11/8/15

FİLELEFTEROS gazetesinin bugünkü ana haberi Kıbrıs Telekomünikasyon Kurumu’nun özlleştirilmesi sürecinde çalışanların desteğini almak için Hükümetin gündeme getirdiği öneri. Gazeteye göre Hükümet çalışanların yarı resmi kamu kuruluşundaki iş ilişkilerinin yeni şirkette geçerli olmamasında onayını almak için kendilerine hisse senedi vermeyi yem olarak kullanmak istiyor. Verilecek hisse snetlerinin miktarı v değeri konusunda bugün için bir detay yok. Bunun yanı sıra arzulayanlara kamuda başka alanlara nakil sözü de var. Hükümet konuya ilişkin önerielrini dün Kurum’da örgütlü sendikalara verdi. Çalışanların bugünkü haklarının tam olarak devamı ancak bir hayalet olarak tutulacak yarı resmi kamu şirketi konumundaki Kıbrıs Telekomünikasyon Kurumu’nda kalmaya devam etmek. Bu şirketin herhangi özlü bir faaliyeti olmayacak. Bu kurum da ödemelerini devlet katkılarıyla yapacak. Bugün Kıbrıs Telekomünikasyon kurumunda 1500 çalışan var ve bunlara ödenen yıllık meblağ 100 milyon euro. Hükümetin sendikalara sunduğu 19 sayfalık önerinin amacı önceleri %100 devlet hissesiyle kurulacak olan özel şirketle ilgili yaa tasarısını 19 Apustos’ta Bakanlar Kurulun’dan geçirmek. Bu %100 devlet hiseleri bir yıl sonra da özel yatırımcılara geçirilecek. Hisse senetlerinin devri sonrası 3 aylık bir dönem içerisinde de çalışanlar ya özel yatırımcıda hisse pirimi alarak özel sözleşme ile çalışmayı, ya gönüllü emekliliği ya da Kıbrıs Telekomünikasyon Kurumu’nda kalıp bir kamuda bir başka alana nakli kabul edecekler.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
-DİKO’nun devamlılığı açısından önümüzdeki haftalar kritik olacak. Bu dönem içerisinde partinin geleceğine yönelik belirleyici kararların alınması bekleniyor. Bu süreçte dikkatler Nikos Papadopuos ile Mariyos Garoyana’a çevrili olacak. Bu ikili ortaya koyacakalrı tavırla ya parti bütünlüğü açısından durumu iyileştirecek ya da kesin bölünmeye yönelecek. Partinin bugünkü liderlğindeki eğilim Garoyan konusunun önemini aşağılara çekmek ve bu konuyu salt eski Başkan’ın kişisel bir hesabı olarak sunmak. Bu durumun partinin politiklarını etkilemediği izlenimi vermek. Bunun yanı sıra Garoyan’ın arzusunun hareketi bölme olduğu mesajı da veriyor. Bununla birlikte parti bünyesinde birçok kişi partide durumun değişmesi için Papadopulos’un da bazı hareketlerde bulunması gerektiğini düşünüyor. Nikolas Papadopulos’tan talep edilenlerden biri de söylemini değiştirmesi, yani daha yumuşak bir dil kullanması. Ancak bunun partinin poltika değiştirmesi anlamına gelmeyeceğine de vurgu yapıyorlar. Partinin birçok üst düzey kadrosu da Papadopulos’un kendilerine çok az bilgi verdiğini kendileriyle çok az görüş alış verişinde bulunduğunu da ifade ediyorlar.

POLİTİS gazetesinin bugünkü ana haberi “Özelleştirme öncesi Hükümet, Kıbrıs Telekomünikasyon Kurumu çalışanları için dört seçenek sundu. Sendikalar bu önerilerin hukuki yanını incelemeye aldı. Sendikalar önümüzdeki günlerde ortak bir toplantıda karar alacak” başlığı altında.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
-Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri’nin Kıbrıs özel danışmanı Espen Barth Eide Türkiye’ye somut olarak da Ankar’ya gidiyor. Eide’nın yarın Ankara’da yaz dönmi sonrası müzakerelere hazırlık çalışmaları çerçevesinde Türkiye Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Sinirlioğlu ile görüşmesi bekleniyor. “Daily Sabah” gazetesine göre bu görüşmede doğal olarak Garanti anlaşmaları, çözüm sonrası Türkiye’nin rolü ve Norveçli diplomatın son yaptığı tarafların üzerinde anlaştıklarını açıkaldığı mülkiyet konularının ele alınması bekleniyor. Eide’nın Kıbrıs’ Ağustos ayında dönmesi bekleniyor. Bu dönemde Mavroyyanis ile Nami de 1 Eylül’de gerçekleştirlecek Anastasiadis-Akıncı görüşmelerinin hazırlıklarını tamamlayacaklar. İki müzakerecinin, liderlerin verdikleri yönelim doğrultusunda mülkiyet konusunda kriterleri yazmaya çalışacakları blirtiliyor. Buna paralel müzakere sürecinde bugüne kadarki dönmin bir dökümünü de yapacaklar.

SİMERİNİ gazetesinin bugünkü ana haberi Kıbrıs srununa bütünsel çözüm bulma amaçlı müzakereler. Gazeteye göre Akıncı dönemi sonrası müzakerecilerin iyi niyetine ve esnekliğine rağmen çözim bulmada en azından aşılmaz zorlukalr var. Kıbrısrum tarafının aşması gereken bu zorlukların beş tane olduğu ifade ediliyor. Bunlardan ilki federasyona dönüşüm. Türk tarafı bakir doğum ve iki devlette ısrar ediyor. İkinci zorluk yetki paylaşımı ve yine Türk tarafının ızrar ettiği dönüşümlü başkanlık. Üçüncü sırada mülkiyet sorunu var. Daha sonra ise çözümün Avrupa müktesebatına uyumu ve yeni bir model aranan garantiler konusu Vr. Kıbrısrum tarafının, Kıbrıstürk tarafının müzakerelerdeki tüm önceliklerini kabul ettiği görünümü var. Ancak Türklerin iki bölgliliğin “toprakta çoğunluk” olarak anayasal güvence altına alınmasında zorlanıyor. Kıbrısrum tarafının hedefi ıskaladığı bir diğer konu da adaya yasadışı bir biçimde taşınan nüfusun ele alınmasının müzakerelrde son söz olarak bırakılması oldu. Bu kişilerin gerçek sayısının bilinmemesi ve Türk tarafının bu kişilerden hiçbirinin aadadan ayrılmaycağı açıklamaları Kıbrısrum tarafının pozisyonunu daha da zayıflatıyor. Bu zayıflığın bir sonucu olarak olası bir çözümün uygulanmasının sıfır noktasında Kıbtısrum toplumu olası tm sonuçlarıyla azınlık duruma düşecek. Tüm bu parametreler tehlikeli bir çıkmaz senaryosu ile birleştiğinde Kıbrıs Cumhuriyeti’nin varlığı ve siyasi hukuki temeli yaşamı önceden sorunlu olacak bir anayasal garibete devrdilecek.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
-İsrail’in Trükiye maslahatgüzarı Amira Unal bir Türk gazteciye verdiği röportajda israil’in enerji konularındaki kararlarının devletin stratejik seçimleriyle bağlantılı olduğunu söyledi. Türk gazetecinin levetyandan doğal gazın Kıbrıs üzerinden Türkiye’ye taşınmasının Türkiye-israil ilişkilerinin iyilşmsine ne oranda katkı sağlayacağı sorusunu yanıtlayan isrilli diplomat İsrail’in bu konuda birçok seçeneği olduğunu, Türkiye’nin de bu seçeneklerden birini teşkil ettiğini ancak enerji konusunun stratejik kararlara dayalı ele alındığını ve bu yönde adım atılması için önce İsrail ile Türkiye’nin sorunlarını çözmeleri gerektiğini söyledi.


ALİTİA gazetesinin de bugünkü ana haberi Kıbrıs Telekomünikasyon Kurumu çalışanlarını özelleştirme sonarsı haklarının güvence altına alınması için Maliye bakanı’nın yaptığı öneriler.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
-Kıbrıs sorununda önümüzdeki aylara yaşanacak gelişmeler DİKO eski Başkanı Mariyos Garoyan’un da parti içi tavrını belirleyecek. Bu gelişmeler Garoyn’ın izleyceği yol açısından büyük bir öneme sahip. Garoyan, Nikolas Papadopulos’un poltikaları ilşe uyuşmayan birçok DİKO kadrosunu bünyesinde barındıracak siyasi bir hareket konusunda karar alacak. Garoyan birçok DİKO kadrosyla günlük bazd atemas içerisinde.

-Kıbrıs Turizm Örgütü Başkanı Angelos Loizou, Kıbrıs Haber Ajansı'na yaptığı açıklamada, Kıbrıs'ın otelcilik sektöründe en iyi altyapıya sahip ülkelerden biri olduğunu, 5 yıldızlı oteller sıralamasında da nüfusuna oranla birinci sırada bulunduğunu söyledi. Loizou, “Konferans turizmi, tıp, spor veya benzeri her türlü turizmi çekme potansiyelimiz vardır. Bundan dolayı bu bağlamda rakiplerimizin ilerisindeyiz” dedi. Kıbrıs Turizm Örgütü Turizm Yetkilisi Konstantinos Tsiappas'ın verdiği verilere göre Kıbrıs'ın 26 adet 12040 yataklı 5 yıldızlı, 58 adet 21805 yataklı 4 yıldızlı, 78 adet 15902 yataklı 3 yıldızlı, 42 adet 3588 yataklı 2 yıldızlı ve 22 adet 975 yataklı 1 yıldızlı oteli bulunuyor. Yıldızı olan toplam otel sayısı 54310 yatakla 226 oluyor. Yatakların birçoğu Mağusa bölgesinde yer alıyor. Bu bölgeyi Baf ve Limasol izliyor. Otellerin altyapıları da, tam teşekküllü apartman sınıfında A`, B` veya C`, turistik köyler A` ve B’, tatil villaları, geleneksel evler, pansiyon, kamp ve diğer tür konaklamalar şeklinde sıralanıyor. “Nispeten Avrupa'da çok sayıda 5 yıldızlı oteli olan tek ülkeyiz” diyen Angelos Loizou, büyük tur operatörlerinden alınan geri bildirimlere göre, Kıbrıs'ın altyapısı, diğer rakiplere göre fazlasıyla iyi olduğunu belirtti ve “Otel altyapısı söz konusu olduğu her şeyimiz mevcuttur” dedi.
Turistlerin daha az harcama yaptığı günlerde daha 5 yıldızlı otel olmasının daha iyi olup olmayacağı sorusuna Loizou, bu tür bir düşünce içinde olmanın bunun en büyük hata olabileceğine dikkati çekti.

HARAVGİ gazetesinin bugünkü ana haberi Baf’ta genel hastahande bir doğum esnasında yaşananlarla ilgili gelişmeler . Gazeteye göre baf hastahanesinde kadın doğum kliniğinde yaşananlarla ilgili biri idari biri de polis tarafından iki araştırma başlatıldı. İkiz doğum yapan annenin suçlamasına göre doktoru kendisine ikiz doğum yapacağı bilgisi vermedi. Doğumda bebeklerden biri öldü ve bu da doktor ihmalkarlığına bağlandı.

Son Güncelleme: 05 Şubat 2021 - 13:00

Son Haberler

20 Haziran
Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Komiseri Babalar gününü kutladı
14:12
Kyprianou: Türkiye kabul edilemez taleplerden vazgeçmezse Kıbrıs'ın nihai bölünmesi an meselesi
14:10
Mitsotakis Mısır'da temaslarda bulunacak
11:31
Genç yaşlarda görülen düşük aşı yüzdesi endişeye neden oluyor.
11:31
Dün 62 yeni vaka kaydedildi
11:30
Tatar iki devletli çözümde ısrar ediyor
11:29
19 Haziran
Özellikle 40 yaş üstü kişilerin aşılanma oranı tatmin edici seviyede
16:15
Nisu köyünde yaşanan trafik kazasında 22 yaşındaki Rafail Grigoriu hayatını kaybetti.
13:46
Pfizer veya AstraZeneca aşılarının bir dozu, hastaneye yatma riskini %75 oranında azaltıyor.
13:22
Karayannis: Bulaş vakalarının gelmemesi için ülkeye giriş noktalarında sıkı denetim yapılması zorunlu
13:21
Yunanistan: Glika Nera bölgesinde yaşanan korkunç cinayetin ardından şok edici gelişmeler yaşanıyor.
13:19
Ortak zemin bulunamazsa Lute, Kıbrıs sorunuyla ilgili yeni bir zirve önermeyecek.
10:13
Tüm haberler

Video on Demand