10/8/15

FİLELEFTEROS gazetesinin bugünkü ana haberi kamuya ait sağlık hizmetlerinin özerkleştirlmesi sürecinde belirlenen takvimin dışına çıkılması. Gazeteye göre kamuya ait sağlık hizmetlerinin özerkleştirilmesi sürecinde belirlenen takvimin dışına çıkıldı. Süreçle ilgili tamamı ile yeni bir durum var. Ağustos ayının ilk on günü geride bırakıldı ancak bu konuda sendikalar ile Sağlık Bakanı arasında daha diyalog bile başlamadı. Sürecin dondurlması sendikaların mırıldanmasına yol açtı. Sendikalar yeni bakanla görüşme taleplerine de olumlu yanıt alamadı. Yeni atanan Sağlık Bakanı Pamporidis süreçle ilgili kendisinin bilgi alma aşamasında olduğunu belirtip sendikaların görüşme taleplerini redddetti. Sağlık kurumlarının özerkleştirilmesinde iş ilişkilerinin yanı sıra bunların niteliğne ilişkin de bir tepki fırtanasının yaşanması bekleniyor. Konuya ilişkin Sağlık Bakanlığı’na da sürekli muhtıralar veriliyor. Bakanlığın da konuya ilişkin diyaloğu tamamlamadan önce özerkleştirme yasa tasarısını bakanlar kuruluna sunması söz konusu değil.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
-Müzakereler sürecinin tümünde, gerek şimdiki aşamada gerekse daha önceki aşamalarda, Türk tarafı masaya hep Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin bir kararını getirdi. 2010 yılının Mart ayında karar verilen Dimopulos davasını getirdi. Türkiye ve devamında Kıbrıstürk tarafının bu dava sonucunu masaya getirme nedeni de Kıbrısrum malları ile ilgili ilk söz hakkının bugünkü kullanıcıda olduğunu kanıtlamak. Yasal mülk sahibinin haklarını öne çıkaan bir dizi daha başka kararı ileri sürse de bu karar kesin bir biçimde Kıbrısrum tarafını müzakere masasında zorluyor. 43 sayfalık bu kararda Türk tarafının tezlerine dayanak yaptığı somut beş nokta var. Kararın 111 ve 112. Paragraflarında Mahkeme mülkün yasal sahibi tarafından kullanılmasının ne kadar gerçekçi olacağı sorusunu sorup Mahkemenin bu mülkü geri vermesi için Türkiye’ye dayatma yapacak pozisyonda olmadığına dikkat çekildi. Daha sonraki 114, 116 ve 117. Paragraflarda ise mülkün geri verilmesi Türkiye’nin iyi niyetine bırakıldı ve bugünkü kullanıcıyı alt üst ederek kurban durumundaki mal sahibini tatmin edilemeyeceğini belirtti.

-İsrail ile Kıbrıs savunma ve güvenlik alanlarında işbirliklerini derinleştirmeye devam ediyor. Kıbrıs ile İsrail bu alanda sadece ortak tatbikatlar yapmakla sınırlı kalmayıp şimdi kadrolarının eğitimi için programları da hayata geçiriyorlar. Kıbrıs Savunma Bakanı’nın son Tel-Aviv ziyareti sırasında bu konuda da taraflar arasında anlaşmaya varıldı.
POLİTİS gazetesinin bugünkü ana haberi İsak ve Solomu’nun anma toplantıları sırasında yaşanan olaylar. Gazeteye göre İsak ile Solomu’nun anma toplantısı siyasi çerçevesi dışına çıktı ve ELAM’ın yaklaşık 300 üyesi Paralimni mezarlığında olay çıkardı. Törene katılan iki bakanın, Tarım Bakanı Nikos Kuyalis ile Enerji Bakanı Yorgos Lakkotripis’in mezarlığı girişleri sırasında ELAM’cılar bakanlara hakatet edip su şişeleri fırlattılar. Bakanlara saldırı girişiminde bulundular. Bu gelişme sonrası Emniyetin Acil Müdahale Birimi mezarlığa geldi ancak hakaretleri onlar da engelleyemedi. ELAM’cılar Hükümetin Kıbrıs poltikasına yönelik karşı çıkış ortaya koydular ve Bakanları yuhaladılar. Solomu ile İsaak’ın babalarının müdahalesi de onları durdurmadı. ELAM’cılar Hükümetin yanı sıra AKEL’e, Ekologlara ve Cumhurbaşkanlığı görevini yürüten Meclis Başkanı Yannakis Omiru’ya da tepki gösterdiler. Yaşanan bu gelişmeler sonrası Hükümet ELAM konusunu Ulusal Konsey gündemine getirme konusunu düşünüyor. Meclis’te temsil edilen partilerin Kıbrıs sorununda yanıltıcı bilgi vermeleri de Hükümeti düşündüren bir diğer konu.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
-Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri’nin Kıbrıs Özel Danışmanı Espen Barth Bu röportajı sırasında Kıbrıs’ın küçük boyutuna rağmen çözümün ertesi günü var olacak perspektifi üzerinde durdu. Müzakere sürecine katılanların yurttaşlarla temasları olgusunu da gündeme getirdi. Eide kendisinin geçen hafta Lefkoşa dışında yerel yönetimler ve kurumlarla gerçekleştirdiği temaslara atıfta bulundu “ Amacım müzakerelerde her gün konuştuğum insanların ötesinde insanlarla konuşmaktır.” Dedi. Çözüm uğrşılarına yönelik eleştirel yaklaşan şahsiyetlerle görüşmesi sonrası bu kişilerin bugünkü süreçte bir umut olabilceğini kabul ettiklerini belirtti. Bunun olumlu bir durum olduğuna dikkat çekti. Bu arada sorununun birbirine güven duyması meselesi olmadığını herkesin kısa bir süre içerisinde karar almaya davet edilebilceği olduğunu söyledi.

-Kayıpları Araştırma Komitesi’nin çalışmalarında tıkanıklık var ve bu sorun ancak Türkiye’nin sözde askeri bölgelerde kazılar yapılmasına müsaade etmesi ve askeri arşivini açması yolu ile açılabilir. Cumhurbaşkanlığı İnsani İşler Komiseri Fotis Fotiyu dün Limya’da yaptığı konuşmada bu olgu üzerinde durdu ve Türkiye’nin konuya ilişkin bugüne kadarki yaklaşımlarının tahrik edici olduğunu söyledi.
SİMERİNİ gazetesinin de bugünkü ana haberi Solomu ile İsak’ı anma toplantıları sırasında dün yaşanan çatışmalar. Gazeteye göre dünkü törenler sırasında aşırı sağ güçlere bağlı olduğu görünümü veren bazı gençler olay çıkardılar, küfürler ettiler ve katılımcılara çeşitli maddeler fırtattılar. Bu gençlerin hedefinde törene katılan Tarım Bakanı, Enerji Bakanı ve siyasi parti temsilcileri vardı. Ortaya koydukalrı tavırla Solomu ile İsak’ın aileslerinin de tepkilerini çektiler. Mağusa mitropoliti de gençlere tepki gösterdi.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
- Enerji Bakanı Yorgos Lakkotripis Kıbrıs Münhasır Ekonomik Bölgesi’ndeki Afrodit parselinden gerek ülkenin iç tüketiminde gerekse daha başka pazarlarda kullanmak amacıyla Mısır kıyılarına doğal gaz taşıma hattının oluşturulması için teknik-ekonomik incelemeninin sonuçlarının bu günlerde alınacağını söyledi. Lakkotripis’in yaptığı açıklamaya göre Kıbrıs Hidro Karbon Şirketi Mısır’ın “AGAS” şirketiyle işbirliği içinde bu raporun hazırlanması için yaklaşık iki iki buçuk ay önce başladığı çalışmalarda kısa sürede kesin sonuçların alınması bekleniyor. Lakkotripis konuyla ilgili bundan sonra atılacak adımın 12. parseldeki ortaklıkla Kıbrıs Hidro karbon Şirketi ve Mısır arasında ticari anlaşmalar yapılması olacağını da belirtti. Ticari anlaşma imzalanmasının süreçte bir dönüm noktasını teşkil edeceğini ifade etti. Bunun devamında da satış fiyatları ve alıcının ödeme koşulları gibi diğer koşullarla ilgili müzakereler yapılacak. Bakan bundan sonra bu alandaki gelişmenin, Bakanlığının 12. Parseldeki ortaklığın sunduğu geliştirme ve üretim planını incelemek olacağına da atıfta bulundu. Anlaşmanın da öngördüğü gibi Bakanlık bu konuda kendi görüşünü önümüzdeki günlerde ortaya koyacak. Bakan doğal gaz satımıyla ilgili ortaklar düzeyinde tartışmalar yapıldığını ve önümüzdeki aylarda bu alanda ciddi sayıda kararların alınacağını duyurdu.

HARAVGİ gazetesinin bugünkü ana haberi Hükümetin büyüklere milyonlarca euroyu bağışlarken küçüklerle bakanlıkla arasında top gibi oynamsı. Gazeteye göre Hükümet işsiz bir kişiye mandıra yapması için alan verdi. Ancak bir ay aradan sonra izin verdikeri bu bölgeyi “Boş Bölge” olarak ilan etti. Mandıra için alanı alan kişi ise bu sürede tüm varlığını bu mandıra için harcadı. Şimdi İçişleri Bakanı ile Tarım Bakanıan mektuplar yazdı ancak hiçbir cevap alamadı.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
-AKEL dün Paralimni mezarlığında Solomu ile İsak’ın anma toplantısı sırasında faşist unsurların yarattıkları gerginliği protesto etti. Aşırı sağ unsurların bu faşistce tavırlarını mahkum eden AKEL “ Bu tür faşist davranışlar tehlikeli ve ülkemiz için yıkıcıdır. Devlet, partiler ve toplum bu unsurları izole etme ve bu unsurlara hiçbir telerans göstermemelidir” görüşünü savundu. AKEL halkı bu unsurlara karşı mücadede uyanık olmaya çağırdı.

-Okullarda gıda yardımı alan öğrenci sayısı bir yılda %21 arttı. 2013-2014 öğrenim yılında okullarda yardım alan öğrenci sayısı 13,317’e çıktı. Bir önceki dönemde bu rakam 10.500’tü

ALİTİA gazetesinin bugünkü ana haberi “ “Afrodit’te anlaşmaya bir adım kaldı. İnceleme hazır ve Kıbrıs kendi yorumlarını gelecek hafta yapacak. Kıbrıs doğal gazının Mısır’a taşınması için 10 şirketle müzakere yapılıyor. Değerlendirme izni verildikten sonra Afrodit’in üç ayrı kuyuda da araştırma sondajı yapılacak. Lakkotripis: Hükümet Kıbrıs’tan Mısır’a doğal gaz taşımayla ilgili ekonomik incelemeyi önümüzdeki günlerde eline alacak” başlığı altında doğal gaz konusunda yaşanan gelişmeler.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
-Apollon takımını eledikten sonra Türk bayrağı ile tur atan Azeri futbolcuyu eleştiren Azeri gazeteci, bu fotbolcunun yakınları tarafından öldürüldü. Olay tüm Azerbeyca’nı sarstı.

-Kıbrıs Telekomünikasyon Kurumu’nun özelleştirilmesiyle ilgili yasa tasarısına ilişkin ortaya koydukları talepler sonrası sendikalar bugün Maliye Bakanı Haris Yeorgiyadis’in takınacağı tavrı bekliyor. Bu yasa tasarısının 19 Ağustos’ta Bakanlar Kurulu’nun gündemine getirileceği belirtiliyor. Bakanın daha önce çalışanların haklarını güvence altına alan herhangi bir yasa tasarısı olmaksızın sadece özelleştirmeyi öngören bir tasarı hazırlaması kurumda örgütlü sendikaların tepkisine yol açmıştı.

 

Son Güncelleme: 05 Şubat 2021 - 13:00

Son Haberler

29 Eylül
Colin Stewart: Kıbrıs sorununa üzerinde anlaşmaya varılan bir çözüm bulunma olasılığı daha zayıf hale geliyor.
15:58
Sağlık Bakanlığı: Bazı hastalıkları bulaştırma potansiyeline sahip az sayıda yetişkin sivrisinek tespit edildi
15:56
Cumhurbaşkanı, MED-9 Zirvesi'nde Doğu Akdeniz'deki istikrarı tehdit edenlerin ele alınması ihtiyacını dile getirecek.
15:54
Her kazada 2. acil servis departmanının faaliyet göstermesi için SSK ve özel hastaneler arasındaki istişareler sürüyor.
15:51
Amerika'daki üst düzey yetkili: Amerika’nın Nord Strean doğal gaz boru hatlarıyla ilgili olayda kesinlikle hiçbir ilgisi yok.
15:49
Yunanistan Dışişleri Bakanlığı: Yunanistan, gerekirse meşru çıkarlarını ve haklarını savunacak.
15:48
Amerika Birleşik Devletleri Dışişleri Bakanlığı: Yunanistan'ın Ege adalarındaki egemenliği tartışmaya açık değil.
15:47
basın özetleri 29.09.22
12:59
28 Eylül
basın özetleri 28.09.22
15:24
Kasulidis: Yunanistan ve Türkiye arasında çatışma olasılığı, en uzak olası senaryo ancak göz ardı edilmemesi gerek
15:00
Türkiye Milli Güvenlik Kurulu bugün Ege ve Kıbrıs sorunundaki gelişmeler gündemiyle toplantı yapıyor.
14:40
Maliye Bakanlığı Genel Müdürü’nün açıklamaları Sayıştay’ın sert tepkisine neden oldu.
14:38
Tüm haberler

Video on Demand