01/08/2015

FİLELEFTEROS gazetesinin bugünkü ana haberi işsizliğin Kıbrıs ekonomisine bedeli. Gazeteye göre  ekonomik kriz ile işsizliğin sigorta sistemine maliyeti ağır oldu. Krizin Kıbrıs’ta dişlerini gösterdiği 2011 yılından sonra işsizlik sürekli olarak artmaya başladı.  Bu dönem içerisinde işsizlere ve personel fazlası olarak işten çıkarılanlara 850 milyon Euro’nun üzerinde bir para ödendi. Bu krizin doğrudan bir sonucu oldu. Bunun bir de dolaylı etkileri var.  Binlerce işsiz hesabı çıkarılamayacak ve  üstte verilen rakamdan çok daha fazla olumsuz sonuçlarıyla üretim sürecine katılamadı.  Verilere göre 2011 yılından 2015 yılının Mart ayına kadarki sürede işsizlere işsizlik fonundan 549,3 milyon Euro işsizlik parası ödendi. Aynı dönemde personel fazlası olarak işten çıkarılanlara ödenen tazminat miktarı da 297,9 milyon Euro oldu. En yüksek işsizlik parası 2013 yılında  150,2 milyon Euro ile ödendi. Fon’dan  2012 yılında 124,4 ve 2014 yılında da 117 milyon Euro işsizlik parası çıktı. İşten personel fazlası olarak çıkarılanlar içinse  incelenen yıllarda sürekli bir artış görüldü. Bu kişilere  2011 yılında 31,1 milyon Euro ödenirken 2014 yılında bu rakam 99,7 milyon Euroya çıktı. Bu yılın ilk beş ayında ise 22,2 milyon Euro ödeme yapıldı. Bu ödemeler sonrası Sosyal Sigortaların ilgili fonları da zorlanmaya başladı ve ciddi bir baskı altında kaldı. Konu, ilişkin Hükümet, işveren ve işçi temsilcileri arasında  ele alınan bir sorun. Sosyal ortakların bu konuyu yaz sonrası değerlendirmesi bekleniyor.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
-Birleşmiş Milletler, Espen Barth Eide aracılığıyla kişisel mülkiyet hakkı konusunda anlaşmanın hem mülkiyet sahibini hem de bugünkü kullanıcıyı etkilediği görüşünü ortaya koydu. Eide bu konuda hangi tedavinin uygulanacağı ve bunun pratikte nasıl yapılacağının ise  çok detay bir kategoriler ve sınıflandırma listesine gerek kıldığına dikkat çekti.  Avrupa müktesebatının neresinde kullanıcı hakkındna bahseldiği yönünde bir soruya yanıt verirken de bu konuya Avrupa mahkeme kararlarında atıfta bulunulduğunu söyledi.    

-Kıbrıs Pazartesi günü itibarıyla yeni bir sıcak dalgası altında olacak. Hava sıcaklığı artışı bugün başlayacak ve Salı gününe kadar devam edecek. Salı günü 42 dereceye varacak. Bu arada bugünlerde yoğun nem nedeniyle hava sıcaklıkları var olduğundan çok daha fazla hissediliyor.

POLİTİS gazetesinin bugünkü ana haberi Kıbrıs sorunu. Gazeteye göre Kıbrıs sorununun duyarlı konusu olan mülkiyet konusunda Kıbrısrum ve Kıbrısrum basınına yapılan amaçlı sızdırmalar sonrası her iki taraf da müzakere masasında yaşananlarla ilgili olarak halkı bilgilndirmenin birinci öncelik olması gerektiğini anladı. Politisin elde ettiği bilgilere göre taraflar  Eylül ayına kadar garantiler konusu hariç beş ana konuda görüş birliklerinde ciddi bir birikimin olduğunu saptmaları durumunda  çözümün temel yanları ile ilgili olarak halkı bilgilendirme konusunda bir ilke anlaşmasına vardılar. Dün Cumhurbaşkanı Anastasiadis ve Kıbrıslıtürk lider Akıncı ile ayrı ayrı görüşmelerde bulunan  Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri’nin Kıbrıs özel danışmanı Espen Barth Eide’nin yaptığı açıklama bu açıdan bir gösterge oldu. Eide bu açıklamasında her iki tarafta da basında yanlış veya tam olmayan bilgilere dayalı haberlerin çıktığını söyledi. Kıbrıstürk basının bir kısmının  yanlılş yorumlarına özel olarak dikkat çekti.  Ağustos ayından sonra süreçle ilgili daha fazla bilgilndirme olacağını ifade etti.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
-DİSİ milletvekili Andreas Mihailidis Limasol ve Baf kökenli Milli Muhafız Ordusu  askerlerine karşı yaklaşımdan rahatsız. Savunma Bakanılğı tarafından verilen bilgilere göre bu iki kentten askere katılanların %50’sinden fazlası kendi kazalarındaki askeri birliklerde görev yapmıyor.  Oysa diğer kazalarda bazı durumlarda  askere gidenlerin evlerine yakın bölgelerde görev yapma talepleri%100 oranında karşılanıyor.

-Meclis Başkanı Yannakis Omiru Türk işgalinin ertesi gününden çözümü arzuladıklarını söyledi ve “ işgali gerçekten sonlandıracak, bir, tek ve bölünmez bir egemenliği, bir tek uluslararası ve hukuki kimliği ve  bir tek vatandaşlığı olacak, devletin ve halkın birliğini sağlayacak, temel haklar ile insan haklarının güvence altına alınmasının tartışılmayacağı bir çözümü”  talep ettiklerini söyledi. Omiru bu çözümün Birleşmiş Milletler karar ve ilkeleri ile Avrupa muktesebatına dayanması gerektiğine de vurgu yaptı.

SİMERİNİ gazetesinin bugünkü ana haberi  “Türk çıkarlarına karşı Hükümet bir kalkan yasa tasarısı sundu. Kredilerde ulusal güvenlik sübabı” başlığı altında. Gazeteye göre  Hükümet’in mali kredi kuruluşlarının verdikleri kredilerin paket haline getirlmesini ve satılmasını öngören yasa tasarısı dün Meclis’e sunuldu ve siyasi partilere de ulaştırıldı.  Hükümet tarafına göre bu tasarı Türk çıkarlarının bu kredi paketlerinin satılmasına dahiliyetini  olasılık dışı bırakan gerekli ve elle tutulur güvenlik sübaplarına sahiptir.  Merkez Bankası olan denetim kurumunun Türk çıkar gruplarının sürece katılımını engelleme açısından çok sıkı denetim hakkı var. Ancak muhalefet partileri bu koruma ağına yönelik ciddi çekinceler ileri sürüyor. Yasa tasarısının kaderi Meclis’te gerçekleştirilecek tartışmalar sonrası belli olacak.   

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
-Yurt dışında görev  yapan Kıbrıslı büyükelçiler Kıbrıs sorunuyla ilgili müzakerelerin gelişim süreci hakkında Cumhurbaşkanı ve Dışişleri Bakanlığı Genel Müdürü tarafından bilgilndirildiler. Bilgilendirme sonrası açıklamalarda bulunan Bakanlık Genel Müdürü Aleksandros Zinon “ Cumhurbaşkanı bize Kıbrıs sorununa çözüm bulma amaçlı müzakerelerdeki ilerlemeler hakkında bilgi verdi. Bunun yanı sıra toplantı sırasında Kıbrıs’ın ekonomik ve ticari çıkarlarının yurt dışında ileri götürülmesi ve adaya yabancı yatırımcı çekme konularını da görüştük” dedi. Cumhurbaşkanının toplantıda sorularını yanıtlayarak büyükelçilere yönelim veren bir diyalog  içine girdiğini de söyledi.

HARAVGİ  gazetesinin bugünkü ana haberi ekonomik göstergeler. Gazeteye göre  ekonomik göstergeler Hükümet’in ortaya koymaya çalıştığı görünüm ile uyuşmuyor. Verilere göre ekonomik ortam ağırlaşıyor. Kamu açıkları artarken devlet gelirleri ve turizm gelirleri düşme eğilimi içinde.  Bu arada Haziran ayı sonu itibarıyla işsizlik oranı %16,2 oranında.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
-AKEL Genel Sekreteri Andros Kipriyanu davet edilmesi durumunda Ankara’ya gideceğini ve Ulusal Konsey’in belirlediği Kıbrısrum tarafının görüşlerini buraya götüreceğini söyledi.  Kipriyanu, Türkiye Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu’ndan  davet aldığı yönündeki bilgileri değerlendirirken kendisine herhangi bir davetin gelmediğini söyledi. Çavuşoğlu’nu Avrupa Parlamenterler Asemblesi’nden tanıdığını ve o dönem dostça bir ilişki geliştirdiklerini de ifade eden  Kipriyanu , Çavuşoğlu’nu o dönem kendisine birkaç kez kendisini Ankara’ya davet edeceğini söylediğini de dile getirdi.   

ALİTİA gazetesinin bugünkü ana haberi  Kıbrıs sorunu. Gazeteye göre Hükümet Sözcüsü Nikos Hristodulidis Kıbrıs sorununda müzakerecilerin, Anastasiadis ile Akıncı arasında yönetim, toprak ve mülkiyet konularında var olan siyasi anlayışını  belgelere yansıtmaya çalışacaklarını söyledi.  Bunu yaparken de her zaman müzakerelerin çapraz olarak gerçekleştirilmekte olduğunu dikkate alacaklarını ifade etti.  Espen Barth Eide da Avrupa  mahkeme kararlarına göre mülkiyette hem kullanıcının hem de mülk sahibinin hakkı olduğu görüşünü dile getirdi.  Kıbrıs sorununda Avrupalı bir çözümün iki bölgeli iki toplumlu federasyondan uzaklaşma anlamına gelmediğine vurgu yaptı.    
  

Son Güncelleme: 05 Şubat 2021 - 13:00

Son Haberler

18 Haziran
Sağlık Bakanı halkı aşı olmaya davet etti
13:49
Cumhurbaşkanı omurgasından küçük bir ameliyat geçirdi
13:48
Lefkoşa kritik Avrupa Birliği zirvesi öncesi yoğun diplomatik çalışmalar yürütüyor
13:47
Stefanou: Cumhurbaşkanı içerik değil imajla lgileniyor
13:46
Yorgiyadis: Her bakan ihtiyaç olduğu sürece görev yapar
13:44
Sağlık Bakanı Cumhurbaşkanı Anastasiadis'e Sağlık Bakanlığı görevinden ayrılma niyetini dile getirdi
13:43
Viktoras Papadopoulos: Cumhurbaşkanı önümüzdeki hafta hükümetin yeni yapısını açıklayacak
13:42
basın özetleri 18.06.21
13:08
Dendias: Yunanistan Kıbrıs'ta iki devletli bir çözümü reddediyor
09:27
Anastasiadis Yoliti'nin istifasını kabul etti
09:26
Yoliti Cumhurbaşkanı Anastasiadis'e istifa mektubunu sundu
09:25
Dün 65 yeni koronavirüs vakası kaydedildi
09:24
Tüm haberler

Video on Demand