Müzakere süreci Ulusal Konsey toplantısında değerlendirildi

Ulusal Konsey bu sabah saat sekiz otuzda toplandı ve Kıbrıs sorununa çözüm bulma amaçlı müzakere sürecini değerlendirdi.

Cumhurbaşkanı Anastasiadis Konsey toplantısı sırasında Konsey üyelerine Mustafa Akıncı ile gerçekleştirdiği son görüşmeler hakkında bilgi verdi ve daha sonra da görüş alış verişinde bulunuldu. Ulusal Konsey’in bugünkü toplantısında, Kıbrıs sorununun çözüm uğraşılarında Avrupa Birliği’nin rolü de tartışıldı. Kıbrıs Haber Alma Teşkilatı’nın cep telefonlarını dinlemesi konusu da gündeme geldi ve Cumhurbaşkanı böyle bir şeyin olmadığının güvencesini verdi. Teşkilat sorumlusu Pentara’nın görevinden istifası sonrası yerine atayacağı kişi hakkında siyasi partilerle temaslarda bulunacağını söyledi. Cumhurbaşkanı Konsey üyelerine dün sabahki Euro Grup toplantısında Yunanistan ile ilgili olarak yaşananlar hakkında da bilgi verdi.

YANNAKİS OMİRU

Meclis Başkanı Yannakis Omiru Ulusal Konsey toplantısı sonrası yaptığı açıklamada Cumhurbaşkanı Anastasiadis’in kendilerine 27 Temmuz günü Mustafa Akıncı ile görüşmesinde mülkiyet ve toprak konularını tartışacaklarını söylediğini belirtti. Cumhurbaşkanının bunun yanı sıra Mustafa Akıncı ile bugüne kadar gerçekleştirdiği görüşmeler hakkında ve geçmişte sağlanan ve şimdi yeniden teyit edilen görüş birlikleri hakkında bilgi verdiğini ve müzakere başlıklarının çapraz bir biçimde ele alındığını söyledğini de ifade etti.

DİSİ

DİSİ Meclis Grup Sözcüsü Nikos Tornaridis müzakerelerin gelişim biçiminden özel olarak memnun olduklarını söyledi. Ulusal Konsey toplantısı sonrası açıklamalarda bulunan Tornaridis, Cumhurbaşkanı’nın Konsey üyelerine süreçle ilgili detay bilgi verdiğini belirtti. Görüşmelerde iyimser bir biçimde ilerlendiğini ifade eden Tornaridis, olguların çok iyi gittiğine ve görüşmelerde ılımlı bir ortam olduğuna da vurgu yaptı.

AKEL

AKEL Genel Sekreteri Andros Kipriyanu Ulusal Konsey toplantısı sonrasında yaptığı açıklamda Kıbrıs sorununda geçmişte sağlanan görüş birlikleriyle Anastasiadis- Akıncı ortak açıklamasını selamladı. Kipriyanu müzakere sürecinde göreceli bir ilerlemenin olduğunu söyledi ancak kimsenin süreçlerin önünde koşmaması gerektiğini çünkü daha görüşmelerin başında bulunulduğu ve gidilmesi gereken çok uzun bir yol bulunduğu uyarısında bulundu.


DİKO

DİKO Başkanı Nikolas Papadopulos görüşmelerde izlediği taktik nedeniyle Cumhurbaşkanı Anastasiadis’e sert eleştirlerde bulundu. Cumhurbaşkanının geçmişin yanlış taktiklerini izlediğini söyledi. “Sadece bizim tavizlerimizi tartışıyoruz ve Kıbrıs sorununu Türklerin koşulları içierisinde tartışmaya devam ediyoruz” diyen Papadopulos, devamla da, bu şekilde devam edilmesi halinde “al-ver” sürecine değil sadece “ver” sürecine girilmesinden korktuğu görüşünü savundu. Papadopulos herhangi bir çözümün taraftarı olanlara bir mesaj vermek istediklerini de belirterek Kıbrıs Helenizmi’nin satın alınamayacağını ve haklarının ve özgürlüğünün tıraşlanmasını kabul etmeyeceklerini bu çevrelere vurgulamak istediklerini ifade etti.

EDEK

EDEK Başkanı Marinos Şizopulos Kıbrıs’ın tümünde siyasi haklar ile insan haklarının uygulanmasının nasıl mümkün olacağına ilişkin partisinin ciddi tereddütleri olduğunu söyledi. Bu konunun temel bir konu olduğunu ve doğru bir biçimde düzenlenmesi gerektiğine dikkat çekti. Avrupa müktesebatının herhangi bir budama olmaksızın uygulanıp uygulanmayacağını görmek için beklediklerini ifade etti. Bu arada bunun mümkün olmadığı değerlendirmesi de yaptı.

EVROKO

EVROKO Başkanı Dimitris Silluris Kıbrıs sorununda sürecin nereye gittiğine ilişkin görüş açıklamak için zamanın henüz çok erken olduğunu söyledi. Sürecin nereye gittiğini görmek için kendilerinin gelişmeleri bekleyeceklerini ifade etti. Şilluris bununla birlikte Kıbrısrum tarafının süreçte mahzur kalma tehlikesinin var olduğuna da dikkat çekti.

EKOLOJİ HAREKETİ

Ekoloji Hareketi Başkanı Yorgos Perdikis müzakerelerin uzun zamandan beridir devam ettiği gibi şimdi de tavizlerle devam ettiğini söyledi. Perdikis buna karşı Türk tarafının kendi tezlerine istikrarlı bir biçimde bağlı kaldığına dikkat çekti. Perdikis Cumhurbaşkanı’ndan kısa bir süre sonra yeni bir Ulusal Konsey toplantısı daha çağırmasını da istedi. Kıbrıs Haber Teşkilatı’nın siyasilerin ve yurttaşların telefonlarını dinleme olasılığı hakkında ise düşündüklerini ifade etti.

YURTTAŞLAR İTTİFAKI

Yurttaşlar İttifakı Başkanı Yorgos Lillikas siyasi haklarda indirime gidilmeye başlanmasından endişe duyduğunu söyledi. Lillikas bu biçimde Avrupa müktesebatının net bir biçimde ihlal edildiğini belirtti. Böylesi bir durumda Kıbrıs’ın yurttaşlarının tümünün Avrupa yurttaşlarının kullandığı hakları kullanamayan bir ülke olacağına vurgu yaptı.

Editör:Mustafa
Kaynak: RİK

 

Son Güncelleme: 05 Şubat 2021 - 23:43

Son Haberler

21 Eylül
Dün 1 can kaybı ve 156 yeni vaka kaydedildi
08:35
Erdoğan ve Guteres bir araya geldi
08:34
Anastasiadis: İstediğim kadar iyimser değilim
08:33
20 Eylül
Kıbrıslı Rum gazetecilerden makaleler 20.09.21
14:08
Avgorou'da ölümlü kaza: 30 yaşındaki Panayotis Evangelou hayatını kaybetti
13:51
Atina Erdoğan'ın Mitsotakis ile bir araya geleceği yönündeki açıklamasını yalanladı
13:50
Stefanou: New York'ta yapılacak üçlü toplantı için beklentilerin yüksek değil
13:49
basın özetleri 20.09.21
13:20
Dün 94 yeni vaka kaydedildi
10:18
Dün Baf kazasında çıkan yangın sekiz kilometrekarelik bir alanı yaktı
10:18
Anastasiadis Amerikan-Yahudi Komisyonu İcra Direktörü David Harris'i Kutsal Ayin Düzeni Komutanı Nişanı ile ödüllendirdi
10:17
Anastasiadis Cuma günü Birleşmiş Milletler'in 76. Genel Kurulu'na hitap edecek
10:16
Tüm haberler

Video on Demand