30/07/2015

SİMERİNİ gazetesinin bugünkü ana haberi kumarhaneler için yatırımcı aranıyor olunması. Gazeteye göre Kıbrıs’ra resort tipi kumarhane kurulması için geri sayım başladı. Kumarhane kurulmasına izin veren yasa, resmi gazetede yayınlandı. Ticaret Bakanlığının internet sitesine de kumarhanenin hedefleri ve koşullarını içeren bir bilgilendirme notu kondu.  Elde edilen bilgilere göre bu yatırımının başarılı olması için  fonda ön çalışmalar ve alan seçimi için olmak üzere yoğun bir çalışma yapılıyor.  Ticaret Bakanlığı’nın bir yetkilisine göre bu sürecin siyasi sorumlusu, konuya herhangi bir müdahalede bulunmayacak, ne de görüş veya tercih belirtecek.  Bu sürecin şimdi Eylül ayında ete kemiğe bürünmesi bekleniyor.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
-DİSİ Başkanı Averof Neofitu dün Cumhuriyetçi Türk Partisi yeni başkanı Mehmet Ali Talat ile ilk kez bir araya geldi.  İki lider dün Cumhuriyetçi Türk Partisi genel merkezinde yaklaşık bir saat süren bir görüşme gerçekleştirdiler ve müzakere süreci ve Kıbrıs’ın geleceğine ilişkin görüş alış verişinde bulundular. DİSİ Başkanı Neofitu görüşme sonrası yaptığı açıklamada “Zorlukları fırsatlara dönüştürme zorundayız” dedi. Kıbrıs’ın yeniden birleşme büyük  vizyonunu tartıştıklarını ifade eden Neofitu Talat ile bir kez daha ortak bir hedef tespiti yapmaktan duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Haklı talepleri ve Kıbrıs halkının beklentilerini  dikkate alarak işbirliği yapacaklarını ve Anastasiadis ile  Akıncı’nın Kıbrıs sorununun çözümü için yeni uğraşılarını destekleyeceklerini belirtti. Talat ise  kamuoyunun Kıbrıs sorununun çözümüne hazırlanması gerektiğine dikkat çekti. Neofitu ile yapıcı bir görüşme gerçekleştirdiklerini belirterek süreçte en büyük zorluğun bütünsel çözümü kamuoyunun bilgisine taşımak olduğunun altını çizdi.  Bulunacak çözüme Kıbrıslıtürkler ile Kıbrıslırumların  büyük çoğunluğunun destek vermesi durumunda, çözümün yaşayabilirlilğinin de çok net ve güçlü olacağı görüşünü dile getirdi. Talat bu arada  iki büyük parti liderleri olarak karşılıklı olarak partilerinin kolektif yönetim organlarının toplantılarına katılıp görüşlerini ortaya koyacaklarını da duyurdu. “ Bunu iki partinin yaklaşmasında  önemli  olarak görüyoruz” dedi.  Kıbrıs sorununda garantiler, mülkiyet, çapraz oy ve dönüşümlü başkanlık  gibi  dikenli konulara atıfta bulunurken bu konuların, Kıbrısrum tarafı için de duyarlı konular olduğunu söyledi ve bu konulara ilişkin her iki partinin endişelerini dile getirdiklerini ve günün sonunda  varıalcak çözümün bütününü görmek gerektğine dikkat çekti. DİSİ Başkanı Neofitu da Kıbrıs Cumhuriyeti Dışişleri Bakanının garrantiler konusunu Britanya Dışişleri Bakanlığı ile görüştüğünün hatırlatılması üzerine  “ Onlarca yıldır kırmızı çizgiler koyarak  kamuoyu önünde müzakere ediyoruz ve sonuçta hiçbir kimse tarafından  kabul edilemez olan var olan statükoya bağlanıp kalıyoruz. Uluslararası hukuk ilkelerine ve Avrupa müktesebatına uygun Avrupa Birliği’ne üye birleşik bir Kıbrıs istiyoruz. Kıbrıslırumların ve Kıbrıslıtürklerin çoğunluğunun destekleyecekleri bir  çözüm bulacakları konusunda iki lidere güveniyoruz” dedi.

HARAVGİ  gazetesinin bugünkü ana haberi banka kredilerinin satılabilinmesi için dün bakanlar kurulunda onaylanan yasa tasarısı. Gazeteye göre Hükümet vurguncuların ayaklarına kırmızı halılar seriyor. Banka kredilerinin, kredi kullancıların onayı olmaksızın üçüncü kişilere satmasına olanak sağlayan bir yasa tasarısı hazırladı ve bunu bakanlar kurulundan geçirdi. Bu tasarının bugün de Meclis’e sunulması bekleniyor.  Dün Bakanlar Kurulu tarafından onaylanan yasa tasarısında birinci konut ve küçük mesleki konutlar  için kredi kullancıları açısından herhangi bir güvence yok.   Kredilerle birlikte ipotekler de üçüncü kişilere devredilecek.  

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
-Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri’nin Kıbrıs Özel Danışmanı Espen Barth Eide Kıbrıs sorununa bulunacak çözümün saf federal bir çözüm ve aynı zamanda saf Avrupalı bir çözüm olacağını söyledi. Bu çözümün hem Kıbrıslırumlar hem de Kıbrıslıtürkler açısından işler olacağına dikkat çekerken 11 Şubat 2014 ortak açıklamasında ifade edilen ilkelere de saygı göstereceğini belirtti. “Benim yapmak istediğim seçilmiş liderlere herşeyden önce siyasal, ekonomik  açıdan yaşayabilir ve güvenlik açısından  her iki toplumun da beklentilerini mümkün olan en iyi biçimde karşılayacak bir plan gelişrtirmelerinde yardımcı olmaktır.  Tabi ki bu plan,  iki lider tarafından halka götürülebilecek ve mümkün olan en geniş kesiminin olumlu oy vereceği bir biçimde olmalıdır.” dedi. Eide  gelecekteki birleşik Kıbrıs’ın tüm alanıyla Avrupa Birliği’nin tam üyesi olacağına da dikkat çekti   ve bu nedenden dolayı adaya geldiğinden beridir kamuoyu önünde Avrupalı bir çözümden yana tavır ortaya koyduğunu ifade etti. Partilerin çözüme destek verecekleri yönünde duyulan açıklamaların kendisini tatmin edip etmediğinin sorulması üzerine de kendisinin Kıbrıs’ta partilerin temsilcisi olmadığını ancak partilerle  diyaloğunun önemli olduğunu belirtti. Partilerle temaslarının  nerede bulunulduğunu ve önde var olan konuların neler olduğunu anlamasına yardımcı olduğunu da ifade etti.

ALİTİA gazetesinin bugünkü ana haberi Mağusa Belediye Başkanı Aleksis Galanos’un Mağusa konusuyla ilgili açıklamaları. Gazeteye göre   Mağusa Belediyesinin Başkanı Aleksis Galanos, Mağusa’nın tel örgülerle çevrili bölgesi konusunda olumlu gelişmeler için iyimser olduğunu ifade etti. Mağusa Belediyesi tarafından organize edilen Türk işgaline karşı yıllık kınama mitingi vesilesiyle dün düzenlenen  basın toplantısında açıklamalarda bulunan Galanos, insanların Mağusa ile ilgili gelişmelerin yaşanmasını  beklediklerini mesajı vermek istediğini ve kendisi Mağusa kentinin yasal sahiplerine iade edilmesi konusunda gelişmeler beklediğini söyledi.  Galanos, Mağusa'nın kapalı semtine uzmanların girmesine izin verilmesinin bu olumlu gelişmelerden biri olacağını belirtti. Müzakerelerde olumlu bir iklim yaratıldığını ifade eden Galanos, Mağusa konusunun mevcut çabaların odak noktasında bulunduğunu söyledi. Galanos, Cumhurbaşkanı Nikos Anastasiadis, Dışişleri Bakanı Yuannis Kasulidis ve Kıbrıstürk Toplumu lideri Mustafa Akıncı ile ayrı ayrı görüştüklerini ve Mağusa Belediyesinden bir heyetin salı günü Kıbrıs Rum Müzakereci Andreas Mavroyiannis ile bir araya geldiğini açıkladı. Türk işgaline karşı yıllık kınama mitingi Deryania Kültür Merkezinde 1 Ağustos tarihinde gerçekleşecek. Galanos tüm Mağusalıları mitinge katılmaya çağırdı bulundu. Mitinge katılanlar ara bölgeye kadar yürüyecek ve Birleşmiş Milletler'in bir temsilcisine bir karar metni verecek.

FİLELEFTEROS gazetesinin bugünkü ana haberi Kıbrıs sorunu. Gazeteye göre  Avrupa Birliği’nin Kıbrıs sorununa dahil olmasının ilk örneği dün verildi. Jan Klot Yunger’in  özel temsilcisi Piter Nufel’in de katılımıyla Avrupa Birliği çalışma grubu bir toplantı yaptı. Elde edilen bilgilere göre  Nufel bu toplantı sırasında Avrupa yasaları ve Avrupa müktesebatı ile ilgili her iki tarafın da talebi sonrası kendi pozisyonu hakkında bilgi verdi. Komite toplantısına iki müzakereci Andreas Mavroyannis ve Özdil Nami ile Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri’nin Kıbrıs Özel Danışmanı Espen Brth Eide de  katıldı. Avrupa Birliği yetkilisi müzakerelerin bir parçası olmamakla birlikte  kendisinden yardım istendiğinde söz alarak taraflara yardımcı olmaya çalıştı.  Konunun özüne yönelik, Kıbrısrum tarafı  müzakerelerden ortaya çıkacak sonucun ülkenin Avrupa Birliği süreç ve eylemlerine sonuç alıcı katılımına olanak sağlamasını istiyor.  Aynı anda Türk tarafı ise Avrupa müktesebatına şimdiden uyum sağlanamsından yana. Bu yönde bir uyum mekanizmasının oluşturulmasını ve çözüm sonrası dönemin hazırlanması için bazı fonların verilmesini de talep ediyor. Bu konuda taraflar arasında herhangi bir görüş ayrılığı yok.  Türk tarafı varılacak anlaşmanın Avrupa Birliği birinci hukuku olmasını da talep ediyor.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
-Diplomat Kiryakos Kiros  Kıbrıs Haber Alma Teşkiları başkanlığına getirliyor.   Elde edilen bilgilere göre bu yöndeki karar dünkü Bakanlar Kuurlu toplantısında onaylandı. Bu atamanın son 24 saat içerisinde Cumhurbaşkanı ile yakın çalışma arkadaşları arasında yoğun bir  biçimde tartışılmakta olduğu da biliniyor. Kiryakos Kiros 1996 yılından beridir diplomat ve şimdiye dek dışişleri bakanlığında çeşitli pozisyonlarda hi,zmette bulundu. Kiryakos Kiros merhum cumhurbaşkanlarından Glafkos Kleridis’in müsteşarı Pantelis Kiros’un da oğlu.


POLİTİS gazetesinin bugünkü ana haberi Hükümetin büyümede inaaşt sektörüne ağırlık vermesi. Gazeteye göre Hükümet diğer sektörlerde büyük yatırımların eksikliği nedeniyle büyümede yumurtaları yin aynı sepete koyduğu görünümü verdi. İnşat sektörünü harketlendirmek için  var olan yasalarda geçici ve kalıcı bir dizi değişime gitme kararı aldı. İnşaat alanlarını genişletme yönünde cömert bir tavır takındı. Taşınmaz mal sahiplerine özellikle de büyüklere taşınmaz mallarının milyonlarca Euro değer kazanmasını getiren kararlara imza attı. Taşınmaz malların değerlendirilmesinde büyük ve stratejik yatırımlarda ciddi sapmalara olanak sağladı. Bu arada inşatta affa da gidiliyor.

Son Güncelleme: 05 Şubat 2021 - 13:00

Son Haberler

24 Haziran
Yunanistan'da şırı kalabalık olmayan dış mekanlarda koruyucu maske kullanma zorunluluğu kaldırıldı
10:11
Anastasiadis'in eksikliğinde Bakanlar Kurulu toplantısına Meclis Başkanı Annita Dimitriou başkanlık edecek
10:10
Avrupa Konseyi'nin niyeti Doğu Akdeniz'deki gerilimi azaltılmasını memnuniyetle karşılamak
10:09
Cumhurbaşkanı Anastasiadis Brüksel'de
10:08
Dün 167 yeni vaka kaydedildi
10:07
23 Haziran
Türk sahil güvenlik gemisi Kıbrıslı balıkçı teknesini taciz etti!
14:21
Sağlık Bakanlığı dün kaydedilen vakalar konusunda endişeli
14:19
Siyasi partiler hükümet değişikliklerini değerlendirdi
14:18
Kousios: Geniş kabul gören hükümetin kurulmamasından Cumhurbaşkanı sorumlu değil
14:16
çevre 23.06.21
13:32
basın özetleri 23.06.21
13:31
ABD Dış İlişkiler Senatosu ABD ile Yunanistan arasındaki savunma işbirliği tasarısını onayladı
08:25
Tüm haberler

Video on Demand