15/7/15

FİLELEFTEROS gazetesinin bugünkü ana haberi Kıbrıs sorunu.  Gazeteye göre Kıbrıs sorununda bir anlaşmaya varmak için yeter zaman olmasına karşı görüş birlikleri sepeti yavaş yavaş dolmaya başladı. Cumhurbaşkanı Nikos Anastasiadis'in dün siyasi liderlere yaptığı bilgilendirmeden çıkan  temel sonuç bu oldu.  Bundan sonraki Ulusal Konsey toplantısında birçok konu hakkında izahların yapılması bekleniyor olsa da tarafların  yönetim başlığında ileri adımlar attıkları görüldü.  Ancak bu başlıkta başkanlık konusu üzerinde hala daha bir görüş birliği sağlanamadı.  Türk tarafı dönüşümlü başkanlık konusunda ısrarını sürdürüyor. Müzakerelerde gerçekleştirilen tartışmalarda temel araç Hristofyas-Talat görüş birlikleri.  Bu arada federal hükümetin iki kurumsal organına, Yüksek Anayasa Mahkemesi ile Mülkiyet Komitesi'ne yabancıların da katılımı konusu da tartışılan konular arasında.  Anayasa Mahkemesi'nde yabancı katılımı sadece bir çıkmaz durumu yaşanması halinde olacak.  Bu arada şimdi dikkatler Avrupa Komisyon Başkanı Juncker'in yarın başlayacak ve iki gün sürecek ziyaretine odaklanmış durumda.  Bu ziyaret, Avrupa Birliği'nin Kıbrıs sorununa özlü bir biçimde dahil olmasıyla bağlantılı olarak değerlendiriliyor. Komisyon Başkanı Cumhurbaşkanı Anastasaidis ve Kıbrıslıtürk lider Mustafa Akıncı ile ayrı ayrı görüşmelerde bulunacak ve sonra da Avrupa Birliği'nin sürece müdahil olması konusunu kapatmak için  ikisiyle birlikte ortak yemek yiyecek.  Juncker'in adayı ziyareti sırasında Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri'nin Kıbrıs Özel Danışmanı Espn Barth Aida da adada olacak ve kendisiyle bir görüşme  gerçeklştirecek.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
-Müzakerelerin gelişim süreciyle ilgili Kıbrıs Hükümeti ihtiyatlı bir iyimserlik içinde.  Ulusal Konsey'in dünkü toplantısının sona ermesi sonrası bir açıklama yapan Hükümet Sözcüsü Nikos Hristodulidis bazı siyasi parti liderlerinin Cumhurbaşkanına bazı sorular sorduklarını, Cumhurbaşkanın da bunları yanıtladığını ve sonra da Yunanistan'la ilgili Avrupa'da yaşanan son gelişmeler ve varılan anlaşma ile ilgili bir tartışmanın yapıldığını söyledi.  Konsey toplantısının sonunda  Kıbrıs haber Alma Teşkilatıyla ilgili olarak gündeme gelen telefon dinleme konusunun da ele alındığını ifade etti. Sözcü Kıbrıs sorunuyla ilgili olarak " İhtiyatlı bir iyimserlik içindeyiz.  kesin olan daha iyi bir atmosferin olduğudur ancak daha sürecin başındayız ve biz  diyalog ve olgularda ilerledikçe somut ilerleme olacağı umudu taşıyoruz.  Bu konularda gerekli bilgilendirme de yapılacak" dedi. Bir gazetecinin AKEL Genel Sekreteri Kipriyanu'nun geçmişteki  görüş birliklerinin benimsenildiği açıklamasını hatırlatıp Hristofyas-Talat görüş birliklerinin benimsenip benimsenmediğini sorması üzerine de       "Kipriyanu geçmişin görüş birliklerine atıfta bulundu" dedi.  Sözcü, Cumhurbaşkanı Anastasiadis'in de paylaştığı geçmişten gelen bazı görüş birlikleri olduğuna dikkat çekti. Sözcü, DİKO Başkanı Papadopulos'un Kıbrısrum tarafının sadece veren durumunda olduğu ve almadığı görüşünün gündeme getirilmesi üzerine  " biz toprak ve mülkiyet konularında ne vereceğiz" dedi.  Devamla da müzakere tarihinde ilk kez konuların çapraz bir biçimde ele alınmakta olduğuna vurgu yaptı.

HARAVGİ  gazetesinin bugünkü ana haberi dünkü Ulusal Konsey toplantısı.  Gazeteye göre  dünkü Ulusal Konsey toplantısı sonarsı açıklamalarda bulunan Hükümet Sözcüsü Cumhurbaşkanın da hemfikir olduğu geçmişte sağlanan görüş birlikleri olduğunu ve bunların Kıbrısrum tarafının önerileri olarak masaya konduğunu söyledi.  Bu görüş birlikleri süreçte sağlanan ilerlemeyi teşkile diyor ve şimdi kayıtlara "AA" yani Anastasaidis-Akıncı görüş birlikleri olarak geçiyor.   Bu arada AKEL Genel Sekreteri Andros Kipriyanu  Ulusal Konsey toplantısı sonrasında yaptığı açıklamada Kıbrıs sorununda geçmişte sağlanan görüş birlikleriyle Anastasiadis- Akıncı ortak açıklamasını selamladı. Kipriyanu müzakere sürecinde göreceli bir ilerlemenin olduğunu söyledi ancak kimsenin süreçlerin önünde koşmaması gerektiğini çünkü daha görüşmelerin başında bulunulduğu ve gidilmesi gereken çok uzun bir yol bulunduğu uyarısında bulundu.
Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
-Hükümet yüksek işsizlikten ama özellikle de n kadar uğraşırsa uğraşsız bir iş bulamayan  uzun süreli işsizlerin sayısındaki artıştan korktu ve uzun süreli işsizlerin istihdamıyla ilgili yeni bir plan açıkladı.  Bu planının uygulanması için Avrupa Sosyal Fonu'ndan kullanılacak  7 milyon 3 yüz bin Euroluk bir bütçe ayrıldı.  İşsizlerle ilgili istatistikler her açıklandığında 6 aydan fazla bir süreden beridir işsiz olanların sayısındaki artış korkutucu bir noktaya vardı. Toplam işsizlerin %59,4'ü yani 45.815 kişi uzun süreli işsiz konumunda.  Bu arada 2015 yılının ilk çeyreğinde Kıbrıs'ta işsizlik oranı %17.7. İşsiz sayısı da 77.142.  Hükümet yetkilileri son dönemlerde yaptıkları açıklamalarda sürekli olarak Kıbrıs'ın krizden çıktığını söylemekle birlikte 2 yıldan fazladır işsiz olanların oranı %12.7.  Çalışma Bakanının dün açıkladığı yeni plana göre uzun süreli işsizlerin istihdamında ücret giderlerinin %60'ı karşılanacak.  Bunun koşulu da bu kişilerin en az 10 aylık bir süre istihdam edilmeleri. Hedef 1200 uuzn süreli işsize istihdam olanağı sağlamak.
   
POLİTİS gazetesinin bugünkü ana haberi "Görüş ayrılığı içinde olanlara çıkış kapısını gösteriyor." başlığı altında Yunanistan'da yaşanan gelişmeler. Gazeteye göre  Yunanistan Başbakanı Aleksis Çipras önce kendi partisinden başlamak üzere siyasi alanı netleştirmede kararlı.  SİRİZA'da üçüncü memoranduma yönelik tepkilerin doruk noktasına ulaşmış olması nedeniyle Çipras'ın işi oldukça zor.  Çipras adım atmak için önce bugün Meclis'e sunulan torba yasasına ilişkin sürecin nasıl gelişeceğini görmek istiyor. Çipras'ın bu torba yasası sonrası bakanlar kurulunda değişikliğe gitmesi bekleniyor.   Bu torba yasası Meclisten geçecek çünkü muhalefet partilerinden Yeni Demokrasi, Potami ve PASOK da olumlu oy vereceklerini açıkladılar.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
-Cumhurbaşkanlığı müsteşarı Petros Petridis süresi  2016 yılında sona erecek olan olağanüstü kesintilerin uzatılmaması gerektiği görüşünde.  Petridis Hükümetin bu kesintileri uzatmayı düşünmediğini belirtti. Kıbrıs ekonomisinin istikrar kazandığını ifade eden   Petridis şimdi dikkatlerin ülkeyi değiştirecek olan yapısal reformlarda olduğunu ifade etti.  Kamuda da reformlar konusunda büyük adımlar atılması gerektiği görüşünü savundu.


 
SİMERİNİ gazetesinin bugünkü ana haberi Euro Bölgesi'nde sağlanan anlaşma sonrası Yunanistan'da yaşanan gelişmeler.  Gazeteye göre  Yunanistan Başbakanı Aleksis Çipras ileri bir aşamada genel seçimlere gidilmesini olasılık dışı tutmuyor.  Çipras dün akşam Yunanistan Devlet Televizyonu ERT'e verdiği röportajında bugün için önceliğinin  varılan anlaşmanın uygulanması olduğunu söyledi ve istifa edip etmeyeceği sorusuna " sorumluklarımdan kaçmayacağım" yanıtını verdi. Partisi SİRİZA'daki iç sorunların gündeme getirilmesi üzerine de  " hiçbir kimsenin boğazına bıçak dayamayacağım. Kimseyi de partiden atmayacağım. Bugün herkesin tarihi ve sorumluğu ile hesaplaşma günüdür" dedi.  Çipras süreçte kendisinin de yanlışlar yaptığını kabul etti.  " Bana sahte umutlara kapıldığım, Avrupa'yı değiştirebileceğime inandığım ve adaletin bankaların  önüne geçebileceğini düşündüğüm  eleştirisinde bulunabilirsiniz" dedi. Müzakere sürecinde "B Planının" Almanya Maliye Bakanının Yunanistan'ın kontrollü iflası ve insani yardım olduğunu bilince çıkardığını ifade etti.  Kendisinin hiçbir zaman  drahmiye geri dönüşten veya yeni bir para birimine geçişten yana olmadığını da söyledi.  Yunanistan'ın yeni bir para birimini destekleyecek döviz rezervlerine sahip olmadığının da altını çizdi. Rusya ile Çin'in de böylesi bir seçeneği destekleyemeyeceklerini kendisine söylediklerini duyurdu.  Çipras, eski Maliye Bakanı Varufakis ile ilgili olarak da  mükemmel bir ekonomist olduğunu, müzakerelerin ilk evresinde büyük bir aktif müzakere yürüttüğünü ancak iyi bir ekonomist olmanın iyi bir politikacı olma anlamına gelmediğini söyledi.    

ALİTİA gazetesinin de bugünkü ana haberi Yunanistan ile ilgili gelişmeler. Gazeteye göre  Yunanistan'a köprü finansman sağlanması için büyük bir yarış yaşanıyor.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
-DİSİ ile AKEL müzakere sürecinde yaşanan gelişmeleri olumlu değerlendirdi. Dünkü Ulusal Konsey toplantısı sonrası yaptıkları açıklamalarda DİSİ ve AKEL yetkilileri olumlu gördüklerini belirttiler.  DİSİ Meclis Grup Sözcüsü Nikos Tornaridis  müzakerelerin gelişim biçiminden özel olarak memnun olduklarını söyledi.  Tornaridis, Cumhurbaşkanı’nın Konsey üyelerine süreçle ilgili detay bilgi verdiğini belirtti. Görüşmelerde iyimser bir biçimde ilerlendiğini ifade eden  Tornaridis, olguların çok iyi gittiğine ve görüşmelerde ılımlı bir ortam olduğuna da vurgu yaptı.  AKEL Genel Sekreteri Andros Kipriyanı da göreceli bir ilerlemeden bahsetti. Diğer partiler ise olumsuz görüş açıkladılar.

Son Güncelleme: 05 Şubat 2021 - 13:00

Son Haberler

30 Eylül
basın özetleri 30.09.22
14:43
Baf'da bir fabrikada yangın çıktı
13:48
Son 1 haftada covid kaynaklı 2 ölüm
13:46
Koulias: Genel Sağlık Sistemi’nin doğrudan Sağlık Bakanlığı'na bağlı olacağı bir yasa tasarısı meclise sunulacak
13:46
Yunan hükümeti NATO ve AB'ye mektup gönderecek
13:45
Zelensky Rusları savaşı sona erdirmek için Vladimir Putin'e karşı ayaklanmaya çağırdı
07:01
BM güvenlik konseyi referandumları kınayan bir karar taslağını bugün oylayacak
07:00
AB'de kritik enerji toplantısı
06:59
29 Eylül
Colin Stewart: Kıbrıs sorununa üzerinde anlaşmaya varılan bir çözüm bulunma olasılığı daha zayıf hale geliyor.
15:58
Sağlık Bakanlığı: Bazı hastalıkları bulaştırma potansiyeline sahip az sayıda yetişkin sivrisinek tespit edildi
15:56
Cumhurbaşkanı, MED-9 Zirvesi'nde Doğu Akdeniz'deki istikrarı tehdit edenlerin ele alınması ihtiyacını dile getirecek.
15:54
Her kazada 2. acil servis departmanının faaliyet göstermesi için SSK ve özel hastaneler arasındaki istişareler sürüyor.
15:51
Tüm haberler

Video on Demand