22/8/15

FİLELEFTEROS gazetesinin bugünkü ana haberi Motorlu Taşıtlar Dairesi ile ilgili bakanlığın, taşıtların seyrü sefer ruhsatları ile trafikten çekilmeleri konularında yaptıkları çalışmalar. Gazeteye göre Motorlu Taşıtlar Dairesi ile ilgili bakanlık taşıtların seyrü sefer ruhsatları ile taşıtların trafikten çekilmeleri alanını iyileştirme amacıyla yoğun bir çalışma içerisinde. Üzerinde daha da çalışılması gereken bu konularla ilgili olarak hazırlanan yasa tasarısı herhangi bir taşıtın seyrü sefer ruhsatının bir yıl çıkarılmaması durumunda otomatik olarak silinmesini öngörüyor. Buna paralel taşıt sahibinin bir aracı "kullanılmaz" olarak belirtmesi sürecinde de değişikliğe gidilecek. Burada da amaç hem yöntem hem de pratik olarak bunu kolaylaştırmak. Tersi durumlarda da yani seyrü sefer ruhsatının ödenerek taşıtın kullanılır hale sokulması süreçleri de kolaylaştırılacak. Motorlu Taşıtlar Dairesi ile ilgili bakanlık seyrü sefer ruhsatı ödenmeyen sene ile ilgili borçların birikmesinden kaynaklanan sorunların aşılacağı değerlendirmesi yaptılar. Bugün var olan yasalar temelinde her yıl yaklaşık 20 bin taşıt için seyrü sefer ruhsatı yenilenmiyor. Sadece 2010-2013 döneminde sürekli olarak üç yıl boyunca seyrü sefer ruhsatını çıkarmadığı için 29,9 milyon euro borcu biriken 65 bin arabanın kaydı silindi.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
- Kooperatifler dış faktörden gelebilecek olan riskleri yönetebilmek için çeşitli senaryolar üzerinde çalışıyorlar. Elde edilen bilgilere göre Avrupa Merkez Bankası'nın talebi sonrası bu çalışma gelişim halinde. Bu çalışma Banka'nın gelecekte karşı karşıya kalması olası krizleri ve tehlikeleri yönetimini de içeriyor. Bu somut konu üzerinde çalışmayı da Kooperatif Merkez Bankası Denetleme Komitesi üstlenmiş durumda. Bu çalışmanın gelecek haftaya kadar hazır olması ve 31 Ağustos tarihine kadar da sunumunun Avrupa Merkez Bankası'na yapılması gerekiyor.


POLİTİS gazetesinin bugünkü ana haberi Yunanistan'da Başbakan Aleksis Tsipras'ın istifası sonrası yaşanan siyasi gelişmeler. Gazeteye göre Tsipras'ın istifası sonrası Yunanistan'da hızlı gelişmeler yaşanıyor. Bu gelişmeyle birlikte Panayotis Lafazanis de yeni bir parti kurma kararı aldı. SİRİZA'dan 25 milletvekili Lafazanis liderliğinde dün partilerinden ayrıldı ve "Halk Birliği" hareketini oluşturdu. Yeni hareketin net karakteri memoranduma karşı olmak. Temel yönelimleri Yunanistan'ın Euro Bölgesi'nden ve Eurodan çıkması. Bu arada Yeni Demokrasi Partisi başkanı Vangelis Meimarakis de Meclis Başkanı Zoi Konstantopulos'a açılımda bulunarak Meclis'in bugün toplanmasını istedi. 20 Eylül'de gerçekleştirilecek seçimler öncesi siyasi oyun sertleşmeye başladı. Her parti bir diğerini eleştirir durumda. Başbakanlık, Aleksis Çipras'ın bu seçimleri tekrar kazanacağına kesin gözüyle bakıyor. Uluslararası faktör de olası böylesi bir gelişmeye olumlu bir yaklaşım içinde.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
-Cumhurbaşkanlığı İnsani İşler Komiseri Fotis Fotiyu dün yaptığı bir açıklamada, Türkiye'nin 1974'te Kıbrıs'ı işgali sırasında dost ateşiyle düşürülen Yunan Noratlas tipi askeri uçağın enkazını bulmak için devam etmekte olan çalışmaların sonuçlarından umutlu olduğunu söyledi. Kıbrıs Haber Ajansı'na konuşan Fotiyu, Noratlas tipi askeri nakliye uçağının yerini belirlemek için yapılan çalışmaların ikinci aşamasının, uçakta bulunan Yunan havacıların olası kalıntılarını ortaya çıkarmayı amaçladığını belirtti. Şu ana kadar her şeyin planlandığı gibi devam ettiğini kaydeden Fotis Fotiyu, “Uçağın gövdesinin yerini saptamaya yaklaştık” şeklinde konuştu. Bölgedeki çalışma ekibinin, uçağa ait küçük ve büyük parçaları tespit etmeye devam ettiğini açıklayan Fotiyu, şafaktan gün batımına kadar çalışıldığını, güvenlik önlemleri için gerekli her şeyin yapıldığını ifade etti. Fotis Fotiyu son olarak bulunan uçak parçalarının saklandığını bildirdi

-Polise Karşı Şikayetleri Araştırma Kurumu Başkanı Andreas Spiridakis Ceza Soruşturma yetkili Leonidas Papaspiru'nun Poli Hırsofu'da tutuklu bir gencin dövülmesi olayına karıştıkları gerekçesiyle iki polis hakkında yaptığı araştırmada, bu polisleri suçlu bulduğunu açıkladı. Spiridakis iki polisin söz konusu soruşturmayı yapan Papaspiru ile görüşmelerinde bu suçlamalara ilişkin soruları yanıtlamayı ret ettiklerini söyledi. Spiridakis bu arada Başsavcının Pazartesi günü, işlenen suçları belirleyip konuyu yargıya taşıyacağını da duyurdu. "Eğer Mahkeme cezai bir suç işlendiğini kabul ederse o zaman cezalar çok ciddi olacak" dedi. Spiridakis bu arada bu iki polise neden görevden el çektirilmediği sorusuna yanıt verirken de yaklaşık 10 yıl önce böyle bir pratik oluşturulduğu için bu yönde adım atılmadığını belirtti.

HARAVGİ gazetesinin bugünkü ana haberi "Suçlu sessizliği" başlığı altında Polis Hırsofu karakolunda yaşanan şiddet olayı ile ilgili gelişmeler. Gazeteye göre Polis Hırsofu karakolunda yaşanan, bir tutuklunun dövülmesi olayını yetkililer, hem polis hem de yetkili Bakan daha ilk andan biliyordu. Bu olayla ilgili sorumluluktan kurtulma uğraşılarına karşı olaylar kendilerini yalanlıyor. Gerek Adalet Bakanı İyonas Nikolau gerekse Polis yetkilileri dün olayla ilgili sessiz kaldılar. Zanlılara pazartesi günü Baf Kaza Mahkemesi'nde dava okunacak.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
- Kıbrısrum tarafı, Derinya barikatının açılışıyla geçiş yolunun Mağusa'ya doğru giden şimdiki yol olmasında ısrar ediyor. Bunun en doğru çözüm olduğu görüşünü savunuyor. Kıbrıstürk tarafı ise güvenlik konusunu ileri sürerek alternatif bir geçiş yolu önerisinde bulundu. Güven artırıcı önlemler paketi çerçevesinde Derinya ve Lefke'de geçiş kapıları açılmasına yönelik iki liderin açıklamaları gelecek hafta iki ayı dolduracak. Konu geçiş kapıları açılması teknik komitesinde tartışılıyor. Bu komite bugüne kadar iki toplantı gerçekleştirdi ve Eylül ayı içerisinde bir kez daha toplanacak. Bir güvenilir kaynak da gelişmelerle ilgili olarak Kıbrıs Haber Ajansı'na yaptığı açıklamada kapıların açılması sürecinde ilerlemeler olduğunu ve halkın hiçbir şey olmuyor görüşüne inanmaması gerektiğini söyledi. Ancak "her şey yarın olacak" diye bir izlenim de yaratmak istemiyoruz dedi. Kapılar konusunda herhangi bir takvimin olmadığını, bir dizi teknik ve daha başka konuların da görüşülmekte olduğuna dikkat çekti.

-Devlet İstatistik Dairesi verilerine göre bu yılın ilk altı ayında kamu ekonomisi 31,2 milyon Euro açık verdi. Güncelleştirilmiş memoranduma göre Kıbrıs en azından 265 milyon Euro ya da Gayri Safi Yurt İçi Hasılası'nın %1,5'i oranında artı vermeliydi. Kıbrıs'ın 2016 yılında da Gayri Safi Yurt İçi Hasılası'nın %2.5'i oranında yani 439 milyon euro artı vermesi gerekiyor. Kıbrıs'ın 2015 yılının ilk yarısında gelirleri ilk hesaplamalara göre 3,159 milyar, toplam giderleri ise 3.190 milyar euro oldu.

ALİTİA gazetesinin bugünkü ana haberi "Yunanistan'da her şey alt üst olmuş durumda" başlığı altında. Gazeteye göre Halkın Birliği Partisi Başkanı Panayotis Lafazanis, Cumhurbaşkanı'nın yeni Hükümeti kurma konusunda görevini Salı günü kendisine vermesini bekliyor. Lafazanis bununla birlikte memorandum karşıtı bir Hükümet kurma olanağının var olmadığına dikkat çekti. Bu arada Tsipras hükümetinin seçim konusunda acele etmesinin iyi niyetten kaynaklanmadığı görüşünü de savundu. "Başbakanlık acele ediyor çünkü sert memorandum önlemleri gelmeksizin oylarını almada yurttaşları kandırmak istiyor." dedi. Tsipras'ın kendilerine ani baskın yapamayacağını ve seçimlerden büyük bir güç olarak çıkacaklarını da belirtti. Bu arda Yeni Demokrasi Partisi Başkanı Vangelis Meimarakis'in Yeni Demokrasiye verilen hükümeti kurma görevi çerçevesinde Yannis Dragasakis'e yaptığı ulusal hükümet kurması önerisini Dragakis ret etti.

Son Güncelleme: 05 Şubat 2021 - 13:00

Son Haberler

27 Eylül
Ekim ayının ilk on günü içinde mevsimlik grip aşısı aile hekimleri tarafından yapılmaya başlanacak
13:51
Petridis: Şu anda havaalanı yönetim anlaşmasının uzatılmaması gerekiyor
13:50
Karousos: Havaalanı işletme anlaşmasının uzatılmasına ilişkin tartışma teknokratik düzeyde
13:49
AB Ruysa'ya yeni yaptırımlar uygulayacak
13:48
Türkiye Milli Güvenlik Kurulu yarın toplanıyor
13:47
basın özetleri 27.09.22
13:08
ABD Dışişleri Bakanlığı: Yunanistan'ın adalar üzerindeki egemenliği tartışılamaz
06:53
Kasoulidis: Türkiye'nin Yunanistan tarafından tehdit edildiği yönündeki iddialar saçma ve gülünç
06:52
Erdoğan: Atina Ankara'ya meydan okuyor
06:50
26 Eylül
Sterlin dolar karşısında tarihi bir düşük seviyeye geriledi
14:00
Ukrayna'da iki toplu mezar daha bulundu
13:59
Pantelidis: Kayıp Şahıslar Komitesi'nin çalışmaları zor, tehlikeli ve maliyetli
13:58
Tüm haberler

Video on Demand