Euro Bölgesi liderler zirvesinde Yunanistan'a karşı sert tavır takınıldı

JUNCKER

Euro Bölgesi liderelri zirvesinde Yunanistan'a sert bir tavır takınıldı.

 

Avrupa Komisyonu Başkanı Jean Claude Juncker Yunanistan’ın Euro’dan çıkması durumunda uygulanmaya koymak için Avrupalı liderlerin detaylı bir senaryo hazırladıklarını söyledi. Avrupa Komisyonu’nun da tüm olasılıklara karşı hazır durumda olduğunu duyurdu. Juncker dün akşamki zirve sonrasında yaptığı açıklamada, Komisyon’un, Yunanistan’ın Euro Bölgesi’nden çıkmasına ilişkin detaylı bir senaryo hazırlamış olduğunu söylerken Yunanistan’a insani yardımda bulunmak ve Euro Bölgesi’nde kalması durumuyla ilgili de senaryoları olduğunu belirtti. Komisyon Başkanı, Yunanistan Başbakanı’na borç konusunun Ekim ayında inceleneceğini ve bunu halktan gizlediğini söylediğini de ifade etti.

TUSK

Avrupa Konseyi Başkanı Donald Tusk durumun çok kritik olduğunu ve bu süreçte hiçbir olasılığın devre dışı olmadığını söyledi. Tusk bu süreçte Yunanistan ile ilgili kesin sonucun 12 Temmuz zirvesinde ortaya çıkacağını ifade etti. Yunanistan’ın bütünsel ve detay önerilerini ortaya koyması için Cuma gününe kadar süresi olduğunu not etti. Tusk gerek duyulması halinde 28 liderin Pazar günü iflas ve Yunan bankacılık sisteminin çöküşü dahil en kötü senaryoyu dahi ele alma durumunda olduğunun altını çizdi. Böylesi bir durumun yaşanması halinde bunun şüphesiz bir dizi jeo stratejik sonucu olacağını da belirtti.

MERKEL

Almanya Şansölyesi Angela Merkel dün akşamki zirvede Yunanistan’a karşı sert bir çizgi izledi ve durumun çok zorlaştığına vurgu yaptı. Bu aşamada Yunanistan’la müzakerelerin başlama koşullarının oluşmadığı görüşünü savundu ve Yunanistan’ın sunacağı önerilerin Alman Meclis’inden geçmesi ve müzakerelerin yeniden başlaması için onaylanması gerektiğinin altını çizdi. Merkel artık tartışmanın çok yıllı bir program için yapıldığını da ifade etti. Yunanistan Hükümeti’ne hem orta vadeli hem de uzun vadeli detaylı öneriler sunması çağrısında bulundu. Bu önerilerin birkaç gün önce masada olan önerilerin çok ötesinde olması gerektiği görüşünü dile getirdi. Bu arada Almanya Şansölyesi soruna Pazar gününe kadar çözüm bulunacağı konusudna çok iyimser olmadığını da ifade etti.

HOLLANDE

Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande ülkesinin Yunanistan’ın Euro Bölgesi’nden çıkmasını istemediğini söyledi. Ancak bu konuda öncelikli olarak kararı vercek olanın Yunanistan olduğunu belirtti. Belirlenen dar takvimlere mutlak bir biçimde uyulması koşuluyla bir anlaşmaya varmanın hala daha mümkün olduğunu ifade etti. Fransa Cumhurbaşkanı Yunanistan Hükümeti’ne de, Euro’da kalmasını mümkün kılacak güvenilir önerilerini Cuma gününe kadar sunması çağrısında bulundu.

Son Güncelleme: 05 Şubat 2021 - 23:43

Son Haberler

24 Eylül
Cumhurbaşkanı Anastasiadis, New York’ta Yurt Dışında Yaşayan Kıbrıslılar ile görüşme gerçekleştirdi.
16:03
Limasol’da yaşanan trafik kazasında ağır yaralanan 16 yaşındaki motosiklet sürücüsü kritik durumda tedavi görüyor.
15:57
Mitsotakis, Birleşmiş Milletler Genel Kurulu'nda yaptığı konuşmada, Erdoğan'a da cevap verdi.
15:55
Avrupa Birliği üyesi olan Akdeniz Ülkeleri Zirvesi önümüzdeki Cuma günü yapılıyor.
15:54
İtfaiye ekipleri, Alassa bölgesindeki yangının tamamen söndürülmesi için çabalarını sürdürüyor.
15:40
Anastasiadis Genel Kurul’daki konuşmasında, Lefkoşa’nın müzakerelerin başlaması için aldığı inisiyatiflere değindi.
15:31
Anastasiadis- Guterres görüşmesinde, Kıbrıs sorununa temsilci veya uzman atanması konusu ele alındı.
15:29
23 Eylül
23.09.22
15:56
Son 1 haftada koronavirüs nedeniyle 2 kişi hayatını kaybetti
13:57
Moskova'nın kontrolü altındaki Ukrayna topraklarında referandumlar başladı
13:56
Zelensky'den Ruslara çağrı: Kısmi zorunlu askerliğe karşı protesto edin
13:56
Akaryakıt'daki tüketim vergisinin düşürülmesine yönelik tedbir 15 Ocak'a kadar uzatıldı
13:54
Tüm haberler

Video on Demand