Eide her gün daha fazla iyimser olduğunu söyledi

Birleşmiş Milletler Genel Sekreterinin Kıbrıs Özel Danışmanı Espen Barth Eide, Kıbrıs barış müzakerelerinde birçok konuda günlük ilerleme olduğunu, her gün daha fazla iyimser olduğunu söyledi.

 

Eide salı günü Kıbrıs Başpiskoposu II.Chrysostomos tarafından kabul edildi, kendisine ve yardımcılarına bir öğle yemeği verdi. Yemekten sonra basına açıklamalara bulunan Espen Barth Eide, Başpiskoposa, çok yoğun ve çok yapıcı bir aşamada olan Kıbrıs müzakereleri üzerinde bilgi verme fırsatı bulduğunu, kendisiyle görüşler paylaştığını ve Başpiskoposun görüşlerini, bakış açısını dinlediğini ve tavsiyesini aldığını belirtti. Eide, Kıbrıs'taki sorunla ilgili iyi diyalog ve işbirliği yapan her iki tarafın dini liderleri olmasından herkesin mutluluk duyması gerektiğini ifade etti ve şöyle devam etti: “Ve şimdi yeniden sizinle liderlerinizin yapmakta olduğu çalışmalara Başpiskoposun verdiği desteği paylaşmak istiyorum. Biz ve Genel Sekreterin temsilcisi olarak ben, çok değer verdiğimiz bir şey yapıyoruz ve ben Başpiskoposla karşılıklı bakış açılarını ortaya koymaktan çok mutluyum.” İki tarafın müzakerecileri tarafından yürütülmekte olan çalışmalar ve kendisinin bu görüşmelere katılmasıyla ilgili bir soruyu yanıtlayan BM Genel Sekreterinin Özel Danışmanı, “Müzakerelerin çok yapıcı ve yoğun bir aşamasındayız. Birçok konuda her gün ilerleme vardır” dedi. Espen Barth Eide şöyle konuştu: “Bu nedenle, burada biraz daha kalmaya ve müzakerecilerin görüşmelerine katılmaya karar verdim. Sadece liderler düzeyinde değil. Çünkü şimdi Kıbrıs sorunun bütünüyle ilgili tarihin çok kesin bir aşamasındayız. Bildiğiniz gibi bir süreden beri iyimserim ve bu sabah yaptığımız görüşme dâhil her görüşmeden sonra daha iyimser oluyorum.” Başpiskopos Chrysostomos da öğle yemeğinde Kıbrıs sorunu üzerinde görüş alışverişinde bulunduklarını belirtti ve doğru yönde ilerlendiğinin görüldüğünü kaydetti. Chrysostomos, genel görünümün çok olumlu olduğuna dikkat çekti, müzakerelerin bu olumlu havada, Kıbrıs halkının, Ortadoğu bölgesi ve dünyanın yararına olacak şekilde devam edeceğini umut ettiğini belirtti. Başpiskopos, Avrupa Birliği çerçevesinde, kilisenin adil ve işleyebilir bir çözüme katkıda bulunmaya hazır olduğunu vurguladı.

Kaynak: KHA

Son Güncelleme: 05 Şubat 2021 - 23:43

Son Haberler

21 Eylül
Dün 1 can kaybı ve 156 yeni vaka kaydedildi
08:35
Erdoğan ve Guteres bir araya geldi
08:34
Anastasiadis: İstediğim kadar iyimser değilim
08:33
20 Eylül
Kıbrıslı Rum gazetecilerden makaleler 20.09.21
14:08
Avgorou'da ölümlü kaza: 30 yaşındaki Panayotis Evangelou hayatını kaybetti
13:51
Atina Erdoğan'ın Mitsotakis ile bir araya geleceği yönündeki açıklamasını yalanladı
13:50
Stefanou: New York'ta yapılacak üçlü toplantı için beklentilerin yüksek değil
13:49
basın özetleri 20.09.21
13:20
Dün 94 yeni vaka kaydedildi
10:18
Dün Baf kazasında çıkan yangın sekiz kilometrekarelik bir alanı yaktı
10:18
Anastasiadis Amerikan-Yahudi Komisyonu İcra Direktörü David Harris'i Kutsal Ayin Düzeni Komutanı Nişanı ile ödüllendirdi
10:17
Anastasiadis Cuma günü Birleşmiş Milletler'in 76. Genel Kurulu'na hitap edecek
10:16
Tüm haberler

Video on Demand