17/7/15

FİLELEFTEROS gazetesinin bugünkü ana haberi Avrupa Komisyon Başkanı Jak Klot Yuger'in dünkü temasları. Gazeteye göre dün adaya gelen Avrupa Komisyonu Başkanı Yunger Kıbrıs sorununun çözümü olgusunu sıcak tutup kişisel olarak ele alıyor. Komisyon Başkanı dün bir dizi görüşme gerçekleştirdi ve Cumhurbaşkanı Anastasiadis ve Kıbrıslıtürk lider Akıncı ile birlikte yemek yedi. Cumhurbaşkanı ile görüşmesinde çeşitli Avrupa konularını da ele aldı. Kıbrıs ekonomisinin izlediği süreç ve finansman programlarına katılımı konularını da görüştü. Filelefteros'un elde ettiği bilgiler göre Yunger-Anastasiadis-Akıncı görüşmesinde üç konu ele alındı. Bunlardan ilki Yunger'in özel temsilcisi Piter Van Nufel'in rolü oldu. Yunger, Nufel'in Kıbrıs sorununa katılımının özlü ve üretken olmasından yana bir tavır ortaya koydu. İkinci konu ise çözüm sonrası döneme hazırlanması için Avrupa müktesebatının Kıbrıstürk toplumunda uygulanması konusu oldu. Bunun için Kıbrıslırumların, Kıbrıslıtürklerin ve Avrupa Birliği ile Birleşmiş Milletler uzmanlarının katılacağı ortak bir komite kurulması kararlaştırıldı. Üçüncü olarak da Hellim konusu ele alındı. Anastasiadis ve Akıncı ile gerçekleştirdiği sert tartışmalar sonrası Yunger bu konuda Coğrafi olarak korunan bir ürün olması konusunda bir anlaşmaya varıldığını duyurdu. Elde edilen bilgilere göre bu konuda ortak bir anlayış ortaya kondu. Bu konuda ortaya çıkan her sorun Yeşil Ht tüzüğüyle ilgili Avrupa yasaları ve tüzükleriyle uyumlu olarak ele alınacak. Görüşmeler sırasında Mustafa Akıncı'ın müktesebattan deregasyonlar ve Kıbrıs sorununa bulunacak çözümüm Avrupa Birliği'nin birinci hukukuna dönüştürülmesi talebinde bulunduğu belirtiliyor.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
-Avrupa Komisyon Başkanı Yunger dün öğleden sonra Avrupa Evi'nde düzenlediği basın toplantısında Komisyonun Kıbrıs sorununun çözümü durumunda ekonomik katkı sağlamak için Kıbrıs'ın yanında olacağının güvencesini verdi. Ekonomik sorun çıktığına "biz orada olacağız" dedi. Müzakereler sonucu bir anlaşmaya varılması durumunda Komisyon, yeniden birleşme sürecinde ortaya çıkacak ekonomik gereksinimlerin karşılanmasına aktif olarak katılacağına dikkat çekti. Yunger, iki toplum liderinin dostluklarının kendisini heyecanlandırdığını ve Kıbrıs sorununu çözebilecekleri güçlü inancına sahip olduğunu belirtti. Bununla birlikte sürecin kolay olmayacağını ancak hem Kıbrıs'ta hem de Avrupa'da tarafların tümünün kazanacağı bir yol bulunabileceğini söyledi. Bu amaca en kısa süre içerisinde ulaşılması için Avrupa Komisyonu'nun uğraşıların dışında kalmayacağına vurgu yaptı. Hellim konusunda taraflar arasında Avrupa Birliği hukuku çerçevesinde ortak bir anlayışa varıldığını ifade ederken bu konuda detaya girmedi. Ancak bunun küçük bir başarı olmadığını ve iki toplum için sembolik önemi olduğu görüşünü savundu. Bu ortak anlayışın iki toplumun Komisyon'un da yardımıyla somut güven artırıcı önlemlerin inşaası için birlikte çalışma arzularını ortaya koyduğunun altını çizdi. Yunger Yunanistan'la ilgili bir soruyu yanıtlarken de programının bütününde uygulanması koşuluyla üzerinde ,

SİMERİNİ gazetesinin bugünkü ana haberi "baş döndürücü" başlığı altında Yunanistan'da geçen gün Meclis'te gerçekleştirilen oylama sonrası yaşanan iç siyasi gelişmeler. Gazeteye göre Başbakan Aleksis Çipras SİRİZA'yı aşırı uçlardan temizliyor. Sonra da önce bakanlar kurulunda değişikliğe sonra da seçimlere gidecek. Bakanlar Kurulu'nda değişiklikleri Pazartesi gününe kadar yapılması bekleniyor ve bugün dahi olabilir. Elde edilen bilgilere göre Çipras Hükümetini teknokratlarla ve bugün yurt dışında olan ve çalışan Yunanlılarla zenginleştirecek. Seçimler için öngörülen tarih ise Ekim ayı ve bu seçimlerde aşırı sol kesimlerin SİRİZA listelerinden aday yapılmayacağı ifade ediliyor. Amaç Hükümetin Avrupa yanlısı görünümünü güçlendirmek. Bağımsız Helenler Partisi'nin de Hükümetteki varlığının güçlendirilmesi bekleniyor. Bu arada Meclis Başkanı Zoi Konstantopulos'ın Meclis Başkanlığının sona ereceğine de kesin gözüyle bakılıyor. Bu makama şu anda içişleri bakanlığını görevinde olan Nikos Vutis'in atanacağı belirtiliyor.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
-Yunan Meclisi'nin Kurumlarla müzakere yolunu açan kararı sonrası mali finans sektöründe istikrar yolu açılıyor. Avrupa Merkez Bankası yaklaşık üç haftalık ir dondurma sonrası Acil nakit Fonu'ndan Yunanistan'a verdiği meblağı 900 milyon Euro artırma kararı aldı. Bu karar, Yunanistan'a olan güvenin tesisi yönünde ileri bir adım olarak nitelendiriliyor.

-Kıbrıs'ın kreditörleri dün bir kez daha maliye bakanlığına gittiler ve iş yasalarını, ihtiyat sandıklarının vergilendirilmesi ve geri dönmeyen krediler konularını görüştüler. İşverenler Federasyonu yetkilileriyle de bir araya geldiler. Bu görüşmeden sonra bir açıklama yapan Federasyon Bşkan yardımcısı Mihali Andoniyu Kıbrıs ekonomisinin iyiye doğru gitmekte olduğunu, ancak üç yıl önceki duruma geri döndürecek çerçeveye tekrardan girilmesinin akılsızlık olacağını ifade etti. Troyka yetkililerine kamu çalışanlarının maaşlarının denetim altında tutulması ve geniş kamu alanında reformların hızlandırılması gerektiği görüşünü aktardıklarını duyurdu. Devletin ekonominin özlü alanlarında grevler karşısında savunmasız kalmaması için bir şeyler yapılması gerektiği görüşünü de savundu

POLİTİS gazetesinin bugünkü ana haberi "özüm fonu için düşünceler de masada" başlığı altında . Gazeteye göre Avrupa Komisyonu Başkanı Jak Klot Yunger'in dün ger.ekleştirdiği görüşmeleri sırasında masaya Kıbrıs sorununun çözümü durumunda Avrupa Birliği'nin buna ekonomik katkılarına ilişkin somut bazı düşünceler de gündeme geldi. Yunger bu yönde kendisine yöneltilen bir soruya genel bir yanıt vermiş olsa da Politis'in elde ettiği bilgilere göre Yunger'in özellikle de Cumhurbaşkanı Anastasiadis ile yaptığı görüşmesinde Avrupa Birliği'nden kullanılması olası çeşitli ekonomik yardım olanakları incelendi. Yunger dün Cumhurbaşkanı Anastasiadis ve Kıbrıslıtürk lider Mustafa Akıncı ile gerçekleştirdiği görüşme sonrası Kıbrıs sorunun çözümü konusunda çok iyimser bir görünüm verdi ve doğrudan Komisyon Başkanı'na karşı bilgilendirme sorumluluğu olacak olan Van Nufel'in rolünün bir üst düzeye yükseltilmesiyle Avrupa Birliği'nin sürece olan dahiliyetinin de yükseldiğini açıkladı.


ALİTİA gazetesinin bugünkü ana haberi Yunger'den hediye" başlığı altında. Gazeteye göre Yunger dün iki liderin Kıbrıs sorununu çözme iradelerinin heyecan verici olduğunu söyledi. Komisyon Başkanı önce iki liderle ayrı ayrı görüştü sonra da birlikte yemek yedi. Yaptığı açıklamada çözüm uğraşılarında Avrupa Birliğinin iyileştirici olacağını belirtti ve iki lidere "uzlaşma" kelimesinden korkmamaları çağrısında bulundu. Avrupa Birliği'nin sürece aktif olarak katılacağını da duyurdu. Bu arada "Bugün ziyaret ettiğim Avrupalı Kıbrıs Mart 2013'te ziyaret ettiğim Kıbrıs değil. Ekonomi iyileşmeler kaydediyor, tekrardan güven kazanıyor, finans sektörü istikrara kavuşuyor ki bu kolay birşey değil, taze yatırımlar önümüzdeki dönemde Avrupa'nın yatırım planının da Eylül'den itibaren yürürlüğe girmesiyle Kıbrıs'a akmaya başlayacak. Ben Kıbrıs liderliğini ve Kıbrıs halkını kurtarma programını kararlılıkla uygulamaya devam ettikleri için kutlamak istiyorum, çünkü bu program zor bir programdı, zorlu kararlar alınmıştı, önemli reformlar yapılmıştı ancak tabi ki bunların karşılığı görülüyor" dedi. Siyasi cesaret ve sosyal desteğin her zaman daha iyi bir geleceğin önünü açtığını kaydeden Yunger, Kıbrıs'ın istikrarın söz konusu olmadığı bir coğrafyada istikrarı temsil eden bir ülke olduğunu söyledi. Yunger, Kıbrıs'ın bölgede Avrupa değerleri, ideallerini temsil ettiğini de belirterek, "Müthiş enerji potansiyelinin her zaman Avrupa Birliği'ne hizmet edecek şekilde kullanılması gerekiyor" dedi ve ekledi "Kıbrıs'ın Avrupa'nın stratejik hedefleri doğrultusunda hareket etmesi her zaman bir fırsat olmalıdır çünkü Avrupalı, istikrar içerisinde, müreffeh bir Kıbrıs'ın korkacağı hiç birşey olamaz".

HARAVGİ gazetesinin de bugünkü ana haberi Avrupa Komisyonu başkanı Yunger'in Kıbrıs ziyareti . Gazeteye göre Kıbrıs Hüümeti bankalardaki mevduatların tıraşlanmasından iki yıl sonra ekonomiyi getirdiği durum nedeniyle Avrupa Komisyon Başkanından övgü aldı.

-

Son Güncelleme: 05 Şubat 2021 - 13:00

Son Haberler

06 Ekim
basın özetleri 06.10.22
13:59
Rus nükleer denizaltısı Kuzey Kutbu'nda
07:01
Neofitu, Mavroyannis ve Hristodoulidis kurumumuzda gerçekleşen tartışmaya katıldı
07:00
Dendias: Yunanistan topraklarını, egemenliğini ve varlığını savunmaya hazır
06:59
Akar provokatif açıklamalarına devam ediyor
06:58
05 Ekim
Polis, Latsia ve Strovolos bölgesindeki sağanak yağışlar nedeniyle sürücülere özel dikkatli olmaları için çağrı yaptı.
15:59
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Kusios: Hükümet emeklilik sistemini yeniden tasarlama yolunda ilerliyor.
15:54
Dışişleri Bakanlığı temsilcisi : Tatar'ın açıklamaları endişe ve soru işaretlerine yol açıyor.
14:19
Christine Lagarde: Kıbrıs'taki enflasyonun %9 ve bu rakam Euro bölgesi ortalamasının biraz altında.
14:17
Anastasiadis: BM'in iklimle ilgili 9. Bakanlar zirvesi, sürdürülebilir çevresel kalkınma için son derece önemli.
13:45
ABD hükümeti: Putin'in uyarılarına rağmen, Rusya'nın nükleer silah kullanmaya hazırlandığına dair belirti yok.
13:43
Basın Özetleri 05.10.2022
13:03
Tüm haberler

Video on Demand