29/07/2015

FİLELEFTEROS gazetesinin bugünkü ana haberi İsrail Başbakanı Venyamin Netenyahu’nun dünkü Kıbrıs ziyareti. Gazeteye göre Kıbrıs ile İsrail aralarında vardıkları anlaşmaları  uygulamak için adımlar atıyor.  İsrail Başbakanı’nın Lefkoşa’ya gelmesinden birkaç saat sonra, her iki  tarafta da işbirliğini derinleştirme arzusunu ortaya koyan bir eylem çerçevesinin belirlendiği görüşmeler yapıldı. İsrail Kıbrıs’ı bölgede önemli bir faktör ve kendi planlarını ileri götürmede temel bir unsur olarak görüyor. İsrail tarafı Lefkoşa’yı, hesaba kattığı bir ortak olarak değerlendiriyor.  Tartışmalardan ortaya çıkan sonuca göre enerji konusunda hem teknokratlar düzeyinde tartışılmakta olunan ortak işletme,  hem  değerlendirme, hem de güvenlik konularında bundan sonra atılacak adımlar belirlendi. Enerji Bakanı Yorgos Lakkotripis Eylül ayında İsrail’e gidecek. Bundan da daha önce Savunma Bakanı Hristoforos Fokaidis  güvenlik konularında temaslarda bulunmak için komşu ülkeyi ziyaret edecek.  Bu ziyaret 2-4 Ağustos tarihleri arasında gerçekleştirilecek.  Netenyahu hem Cumhurbaşkanı Anastasiadis ile doğrudan görüşmesi sırasında hem de geniş heyetler görüşmesinde  Avrupa Birliği’nin bir üyesi olarak Kıbrıs’ın rolünü ortaya koydu. Bu görüşmeler sırasında Yunanistan’ın da ötesinde İtalya’nın da katılımıyla işbirliğinin genişletilmesi konusu da ele alındı. Avrupa Birliği’ni Orta-Doğu sorununa dahil etmek amacıyla Lefkoşa’nın girişimiyle Eylül ayının ilk on günü içerisinde Kıbrıslı, İsrailli ve Filistinli liderlerle görüşmelerde bulunmak için Avrupa Konseyi Başkanı Donad Tusk’un bölgeye gerçekleştireceği ziyareti de görüşülen konular arasındaydı.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
-Kıbrıs, Yunanistan ve İsrail dışişleri bakanları  Birleşmiş Milletler genel kurul çalışmaları  çerçevesinde Eylül ayında New-York’ta bir araya gelecekler ve üç ülke liderinin ortak toplantısının hazırlığını yapacaklar. Üç ülke arasında işbirliği konusu  Cumhurbaşkanı Anastasiadis ile İsrail Başbakanı Netenyahu arasıdaki görüşmede de ele alındı.

-Kıbrıs’ın dış piyasaya çıkışı, Kıbrıs devlet bonolarının faizlerinde önemli düşüşleri getirecek ve Hükümet’e planlarını uygulamda kolaylıklar sağlayacak. Maliye Bakanı Haris Yeorgiyadis Kıbrıs’ın bu yıl ödeyeceği bazı borçlarını karşılayabilmek için Kıbrıs’ın önümüzdeki dönemde tekrardan piyasalara çıkmayı planladığını söyledi. Kıbrıs Nisan ayında yedi yıllık devlet bonosu satarak piyasaya çıkmış ve bunda başarılı olmuştu.  Maliye Bakanlığı, Kıbrıs’ın, Troyka tarafından yedinci değerlendirmesinin olumlu olacağı ve bunun sonucu olarak 11 Eylül’deki Euro Grup toplantısında 500 milyon Euroluk yeni kredi diliminin serbest bırakılacağını düşünüyor.  Sürecin  bu şekilde işlemesiyle birlikte de Kıbrıs’ın uluslararası piyasalara çıkıp  borçlanması için yol açılmış olacak.

POLİTİS gazetesinin bugünkü ana haberi  görüşmeler masasında dini eserlerin yetkili kurumlara verilmesi konusunun da ele alınmış olunması. Gazeteye göre görüşme masasında liderler tüm dini eserlerin yetkili dini kurumlara geri verilmesi yönelimi içerisinde.  Yani dini eserler Kıbrıs kilisesi ile Evkav’a iade edilecek.  Politisin elde ettiği bilgilere göre Kıbrısrum tarafı bu dini eserlerle birlikte 1960 anayasası temelinde  kilise, manastır ve camiler adına olan mal varlıklarının da Kilise ile Evkav’a verilmesi yönünde bir çaba içerisinde.  Eski eserler alanında ilerlemeler sağlandığı görünümü var. Cumhurbaşkanı Nikos Anastasiadis ile Kıbrıslıtürk lider Mustafa Akıncı’nın oluşturucu devletçiklerdeki eski eserlerin ortak bir rejime sahip olmaları ve çözüm sonrası bunların yönetiminin federal hükümette olması konusunda anlaştıkları belirtiliyor.  

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
-Dün akşam Mağusa’da Otello Bucu’nda gerçekleştirilen  “Ay ışığı altında” konseri sonrası konuşan Cumhurbaşkanı Anastasiadis birlik halinde çok şeyin başarılabilceğini söylerken Mustafa Akıncı ise geleceğin birlik halinde olacağınının altını çizdi. Dün akşamki etkinliği Birleşmiş Milletler Genel Sekrteri’nin Kıbrıs özel danışmanı Espen Barth Eide ile Kıbrıs temsilcisi Liza Btenhaym da izledi.  Müzakereciler Mavroyannis ile Nami de konserdeydi.  Anastasiadis  “ortak vatanımız Kıbrıs’a inanıyorum ve dostum Mustafa Akıncı ile uğraşımız da budur”     dedi ve devamla da  “ her zaman üzerinde anlaşmaya vadığımız ilkeler temelinde adanın yeniden birleşmesinin insan haklarının, dört özgürlüğün korunmasına dayalı iki bölgeli iki toplumlu federasyon temelinde olacaktır ve Avrupa Birliği’ne üye diğer ülkeler gibi çağdaş bir ülke yaratacağız” görüşünü savundu. Kıbrıslıalrın tümüne kendisini özgür hissedeceği  ve hazinelerini, kendi hazinelrri olan kültürel mirası paylaşacağı bir çözümü en kısa sürede başarmak için iki liderin çalışma taahhüdüne atıfta bulundu.  Anastasaidis birlik halinde çok şeyin başarılabileceğine, ayrılığın ise tersine, geçmişin acılarının görülmesini getireceğine de dikkat çekti. Mustafa Akıncı ise bu adanın her yanının herekse ait olacağı bir durum yaratmaya çalıştıklarını ifade etti. Bunun tercümesinin ise 11 Şubat ortak açıklamasının öngördüğü federal ilkelere dayalı çözüm olacağının altını çizdi.
SİMERİNİ gazetesinin de bugünkü ana haberi İsrail Başbakanı Netenyahu’nun dün Lefkoşa’da gerçekleştirdiği temaslar. Gazeteye göre Cumhurbaşkanı Nikos Anastasiadis dün İsrail Başbakanı Netenyahu ile bölgedeki enerji kaynaklarının güvenliği için asimetrik olarak nitelendirilen durumu görüştü. Çok şey açıklanmasa da güvenlik konusu hem Kıbrıs hem de İsrail hükümetlerini meşgul ediyor. Dünkü Lefkoşa ziyareti sırasında İsrail Başbakanına Ulusal Güvenlik Danışmanının eşlik ediyor olması bir rastlantı değildi. Kıbrıs Savunma Bakanı Fokaidis’in de birkaç gün sonra, somut  olarak 2 Ağustos’ta İsrail’i ziyaret edecek olması da rastlantı değil. Cumhurbaşkanı Anastasiadis’in yaptığı açıklamadan öğrenildiğine göre gerek asimetrik durumları gerekse terör olaylarında kilit öneme sahip konuları ele almak için iki ülke arasında koordinasyonu daha da güçlendirecek komiteler kuurlması da kararlaştırıldı. İsrail Başbakanı da Cumhurbaşkanı Anastasiadis ile görüşmesi sonrası yaptığı açıklamda doğal gazın derhal çıkarılması arzusunu dile getirdi ve bunun her iki ülkenin de yararına oalcak bir biçimde piysalara  gönderibilinmesi için Lefkoşa’ya koordinasyon davetinde bulundu. Doğal gazı gökyüzünden değil denizden gelen bir devlet kuşu olarak niteledi ve bunun Kıbrıs ile İsrail toplumlarını iyileştireceğini ifade etti.  Bu arada güvenilir Hükümet kaynaklarının Simerini’ye verdikleri bilgilere göre Kıbrıs ile İsrail arasında stratejik diyalog hem doğal gaz hem de belirtmek istemedikleri daha başka alanlarda sürecek.  

HARAVGİ  gazetesinin bugünkü ana haberi “enerji konularında koordinasyon” başlığı altında Anastasiadis ile Netenyahu arasında dün gerçekleştirilen görüşmeler.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
-Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu  Millyet gazetesine verdiği röportajda Türk tarafının  çözüm için hazır olduğunu, Kıbrıs’ta çözüm olması gerektiğini ve duvarların utanç olduğunu söyledi.  Cumhurbaşkanı Anastasiadis’in de çözümü  kararlı ve istikrarlı bir biçimde istediğini belirtti. AKEL Genel Sekreteri Andros Kipriyanu’yu da Ankara’ya davet edeceklerini duyurdu.  "Bu fırsat kaçırılmamalı.  Kıbrısrum tarafında son anda birşey olmamasını dilerim” dedi. Bu arada AKEL Genel Sekreteri Andros Kipriyanu şu ana kadar Çavuşoğlu’ndan herhangi bir davet almadıklarını ancak böylesi bir davet alması durumunda buna olumlu yanıt vereceklerini ve Kıbrısrum tarafının Ulusal kosney’de ifade edildiği biçimiyle  ilksel tezlerini Ankara’ya götüreceğini ifade etti.
-Hükümet, devlette maaşlarla ilgili  yeniden yapılanma konusunu sendikaların tepkisi sonrası bir kez daha düşünmeye aldı. Kamu Çalışanları Sendikası PASİDİ’nin ileri sürdüğü çekinceler sonrası PEO ile SEK de Hükümetin önerisine karşı çıktı. Bu iki sendika özellikle de genel artışların ve barem içi artışların toplu sözleşmeler yoluyla değil kurumsal düzenlenmesine karşı çıktı. Hükümet’in önerisi devlette maaşların, Gayri Safi Hasılanın artışı dışında artışını olasılık dışı tutuyor. PEO Genel Sekreteri Pambis Kritsis iş ilişkilerinde rejimi değiştirecek veya toplu sözleşme sürecinde farklılık yaratacak yasal düzenlemelere karşı olduklarını söyledi.

ALİTİA gazetesinin bugünkü ana haberi “ Her yandan dostluk sözleri” başlığı altında dün hem Kıbrıslı liderlerin hem de Türkiye’nin dostluk açıklamaları yapmaları. Gazeteye göre Ankara’nın  da bu yıl sonuna kadar çözüm istediği açıklamasıyla genelde bu açıklamalar Kıbrıs sorununun çözümü  için görüşmelerin yarattığı olumlu ortamın bir göstergesi.

ALİTİA gazetesi bu arada bugün bir başka haberinde de Anastasiadis ile Netenyahu’nun hidro karbonun çıkarılması, sevki, piyasalara sürülüşü v.s konularında ortak değerlendirme açıklamasında bulunduklarını yazıyor.

Son Güncelleme: 05 Şubat 2021 - 13:00

Son Haberler

08 Ağustos
Maymun çiçeği teşhisi konulan 2 şahıs izolasyon tesisine transfer edildi
14:01
Dillirga’nın Türk hava kuvvetleri tarafından bombalanmasının üzerinden 58 yil geçti
14:01
basın özetleri 08.08.22
13:47
Ateşkesin yürürlüğe girmesinin hemen ardından, İsrail ordusunun Gazze Şeridi'ne saldırı düzenlendiği iddia edildi.
08:18
Mitsotakis, bugün PASOK lideri Andrulakis’in cep telefonunun dinlenmesi konusuyla ilgili açıklama yapıyor.
08:15
07 Ağustos
Sağlık Bakanlığı: İnsan yaşamı, anlamsız yargıların ve küçük siyasi çıkarların hizmetine sunulmayacak.
14:30
Avrupa Parlamentosu Başkanı Roberta Metsola: AB, Türk istilasını ve işgalini açık bir şekilde kınıyor.
14:28
Sağlık Bakanı: Kıbrıs’taki ilk maymun çiçeği vakasının temaslısı olan 7 kişi, gün içinde aşılanacak.
14:27
Kıbrıslı Rum müzakereci Menelaos Menelau: Kıbrıs sorunu müzakerelerinin müktesebatı kritik.
14:18
Ömer Çelik: Türkiye’nin silahlı kuvvetleri ve donanması, Ankara’nın sondaj gemilerini koruyacak
14:17
Mağusa Belediye Başkanı Simos İoannu: Maraş’ın kurtuluşunun tek yolu, müzakere masasına dönmektir.
14:07
Beyaz Saray, Çin'in Tayvan Boğazı ve çevresindeki eylemlerini kışkırtıcı ve sorumsuz olarak nitelendirdi.
14:05
Tüm haberler

Video on Demand