21/07/2015

SİMERİNİ gazetesinin bugünkü ana haberi “Türkler sondajlşara son verildiğini ileri sürüyorlar” başlığı altında Kıbrıs sorunu. Gazeteye göre Türk basınında müzkerelerle ilgili olarak çıkan haberler  sorun yaratıyor. Bu haberlere göre görüşmeler sürdüğü sürece doğal gaz araştırlması yapılmayacağı konusunda iki lider anlaşmaya vardı. Bu yöndeki haberi Mustafa Akıncı’nın verdiği mülakat sonrası “Hürriyet” gazetesi yayınladı. Gazete Akıncı’nın federal devletin adının” Birleşik Federal Kıbrıs” olacağını söyledğini de yazdı. Kıbrıs Hükümeti ise isim konusunun tartışıldığı olgusunu yalanladı. Ancak doğal gaz konusunda araştırma yapılmayacağına yönelik anlaşmaya varıldığına ilişkin herangi bir tepki görülmedi. Enerji konusuna Birleşmiş  Milletler Genel Sekreteri’nin Kıbrıs özel danışmanı Espen barth Eide de atıfta bulundu ve Güvenlik Konseyi üyelerini bilgilendirdikten sonra yaptığı açıklamada “enerji sorunu uzun yıllar önce çözüldü, daha önceki görüşme turlarında varılan görüş birliklerinde hidro karbonunun gelecekteki  Birleşik Federal Kıbrıs’a ait olacağı konusunda görüş  birliği sağlandı” dedi. Bu arada Akıncı, Hürriyet gazetesine verdiği mülakatta garantiler konusu hariç şimdiy dek müzakere masasında ele alınan konuların tümünde ilerleme sağlandığı görüşünü savundu.      

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
-Yedinci değerlendirme sonrası uyumlaştırılmış memorandum ile ilgili çalışmalar bugün Lefkoşa’da tamamlanırken Uluslararası Para Fonu Vaşington’da Kıbrıs programını “ tarihi başarı” olarak niteledi. Uluslararası Para Fonu temsilcisi Jeri Raıs  dün basın mensuplarına yönelik bilgiledirme toplantısı sırasında bu tanımlamayı kullanırken  Fon yetkililerinin Avrupalı ortaklarıyla Kıbrıs’ta olduğunu ve siyasi yetkililerle Kıbrıs reform programını tartıştıklarını ifade etti. Zor reformlar sonrası üstlenilen uğraşıların artık sonuç vermeye başladığını belirtti. Bu arada Maliye Bakanı Haris Yeorgiyadis de Troyka heyeti ile son müzakerelerin bugün yapılacağını söyledi. Raıs’ın bu son açıklaması sonrası Kıbrıs’la ilgili değerlendirme raporu üzerinde bir anlaşmaya varmada herhangi bir zorluk yaşanması beklenmiyor. Dikenli  konu olan kredilerin paketlenip satılması konusunda bir biçimde anlaşmaya varıldığı görünümü varken ve kesin kararın da bugün alınması bekleniyor.

FİLELEFTEROS gazetesinin bugünkü ana haberi  Kıbrıs sorunuyla ilgili açıklamalar. Gazeteye göre Mustafa Akıncı müzakere masasında tartışılanlarla ilgili açıklamalara devam ediyor. Bu olgu da Kıbrısrum tarafını hem düşündürüyor hem de sinirlilik yaratıyor. Lefkoşa, Mustafa Akıncı’nın açıklamalarının çoğunu yalanlarken ifade ettiklerinin anlaşılan konular değil  kendi tezleri olduğunu not ediyor. Aynı anda Akıncı’nın açıklamaları iç cephede Hükümet ile partiler arasında bir çatışma yaratıyor ve Türk tarafının amacının bu olması da olasılık dışı değil. Akıncı’nın son açıklamaları arasında Kıbrıs sorununda müzakereler devam ettiği sürece Kıbrıs Münhasır Ekonomik Bölgesi’nde sondaj çalışmaları yapılmayacağı konusunda anlaşma sağlandığı da vardı. Hatırlanacağı üzere Ankara, Yunanistan Hükümeti aracılığıyla bu yönde bir öneriyi daha önce de Lefkoşa’ya iletmişti. Akıncı bunun yanı sıra yeniden yerleşimlerde sınırlama olmasına ve ve bölgelerde çoğunluğun korunması gerktiğine de atıfta bulunmuş ve Avrup Birliği müktesebatından sapmaların Birliğin birinci hukukuna dönüştürülmesi gerektiği üzerinde de durmuştu.  Akıncı bu talebini Kıbrıslırumların Avrupa Mahkemesi’ne başvuruda bulunup bu sapmaları ortadan kaldırma olasılıklarına karşı  ileri sürüyor. Bu arada Akıncı Kıbrıs sorununa bulunacak çözümü “Birleşik Federal Kıbrıs”  olarak adlandırdı. Hükümet Sözcüsü Nikos Hristodulidis ise müzakere masasında böylesi bir olgunun tartışılmasını ve bunun için zamanın da henüz çok erken olduğunu  belirtti.  

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
-DİKO Başkanı Nikolas Papadoplulos dün akşam Baf’ta yaptığı konuşmada bazılarının, tek taraflı tavizler nedeniyle alınan alkışların sadece  tek taraflı tavizler devam ettiği sürece devam edeceğini anlaması gerektiğini söyledi. Her defasında daha da kötü düşünceler ileri sürüldüğünü belirtti. Cumhurbaşkanı Anastasiadis’in, Hristofyas’ın görüş birliklerini ve tavizlerini yani  dönüşümlü başkanlık, yabancı hakim, garanti edilmiş çoğunluk, Avrupa müktesebatından sapmalar, işgal bölgesindeki Kıbrısrum mallarının kullancılarının hakları  ve Kıbrıs Cumhuriyeti’nin dağıtılması gibi olgularını  benimseyip yaşama geçirdiğini endişe ile tespit ettiklerine dikkat  çekti.   Yedi yıldan beridir  Kıbrıs sorununu Türk koşulları ile tartıştıklarına da vurgu yaptı. Türkiye’nin sadece “Yönetim” konusunu ve göçmenlerin evlerine dönmemesi olgusunu tartışmayı kabul ettğini ileri sürdü. Cumhurbaşkanı Anastasiadis’in geçmişin yanlış taktiklerini sürdürdüğü görüşünü de savundu.

POLİTİS gazetesinin bugünkü ana haberi Kıbrıs sorunuyla ilgili gelişmelere yönelik Hükümet ile merkez partileri arasında ortaya çıkan gerginlik. Gazeteye göre  merkez siyasi alandaki partilerin gerginlik politikalarına karşı Cumhurbaşkanı bu durumu daha da fazla kesinleştirmek istemiyor.  Bu nedenle de Cumhurbaşkanı dün müzakere masasında tartışılan garantili çoğüunlukla ilgili yapılan yorumlara yönelik bir soruyu yanıtlamaktan kaçındı. Cumhubaşkanı siyasi partilerin müzakere masasında tartışılanlarla ilgili bilgilendirildiklerini, bunun Ulusal Konsey tutanaklarında yer aldığını belirtti ve daha önce cevap verdiği ve “bazılarının anlamak istemediği” konulara kamuoyu önünde de yanıt vermek istemediğini söyledi. Cumhurbaşkanı bu açıklamasıyla özünde, küçük muhalefet partilerinin Mustafa Akıncı’nın açıklamaları temelinde başlatmak istedikleri karşılıklı açıklamalar savaşını boşa düşürdü. Her oluşturucu devlette garanti altına alınmış çoğunluk sorusunun gündemde olmadığını da belirtti. Bu arada Cumhurbaşkanı dün Azizler Konseyi’ne de Kıbrıs sorunundaki son gelişmelrle ilgili bilgi verdi.  Azizler Konseyi üyeleri bu bilgilndirmeden memnun ayrıldılar.  Başpiskpos da bilgilendirme toplantısı sonrası yaptığı açıklamda Cumhurbaşkanının, müzakerelerde yaşananlarla ilgili endişelerini “detaylı ve derin analizi” ile gidermeye çalıştığını  söyledi.  Kilise’nin “Kıbrıslırumlar ile Kıbrıslıtürklerin ata topraklarında mutlu bir biçimde yaşayacakları” doğru bir çözüm konusudnda Cumhurbaşkanına destek vereceğini de belirtti.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
- Avrupa Birliği’nin ortak savunma ve dış işleri politika sorumlusu Federika Mogkerni bir günlük ziyaret için bugün Kıbrıs’a geliyor. Mogkerni Lefkoşa’da Hükümet yetkilileriyle  bir dizi görüşmede bulunacak. Cumhurbaşkanı Anastasiadis de Mogkerni’yi   kabul edecek. Kıbrıs Haber Ajansı’nın elde ettiği bilgilere göre Avrupalı yetkilinin temasları sırasında bölgesel sorunlar ve orta Doğu ile Avrupa arasında bir köprü olarak, bölge ülkeleriyle mükemmel ilişkileri olan  Kıbrıs’ın oynayabilceği rol ele alınacak. Bunun yanı sıra Kıbrıs sorunu ve terör konusu da ele alınacak. Bu ziyaret Cumhurbaşkanı Anastasiadis’in İsrail Başbakanı Venyamin Netenyahu ile Filistin Yönetimi Başkanı Mahmut Abbas’ın Avrupa Parlamentosu’na hitap etmeleri yönünde üstlendiği girişim çerçevesinde gerçekleştirilecek


HARAVGİ  gazetesinin bugünkü ana haberi  “Kan merkezi dağılıyor” başlığı altında Lefkoşa Genel Hastahanesi’nde kan bölümünün karşı akrşıya olduğu sorunlar . Gazeteye göre  Lefkoşa Genel Hastahanesi’nde kan bölümünün sorunları ciddi bir biçimde ağırlaştı. Hastalara randevular gece yarısından sonra saat ikiye kadar veriliyor.  Kan bankası doktorlar ve hasta bakıcılar kan bankasından koğuşlara, ameliyathanelere koşuyorlar.

Son Güncelleme: 05 Şubat 2021 - 13:00

Son Haberler

17 Eylül
basın özetleri 17.09.21
15:36
Nouris: Yerel seçimlerin ertelenmesi son derece önemli bir karar
13:38
Pelekanos: Guterres'in amacı iki tarafın niyetlerini araştırmak
13:37
Cumhurbaşkanı Anastasiadis: Denizcilik sektörü Kıbrıs için gerçekten değerli bir varlık olduğunu kanıtladı
09:01
Dün 1 can kaybı ve 124 yeni vaka kaydedildi
09:00
Meclis Genel Kurulu yerel seçimlerin ertelenmesini kararlaştırdı
08:59
New York'da Kıbrıs sorunu ile ilgili üçlü görüşme gerçekleştirilecek
08:59
EU MED zirvesi bugün Atina'da gerçekleştiriliyor
08:56
16 Eylül
Fransa'da sağlık sektöründe aşı zorunluğuna uymayan çalışanlar uzaklaştırıldı
12:59
Elektrik fiyatlarında indirime ilişkin açıklamalar bekleniyor
12:58
Yerel seçimleri erteleme konusu Meclis'de görüşülüyor
12:57
New York'da üçlü görüşme olasılığı artıyor
12:56
Tüm haberler

Video on Demand