Euro Grup Yunanistan programını onayladı

Dün akşamki Euro Grup toplantısında Yunanistan'la varılan anlaşma onaylandı.

 

Toplantı sonrası yapılan üç sayfalık detay açıklamada Yunanistan için mal varlıklarının idaresi kurumunun 2015 Ekimine kadar oluşturulacağı belirtildi. Yunanistan’ın 86 milyar Euroluk kurtarma paketinden 25 milyarının bankaların yeniden sermayelendirilmesinde ve iflasın engellenmesinde kullanılacağına dikkat çekildi. Sigorta sisteminin yaşayabilirliliğini ve sonuç alıcılığını sağlamak amacıyla Yunanistan’ın yeniden yapılandırma programı uygulayacağı belirtildi. Yunan bankalarındaki mevduatların güvence altında olduğu ve Yunanistan’ın bankacılık sisteminde geri dönmeyen kredilerle ilgili acil önlemler alacağı da vurguladı.

Yunanistan Maliye Bakanı Efklidis Tsakalol Kurumlarla varılan anlaşmanın ne kadar iyi olacağının Yunan toplumu ile ekonomisinin bu anlaşmayı değerlendirmesine bağlı olacağını söyledi. Yunanlı Bakan gazetecilere yaptığı kısa açıklamada, anlaşmanın Yunanistan’ı ileri götürmesi ve kred finans sistemini istikrara kavuşturması umdunu dile getirdi. Bu anlaşmanın aynı zamanda Yunanistan’da birçok toplumsal gruba sorunlar yaratacağını da not etti.

Euro Grup Başkanı Jeroen Dijsselbloem düzenlediği basın toplantısında Yunanistan’la ilgili olarak onaylanan programın bu ülkenin yeniden büyümeye geçmesi ve rekabet gücünü geliştirmesi için üç yıllık iddialı bir reform ve kamu ekonomisinin iyileştirilmesi program olduğunu söyledi. Uluslararası Para Fonu’nun da katılımına vurgu yaparak Yunanstan’ın borçlarının sürdürülebilirliliğinin bu programın uygulanmasının birinci değerlendirilmesi sonrası inceleneceğini belirtti. Ancak bu sürece katılım konusunda kararı Fon’un kendisinin vereceğini ve somut reformlar talep ettğini de duyurdu.Dijsselbloem basın toplantısında Yunanlı yetkililerin son haftalarda sürece bağlılık gösterdiklerini ve kaybolan güvenin tekrardan oluşumuna yardımcı olacak yasal düzenlemeler yaptıklarını ifade etti. Euro Grup başkanı zirve toplantısının program çerçevesinde, Kurumların denetiminde güçlü bir özelleştirme örgütünün varlığının altını çizmiş olduğunu da söyledi.

Avrupa Komisyonu Başkan Yardımcısı Valdis Dombrovskis Atina ile Brüksel arasında güvenin yeniden tesisi için atılan adımlara özel olarak atıfta taraflar arasında varılan anlaşmayı selamladı. Yunanistan’ın bu yılki bütçesinin %0,25 faiz dışı fazla vererek bu fazlanın 2018 yılına kadar aşamalı bir biçimde %3,5 oranına çıkacak olmasına dikkat çekti ve kamu ekonomisi poltikasını ilgilendiren önlemlerde bazı değişiklikler yaptıklarını söyledi.


Avrupa İsitkrar Mekanizması Başkanı Klaus Rekling ise program çerçevesinde istikrara ve büyümeye geri dönüş sağlanacağını ifade etti. 86 milyar euroluk kurtarma paketinin bir kısmının Uluslararası Para Fonu tarafından verileceğini ancak bu miktarın henüz belirlenmediğini ifade etti. Rekling 26 milyar euroluk ilk kredi diliminin 10 milyar eurosunun bankacılık sektörüne gideceğini belirtirken geri kalan meblağın da Avrupa Merkez Bankası ve Uluslararası Para Fonu’na olan borçların ödenmesinde kullanılacağını dile getirdi. Bankalara verilecek diğer 10 milyar euronun da en geç, bankaların dayanıklılık testlerinin tamamlanacağı dönem olan kasım ayına kadar verileceğini söyledi. Bankalara verilecek 10 milyar euronun Lüksemburg’ta bir hesapta tutulacağını ve istenildiği zaman verileceğini duyurdu.

Uluslararası Para Fonu Başkanı Kristin Lagard Atina ile Kurumlar arasında varılan anlaşmayı selamladı. Atina’nın yalnız başına harekete geçmesinin yeterli olmayacağı görüşünde olduklarını ve Yunanistan’ın Avrupalı ortaklarının Yunan borçlarının hafifletilmesi için önlemler almalarına gerek olduğu düşüncesi taşıdıklarını belirtti.

Almanya Maliye BakanıWolfgang Schauble Yunanistanla Kurumlar arasında varılan anlaşmaya ilişkin ihtiyatlı bir iyimserlik belirtti. Hatırlanacağı üzere Schauble geçen ay Yunanistan’ın geçici bir dönem için Eurgo Bölgesinden çıkarılmasını önermişti. Schauble Yunanistan’ın borçlarının sürdürülebilirliğine özel olarak atıfta bulunarak bu konunun Ekim ayında tartışılacağını belirtti. Uluslararası Para Fonu’nun da bu sürece katılması için soruna ortak bir yaklaşım bulunacağından emin olduğunu ifade etti.

Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande Yunanistan’a üç yıllık destek programının Avrupa’nın dayanışma ve sorumluluk ilkeleri temelinde ilerleme yeteneğine sahip olduğunu gösterdiğin söyledi. Ortaya çıkan sonucun Yunanistan için başarı olduğuna dikkat çekerek Atina’nın kendisinden beklenen uğraşıları ortaya koyduğuna vurgu yaptı.

Editör: M. Hasan

Kaynak: KRYK

 

Son Güncelleme: 05 Şubat 2021 - 23:29

Son Haberler

18 Haziran
Sağlık Bakanı halkı aşı olmaya davet etti
13:49
Cumhurbaşkanı omurgasından küçük bir ameliyat geçirdi
13:48
Lefkoşa kritik Avrupa Birliği zirvesi öncesi yoğun diplomatik çalışmalar yürütüyor
13:47
Stefanou: Cumhurbaşkanı içerik değil imajla lgileniyor
13:46
Yorgiyadis: Her bakan ihtiyaç olduğu sürece görev yapar
13:44
Sağlık Bakanı Cumhurbaşkanı Anastasiadis'e Sağlık Bakanlığı görevinden ayrılma niyetini dile getirdi
13:43
Viktoras Papadopoulos: Cumhurbaşkanı önümüzdeki hafta hükümetin yeni yapısını açıklayacak
13:42
basın özetleri 18.06.21
13:08
Dendias: Yunanistan Kıbrıs'ta iki devletli bir çözümü reddediyor
09:27
Anastasiadis Yoliti'nin istifasını kabul etti
09:26
Yoliti Cumhurbaşkanı Anastasiadis'e istifa mektubunu sundu
09:25
Dün 65 yeni koronavirüs vakası kaydedildi
09:24
Tüm haberler

Video on Demand