15/8/15

FİLELEFTEROS gazetesinin bugünkü ana haberi  Bakanlar Kurulu’nun önümüzdeki Çarşamba günü gerçekleştireceği toplantının gündemi. Gazeteye göre  Bakanlar Kurulu önümüzdeki Çarşamba günü Trodos’taki Cumhurbaşkanlığı yazlık ikametgahında toplanacak ve çok yakıcı konuları ele alacak. Serin Trodos’ta bu toplantının gündem maddelerinin çok yakıcı olması bekleniyor. Toplantıda herşeyden önce Kamu Hizmetleri’nin yeniden yapılandırılması konusu var. Telkomünikasyon İdaresinin yeni statüsü de ele alınacak konular arasında. Bu iki yakıcı konunun önümüzdeki kısa dönemde Meclis’e sunulmalarıyla birlikte siyasette barometre  yükselecek. Kamu Hizmetleri konusunda birçok konuda bir uzlaşma sağlandığı ve bu konuda fazla bir tepki beklenmediği ifade ediliyor.  Ancak aynı şey Kıbrıs Telekomünikasyon Kurumu için geçerli değil. Bu konuda sendikaların konu görüşülürken Trodos’ta Cumhurbaşkanlığı yazlık ikametgahı  önünde protesto gösterisi düzenlemeleri de olasılık dahilinde. Krıtik konuları ele alması öncesi Meclis’te siyasi güçler dengesi Bakanlar Kurulunun Trodos toplantısında bir kez daha  gözden geçirilecek. Bunun için de Cumhurbaşkanı bakanlardan gelişmeleri genel olarak değerlendirmelerini  önümüzdeki aylarda ileri sürecekleri hedefleri ortaya koymalarını isteyecek. Bu arada Cumhurbaşkanı her konuyla ilgili bakanlarla ayrı ayrı toplantılar yapmayı da planlıyor.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları

-Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Kıbrıs özel danışmanı  Espen Barth Eide Türkiye Dışişleri Bakanı ile yaptığı görüşme sonuçlarından memnun. Eide Ankara’ya, Kıbrıs sorununda devam eden görüşmelere ilişkin yardım ve destek sağlamak için gitmişti. Özel Danışman Ankara’da Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ve Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Feridun Sinirlioğlu ile görüştü. Bu görüşmeler bilgilendirme niteliği ötesinde Türkiye’ye sürecin tümüne bir kez daha  destek verme  fırsatı yarattı. Elde edilen bilgilere göre Eide ile görüşmesinde Çavuşoğlu Türkiye’nin Kıbrıs sorununa Kıbrıslıtürklerin siyasi eşitliğini ve haklarını güvence altına alacak adil ve yaşayabilir bir çözüm  bulunması uğraşılarına destek ve kararlılığını ifade etti.

-Yollarda taşıt trafiğinde düşüş var. Bu düşüş mayıs ayı itibarıyla ortaya çıktı. Yapılan ölçümlere göre düşüş bölgelere göre %3 ile %20 arasında.  Taşıt trafğinde tek artış Larnaka-Lefkoşa otobanında Rizoelia bölgesinde oldu. Bu bölgede gidiş geliş bir önceki aya göre %9 oranında arttı. Lefkoşa’da trafiğin ana arteli olan Grivas Dienni caddesinde günlük 42.500 olan çift yönlü taşıt trafiği 34.000’e düştü. Tüm yollarda trafiğe çıkan taşıt sayısında da bir yıl önceye göre ciddi düşüş var.  Geçen yıl  Haziran ayında 32.000 taşıt trafiğe çıkarken bu sayı bu yılın aynı ayında 29.500’te kaldı.

POLİTİS gazetesinin bugünkü ana haberi Merkez Bankası eski başkanı Hristodulu’nun Laiki Bankası yöneticisi  Vgenopulos ile telefon görüşmeleri. Gazeteye göre Merkez Bankası eski başkanı Hristoduludu’nun kızının Focus şirketinden aldığı 1 milyon euroluk para ile ilgili olarak Başsavcı’nın direktifi ile gerçekleştirilen araştırma raporunun yayınlanmasından birkaç gün önce Andreas Vgenopulos ile ardı ardına bir dizi telefon görüşmesi gerçekleştirdi. Bu durum Mahkeme’nin, Hristoduludu’nun telefon görüşme kayıtlarında gizliliği kaldırma yönünde karar alması nedeniyle ortaya çıktı. Politisin elde ettiği bilgilere göre ikili arasında  aynı günde dört telefon görüşmesi gerçekleştirildiği saptandı. Telefon görüşmelerinin Hristoduludu’nun yakın bir akrabasının dönemin Başsavcısı Petros Klidiris tarafından Hukuk Dairesi’ne çağrılması ve bu kişinin Hristodulu’ya yapılan araştırma ile ilgili bilgi vermesi nedeniyle  olduğu da saptandı.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları

-Yunanistan Meclis’in onay verdiği üçüncü memorandum sürecinde Başbakan Aleksis Çipras yalnız kaldı. Yunanistan’da iki gün sabah saatlerine kadar devam eden görüşmelerde Hükümet partisi SİRİZA bölündü. Parti milletvekilleri Lafazanis ile Konstantopulos, Hükümete yönelik sert eleştiriler yöneltti. Bunlara yanıt veren Çipras ise “İntihar karşısında sorumluluk üstlenip hayatta kaldık. Hem mücadele ettiğim hem de uzlaştığım için pişman değilim” dedi.  Başbakan 25 Ocak’ta başlayan sert ve acı verici bir sürecin şimdi tamamlandığını da ifade etti.  Bugün tamamı ile yeni bir ekonomik ve siyasi düzlemde bulunduklarını ve yarını planlama göreviyle karşı karşıya olduklarını da belirtti.   

-Kıbrıs’ta taşınmaz mal satışında Haziran’dan sonra Temmuz ayında  da artış görüldü. Tapu Dairesi verilerine göre bu yılın yedinci ayında %22 oranında artış oldu. 2014 yılı Haziran’ında 407 olan taşınmaz mal satışı 2015 Temmuz’unda  496’ya yükseldi. 2015 Ocak- Temmuz döneminde ise geçen yılın aynı dönemine göre %9 artış görüldü En çok artış %35 ile Larnaka’da yaşandı.  Buna karşı Lefkoşa ile Mağusa’da küçük de olsa düşüş vardı.

SİMERİNİ gazetesinin bugünkü ana haberi   güvenlik konuları. Gazeteye göre  Kıbrıs’ın NATO ve Avrupa Birliği gibi  müttefik arama politikası egemenliğini ve bunu bölgede uygulamaya koymasını da güçlendiriyor. Bu olgu da Türkiye’yi rahatsız ediyor.  Bu süreçte Kıbrıs NATO’ya girmezse Türkiye bölge denetimini adadaki üsleri nedeniyle Britanya ile birlikte yapacak. Kıbrıs sorununa çözüm bulunamasa dahi güvenlik konuları doğası gereği  devletin yaşayabilirliği ve dış tehditlere karşı koyabilme yeteneği ile bağlantılı olacak.  Askersizleştirilmiş Kıbrıs herhangi bir tehdide karşı koyamaz ve Avrupa Birliği’nin ortak savunma ve dış poltika yükümlülüklerini de yerine getiremez.  

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları

-DİKO Başkanı Nikolas Papdopulos Simerini’ye verdiği röportajında Cumhurbaşkanı Anastasiadis’e selefi Dimitris Hritofyas gibi Kıbrıs sorununu Türk gündemi temelinde tartıştığı suçlamasında bulundu.  Gelişmekte olan müzakere sürecinde Türkiye’yi sorumluluklarıyla karşı karşıya bırakma ve Türkiye’nin Kıbrıs sorununda taviz vermek zorunda olduğu yanlarına ilişkin görüşlerini öğrenme zorunda olduklarına vurgu yaptı. Papadopulos, Cumhubaşkanın süreçle ilgili siyasi liderler ve halka bilgi vermediğini de belirtti.  Papadopulos bu arada partisinin yıllardan beridir  Kıbrıs sorununda iki bölgeli iki toplumlu federal çözümden yana olduğunu ancak bunun doğru içerikle olması gerektiği  görüşünü de savundu.

HARAVGİ  gazetesinin bugünkü ana haberi Lefkoşa Kanalizasyon  Konseyi ile ilgili gelişmeler. Gazeteye göre  Denetim Dairesi’nin geçen hafta bu kuruma ilişkin araştırma yapan yetkililere verdiği ciddi verilerin ardından bazı kişilerin ifadeye çağrılması bekleniyor. Veriler bazı somut kişileri gösteriyor. İfade alımlarıyla birlikte bazı tutuklamalara gidilmesi de olasılık dahilinde.  

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları

-Troyka Kıbrıs’a 500 milyon Euroluk yeni kredi dilimini serbest bırakmak için üç koşul belirledi. Bunlar da kredilerin üçüncü çevrelere satılması,  Kıbrıs Telekomünikasyon Kurumu ile Limanlar İdaresini özelleştirilmesi ve geniş kamu kesiminin yeniden yapılandırılması. Hükümet ve Maliye Bakanı Kıbrıslıların sorunlarının kısa bir süre sonra sona ereceğine vurgu yaparak memorandumun sona ermesine sekiz ay kaldığını belirtiyorlar.  Ancak durum onların sunduğu gibi toz pembe değil. Memorandum süresi sona erecek ancak kredi sözleşmesi devam edecek ve bu sözleşmeye göre uygulanan poltikaların izlenmesi için özel bir mekanizma oluşturulacak. Böylece kemer sıkma politikalarının dayatılmasına devam edilecek.

ALİTİA gazetesinin bugünkü ana haberi Kıbrıs ekonomisinde yılın ikinci çeyreğinde görülen büyüme. Gazeteye göre Avrupa Komisyonu’nun ve Uluslararası Para Fonu’nun tüm öngörüleri yalanlandı ve  Kıbrıs ekonomisi durgunluktan çıkıyor. İki çeyrek arka arkaya ekonomiye ilişkin büyüme verileri geldi. Kıbrıs İstatistik Dairesi, reel anlamda Gayrı Safi Yurt İçi Hasıla'nın büyüme oranıyla ilgili ilk tahmine göre 2015'in ikinci çeyreğinde olumlu olduğunu ve 2014'ün ilgili çeyrekleriyle karşılaştırıldığını %1.2 olarak belirlendiğini açıkladı. Mevsimsel ve  çalışma günü uyumlu verileri esasında Gayri Safi Yurt İçi Hasıla'nın büyüme oranının reel anlamda % 0.9 olduğunu belirtti. Yazılı bir açıklama yapan maliye Bakanı Haris Yeorgiadis de “Ekonomik büyümenin hızlanması oldukça cesaret verici bir gelişmedir. Vatandaşlarımızın, çalışanlarımızın ve iş insanlarımızın çabaları sonuç vermektedir. Güven ve ciddiyetle, dogmatik itirazlardan uzak, Kıbrıs'ın ihtiyacı olan sağlamlık ve değişiklikle, reform yolunda devam edeceğiz” dedi.  

Son Güncelleme: 05 Şubat 2021 - 13:00

Son Haberler

20 Haziran
Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Komiseri Babalar gününü kutladı
14:12
Kyprianou: Türkiye kabul edilemez taleplerden vazgeçmezse Kıbrıs'ın nihai bölünmesi an meselesi
14:10
Mitsotakis Mısır'da temaslarda bulunacak
11:31
Genç yaşlarda görülen düşük aşı yüzdesi endişeye neden oluyor.
11:31
Dün 62 yeni vaka kaydedildi
11:30
Tatar iki devletli çözümde ısrar ediyor
11:29
19 Haziran
Özellikle 40 yaş üstü kişilerin aşılanma oranı tatmin edici seviyede
16:15
Nisu köyünde yaşanan trafik kazasında 22 yaşındaki Rafail Grigoriu hayatını kaybetti.
13:46
Pfizer veya AstraZeneca aşılarının bir dozu, hastaneye yatma riskini %75 oranında azaltıyor.
13:22
Karayannis: Bulaş vakalarının gelmemesi için ülkeye giriş noktalarında sıkı denetim yapılması zorunlu
13:21
Yunanistan: Glika Nera bölgesinde yaşanan korkunç cinayetin ardından şok edici gelişmeler yaşanıyor.
13:19
Ortak zemin bulunamazsa Lute, Kıbrıs sorunuyla ilgili yeni bir zirve önermeyecek.
10:13
Tüm haberler

Video on Demand