14/7/15

FİLELEFTEROS gazetesinin bugünkü ana haberi  Euro Bölgesi'ndeki anlaşma sonrası Yunanistan'daki durum. Gazeteye göre  Euro Bölgesi'nin 17 saat süren zirvesi sonrası sağlanan anlaşmayla birlikte şimdi dikkatler ertesi güne çevrilmiş durumda. Dar zaman takvimi içerisinde Yunanistan'da ve Yunanistan dışında  atılması gereken önemli adımlar var.  Atina'da Hükümet yarına kadar vergiler, ilişkileri, emekliler ve bazı reformlar konusunda yasa tasarıları hazırlamak, bunları Meclis'e sunmak ve geçirmek zorunda. Brüksel ise Atina'nın kısa süreli finansman gereksinimleri karşılamak amacıyla bir ara anlaşma hazırlığı içinde.  Bu anlaşma kilit bir öneme sahip çünkü Yunanistan'ı iflastan kurtaracak ve Avrupa Merkez Bankası'na Yunan bankalarına Acil Nakit Fonu'ndan likide sağlama olanağı verecek. Yunanistan'ın Brüksel ile vardığı anlaşma ağır önlemler içeriyor.  Yunanistan Başbakanı Almanya'nın aşırı uç tavrı nedeniyle tabanca şakağında zor bir durumda kaldı. Ancak Fransa, Yunger ve Tusk'un ısrarları sonucu   daha kötüden kaçınıldı ve bir uzlaşmaya varıldı.  Varılan uzlaşma sonucu devlet varlıklarından 50 milyar Euro'luk bir fon oluşturulacak, Kurumlar Atina'ya gidecek, kalkınma 35 milyar Euro'luk bir fonla güçlendirilecek ve Yunanistan borçları da yeniden yapılandırılacak.  Ancak bu tıraşlama adı altında olmayacak. Yunanistan Başbakanı  Avrupa içinden v dışından selamlanan bu anlaşmayı zorunluluk olarak niteledi.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
-Darbe ve Türk işgalinin yıldönümleri nedeniyle Kıbrıs sorunundaki tartışmalar birkaç günlüğüne dondurulacak.  Elde edilen bilgilere göre bu ara süreçte ağırlık  çalışma gruplarına ve teknik komitelere verilecek.  Müzakereciler Andreas Mavroyannis ile Özdil Nami  temel konuları ele almak  ve 29 temmuz'da gerçekleştirilecek Anastasiadis-Akıncı görüşmesini hazırlamak amacıyla müzakere masasına hafta sonu geri dönecek.   Elde edilen bilgilere göre bu hafta içerisinde mülkiyet ve ekonomi konularıyla ilgili çalışmalar yapan çalışa grupları bir araya gelecek.  Gelecek hafta başında da Avrupa Birliği ile İnsani Konular grupları toplanacak.  Bu evrede ortaya konan uğraşı  tarafların karşılıklı olarak tezlerini ortaya çıkarmak. Bu arada görüş birliklerinin kayda geçirilmesine yönelik uğraşı da var.A  Tartışma gündeminde  konular sürekli olarak genişliyor ve Anastasiadis ile Akıncı son görüşmelerinde Avrupa Birliği ve ekonomi başlıklarını da  ele almışlardı.  Birleşmiş Milletler müzakerelerde görüş birliklerinin artışıyla birlikte  bir "kazanılmış haklar"  ve sonbahara kadar  " önemli bir materyal" sağlamak istiyor.  

HARAVGİ  gazetesinin bugünkü ana haberi Kıbrıslıların temel ihtiyaç maddelerine ulaşamaz bir noktaya gelmiş olması.  Gazeteye göre her üç Kıbrıslıdan biri temel ihtiyaç ürünlerine ulaşamıyor.  Avrupa İstatistik Dairesi'nin verilerine göre 240 bin kişi yoksulluk sınırının altında ve toplumsal dışlanmışlık yaşıyor. Bu durum sıkı kemer politikaları uygulaması sonucu gündeme geldi. Veriler ciddi insani bir kriz yaşandığını net bir biçimde gösteriyor. Bu arada memorandum uygulaması altında olan Yunanistan, İrlanda ve  Portekiz'de de yoksulluk oranları çok yüksek. Avrupa İstatistik Dairesi Kıbrıs'ta nüfusun üçte birinin temel ihtiyaç ürünlerine ulaşamadığını da açıkladı. Daire temel ihtiyaç ürünü olarak dokuz unsuru belirledi.  Bunlar arasında da konut kredisi, elektirk, su gibi ortak yarar ürünleri,  evde ısınma, içinde et ürünü olan bir yemeğinde iki günde bir yenmesi var. Bu ürünlerden üçüne erişemeyen kişi temel ihtiyaç maddelerine erişemeyen kategorisinde değerlendiriliyor. Bunlardan dördüne ulaşamayanlar ise  ciddi bir yoksunluk kategorisine giriyor.  Kıbrıs'ta yoksunluk kategorisine girenlerin oranı %37'yken ciddi yoksunluk kategorisinde olanlar ise  %18 oranında.  Yoksunluk kategorisinde en yüksek oran %58 ile Bulgaristan'da. Bu oran Yunanistan'da da %37,2.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
-Limanların özelleştirilmesine karşı grev önlemleri bir üst düzeye çıkarılıyor.  Liman çalışanları her tür ek mesaiyi reddediyor.  17 temmuz Cuma günü de Limasol limanında 24 saatlik bir uyarı grevi gerçekleştirecekler. SİDİKEK-PEO dün yaptığı bir açıklamayla özelleştirmelere karşı olduğunu bir kez daha net bir biçimde ifade etti ve Meclis ile siyasi partilere  bu noktada da olsa özelleştirmeleri ve yurttaşlar ekonomisi ve toplum yararına geri çevirmeleri çağrısında bulundu. SİDİKEK aynı açıklamasında Limasol Limanı'nın Kıbrıs Limanlar İdaresi tarafından yapılan yatırım sonrası yılda 30 milyon kar ettiğini oysa stratejik yatırımcı ile anlaşma sağlanan Larnaka Limanı'nda ise yatırımların yapılmadığını ve anlaşmanın çöktüğüne  de vurgu yaptı.

POLİTİS gazetesinin bugünkü ana haberi "Yangına neden olan sert anlaşma" başlığı altında Euro Grup'ta Yunanistan'la varılan anlaşma sonrası yaşanan gelişmeler.  Gazeteye göre  Aleksis Çipras'a dayanılmaz baskıların yapıldığı patlayıcı gece sonrası sonuçta 82 milyar Euroluk bir anlaşma gündeme geldi. Bitkin bir görünüm veren Yunanistan Başbakanı bu anlaşmanın sağlanması sonrası sert bir müzakerenin yapıldığını, zor bir anlaşmanın sağlandığını  söyledi ve Yunanistan'ı yeniden büyüme noktasına getirmek için mücadeleye devam edeceği sözü verdi.  Çipras bu kez daha önceleri olmayan bir olgunun da anlaşmada var olduğunu bugüne kadar ödemeyenlerin de ödeyeceğini söyledi.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
-Yunanistan eski Maliye Bakanı Yanis Varufakis bir gazeteye verdiği röportajında küçük bir bürokratlar grubunun paralel bir para  için inceleme yaptığını ifşaa etti. Varufakis bu konuyu Bakanlar Kurulu'na götürdüğünü ancak burada azınlıkta kaldığını ve bunun bir sonucu olarak sermeye kontrolüne gitme kararı aldığını da ifade etti. Varufakis kendisinin doğrudan ayrı bir para birimine gidilmesini düşünmediğini ancak Avrupa Merkez Bankası'nın Yunan bankalarını kapatması durumunda buna dinamik bir yanıt vermeden yana olduğunu belirti. Böylesi bir durumda günlük değişimde kullanılabilecek zorunlu borç belgesi basmayı  ya da en azından Euro olarak kendi nakit paralarını basacaklarını açıklamayı  önerdiğini ifade etti.

 
SİMERİNİ gazetesinin de bugünkü ana haberi Yunanistan'da yaşanan gelişmeler. Gazeteye göre Brüksel'deki müzakereler olumlu sonuçlanmış olsa da  yağlı ilmik Yunanistan'ın boynunda var olmaya devam ediyor.  Yunanistan yeni memorandumu uygulamaya koyabilmek için hem içte hem de dışta bir dizi engeli aşmak zorunda.  Bu süreçte ortakların güvenini elde etmek için herşeyden önce Yunanistan'da siyasi istikrara gerek var.   Oysa Yunanistan'da Çipras Hükümeti kaynıyor. Hükümet partisi SİRİZA'da da iç sorunlar yaşanıyor.  Hükümet ortağı Bağımsız Helenler de önlemler için Meclis'e getirilecek yasa tasarılarına hayır oyu verme eğiliminde.   Bu arada anlaşmanın yürürlüğe girmesi için Euro Grubu üyesi altı ülke de kesin karar için önce Yunan Meclis'in karar almasını bekliyor.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
-Bugün gerçekleştirilecek Ulusal Konsey toplantısında cep telefonlarının Kıbrıs Haber Alma Teşkilatı tarafından dinlenmesi konusu da acil olarak gündeme getirilecek ve parti temsilcileri bu konuda Cumhurbaşkanından bilgi isteyecek.   Bu dinlemeler için gerekli aygıtların alınması konusunda bilgisi olup olmadığı Cumhurbaşkanı'na sorulacak. Bu arada bu dinlemelerin devlet güvenliği ötesinde kullanılıp kullanılmadığı da araştırılıyor.

ALİTİA gazetesinin de bugünkü ana haberi Yunanistan'la ilgili gelişmeler.   Gazetenin haber başlığı ise şöyle : "Anlaşma siyasi alanı değiştiriyor.  Aleksis Çipras Hükümette değişikliğe gidiyor. SİRİZA'nın sol kanadı anlşmaya hayır oyu verecek. Kamenos'un durumu net değil. "

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
- Cumhurbaşkanı Nikos Anastasiadis Yunanistan’ı Avrupa Birliği’nin ana çekirdeği içinde tuttuğunu not ederek Yunanistan ile Kurumlar arasında varılan anlaşmayı selamladı. Cumhurbaşkanı konuyla ilgili olarak yaptığı yazılı açıklamada  Kıbrıs Hükümeti’nin bu süreçte, daha ilk andan Yunanistan Hükümeti’nin ve halkının yanında durduğunu belirtti.  Buna paralel olarak ilk taleplere göre net bir biçimde iyileştirilmiş olunan zor bir anlaşma yapıldığına da dikkat çekti. Cumhurbaşkanı Anastasiadis  zaman faktörü de dikkate alındığında, verili koşullarda elde edilebilecek en iyi anlaşmanın elde edildiğinin altını çizdi.

-Lefkoşa'da yakın bir geçmişte  bazı büyükelçiler ile Kıbrıs Turizm Örgütü arasında gerçekleştirilen toplantıda  Kıbrıs'a gelen turistlerin güvenliği konusu ele alındı. Aşırı alkol tüketimi, taşımacılıkta yol güvenliği, kazalar, taciz olayları, sağlık  ve hırsızlık gibi konularda bir eylem planı görüşüldü.  taraflar önümüzdeki Ekim ayında bu konuları ele almak için yeniden bir araya gelme kararı da aldı.

Son Güncelleme: 05 Şubat 2021 - 13:00

Son Haberler

27 Eylül
Ekim ayının ilk on günü içinde mevsimlik grip aşısı aile hekimleri tarafından yapılmaya başlanacak
13:51
Petridis: Şu anda havaalanı yönetim anlaşmasının uzatılmaması gerekiyor
13:50
Karousos: Havaalanı işletme anlaşmasının uzatılmasına ilişkin tartışma teknokratik düzeyde
13:49
AB Ruysa'ya yeni yaptırımlar uygulayacak
13:48
Türkiye Milli Güvenlik Kurulu yarın toplanıyor
13:47
basın özetleri 27.09.22
13:08
ABD Dışişleri Bakanlığı: Yunanistan'ın adalar üzerindeki egemenliği tartışılamaz
06:53
Kasoulidis: Türkiye'nin Yunanistan tarafından tehdit edildiği yönündeki iddialar saçma ve gülünç
06:52
Erdoğan: Atina Ankara'ya meydan okuyor
06:50
26 Eylül
Sterlin dolar karşısında tarihi bir düşük seviyeye geriledi
14:00
Ukrayna'da iki toplu mezar daha bulundu
13:59
Pantelidis: Kayıp Şahıslar Komitesi'nin çalışmaları zor, tehlikeli ve maliyetli
13:58
Tüm haberler

Video on Demand