28/07/2015

FİLELEFTEROS gazetesinin bugünkü ana haberi, müzakerelerde mülkiyet konusunda taraflar arasında ortak bir anlayışa varılması. Gazeteye göre Cumhurbaşkanı Anastasiadis ile Kıbrıslıtürk lider Mustafa Akıncı mülkiyet konusunda kişisel haklara saygı gösterilmesi konusunda anlaştılar ve bu hakkın kullanımında üç seçeneğin bulunduğuna ilişkin bir sonuca vardılar.  Bu anlaşmanın kriterleri bundan sonra müzakereciler arasında  yapılacak toplantılarda belirlenecek.  Hem mal sahibi göçmenlerin hem de mallarının bugünkü kullancılarının üç seçeneği olacak. Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri’nin Kıbrıs özel danışmanı Espen Barth Eide’nın dünkü görüşme sonrası yaptığı açıklamada belirttiği sıraya göre de bunlar tazminat, değişim ve malın tekrardan tesisi şeklinde olacak.  Kıbrısrum tarafı bu süreçte ilk söz hakkının mülk sahibinde olması konusunda ısrarlı. Türk tarafı ise bu konuda İnsan Hakları Mahkemesi’nin yasal mülk sahibinin haklarını açık bir biçimde değiştiren kararını değerlendirmek istiyor.  Bu arada taraflar  göçmenlerin ve şikayetçilerin başvurularını değerlendirmek için çözüm sonrası bir komite kurulması konusunda da karar aldılar. Bu komite bir Kıbrıslırum, bir Kıbrıslıtürk ve bir de yabancıdan oluşacak. Bu arada Lefkoşa eski hava alanı çerçevesinde gerçekleştirilen görüşmelere dün itibarıyla Kıbrıs’taki  Birleşmiş Milletler İyi Niyet Görevi çerçevesinde  Avrupa Komisyonu Başkanı’nın temsilcisi Pieter Van Nuffel de katıldı. Avrupa Birliği yetkilisi  müzakerelerde yer almadı ancak yan salonda bulundu.  Anastasiadis ile Akıncı arasında dün gerçekleştirlen görüşme yaz tatili öncesi son görüşmeydi. Sürece tekrardan Eylül ayında başlanack ancak   müzakere heyetleri çalışmalarına birkaç gün daha devam edecek.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
-Cumhurbaşkanı Anastasiadis bu akşam Kıbrıslıtürk lider Mustafa Akıncı ile Mağusa’da Otello Burcu’nda müzik dinletisine katılacak. Bu konu birkaç günden beridir biliniyor olmakla birlikte resmi duyurusunu dün, Espen Barth Eide yaptı.  Eide “ iki lider Kültür Teknik Komitesi’nin kararlaştırması sonrası Otello Burcu’nda müzik dinletisine birlikte katılma kararı aldı.” dedi.  Komitedeki Kıbrıslırum temsilci Andrulla Vasiliyu da konuyla ilgili olarak yaptığı açıklamada  konseri verecek grubun Kıbrıslırumlar ile Kıbrıslıtürkler’den oluştuğunu söyledi.  Etkinlik komite adına Andrulla Vasiiliyu ile Kani Kanol’un kısa birer konuşması ile başlayacak. Bu arada Meclis Başkanı Yannakis Omiru Cumhurbaşkanı’nın işgal bölgsinde bir tiyatro oyununa katılımının yaratacağı tehlikeler hakkında uyarılarda  bulundu ve bunun yanlış mesajlar  verebileceği üzerinde durdu. “ Semboller bazen sorunun özünden daha önemli olur” dedi.  Bu olayda Kıbrıs Cumhuriyeti’nin, hem de kurumsal olarak en üst temsilcisinin askeri işgal koşullarında bir etkinliğe katılmasının yanlış mesajlar vermesinden korktuğunu ifade etti. Bu arada Ekoloji Hareketi ile Yurttaşlar İttifakı da Cumhurbaşkanın bu etkinliğe katılımına karşı çıktı.

POLİTİS gazetesinin de bugünkü ana haberi Kıbrıs sorununa bütünsel çözüm müzakerelerinde mülkiyet konusunun ele alınmaya başlanması. Gazeteye göre  iki lider arasında devam eden müzakerlerde sağlananan anlaşmalarla ilgili olarak ilk açıklamayı dün taraflar adına Birleşmiş  Milletler Genel Sekrteri’nin Kıbrıs özel danışmanı Espen Barth Eide yaptı. Anastasiadis ile Akıncı özel mülk sahibinin hakkına saygı ilkesi ve çözüm  sonrası mülkün tekrardan tesisi, değişim veya tazminat konusu aracılığı ile uygulamada karar verecek olan ve bir Kıbrıslırum, bir Kıbrıslıtürk ve bir yabancıdan oluşacak bir mülkiyet komitesi  üzerinde anlaştıklarını açıkladı. Geriye bu komitenin çalışmalarında temel alacağı kriterlerin belirlenmesi kaldı.  Gelinen aşamada Mustafa Akıncı  sonbahardan yıl sonuna kadar geçecek süreyi çok önemli olarak nitledi.  Bu arada DİSİ özel mülk sahibinin hakkının mutlak bir biçimde sağlandığını açıklarken AKEL de bu uzlaşmayı olumlu olarak değerlendirdi ve Derviş Eroğlu’nun geri çektiği konuyla ilgili  daha önceki görüş birliğinin teyit edildiği görüşünü savundu. DİKO ise hak sahibi ile kullanıcının haklarının eşitlendiği görüşünde.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
-Troyka, Kıbrıs’ın sürdürülebilir bir kalkınması için yapısal reformların uygulanması ile yüksek düzyde  geri dönmeyen krediler konusunda eşit düzeyde önem veriyor.  Kıbrıs programını değerlendirdikten sonra  basına açıklama yapan Troyka heyeti, ekonomik durgunluktan çıkılması ve yeni istihdam alanları açılması amacıyla uzun vadeli büyüme için mali kredi sisteminde istikrarın sağlanması, kamu ekonomisinin güçlenmesi gerektiğine vurgu yaptı.  

SİMERİNİ gazetesinin de  bugünkü ana haberi dünkü liderler görüşmesinde mülkiyet konusunda anlaşma  sağlanması. Gazetenin konuyla ilgili haber başlığı ise şöyle. “Tazminat, değişim ve malların yeniden tesisi konusunda Anastasiadis ile Akıncı anlaştı.  Mülkiyet sahibi ile kullancıya üç seçenek.  Mülkiyet konusunda bağımsız komite kurulacak”  

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
-Mülkiyet konsunda iki liderin uzlaşması partileri böldü. DİSİ Siyasi Planlama Sorumlusu  Haralambos  Stavridis yaptığı açıklamada son liderler görüşmesinin olumlu hvayı bir kez daha teyit ettğine vurgu yaptı.  Aida’nın  liderlerin mülkiyet konusundaki anlaşmalarına ilişkin yaptığı açıklamanın mülk sahibinin temel hakkını ortaya koyduğunu ve bu konuyu iki bölgelilik ilkesinden de ayırdığına dikkat çekti.  Stavrinidis bu  arada Türk tarafının mülkiyet konusunda bütünsel değişim pozisyonunu tezini de hatırlattı. DİSİ Başkanı Averof Neofitu da daha önce yaptığı bir açıklamda Cumhurbaşkanının Kıbrıs Helenizminin geleceğini güvence altına almayacak bir çözümü kabul etmesinini söz konusu olmayacağına vurgu yapmıştı. AKEL de mülkiyet konusuyla ilgili uzlaşmayı olumlu karşıladı. DİKO ise uzlaşmaya ilişkin Cumhurbaşkanına bazı sorular yöneltti.  Göçmenlerin ve yasal mülk sahiplerinin  hakları ile kullanıcının sözde hakkının neden eşitlendiği sorusunu sordu. DİKO’nun gündme getirdiği diğer sorulardan bazıalrı da şöyle:  -Mülkiyetin yeniden tesisi seçeneği ile tazminat ve mal değişim gibi seçenekler neden eşitlendi? – Cumhurbaşkanı neden yeniden göçmenlerin geri dönmeyeceği ve mallarını değerlendirmeyeceği bir biçimde tartışma gerçekleştiriyor? – Cumhurbaşkanı neden  ortadan kaldırılmaz bir hak olan mülkiyet hakkını sayısal olarak eşit bir komiteye devrini kabul ediyor? Bu arada DİKO  dışında Yurttaşlar İttifakı da mülkiyet konusundaki anlaşmaya karşı çıktı ve bu anlaşma ile göçmenler ile yasal mülk sahiplerinin haklarının  pratikte ortadan kaldırldığı değerlendirmesinde bulundu.    

HARAVGİ  gazetesinin bugünkü ana haberi Uniastrum Bankası’nın Kıbrıs Bankası tarafından satın alınmasında yaşandığını ileri sürdüğü skandal . Gazeteye göre  bu bankanın Kıbrıs Bankası tarafından satın alındığı döneme ilişkin karanlık aydınlatılmalı. Başsavcı bir skandal görünümü veren  bu konuya ciddi bir biçimde eğilmeli. Konu hakkında bilgi sahibi olanlara göre bazılarının o gününü somutunda bu bankanın satın alınmasında ısrarı ve Kıbrıs Bankası yönetim kurulunu satın almaya inka çabaları yalnız başına şüpheli bir durum yaratıyor.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
-AKEL, mülkiyet konusunda Akıncı ile sağlanan görüş birliğini olumlu olarak değerlendirdi.  AKEL konuya ilişkin  bütünsel bir değerlendirme yapmak için Cumhurbaşkanından bilgilendirme yapılmasını bekleyecek. Ancak Eide’nın açıklaması temelinde ilk değerlendirmesinde  iki liderin konuya ilişkin eski görüş birliğine döndüklerinin görüldüğüne dikkat çkti.

ALİTİA gazetesinin de bugünkü ana haberi  “görüşmelerde ortam dün de iyiydi.  Yeni ilerlemeler sağlandı” başlığı altında Kıbrıs sorunu. Gazeteye göre Birleşmiş Miletler Genel Sekreteri’nin Kıbrıs özel danışmanı Aida,  Anastasiadis ile Akıncı birleşik federal Kıbrıs vizyonlarına yönelik  dün yeni ilerlemeler sağladıklarını  açıkladı. Cumhurbaşkanı Nikos Anastasiadis de “ görüşmeler aynı olumlu ortamda devam etti.” dedi. Mustafa Akıncı ise çözüme yıllar sonra değil önümüzdeki birkaç ay içerisinde ulaşılabilceğini ifade etti.  

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
-Yeni Sağlık Bakanı daha görevini devralmadan tehitle karşı karşıya kaldı. Doktorlar, hastahanelerin özerkleştirlmesi yönünde eski taslak temelinde yasa tasarısı hazırlayıp sunması durumunda  savaş durumuna geçecekleri uyarısında bulundular.       

-DİKO milletvekili Atina Kiryakidu dğün katıldığı bir radyo programında Kıbrı sorununda kendi pozisyonunu parti Başkanı Papadopulos’un pozisyonundan ayırdı.  DİKO liderliğinin iki bölgeli iki toplumlu federasyonu kabul ederken  bunu kabul etmeyen partilerle görüş birliği içinde olduğuna dikkat çekti. Bu arada Kiryakidu, DİKO’da Papadopulos ile görüş ayrılığı içinde olan  tek milletvekili değil. Parti eski Başkanı Marios Garoyan da geçen gün yazdığı bir yazıda Papadopulos’u izlediği poltika ile  partiyi  fırtınalı sulara götürdüğüne vurgu yaptı. Bu arada Papadopulos’un kendilerini ifade etmediğini düşünen DİKO üyelerinin, Garoyan önderliğinde yeni bir hareket oluşturacaklarına  dair söylentiler de yoğunlaşmış duurmda.

Son Güncelleme: 05 Şubat 2021 - 13:00

Son Haberler

26 Eylül
Kıbrıslı Türk lider: Yeni gelecek danışmanın görevi, Jane Holl Lute’un yetkilerini aşmayacak.
13:42
Son 24 saatte 1 kişi koronavirüsten dolayı hayatını kaybetti ve 99 yeni vaka tespit edildi
13:40
Cumhurbaşkanı Anastasiadis, BM Genel Sekreteri ve Kıbrıslı Türk lider yarın New York’ta bir araya geliyor.
13:38
Savunma Bakanı: Kıbrıs Rum tarafı, BM kararları ve uluslararası hukuk çerçevesinde bir diyaloğa odaklı
13:33
Larnaka'da uyuşturucu operasyonu: 35 yaşındaki erkek şahıs, evini uyuşturucu bahçesine çevirdi.
13:30
Cumhurbaşkanı, dün gece New York’ta düzenlenen resmi yemekte Robert Menendez ile görüştü
13:28
Cumhurbaşkanı, Amerika Başpiskoposu Elpidoforos ile görüştü: Konu kapandı.
13:25
Yunanistan: 16 kişi koronavirüs sebebiyle yaşamını yitirdi ve 1,853 vaka saptandı.
13:21
25 Eylül
Mitsotakis, BM Genel Kurulu’nda yaptığı konuşmada, Türkiye’ye Kıbrıs sorunuyla ilgili çifte mesaj gönderdi
16:59
Fitch Kredi Derecelendirme Kuruluşu, Kıbrıs’ın uzun vadeli kredi notunu ‘BBB-’de teyit etti
16:58
AKEL: Cumhurbaşkanı Anastasiadis’in BM Genel Kurulu’nda yaptığı konuşma doğru.
16:55
Neofitu, Cumhurbaşkanı’nın BM Genel Kurulu’ndaki konuşmasının içeriğiyle ilgili tamamen tatminkâr.
16:54
Tüm haberler

Video on Demand