14/8/15

ALİTİA gazetesinin bugünkü ana haberi kamuda ödenen maaşlar. Gazeteye göre devlet, devlet çalışanlarına ve emeklililerine her ay 103 milyon Euro ödöyor. Bu rakama katkılar ve ödenekler dahil değil. Devlet mekanizmasında güvenlik çalışanları ortalama en düşük maaşı alanlar konumunda. Verilere göre devlet her ay toplam 103 milyon 748 bin 793 Euro maaş ödemesi yapıyor. Buna sosyal sigortalara ve diğer bazı kurumlara yapılan zorunlu ödemeler dahil değil. Bu paranın 41,5 milyonu 17.336 devlet memurlarına ödeniyor. Devlet memurları da çalışanları arasında %44.3 oranında. 22 milyon Euro da güvenlik personeline ödeniyor. Onların sayısı da 9.680. Eğitim sektöründe çalışan sayısı 11.952 ve bunlara ödenen maaş da toplamda 39 milyon. Yargıda çalışan 191 memur için de toplam 1 milyon ödeniyor. Bu dört kategori içerisinde ortalama en düşük maaşı güvenlik alanında çalışanlar alıyor. Kamuda tüm kategoriler için ortalama maaş 2.398. Bu ortalama yargıda 5.235, eğitimde 3.267 ve güvenlikte ise 2.287 euro. Bu arada devlet 2015 yılında 20.826 kamu emeklisine de ödeme yapıyor. Bu rakama dulluk ve yetim maaşı alanlar da dahil. Devletten emekli olanların sayısı 2012 yılına göre önemli oranda arttı. Memorandum çerçevesinde alınan önlemler nedeniyle önemli sayıda devlet memuru istifa ederek emekli oldu ve böylece 2012 yılıdnav17.684 olan devlet emekli sayısı 2014’de 20.405’e çıktı. Bu emklililerin %28,657’si, yani 5.950’sinin aldığı emekli maşı 1000 euroya kadar. Bunlarda ortalama maaş 676 ve yaş ortalaması da 70. Ortalama 69 yaşında 13.395 kişi de 1000 ile 2500 arası maaş alıyor. Bunlarda da ortalama maaş 1.597. Daha az sayıda 1.446 emekli de 2501 ile 5.000 arası emekli maaşı alıyor. Bunlarda da ortalama yaş 67 ve ortalama emekli maaşı da 2.952. Toplam 15 kişi de 5 bin ile 7.500 euro arası maaş alıyor. Bu 15 kişinin yaş ortalaması 77 ve aldıkları ortalama maaş da 5.785 euro.

FİLELEFTEROS gazetesinin de bugünkü ana haberi “ Ayda 103 milyon maaş. Ortalama maaş 2.398 Euro” başlığı altında devlette ödenen maaşlar ve emekli maaşları.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
-Son dönemde Kıbrıs Cumhurbaşkanı Anastasadis ile İsrail Başbakanı Netenyahu’nun bir araya gelişine ve iki ülkenin savunma bakanalrı arasında iyi işbirliğine tanık olduk. Kıbrıs ile israil arasında enerji, savunma ve güvenlik alanlarında işbirliği sürekli gelişiyor. Netenyahu’nun son Kıbrıs ziyareti sırasında iki ülke arasında enerji konularında işbirliklerinin nasıl daha da ileri götürülebileceği ele alındı. Somut olarak hidro karbonun ortak değerlendirilmesi ve konuya ilişkin bölgesel perspektifler tartışıldı. “East Med” hattının gelecek pespektifi ve “Euroasia” deniz altı kablosu ele alınan konular arasındaydı. Kıbrıs Savunma Bakanı Fokaidis’in son israil ziyaretinde bölgedeki gelişmeleri ele alınırken savunma ve güvenlik alanında ikili işbirliği anlaşmaları gündeme geldi. Şimdi Kıbrıs Enerji Bakanı Lakkotrpis’in Eylül ayında İsrail’e yapacağı ziyaretle enerji alanındaki işbirliği de daha da geliştirilecek.

-114.800 taşıt için yılın ikinci yarısına yönelik seyrü sefer ruhsatı yok. Bu taşıt sahiplerinin en kısa süre içerisinde gerekli başvurları yapıp ruhsatlarını çıkarması gerekiyor. Bu ruhsatları çıkarmada son tarih 8 Eylül. Daha sonraya kalanlar gecikme zammı ödeyecek. Ulaştırma Bakanlığı Motorlu Taşıtlar Dairesi verilerine göre Kıbrıs’ta 780.000 kayıtlı taşıt var. Bunlardan 68.500’ü kullanılmıyor ve gerekli bildirimleri daireye yapıldı.

HARAVGİ gazetesinin bugünkü ana haberi sağlıkta yapılan kesintiler. Gazeteye göre sağlıkta yapılan kesintilerin ortaya çıkmaya başlayan sonuçlarının sorumluluğu Hükümet üstlenmek zorunda. Sağlık alanında kemer sıkma politikasının sonuçları ortaya çıkmaya başladı ve Baf Genel Hastahanesi’nde yeni doğan bebeğin ölümü de bunlardan biri. Hükümetin bu alanda var olmayan politikaları sanık sandelyesinde. Son iki yıl içerisinde sağlıkta giderler 104 milyon euro kısılmış durumda.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
-Birleşimiş Milletler Genel Sekreteri Kıbrıs Özel Danışmanı Espen Barth Eide Ankara’da Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile yaptığı görüşme sonrası Kıbrıs sorununun çözüm uğraşılarının Türkiye tarafından aktif olarak desteklenmesinin zorunlu olduğunu söyledi. Eide görüşme sonrası kişisel twitr hesabında “ Türkiye Dışişleri Bakanı ile iyi bir görüşme gerçekleştirdik.” diye yazdı. Norveçli diplomat temaslar için Ankara’da bulunurken Kıbrıs’taki Barış Gücü Sözcüsü Alim Sıdik Kıbrıs Haber Ajansı’na yaptığı açıklamada Eide’nin adaya Ağustos ayı sonunda döneceğini ve iki lider Anastasiadis ile Akıncı’nın 1 Eylül görüşmesine katılacağını söyledi.

-Bankalar ile kooperatifler Avrup’da en yükseği olan ve kredi kullanıcısını sık boğaz eden ve zora sokan kredi faizlerini düşüreceklerine mevduat faizlerini düşürüyorlar. Düşük kredi talebi nedeniyle piyasadaki likide koşullarını değerlendiren kooperatifler mevduat faizlerini düşürme kararı aldılar. Yayınlanan genelgeye göre faizler 10 Ağustos tarihi itibarıyla 20 puan aşağı çekilecek. Yeni durumda 50 bin euroya kadar olan aylık mevduatlarda faizler %0,5 oranında olacak. Bu miktara kadar mevduatlarda yıllık bonolara ise %1,3 oranında faiz ödenecek.


SİMERİNİ gazetesinin bugünkü ana haberi Yunanistan’da siyasi alanda yaşnan gelişmeler. Gazeteye göre Yunan Meclisi’nde yetkili komisyonlarda partilerin verdikleri mücadele sonucu Kuurmlarla varılan anlaşmanın görüşülmesi de gecikmeli başladı. Meclis genel kurulu çalışmalarına ancak gece yarısından sonra başlayabildi. Genel kurul öncesi parti başkanları toplantısı yapıldı ve izlenecek yöntem üzerinde görüş birliği sağlandı. Bu toplantı sırasında Meclis Başkanı Zoi Konstontopulos Hükümete ağır eleştirilerde bulundu. Daha sonra başta Hükümet ve SİRİZA kadroları arasında kavga yaşandı. Dün yaşanan gelişmeler sonrası kesin olan olgu Aleksis Çipras’ın partisinde kopmaların olduğu. Maliye Bakanı ile Meclis Başkanının dün birbirlerine yoldaşça ateş açtıkalrı görüldü. Bazı iddialara göre SİRİZA ‘nın kendisi Meclis Başkanı hakkında güvensizlik önergesi verecek. Bu arada Panayotis Lafazanis Sol diğer çevrelerin de desteğiyle “demokrasi ve sosyal adaletle ilgili halkın beklentilerine yanıt verecek birleştirici bir hareket” çağrısı yaptı. Lafazanis’in bu tavrı ile kendi kendini SİRİZA’nın dışına taşıdığı yorumları yapıldı.

POLİTİS gazetesinin bugünkü ana haberi Kıbrıs ekonomisinin çökmesiyle ilgili araştırmalarda ortaya çıkan bazı bulguların Focus Maritime şirketine ilişkin bilgileri de gün ışığına çıkarmış olması. Gazeteye göre Focus Maritime şirketinin ardında Marfin Laiki’nin güçlü ismi Andreas Vgenopulos vardı. Yabancı uzmanların yardımlarıyla Kıbrıs ekonomisinin çöküşüyle ilgili araştırmalar yapan sorgu ekibinin hazırladığı çok sayfalı raporda bu durum net bir biçimde görülüyor. Bu rapor Başsavcı Kostas Kliridis’e iletildi. Focus şirketinin bankadan uygun bir biçimde alarak çeşitli yönlerde yaptığı şüpheli ödemelere ilişkin durum adım adım netleşiyor. Bu raporun 2006 yılında HSBC bankasının hiise senedi paketinin satışıyla ilgili veriler, ve Vgenopulos’un Laiki Bankası’nın denetimini ele geçirmesini ortaya çıkarması da önemli. Raporda Kıbrıs bankacılık sistemin arka kapılarını açanların isimlerini de veriyor.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
-Ulusal Hidro karbon Fonu ile ilgili çok şey duyuyoruz ama hiçbir şey görmüyoruz. Bu konuda yaşanan gecikmeler birkaç kez Ulusal Konsey toplantılarında da ele alındı. Cumhurbaşkanının bu konuda yasa tasarısını Meclis’e sunmak için kısa bir süreye ihtiyaç duyulduğunu ifade ettiği belirtiliyor. Ancak bu tasarı bugüne kadar Meclis’e sunulması ve tamamlanması için hazırlıklarının bittiği de şüpheli.

 

Son Güncelleme: 05 Şubat 2021 - 13:00

Son Haberler

20 Haziran
Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Komiseri Babalar gününü kutladı
14:12
Kyprianou: Türkiye kabul edilemez taleplerden vazgeçmezse Kıbrıs'ın nihai bölünmesi an meselesi
14:10
Mitsotakis Mısır'da temaslarda bulunacak
11:31
Genç yaşlarda görülen düşük aşı yüzdesi endişeye neden oluyor.
11:31
Dün 62 yeni vaka kaydedildi
11:30
Tatar iki devletli çözümde ısrar ediyor
11:29
19 Haziran
Özellikle 40 yaş üstü kişilerin aşılanma oranı tatmin edici seviyede
16:15
Nisu köyünde yaşanan trafik kazasında 22 yaşındaki Rafail Grigoriu hayatını kaybetti.
13:46
Pfizer veya AstraZeneca aşılarının bir dozu, hastaneye yatma riskini %75 oranında azaltıyor.
13:22
Karayannis: Bulaş vakalarının gelmemesi için ülkeye giriş noktalarında sıkı denetim yapılması zorunlu
13:21
Yunanistan: Glika Nera bölgesinde yaşanan korkunç cinayetin ardından şok edici gelişmeler yaşanıyor.
13:19
Ortak zemin bulunamazsa Lute, Kıbrıs sorunuyla ilgili yeni bir zirve önermeyecek.
10:13
Tüm haberler

Video on Demand