21/7/15

FİLELEFTEROS gazetesinin bugünkü ana haberi Mustafa Akıncı'nın dün Türk istilasının yıldönümü nedeniyle düzenlenen etkinlikler sırasında ifade ettiği görüşler. Gazeteye göre Mustafa Akıncı dün istilanın yıldönümünde, Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayip Erdoğan'ın yanında kendisini eski Türk gerekçeleri içinde kaybetti. İşgal bölgesinde bayram havasında düzenlenen etkinlikler sırasında Akıncı Pazar günü savaş olarak nitelediği istilayı bu kez haklı çıkardı. "20 Temmuzu darbe rejiminin kökleşmesini ve Kıbrıs'ta Enosisi engelleyen bir harekat düşüncesinden değerlendirilmelidir" dedi. Akıncı konuşmasında Kıbrıs sorununa değinirken de oluşturucu Kıbrıstürk devletinin Kıbrısrum toplumunun Avrupa Birliği'ndeki statüsü eşit toplumsal haklara sahip federasyonun eşit tarafını teşkil edeceğini söyledi. Türkiye Cumhurbaşkanı Tayip Erdoğan ise görüşmeler sürecini destekler bir görünüm verse de bilinen retoriği ile Türkiye ile sahte devletin bu süreçte "ana ve evlat" olarak birlikte ilerleyeceklerini ifade etti. Gerek Erdoğan gerekse gönderdiği mesajında Davutoğlu Türkiye'nin adadaki garantör rolünü hatırlatma olgusuna dikkat çektiler. Karşı cephede ise Cumhurbaşkanı Anastasiadis birlik mesajı verdi."Vatanımızı kurtarmayı başarmak için bir diyaloga girdik" dedi ve müzakere sürecinin sonuçlarıyla ilgili yargıya varmak için henüz erken olduğuna vurgu yaptı.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
-Kamu yönetimi düzeyinde yapısal reformlar ve Genel Sağlık Planı geri dönmeyen kredilerin yönetiminden kaynaklanan yasa tasarılarıyla bağlantılı olarak Kıbrıs'ın kreditörlerinin Kıbrıs'a verilecek kredi diliminin serbest bırakılmasında belirleyici olacak. Troyka heyetini oluşturan Uluslararası Para Temsilcisi Mark Luis, Komisyonu temsilen Yakop Frizs ve Avrupa Merkez Bankası'nı temsilen de Fransesko Duiti dün adaya gelerek teknokratlar ekibinden bayrağı devraldı ve müzakereleri siyasi düzeye taşıdı. Memorandumun siyasi müzakeresi için ilk görüşme kreditörler ile Maliye Bakanı Haris Yeorgiyadis arasında gerçekleştirildi. Bu görüşmeye geniş kamu alanında reformlar konusunda Cumhurbaşkanı müsteşarı Konstantinos Petridis de katıldı. Bu görüşmeyi Troyka heyetinin Merkez Bankası başkanı Hristall Yorgacis ile görüşmesi izledi. Bu görüşmede Özelleştirme İdaresi Başkanı Konstantinos İrodotu da yer aldı ve özelleştirme süreciyle ilgili olarak kreditörlere bilgi verdi. Troyka heyetinin, hem teknokratlar hem de siyasi düzeyde yeni bir diyalogu başlatmak amacıyla uyumlaştırılmış yeni memorandumu bugün Kıbrıslı yetkililere verme olasılığı var. Bu tartışmaların sonuçları Kıbrıs'a verilecek kredi diliminin serbest bırakılıp bırakılmayacağını da belirleyecek.

SİMERİNİ gazetesinin de bugünkü ana haberi "Yumuşak söylem aracılığı ile uzlaşmaz tezler" başlığı altında 20 Temmuz'un yıldönümü nedeniyle Türk yetkililerin yaptıkları konuşmalar. Gazeteye göre Türkiye Cumhurbaşkanı Tayip Erdoğan bu yıl geçen yıllara göre daha yumuşak bir üslupla konuştu ancak bilinen tezlerini saklamadı. 20 Temmuz'u Kıbrıslıtürklerin en şerefli günü olarak niteledi. Türkiye'nin garantörlük rolünde ısrar etti. Kıbrıslıtürklerin eşitliğine ağırlık verdi ve Türkiye'nin çözüm sürecinde bir adım ileride olmaya devam edeceğini belirtti. Türkiye'nin yasadışı devleti güçlendirmeye devam konusunda herhangi bir şüpheye yer bırakmadı. Kıbrıs sorununda her iki tarafın da değerlendirmesi gerektiğini söylediği bir fırsat bulunduğunu belirtti. Türkiye Cumhurbaşkanı bu mesajları verirken Türk savaş uçakları da sürekli bir biçimde Kıbrıs hava sahasını ihlal etti. İhlallerin boyutları yeşil hatta yakın bölgelerde yaşayanların sanki de 20 Temmuz günlerini yaşıyormuş gibiş hissetmelerini noktasına kadar vardı.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
-Cumhurbaşkanı Anastasiadis hem Kıbrıs Haber Alma Teşkilatı Başkanı'nı hem de Sağlık Bakanı'nı atama sürecini yönetme ve seçmede ikilemlerle karşı karşıya. Cumhurbaşkanı seçeneklerini değerlendirirken kesin kararını önümüzdeki Cumartesi gününe kadarki sürede alacak. Kıbrıs Haber Alma Teşkilat Başkanlığı konusunun Cumhurbaşkanı için özel olarak baş ağrısı yaratacak bir durum olmadığı ifade edilmekle birlikte bu teşkilatın Hükümetten habersiz cep telefonlarını dinleme aygıtı alması ve AKEL'in de teşkilatın başına getirilmesi olası somut bir polis komutanına yönelik ciddi baskıları Cumhurbaşkanı'na rahatsızlık vermeye başladı. Bu durumda da Cumhurbaşkanlığında bu makama Hükümet Sözcüsü Nikos Hristodulidis'in atanması eğilimi ağırlık kazanmaya başladı. Cumhurbaşkanı bu seçeneği kafasında bir çıkış yolu olarak tutuyor. Ancak bu seçeneği kullanması durumunda yakın bir çalışma arkadaşının omuzlarına ağır bir yük daha binecek olması onu düşündürüyor. Bu arada sağlık bakanına yapacağı atama ise Cumhurbaşkanı için çok da zor. Filoppos Patsalidis'in bu görevden istifasının gökten düşme olmadığı ve DİSİ'nin sağlık alanında yapısal reformları ileri götürürken çıkar çevrelerinin tümünü dikkate alma mantığı ile bağlantılı olduğu da ifade ediliyor. Bu olayın üstüne Genel Sağlık Planı'nın geciktiği düşüncesinde olan Troyka'nın adadaki varlığının gölgesi de düşmüş durumda. Cumhurbaşkanı bu atamada makamlara kadınları atama konusunda verdiği taahhütleri yerine getirme arzusu da taşıyor.

-Mahsur durumda kalmış taşınmaz mal sahipleri, kredilerin paket halinde satışı, Telekomünikasyon Kurumu ile Limanların özelleştirilmesi ile kamu yönetimi alanında reformlar Troyka heyetinin Lefkoşa'daki temaslarının odağında. Heyet dün Maliye Bakanı ve Merkez Bankası Başkanı ile ayrı ayrı görüşmelerinde bu konuları ele aldı. Troyka heyetinin temasları sonrası gerekli onayı vermesi halinde Kıbrıs kredi programı çerçevesinde 500 milyon Euro'luk kredi dilimini alabilecek.

HARAVGİ gazetesinin bugünkü ana haberi "Erdoğan'ın önünde gerçek Akıncı" başlığı altında. Gazeteye göre Türk işgalinin yıldönümünde Mustafa Akıncı Türkiye Cumhurbaşkanı'nın önünde gerçeğin sesiyle konuştu ve öncelikle Kıbrıs ve genelde bölge için vizyonunu öne çıkardı. Akıncı "Biz barış hareketi de desek bu şüphesiz savaştı" ifadesini kullandı.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
-Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Kocas Kıbrıs sorununun uluslararası bir istila ve işgal sorunu olduğunu söyledi. Kocas, Kıbrıs istilasının 41. yıldönümü nedeniyle yayınladığı bildiride Kıbrıs sorununun çözümü olgusuna değindi ve tüm yabancı orduların adadan ayrılmasının ve çağdışı garantörlük sisteminin kaldırılmasının sorunun gerçek çözümünün bir parçası olduğu görüşünü savundu. Yunanistan Hükümeti'nin Birleşmiş milletler gözetiminde devam eden müzakere sürecine desteğini de yineledi ve bunun üzerinde anlaşmaya varılan tek çözüm yöntemi olduğuna vurgu yaptı.

-Şakolas grubu "Cyprus Mallu" borçlarını azaltma amacıyla satıyor. Lakolas Cyprsu Mall'un satışı haberlerini dün yayınladığı bildiri ile teyit etti. Satışın 194 milyon Euro'ya gerçekleştirildiği belirtiliyor.

POLİTİS gazetesinin de bugünkü ana haberi "Bir daha böyle günler yaşamayalım" başlığı altında Türk işgalinin yıl dönümünde Türk tarafınca verilen mesajlar . Gazeteye göre Türk işgalinin bu yılki yıldönümünde de işgal bölgesinde kutlamalar yapıldı. Sadece bazı Kıbrıslıtürkler kutlama alanına balonlarla üzerinde TMT tarafından öldürülen Derviş Kavazoğlu ile Kostas Mişauli'in fotoğraflarının bulunduğu pano uçurdular. Törenler sırasında Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Kıbrıs sorunundaki fırsatın kaçırılmaması gerektiğini söyleyerek ses tonunu alçak tuttuğu görüldü. Mustafa Akıncı ise Kıbrıs'ta 15 ve 20 Temmuz gibi asla günlerin bir daha yaşanmaması ve insanların barış içinde yaşaması dileğinde bulundu.


ALİTİA gazetesinin bugünkü haberlerinden biri Cumhurbaşkanı Nikos Anastasiadis'in 20 Temmuz Türk istilasının yıldönümü nedeniyle yaptığı konuşma. Gazeteye göre Cumhurbaşkanı Anastasiadis konuşmasında çıkmazları aşmak için kendi güçlerini birleştirmeyen bir halkı kimsenin kurtaramayacağının herkes tarafından kabul edilen bir olgu olduğunu söyledi. Cumhurbaşkanlığı Sarayı'nda darbe ve işgalin yıldönümü nedeniyle düzenlenen etkinlikte konuşan Cumhurbaşkanı nerede nifak ve ayrılık varsa bunu yıkımın izlediğini belirtti. Cumhurbaşkanı Kıbrıs sorununa atıfta bulunurken de vatanın kurtarılması için bir sürece girildiğini ve müzakere sürecinin sonuçlarıyla ilgili yargılara varmak için zamanın henüz erken olduğunu ifade etti. Mustafa Akıncı'nın Kıbrıstürk toplum liderliğine seçilmesiyle birlikte bir umut ve fırsat penceresi açıldığını söyledi. " En nihayet bugünkü statükoyu sonlandıracak bir çözüme ulaşmak için karşılıklı saygı temelinde müzakere yapabiliyoruz" dedi. Bu arada samimi olunması ve boş umutlar yaratan sloganların esiri olunmamasını da istedi.

-

Son Güncelleme: 05 Şubat 2021 - 13:00

Son Haberler

19 Eylül
Amerikan saldırısında "kazara" öldürülen Afgan sivillerin akrabaları, Washington'un özrünün yetersiz olduğunu söyledi.
15:17
Protaras’ta bir turistin tasarrufunda 33 gram hint keneviri tespit edildi.
15:15
EDEK’te yeni başkanının seçileceği kongreyle ilgili parti içindeki görüş ayrılıkları devam ediyor.
15:15
Cumhurbaşkanı Anastasiadis bugün New York’a varacak.
15:08
18 Eylül
İçişleri Bakanı: Yerel seçimler ertelenince, yerel özyönetimle ilgili reformların uygulanması için yol açıldı
16:50
Dışişleri Bakanı Nikos Hristodulidis bugün Josep Borrell ile telefon görüşmesi gerçekleştirdi
16:48
ABD Bakan Yardımcısı Sherman ve Türkiye Dışişleri Bakan Yardımcısı Sedat Önal arasında görüşme yapıldı.
15:19
Engomi’de merkezi bir cadde üzerinde bulunan kafeteryada şiddetli bir patlama yaşandı.
15:18
İşgal bölgelerinden gelen yüksek miktarda gümrüksüz tütün ve tütün ürünleri ele geçirildi.
15:15
Cumhurbaşkanı Anastasiadis, bu akşam New York’a gidiyor
15:13
Birleşmiş Milletler Eylül ayı içinde New York’ta 3lü gayrı resmi görüşme yapılacağını teyit etti.
13:07
Cumhurbaşkanı Atina'da Kıbrıs Cumhuriyeti'nin uluslararası hukuka ve BM kararlarına bağlılığını ifade etti.
13:05
Tüm haberler

Video on Demand