25/07/2015

FİLELEFTEROS gazetesinin bugünkü ana haberi  Avrupa Birliği’nin Savunma ve Dış Politika sorumlusu Federika Mogherini’nin Kıbrıs ziyareti. Gazeteye göre Avrupa Birliği’nin Savunma ve Dış Politika sorumlusu Federika Mogherini bölgede girişimler için Kıbrıs’ın jestratejik  konumuna yatırım yapıyor. Dün Lefkoşa’da temaslarda bulunan  Avrupa Birliği yetkilisi Kıbrıslı muattaplarına Kıbrıs’ın Avrupa Birliği’nin bir üyesi olarak Birliğin tezlerini bölge ülklerine aktarabileceğini ve girişimler üstlenebileceğini söyledi. Kıbrıs Cumhuriyeti’nin bu ülkelerin tezlerini de Avrupa Birliği’ne taşıyabileceğine ve komşu bir ülke olarak onların yaklaşımlarını daha iyi anlayabilceğine dikkat çekti. Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nda, Dışişleri Bakanlığı’nda ve Meclis’te görüşmelerde İsrail Başbakanı Benyamin Netenyahu’nun önümüzdeki Salı günü Kıbrıs’a yapacağı ziyaret öncesi   Kıbrıs Cumhuriyeti’nin bölge ülkeleriyle işbirliği konusunu ele aldı. İsrail başbakanı ile Filistin Yönetimi Başkanı’nın ayrı ayrı Avrup Parlamentosu’na davet edilmeleri ve burada pozisyonlarını anlatmları yönünde Cumhurbaşkanı Anastasiadis’in girişimini de görüştü. Bu iki liderin Avrupa Parlamentosu’na Ekim ya da Kasım aylarında davet edilip hitap etmeleri bekleniyor. Federika Mogherini bu arada temasları sırasında Avrupa Komisyonu Başkanı Jan Klot Yunger kişisel olarak ilgilendiği Kıbrıs sorununu da ele aldı. Mogkerni bu arada Kıbrıs Hükümeti ile anlaşmalı bir biçimde işgal bölgesine de geçti ve Kıbrıslıtürk lider Mustafa Akıncı ile yarım saat süren bir görüşme gerçekleştirdi.  

POLİTİS gazetesinin bugünkü ana haberi “Garantiler de tabumuz değildir” başlığı altında Mustafa Akıncı’nın sözcüsü Barış Burcu’nun garantiler konusunda bazı açıklamaları. Gazeteye göre Kıbrıslıtürk lider Mustafa Akıncı’nın sözcüsü Barış Burcu dün yaptığı bir açıklamada somut garantiler konusu gündeme geldiğinde Mustafa Akıncı’nın bu konuda da masaya somut öneriler koyacağını söyledi. “Garantiler tabu değildir” diyen Barış Burcu mülkiyet konusunda yeterli görülecek bir ilerlemenin sağlanması durumunda liderlerin ortak bilgilendirme yapmaları olgusunu da olasılık dışı tutmadı. Yaz dönemi tatiline girmeden Cumhurbaşkanı Anastasiadis ile Kıbrıslıtürk lider Mustafa Akıncı’nın Pazartesi günü üçüncü görüşmelerini yapmaları bekleniyor. İki tarafın müzakerecileri ise Ağutos ayının şlk günlerine dk görüşmeye devam edecek. Bu arada Kıbrıs’ı ziyaret etmekte olan  Avrupa Birliği’nin savunma ve dış politka yeni sorumlusu Federika Mogherini Kıbrıs’ın Avrupa Birliği’nin dış politkaasında oynayabileceği rolün önemine dikkat çekti. Kıbrıs   sorununun olası çözümsüzlüğünün olası  bedelinden bahsetti.
Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
-Kıbrıs Münhasır Ekonomik Bölgesinde 2., 3. ve 9. Bölgelerde araştırma ve sondaj çalışması yapma konusunda İtalyan-Kore ortaklığı olan ENİ-KOGAS ile Kıbrıs Cumhuriyeti arasında anlaşmaya varma artık zaman meselesi.  ENİ-KOGAS ortaklığı sonuçta Kıbrıs Münhasır Ekonomik Bölgesi’ndn ayrılmıyor. ENİ’nin çalışmalarını ertelediği yönündeki haberler sonrası DİKO Başkanı Nikolas Papadopulos Hükümetten bu konuda bilgi istemişti.  Bu gelişme sonrası Hükümet  yetkilileriyle temas kuran Politis, TOTAL şirketinin çalışmalarını geçen Nisan ayında çalışmalarını tamamladığını ifade etti ve ENİ-KOGAS ortaklığının da aylarca önce Kıbrıs Hükümeti’ne yaptığı işbirliğini yenileme önerisinin Kıbrıs Cumhuriyeti tarafından  kabul ettiği görüldü.

SİMERİNİ gazetesinin bugünkü ana haberi yeni kredi diliminin serbest bırakılması için Kıbrıs’tan istenen talepler. Gazeteye göre Kıbrıs programının uygulanmasına yönelik yedinci değerlendirme çalışmalarını tamamlayan Troyka  Kıbrıs ekonomisinde bu yıl büyümeye geçilebileceğini  ve Kıbrıs programının ön gördüğü 10 milyar Euroluk kredinin tümünün kullanılmasına gerek kalmayabileceği tespiti yaptı. Kamu ekonomisinde ek önlemlere gerek duyulmayacağını ancak 500 milyon Euroluk kredi diliminin serbest bırakılması için üç adımın hızlı bir biçimde atılması gerektiğine vurgu yaptı. Bunlardan ilki mülkiyet belgelerinin verilmesi için yasa tasarısının onaylanması. İkincisi ise kamu  hizmetlerinde reformu öngören  yasa tasarısının Bakanlar Kurulu tarafından onaylanması ve üçüncüsü de Kıbrıs Telekomünikasyon Kurumu’nun özelleştirlmesi süreci çerçevesinde yeni birşirketin kurulması. Askıda kalan diğer konularla ilgili olarak Kıbrıslı yetkililerle Troyka arasında anlaşma sağlandı. Bu anlaşmaya göre kredilerin satılmasını öngören  yasa tasarısının Bakanlar Kurulu ve Meclis tarafından onayı Eylül ayı sonuna bırakıldı. Bu arada Avrupa Komisyonu’nun üst düzey bir yetkilisi Kıbrıs ekonomisini kurtarma programının sonuç vermeye ve ilerleme sağlamaya devam ettiğini söyledi. Bu yetkiliye göre  Kıbrıs’ın 2016 yılı içinde kamu ekonomisi için yeni önlemler almasına gerek yok.  Bu yetkili bu arada Kıbrıslı yetkililerin Troyka ile temaslarında tekonokratlar düzeyinde yeni uyumlaştırlmış memorandum konusunda anlaşmaya varıldığını da duyurdu ve Kıbrıs Hükümeti’nin program hedeflerini yarine getirmede güçlü elle tutulur tahhütü bulunduğuna dikkat çekti. Kıbrıs’ın reform gündeminin değişmediğini ve buna yeni önlemler ilave etmeye de gerek olmadığını not etti.  Kıbrıs’ta geri dönmeyen krediler olgusunun ele alınması, kredilerin satılmasını öngören yasa tasarısının onaylanması ve müteahaitlerin ipotek koyması nedeniyle borçlarını ödedikleri halde  mahsur durumda kalmış mülk sahiplerine tapularının verilmesinin gerekliliğine dikkat çekti.  Kıbrıs’ın özelleştirmeler ve kamu yönetiminde reformlar konusunda adımlar atması gerektğine de vurgu yaptı. Bu alanlarda ilerleme olmasına rağmn reformların hızlandırlması gerektiğine işaret etti. Kıbrıs ekonomisinin durgunluktan çıkıp yavaş yavaş büyümeye geçeceğinin altını çizdi. Bir soruyu yanıtlarken de Kıbrıs’ın kurtarma programında yer alan 10 milyar Euro’nun tğmğnü kullanmasına gerek kalmayacağı görüşünü savundu.


HARAVGİ  gazetesinin de bugünkü ana haberi Kıbrıs sorunu. Gazeteye göre ülkede  çözüm ve yeniden birleşme yönünde sesler çoğalıyor. Müzakere sürecine destek her iki toplumdan da sesler yükseliyor.  Bir anlaşmaya destek içten yükselirken uluslararası faktör de diyaloğu izliyor ve destekliyor. Buna karşı retçi cephede de bilinen olumsuz yaklaşımlar ortaya konmaya başladı. Bu kesim yurttaşlarda korku yaratacak bir biçimde hareket ediyor. Bu seslere karşı Cumhurbaşkanı dün Kıbrıs sorununun çözümünü küçük partisel hesaplara kurban etmeyeceğini  ve tahriklere kapılmayacağını  açıkladı.  

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
-Avrupa Birliği’nin savunma ve dış poltika sorumlusu Federika Mogherini dün herkese Kıbrıs sorununun çözümsüzlüğünün bedelinin hesabını çıkarma çağrısında bulundu.Avrupa Birliği Yüksek Temsilcisi, Kıbrıs sorunu ile ilgili olarak, Komisyonun Birleşmiş Milletler tarafından desteklenen müzakere süreci yoluyla bir çözüme ulaşma çabalarına tam destek verdiğini ifade etti. İki toplumun liderlerinin özellikle genç nesiller için sonuçlar getirebileceğinden emin olduğunu belirten AB Yüksek Temsilcisi ayrıca, “bu durumda tehlikede olan, bu son 41 yıl içinde büyüyen nesillerin geleceğidir” ifadesine yer verdi. Federika Mogherini devamla, bir çözümün aynı zamanda Avrupa Birliği için bir yatırım olacağını ve bölgenin istikrarı ve güvenliğine önemli katkıda bulunacağına dikkat çekti.

ALİTİA gazetesinin bugünkü ana haberi  Kıbrıs sorunu. Gazeteye göre Cumhurbaşkanı Nikos Anastasiadis Kıbrıs sorunuyla ilgili görüşlerini  her gün çarpıtan ve yanlış yansıtan muhalefet partilerine dün yeni bir cevap verdi.   Hükümet Sözcüsü aracılığıyla bu partielre sadece bir olumsuzlama partilerine dönüştükleri  suçlaması yöneltti ve halka herhangi bir seçim hedefi ya da partisel hesap için Kıbrıs sorununun çözümünü kurbn etmeyeceğinin güvencesini verdi.  Cumhurbaşkanı bu açıklamayı muhalefet partilerinin müzakerelerle ilgili kendisine yönelttikleri sert suçlamalara yanıt olarak yaptı.  DİKO Başkanı Nikolas papadopulos yaptığı bir açıklamda Cumhurbaşkanını Kıbrıs Cumhuriyeti’ni ortadan kaldırmak için müzakere yapmakla suçlamıştı. Hükümet Sözcü vekili Viktoras Papadopulos bu eleştirler yönelik olrak yaptığı yazılı açıklamada Cumhurbaşkanın kritik anlarda gerekli olan birliği sağlmak için bu tahriklere kapılmayacağını da belirtti. Partilere  görüş ayrılıklarının partiler ile Hükümet arasında değil  Kıbrıs Cumhuriyeti ile Türkiye arasında olduğunu anlamaları çağrısında bulundu.  Cumhurbaşkanının doruk antlaşmaları,  8 Temmuz  Papadopulos-Talat ve 11 Şubat ortak  ortak açıklamaları temelinde müzakerelere devam etme kararlılığında olduğunu ifade etti. Tüm bu süreçte  Ulusal Konsey’in 2009 Eylül’ünde oy birliği ile almış olduğu kararı da dikkate alacağına dikkat çekti. Bu süreçte Cumhurbaşkanın ülkedeki siyasi partileri bilgilendirmeye ve onlarla müzakerelerde bulunmaya devam edeceğini de duyurdu.

Son Güncelleme: 05 Şubat 2021 - 13:00

Son Haberler

18 Eylül
İçişleri Bakanı: Yerel seçimler ertelenince, yerel özyönetimle ilgili reformların uygulanması için yol açıldı
16:50
Dışişleri Bakanı Nikos Hristodulidis bugün Josep Borrell ile telefon görüşmesi gerçekleştirdi
16:48
ABD Bakan Yardımcısı Sherman ve Türkiye Dışişleri Bakan Yardımcısı Sedat Önal arasında görüşme yapıldı.
15:19
Engomi’de merkezi bir cadde üzerinde bulunan kafeteryada şiddetli bir patlama yaşandı.
15:18
İşgal bölgelerinden gelen yüksek miktarda gümrüksüz tütün ve tütün ürünleri ele geçirildi.
15:15
Cumhurbaşkanı Anastasiadis, bu akşam New York’a gidiyor
15:13
Birleşmiş Milletler Eylül ayı içinde New York’ta 3lü gayrı resmi görüşme yapılacağını teyit etti.
13:07
Cumhurbaşkanı Atina'da Kıbrıs Cumhuriyeti'nin uluslararası hukuka ve BM kararlarına bağlılığını ifade etti.
13:05
AB'nin güneyindeki 9 üye ülke, Kıbrıs'ta iki devletli çözüme yönelik öneriyi kabul edilemez olarak niteledi.
13:03
17 Eylül
basın özetleri 17.09.21
15:36
Nouris: Yerel seçimlerin ertelenmesi son derece önemli bir karar
13:38
Pelekanos: Guterres'in amacı iki tarafın niyetlerini araştırmak
13:37
Tüm haberler

Video on Demand