24/8/15

FİLELEFTEROS gazetesinin bugünkü ana haberi Kıbrıs sorununda perde gerisinde garantiler konusunda yapılan çalışmalar. Gazeteye göre müzakerelerde henüz özlü bir biçimde ele alınmasa da güvenlik ve garantiler konusunda perde gerisinde çok ve farklı düşünceler var. Elde edilen bilgilere göre soruna dahil olan ve ilgi gösteren çevreler perde gerisi müdahaleleriyle ve tartışmalarıyla "kullanılması amacıyla" bir dizi düşünceler ortaya koyuyorlar. Hazırlanan düşüncelerden birinin de Türk tarafının sadece Kıbrıstürk oluşturucu devletine garanti vermesi yönünde olduğu belirtiliyor. Buna paralel gelecekteki tartışmaları kolaylaştırmak amacıyla üçüncü çevrelerce biçimlendirilen bir diğer düşünce de tüm müdahale haklarıyla adadaki Türk varlığının bir bitiş tarihinin olması yönündedir. Aynı anda Türk askeri varlığının adada konuşlandırılacak NATO şemsiyesi altına sokulması düşüncesi de var. Bazı üçüncü çevrelerin garantörler çerçevesinde NATO'yu da sürece dahil etmek istedikleri net. NATO'nun dahil olması senaryoları Kıbrıs'taki iç cephede dengeler açısından tüm bunu tartışanlar için bir dezavantaja sahip: AKEL, NATO'yu doğrudan veya dolaylı bir biçimde Kıbrıs'ta güvenlik konusuna bağlayacak herhangi bir anlaşmayı kabul etmiyor. Güvenlik ve garantiler konusunda Lefkoşa'nın tezi net ve Avrupa Birliği'nin veya Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nin koruma kalkanı altında garantörlerin tamamı ile ortadan kaldırılmasını istiyor. Lefkoşa'nın bu tezi bazı üçüncü çevrelerce de destekleniyor.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
-Kıbrıslı tatilcilerin bu yılki yaz tatili tercihlerinde Yunan adaları öne çıktı. Tüm göstergeler Yunan adalarına bu yaz boyunca gidişlerin geçen yıla göre daha da fazla olduğunu gösteriyor. Seyahat Acenteleri Birliği Başkanı Dinos Kakkuras da konuyla ilgili bir soruya yanıt verirken Haziran ayı sonuna kadar Yunan adalarına yönelik rezervasyonlarda geçen yılın aynı dönemine göre artış olduğunu söyledi.

POLİTİS gazetesinin bugünkü ana haberi "Yabancı yatırımcılar için güçlü teşvikler" başlığı altında. Gazeteye göre Kıbrıs Hükümetinin, Kıbrıs'ın araştırma ve yeni buluşlar için uluslararası bir iş çevresi olabileceğine ilişkin mesajlar içerecek bazı teşvik önlemlerini Eylül ayı içinde açıklaması bekleniyor. Teşviklerin hedefi faaliyetlerini ülkeye çekme amacıyla büyük araştırma şirketleri olacak. Teşvik paketi var olan bazı düzenlemeleri günümüzle uyumlaştırmak ve gruplaştırmak. Aynı zamanda yasaları günceleştirmek ve gerek duyulması halinde yeni yasalar yapmak. Buna paralel stratejik yatırımcılar tarafından enerji ve Pentkomo'daki teknolojik parkın yapımı ve yönetimi için teklifler sunulması süreci de henüz kapanmadı. Hükümet teknolojik parkın çalışmasının yenilikçi ürünler üreterek ve Kıbrıs'ı bir buluşlar merkezine dönüştürerek Kıbrıs ekonomisine büyük yarar sağlayacağı görüşünde.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
-2010 yılında 17.260 olan emekli sayısı 2015 yılında 20.826'a yükseldi. Kamuda çalışan bir çok kişi kamu ekonomisindeki yeni düzenlemeler öncesi emekli ikramiyelerinden vergi alınacağı gibi var olan söylentiler nedeniyle erken emeklilik yolunu seçti. Kıbrıs memorandum uygulaması altında olmakla birlikte kamudan emekli olanların maaşları eski düzeyinde kaldı. Oysa bu memorandum uygulaması altında olan diğer ülkelerde daha farklı oldu, örneğin Yunanistan, Portekiz ve İrlanda'da emekli maaşları aşağı çekildi. Ayda 1000 Euroya kadar emekli maaşı alanlarda 2015 yılında yıllık ortalama maaşlar 8.794 euro oldu oysa bu rakam 2010 yılında 7.261 euroydu.

SİMERİNİ gazetesinin bugünkü ana haberi "Ya anlaşma ya da çatışma" başlığı altında Kıbrıs Telekomünikasyon Kurumu'nun geleceğine ilişkin Cumhurbaşkanı ile sendikalar arasındaki görüşme . Gazeteye göre Cumhurbaşkanı Anastasiadis'in bugün Kıbrıs Telekomünikasyon Kurumu'nda örgütlü beş sendika ile gerçekleştireceği görüşme belirleyici bir öze sahip. Cumhurbaşkanı sendikaları, kurumun özelleştirilmesinden herhangi bir çalışanın kişisel kaybı olmayacağı konusunda ikna etmeye çalışacak. Hem Cumhurbaşkanı hem de toplantıya katılacak olan Maliye Bakanı'nın tek hedefi diyalog aracılığıyla, tarafların karşılıklı iyi niyetiyle ve yine karşılıklı verecekleri tavizlerle bundan sonra atılacak adımlarda tepkilerden ve çalışanların eylemlerinden kaçınmak. Elde edilen bilgilere göre her iki taraf da bugünkü görüşmeye kendi "kırmızı çizgileri" ile gidecek. Çalışanların sendikaları birkaç gün önceden taleplerinin yer aldığı bir metni de Cumhurbaşkanına ilettiler. Hükümet bir yandan mantık dışı görülmeyen talepleri karşılamaya hazır görünümü verirken diğer yandan da sorunun özüne ve ilan ettiği reform mantığına ters gördüğü taleplerle ilgili herhangi bir uzlaşmaya gitme niyeti de göstermiyor. Bugünkü görüşmede taraflar hangi sonuca ulaşırsa ulaşsın Bakanlar Kurulu çarşamba günkü toplantısında özel bir Kıbrıs Telekomünikasyon Kurumu kurma yönündeki yasa tasarısını onaylayacak.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
-Kıbrıs'ta yakıt fiyatları bir kez daha Ticaret bakanlığı yetkilileriyle Tüketiciler Birliği'nin denetiminden geçecek. Tüketiciler Birliği'ne göre yakıt fiyatları bazı somut veriler ışığında özellikle de uluslararası alanda petrol fiyatlarının dip yaptığı bir ortamda izahı olamayacak bir biçimde yüksek. Tüketiciler ve Nitelikli Yaşam Birliği Başkanı Lukas Aristodimu'ya göre örgütleri yakıt fiyatlarıyla ilgili bir yığın veriyi inceledi ve aşırı kar olgusunun varlığı sonucuna vardı. Aristodimu bu verileri Enerji Bakanı Yorgos Lakkotripis'e gönderdiklerini de duyurdu. Bu tartışmalar yoğun bir biçimde devam ederken Kıbrıs petrol şirketleri fiyatları 2 sent düşürdüklerini açıkladı. Bu indirime rağmen Tüketiciler Birliği petrol fiyatlarının hala yüksek olduğu görüşünde ısrarlı. Kıbrıslı tüketiciler diğer Avrupa Birliği üyesi ülkelerle kıyaslandığında 25-30 sent daha fazla para ödüyor. Örneğin petrol fiyatları 96 sent iken Kıbrıs'ta1.25 euro. 95 oktan benzin ise İspany'da 1,19 euro Kıbrıs'ta 1.29 euro. Tüketiciler Birliği'ne göre Kıbrıs'ta petrol fiyatlarında bir kartel oluşmuş durumda. Birlik aşırı karın önlenmesi ve tüketicilerin korunması için yetkililerin herhangi bir önlem almamasından da şikayetçi.

-Başpiskopos Hrisostomos ekonomik olanaklarını güçlendirmek için yatırımlarını genişletme arzusu içinde olduklarını söyledi. Hrisostomos Kilise'nin güçlü olması gerektiğini çünkü çalışacağı ve hizmet sunacağı çok alan olduğunu belirtti. Bu arzularını devam eden ekonomik krize bağladı ve yoksulların, açların ve okumak isteyen ancak mali olanaksızlıklar nedeniyle okuyamayan çocukların olduğuna vurgu yaptı. Bu nedenlerden dolayı da kilisenin daha çok parası olması gerektiğini ileri sürdü.


HARAVGİ gazetesinin bugünkü ana haberi Mağusa'nın kapalı bölgesinin durumu. Gazeteye göre Mağusa'nın kapalı bölgesinin geri verilmesi düşünüldüğünden daha kolay olabilir. Yeter ki işgalci güç bunu kabul etsin. Açıklandığına göre bu bölge ifade edildiği kadar da kapalı değil. "Gazedda Kıbrıs" internette bu bölgenin işgal ordusu , eşleri ve onların dostlarına açık olduğunu yazdı. Bu çevrelerin gündüz gece kentin sahillerinin keyfini çıkardıklarını ileri sürdü. Bölge sadece Kıbrıslıtürkler ile Kıbrıslırumlara kapalı.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
-AKEL dün yaptığı bir açıklamada NATO'nun Kıbrıs'ta ve Kıbrıs sorununun çözümünde ilkesel olarak yeri olmadığını belirtti. AKEL tarafından yapılan açıklamada "Kıbrıs sorununun çözümünde Kıbrıslırumların ve Kıbrıslıtürklerin adada güvenlik gereksinimlerine askerlerin ve özellikle de NATO'nun varlığının yardımcı olmayacağı, tersine istikrarı bozucu olacağı tezi AKEL'in yıllardır savunduğu bir tezdir" görüşü ifade edildi. AKEL Polit Büro üyesi Hristos Hristofidis, Dışişleri Bakanı Yuannis Kasulidis'in Filelefteros gazetesinde yayınlanan röportajında ifade ettiği "askeri varlıkların ve NATO'nun "kullanımının" zarar verici " olduğu görüşünü selamladı. Hristofidis, Cumhurbaşkanı'nın ve Hükümetin bu görüşlere sonuna kadar bağlı kalması dileğinde bulundu.

ALİTİA gazetesinin bugünkü ana haberi Enerji Bakanı Yorgos Lakkotripis'in bu gazeteye verdiği röportajın ikinci bölümü. Gazeteye göre Lakkotripis piyasada yakıt fiyatlarının belirlenmesinde boşluklar var. Bakan bu konuda yurt dışından uzman kurumlardan öneriler beklediklerini ifade etti. Bakana göre yakıt fiyatlarının bugüne kadarki belirlenmesinde şirketlerin daha önceki yıllardaki bilançoları temel alındı ve bu belki de bu fiyatların belirlenmesinde en iyi olgu değil.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
-Ulaştırma Bakanı bugün Limanlar İdaresi'nde örgütlü sendikalarla görüşecek. Bu görüşme sendikaların limanlarda bazı faaliyetlerin özelleştirilmesine yönelik tepkilerini belirleyecek. Sendikalar, limanlarda çalışanların haklarının güvence altına alınması için var olan üç senaryonun yazılı olarak kendilerine sunulmasını istiyor. Bakanın uğraşısı sendikaların 27-28 Ağustos tarihleri için 48 saatlik grev ilanının geri alınmasını sağlamak.
-

Son Güncelleme: 05 Şubat 2021 - 13:00

Son Haberler

24 Temmuz
Devlet Sağlık Hizmetleri Basın Sözcüsü: Ülkedeki pozitiflik oranı sabitleniyor.
14:00
Kıbrıs Pediatri Derneği başkanı: Koronavirüse karşı en önemli silah aşılanmadır.
13:58
Meteoroloji Dairesi, sağanak yağışlar ve şiddetli rüzgarlar sebebiyle sarı alarm yayınladı.
13:57
Maliye Bakanı: Moody’s'in Kıbrıs'ın kredi notunu yükseltme kararı son derece önemli ve olumlu bir gelişme
13:54
Moody's, Kıbrıs Cumhuriyeti'nin kredi notunu "B-B-2"den "B-B-1"e yükseltti.
13:52
Türkiye, Güvenlik Konseyi’nin Maraş’la ilgili başkanlık açıklamasını reddettiğini açıkladı.
13:51
Güvenlik Konseyi, Türkiye’nin ve Kıbrıslı Türklerin Maraş’taki eylemlerini kınadı ve geri alınmalarını istedi.
13:50
23 Temmuz
Vatandaşların randevusuz aşı merkezlerine olan ilgisi yüksek olmaya devam ediyor.
16:19
Avrupa Konseyi Başkanı: Türk tarafının Maraş’ın bir kısmının açılmasıyla ilgili açıklamaları, gerginliği arttırıyor.
16:18
Britanya, Güvenlik Konseyi’nin başkanlık açıklamasında, Türkiye’nin ve sahte devletin ismine yer vermeyi kabul etti.
16:16
Lefkoşa, Güvenlik Konseyi'nin Maraş'la ilgili başkanlık açıklamasından dolayı memnuniyet ifade etti.
16:15
Karusos: Kıbrıs’ın hedefi, 2030 yılına kadar elektronik araçların yeni kayıtlarının 36 bine ulaşması
16:14
Tüm haberler

Video on Demand