31/07/2015

FİLELEFTEROS gazetesinin bugünkü ana haberi Kıbrıs sorunuyla ilgili müzakerelerde mülkiyet konusu. Gazeteye göre mülkiyet konusuna ilişkin müzakerelerde tartışmalarda henüz başlangıç noktasında bulunuluyor, ancak yapılan değerlendirmelere göre bu konu gelişim halinde olan müzakere sürecinin en zor konusu olacak. Gerçekleştirilen ilk tartışmalarda tarafların karşılıklı olarak ilk tezlerinden hareket etmedikleri ve pozisyonlarını korudukları görüldü. Aynı anda geçen Pazartesi varılan ve Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri’nin Kıbrıs Özel Danışmanı Espen Barth Eide’nin okuduğu anlaşmanın birçok belirsizlik içerdiği görüldü. Örneğin “kişisel mülkiyet hakkına saygı” ifadesi taraflarca farklı bir biçimde yorumlanıyor. Mustafa Akıncı’nın basın sözcüsü Barış Burcu dün yaptığı bir açıklamada “eski mülk sahipleri” ve “yeni kullancılar” ifadelerini kullandı. Bu ayrım boşuna yapılmıyor. Burada en ciddi soru bunlardan kimin önceliği olacağı noktasında bulunuyor.  Dün iki müzakereci, Andreas Mavroyyanis ile Özdil Nami mülkiyet çalışma grubuyla bir kez daha bir araya geldi.  Bu toplantıya Eide da katıldı.  Toplantıda bundan sonra atılacak adımlar da belirlendi ve çalışma grubuna, anlaşma sonrası işleyiş kazanacak komitenin üzerinde işlev göreceği kriterlerin belirlenmesi üzerinde çalışma görevi verildi. Bu arada dün Avrupa Birliği çalışma grubu da toplandı. Bu grup önümüzdeki Salı günü yeniden toplanacak.
Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
-Ciddi bir düşünme, rahatsızlık ve hayal kırıklığı DİKO’lularda hakim olan üç temel olgu.  DİKO’lular partilerinde yaşanan iç gelişmeleri yakından veya uzaktan bu duygularla izliyor. Parti bünyesinde taraflardan herhangi biri ile kendisini çakıştırmayan DİKO’nun büyük bir kadro ve üye çoğunluğu alanı netleştirmek için son günlerde  daha yoğun bir hareketlenme içerisinde.  Parti kadrolarının son günlerde kayda geçirdikleri olgu Nikolas Papadopulos ile Marios Garoyan’ın aynı çatı altında varlıklarını sürdürmelerinin her geçen gün daha da zor bir hale geliyor olması.  Bu ikilinin Kıbrıs sorununda görüş ayrılıkları netken iç politka ile parti içi sorunlara yaklaşımlarında da ciddi farklılışma var.  Var olan bu durum nedeniyle DİKO’da tüm taraflar yeni bir siyasi oluşumun tartışmasını  daha geniş tartışmaya başladı. Elde edilen bilgilere göre parti içindeki durumun kendilerini yansıtmadığına vurgu yapan  bir  grup partili kadro,  bu konuyu daha ciddi düşünmesi gerektiği yönünde Garoyan’a mesajlar veriyor.   Garoyan da bu kadroların pozisyonlarını anlıyor ancak karar alamda acele etmek istemiyor.

POLİTİS gazetesinin bugünkü ana haberi kamu çalışanlarının büro büyüklüğüyle ilgili yaşanan sorunlar. Gazeteye göre  birçok kişi kamu memurlarının büro büyüklüğünün  maaş bodrosundaki konumlarına bağlı olduğunu  bilmiyor.  Bakanlar Kurulu’nun geçen  Ocak ayında kamu çalışanlarının maaşları ile bürolarının büyüklüğü arasında bağ kuran kararı  Dışişleri Bakanlığı’nda sorun yarattı. Bu bakanlıkta çalışan memurların büyük bir çoğunluğu üst baremden maaş aldığından Bakanlar Kurulu kararı sonrası daha büyük bürorala geçmek için  hemen başvuruda bulundular. Bu başvurular yağmur gibi yağdı. Bakanlar Kurulu’nun kararı sonrası bu memurların taleplerinin karşılanması için bakanlığın  bina değiştirmesi bir zorunluluk. Çalışanların taleplerinin bugünkü koşullarda karşılanması olası değil.  Bu durumda da bakanlık, Bakanlar Kurulu’nun söz konusu kararının uygulanmasında kendilerinin istisna tutulması talebinde bulundu.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
-Cumhurbaşkanı dün Mağusa ve Larnaka için yatırım programlarını açıkladı ve kazalara yönelik kalkınma amaçlı yatırım açıklama sürecini tamamladı. Ancak Cumhurbaşkanının dün Larnaka için açıkladığı 64 milyon Euroluk yatırım programı bazı Larnakalıları tatmin etmedi. Cumhurbaşkanını protesto eden Larnakalılar yoksul  akraba olarak kalmaya devam ettiklerine vurgu yaptılar.   Cumhurbaşkanına yönelik “ Bizi unuttunuz”, “ siz bizi, bizim sizi sevdiğimiz gibi sevmiyorsunuz” diye sloganları attılar.     

-İmar affı için başvurların kısa sürede kabule başlanması için Şehir Planlama Dairesi çalışmalarını yoğunlaştırdı. Hükümet bu konuda uygulama için yasal düzenlemeye gitmeyecek ve bu nedenle de inşaatlarda var olan hakları %20 oranında  aşan yasadışılıkları yasallaştırlmasına kısa sürede başlanacak.

SİMERİNİ gazetesinin bugünkü ana haberi Kıbrıs sorunu. Gazeteye göre Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri’nin Kıbrıs özel danışmanı Espen Barth Eide Kıbıs sorununun çözümüne yakın olunduğuna inanıyor.  Kıbrıs sorununda eksprs bir süreçten bahsediliyor. Eide’nin geçen akşam Limasol’da  Kıbrıs sorunuyla ilgili olarak kamuoyuna yaptığı ve iki liderin iyi niyeti,  var olan olumlu ortam ve anlaşmaya hazır olunma ötesinde  Türkiye’nin de çözüme hazır olduğu  görünümü verdiğini söylemesi devam eden süreç açısından övücü olarak  nitelendirilebilir, ancak Birleşmiş Milletler yetkilisi  Kıbrıs’a, kendi ifadesiyle  çağdaş ve modern olacak yeni anayasa yazımına da çok yakın olduğunu belirtti. “ Bugün, 21. Yüzyılda eskiden yazılmış gibi görünen bir  anayasa yazamazsınız. 2015 yılındayız ve anayasa bugün için yazılacak” dedi. Eide bu arada anlaşma için verdikleri uğraşıda Anastasiadis ile Akıncı’ya  Kıbrıs halkının, iş dünyasının, medyanın, eğitimcilerin  desteğini de talp etti. İki liderin taze düşünclere ve iyi bir anlaşma konusunda doğru yolda bulunduklarını hissedebilmeleri için cesaretlendirmeye ihtiyaçları olduğu görüşünü de dile getirdi.  Bu arada dün eski dışişleri bakanlarından Erato Kozaku Markulli “Sigmalive”a açıklamalarda bulunurken mülkiyet komitesinin gizli bir biçimde bir aydan beridir çalışmalar yaptığı haberlerini yalanladı.  Markulli bu komitenin bir yıldan beridir çalıştığını, bunun kamuoyuna açıklandığını ve Kıbrıs sorunu çalışma gurubu başkanın da kendisi olduğunu söyledi.

HARAVGİ  gazetesinin bugünkü ana haberi Cumhurbaşkanının Larnaka için açıkladığı yatırım programı. Gazeteye göre Larnakalıların çok beklediği Cumhurbaşkanı’nın  ziyareti sırasında kente yapılacak yatırımlara yönelik açıklamalar sonuçta beklentileri karşılamadı.  Larnaka için yatırım programı hayal kırıklığı ve hasızlığa uğrama duygusu yarattı.
Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
-Hükümetin  banka kredilerini paket haline getirip üçüncü kişilere satma  konusunda hazırladığı yasa tasarısı partilerin tepkisini çekti.  Bu yasa tasarısına göre bankalar verdikleri kredileri, kredi kullancılarının herhangi bir onayı olmaksızın üçüncü kişilere satabilecek. Bunun yanı sıra yasa tasarısında birinci konut kredileri ile küçük işletme alanları için kullanılan kredileri koruyacak sigorta süpabları da yok. AKEL milletvekili Aristos Damyanos  dün düzenlediği basın toplantısında Anastasiadis Hükümeti’ni, iki buçuk yıldan beridir Kıbrıslıların büyük mal varlıklarıyla ilgili verilerinin yabancı ellere geçmesine göz yummakla suçladı.  Damyanos bu arada  Hükümetin konuya ilişkin bazı düzenlemelerinin yasal açıdan sorunlu olduğu görüşünü de savundu. Kredi kullanımında taraflardan biri olan kredi kullancıya hiçbir söz hakkı verilmediğine vurgu yaptı.  

-AKEL, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nin Kıbrıs’ta görev yapan Barış Gücü’nün görev süresini uzatan kararını genel çerçevede dengeli olarak nitledi.  AKEL adına konuyla ilgili açıklamada bulunan Stavris Kalipsiyodu Kıbrıs sorununda müzakerelerin başlamasının ihtiyatlı bir iyimserlik yrattığını ve bunun da gerek gerekçeli hüküm gerekse deklere açısından Birleşmiş Mileltler Güvenlik Kosneyi’nin söz konusu kararına yansığını ifade etti.  AKEL’in konuya ilişkin kararının 1999 yılındaki 1251 ve 2011 yılındaki 2026 sayılı kararları dahil eski kararları içermesinin önem verdiğini de ifade etti. Kalipiyodu, Güvenlik Konseyi’nin bu biçimde uluslararası  hukuka ve Kıbrıs sorununda askersizleştirme gibi çözüm ilkelerine saygı duyulması olgusunu hatırlatmasını da olumlu bir olgu olarak değerlendirdi.


ALİTİA gazetesinin bugünkü ana haberi  kalkınma amaçlı olarak Larnaka ile Mağusa’ya yapılacak yatırımlar. Gazeteye göre Larnaka ve Mağusa’ya 160 milyon Euroluk yatırım planı açıklandı.Cumhurbaşkanı Anastasiadis’in açıklamasına göre bu bölgelere toplamda 160 milyon Euroluk bir yatırım yapılacak.  İki buçuk yıl önce iflas noktasında bulunan Kıbrıs bugün güçlü bir biçimde ayakları üzerine kalkıyor ve tüm coğrafi alanında milyonlarca Euroluk yatırım yapabiliyor. Bu yatırımlarla yıllardır var olan alt yapı sorunları bu yatırımlarla çözülecek. Ayannapa, Paralimni, Derinya ve Sotira’nın su sorununa kesin çözüm getirilecek.  Mağusa bölgesi için yaklaşık 95 milyon Euro olarak öngörülen yatırımlara bu yıl içinde başlanacak. Larnaka için öngörülen yatırımların boyutu yaklaşık 64 milyon Euro. Larnaka da 30 Ocak 2017 tarihine kadar petrol  rezervlerinin depolanma alanı olmaktan çıkacak.

Son Güncelleme: 05 Şubat 2021 - 13:00

Son Haberler

20 Haziran
Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Komiseri Babalar gününü kutladı
14:12
Kyprianou: Türkiye kabul edilemez taleplerden vazgeçmezse Kıbrıs'ın nihai bölünmesi an meselesi
14:10
Mitsotakis Mısır'da temaslarda bulunacak
11:31
Genç yaşlarda görülen düşük aşı yüzdesi endişeye neden oluyor.
11:31
Dün 62 yeni vaka kaydedildi
11:30
Tatar iki devletli çözümde ısrar ediyor
11:29
19 Haziran
Özellikle 40 yaş üstü kişilerin aşılanma oranı tatmin edici seviyede
16:15
Nisu köyünde yaşanan trafik kazasında 22 yaşındaki Rafail Grigoriu hayatını kaybetti.
13:46
Pfizer veya AstraZeneca aşılarının bir dozu, hastaneye yatma riskini %75 oranında azaltıyor.
13:22
Karayannis: Bulaş vakalarının gelmemesi için ülkeye giriş noktalarında sıkı denetim yapılması zorunlu
13:21
Yunanistan: Glika Nera bölgesinde yaşanan korkunç cinayetin ardından şok edici gelişmeler yaşanıyor.
13:19
Ortak zemin bulunamazsa Lute, Kıbrıs sorunuyla ilgili yeni bir zirve önermeyecek.
10:13
Tüm haberler

Video on Demand