Euro Bölgesi liderler zirvesinde Yunanistan'a karşı sert tavır takınıldı

JUNCKER

Euro Bölgesi liderelri zirvesinde Yunanistan'a sert bir tavır takınıldı.

 

Avrupa Komisyonu Başkanı Jean Claude Juncker Yunanistan’ın Euro’dan çıkması durumunda uygulanmaya koymak için Avrupalı liderlerin detaylı bir senaryo hazırladıklarını söyledi. Avrupa Komisyonu’nun da tüm olasılıklara karşı hazır durumda olduğunu duyurdu. Juncker dün akşamki zirve sonrasında yaptığı açıklamada, Komisyon’un, Yunanistan’ın Euro Bölgesi’nden çıkmasına ilişkin detaylı bir senaryo hazırlamış olduğunu söylerken Yunanistan’a insani yardımda bulunmak ve Euro Bölgesi’nde kalması durumuyla ilgili de senaryoları olduğunu belirtti. Komisyon Başkanı, Yunanistan Başbakanı’na borç konusunun Ekim ayında inceleneceğini ve bunu halktan gizlediğini söylediğini de ifade etti.

TUSK

Avrupa Konseyi Başkanı Donald Tusk durumun çok kritik olduğunu ve bu süreçte hiçbir olasılığın devre dışı olmadığını söyledi. Tusk bu süreçte Yunanistan ile ilgili kesin sonucun 12 Temmuz zirvesinde ortaya çıkacağını ifade etti. Yunanistan’ın bütünsel ve detay önerilerini ortaya koyması için Cuma gününe kadar süresi olduğunu not etti. Tusk gerek duyulması halinde 28 liderin Pazar günü iflas ve Yunan bankacılık sisteminin çöküşü dahil en kötü senaryoyu dahi ele alma durumunda olduğunun altını çizdi. Böylesi bir durumun yaşanması halinde bunun şüphesiz bir dizi jeo stratejik sonucu olacağını da belirtti.

MERKEL

Almanya Şansölyesi Angela Merkel dün akşamki zirvede Yunanistan’a karşı sert bir çizgi izledi ve durumun çok zorlaştığına vurgu yaptı. Bu aşamada Yunanistan’la müzakerelerin başlama koşullarının oluşmadığı görüşünü savundu ve Yunanistan’ın sunacağı önerilerin Alman Meclis’inden geçmesi ve müzakerelerin yeniden başlaması için onaylanması gerektiğinin altını çizdi. Merkel artık tartışmanın çok yıllı bir program için yapıldığını da ifade etti. Yunanistan Hükümeti’ne hem orta vadeli hem de uzun vadeli detaylı öneriler sunması çağrısında bulundu. Bu önerilerin birkaç gün önce masada olan önerilerin çok ötesinde olması gerektiği görüşünü dile getirdi. Bu arada Almanya Şansölyesi soruna Pazar gününe kadar çözüm bulunacağı konusudna çok iyimser olmadığını da ifade etti.

HOLLANDE

Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande ülkesinin Yunanistan’ın Euro Bölgesi’nden çıkmasını istemediğini söyledi. Ancak bu konuda öncelikli olarak kararı vercek olanın Yunanistan olduğunu belirtti. Belirlenen dar takvimlere mutlak bir biçimde uyulması koşuluyla bir anlaşmaya varmanın hala daha mümkün olduğunu ifade etti. Fransa Cumhurbaşkanı Yunanistan Hükümeti’ne de, Euro’da kalmasını mümkün kılacak güvenilir önerilerini Cuma gününe kadar sunması çağrısında bulundu.

Son Güncelleme: 05 Şubat 2021 - 23:43

Son Haberler

29 Kasım
İşçi Partisi, heykeller konusunda iyi bir anlaşmadan yana
16:16
Ukrayna, 21 insansız hava aracı ve 3 Rus füzesini imha ettiğini açıkladı
16:14
G7 ülkeleri, İsrail/Hamas ateşkesinin daha da uzatılmasını destekliyor
16:12
Kenya'da seller nedeniyle en az 120 kişi hayatını kaybetti
16:10
İsveç'in NATO üyeliğ,nin onayı gündemde
16:07
Vatandaşlığa kabullerle ilgili duruşma bugün gerçekleşti
16:04
Yeni bir sosyal medya dolandırıcılığı
16:00
Kasım ayında elektrik fiyatlarında %12 indirim
15:58
Hükümet ara bölgedeki durumu yasadışı ve tehlikeli olarak tanımlıyor
15:55
Netanyahu: Ateşkesten sonra da askeri operasyonlara devam edeceğiz
15:53
UNFICYP: Ara bölgede dünden bu yana bir değişiklik yok
15:48
basın özetleri 29.11.23
12:54
Tüm haberler

Video on Demand