar sendikası Genel Sekreteri Evgenio Zinonas yarın sabah üyeleriyle bir toplantı gerçekleştirip gelişmelere ilişkin kendilerine bilgi verip bundan sonra atacakları adımları belirleyeceklerini söyledi. Zinonas çalışanların gelecekleriyle ilgili korkuları olduğunu belirterek Limanlar İdaresi'nin özelleştirme planının hangi oranda yaşayabilir olacağı sorusunu sordu. İşten gönüllü olarak ayrılacak çalışanların önünde üç seçenek olduğunu ifade etti.

HARAVGİ gazetesinin bugünkü ana haberi " Kıbrıs Telekomün,kasyon Kurumu ve Limanlar İdaresi için ziyafet" hazırlıyorlar başlığı altında Hükümet'in bu iki kurumun özelleştirilmesine yönelik çalışmaları . Gazeteye göre Hükümet kar getiren iki büyük yarı resmi kamu kuruluşu, Kıbrıs Telekomünikasyon Kurumu ile Limanlar İdaresinin ucuza elden çıkarılması hazırlığı içinde. Çalışanların haklarını güvence altına alma yemi ile DİSİ- Anastasiadis Hükümeti ideolojik ön yargısı çerçevesinde özelleştirme adımlarına zemin hazırlıyor. Ancak sendikalar bu yemi dün yutmadılar ve siyasi partilere Meclis'te verecekleri oylarla kamu varlıklarını koruma çağrısında bulundular.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
-Kıbrıs sorununda müzakereciler Mavroyannis ile Nami mülkiyet ve bunun bir sonucu iki lideri,n 1 Eylül görüşmelerini hazırlamak konusunda iki tarafın tezlerinin yer alacağı gayri resmi belgeyi hazırlamak için ön çalışmalarda son evreye giriyor. Bu süreçte gerekli bilgilendirmede eksiklik nedeniyle iç cephede karşıtlık da yaşanıyor. Yaz tatili nedeniyle verilen kısa aralık sonrası Mavroyannis ile Nami bugün tekrardan bir araya gelecek. Müzakerecilerin günlük temelde görüşmeleri bekleniyor. Bugünkü görüşmelerinde ana konu Anastasiadis-Akıncı görüşmesinin hazırlanması olacak. İki lider yaz sonrası ilk kez 1 Eylül'de bir araya gelirken ikinci görüşme tarihleri de 14 Eylül. Birleşmiş Milletler Kıbrıs Özel Danışmanı Espen Barth Eide de 1 Eylül'de adaya gelecek. Bu arada Hükümet Sözcü Vekili Papadopulos Cumhurbaşkanı'nın 8 Eylül'de süreçle ilgili siyasi liderlere bilgilendirmede bulunacağını açıkladı. Cumhurbaşkanın kapalı bir oturumunda Meclis'e de bilgi vermesi bekleniyor.

 

Son Güncelleme: 05 Şubat 2021 - 13:00

Son Haberler

03 Ağustos
Yunanistan'da bir kadın cinayeti daha!
16:02
Basın Özetleri 03.08.2021
14:02
Dimitriadis Limasol Limanı'ndaki grevin yakında sona ereceği yönündeki umudunu dile getirdi
13:38
Stylianou: Pazar günü hızlı testlerle ilgili yaşanan sorun bekleniyordu
13:37
Avrupa Pediatri Akademisi Başkanı: Çocukların aşı yaptırması gerekiyor
13:36
Anastasiadis: Ankara işbirliği yapmıyor, BM kararlarını uygulamıyor ve oldu bittiler yaratmak için her yolu deniyor
13:35
Dün 4 can kaybı ve 493 yeni vaka kaydedildi
10:11
02 Ağustos
Basın Özetleri 02.08.2021
13:59
İseyek: Eczanelerde durum yakında normalleşecek
12:52
Referans Hastanesi doldu
12:51
Harilaou: Önümüzdeki günlerde covid koğuşlarındaki hasta sayısında kademeli bir azalma olacak
12:50
Polis Pediatri derneğine yönelik tehditleri soruşturuyor
12:49
Tüm haberler

Video on Demand