Almanların talepleri doğrulanıyor

Almanya Hükümeti, ekonomisini kurtarmak amacıyla üçüncü bir program için önerilerini iyileştirmemesi durumunda Yunanistan’a, beş yıllık bir süre için Euro Bölgesi ile ilişkilerini kesme çağrısında bulunacak.

Almanya maliye bakanlığı Yunan Hükümeti’nin, Meclis tarafından da onaylanan son önerilerini yok hükmünde değerlendirdi. Reuter Haber Ajansı’na göre Almanya Maliye Bakanı Schauble’nin Yunanistan’ın beş yıl için Euro Bölgesi dışında kalmasını öngören belgesi iki seçenek sunuyor: Ya ek önlemler alınacak ya da beş yıl için geçici olarak Euro Bölgesi dışında kalınacak. Bir Alman diplomatı Almanya maliye bakanlığının bu belgesinin Euro Bölgesi toplantısı için hazırlanmadığını söyledi. Bunun bazı düşüncelerle bir çalışma belgesi olduğunu ve “B Planının” gündeme gelmesi halinde devreye sokulmasının düşünüldüğünü ifade etti. Bunun bir sonucu olarak da Maliye Bakanı Wolfgang Schauble tarafından Euro Grup’ta mevkidaşlarına sunulmadığını sadece benzer görüşlere sahip bazı ülkelere sunulduğunu da ifade etti.
Almanya Sosyal Demokratlar Partisi Başkanı ve Şansölye Yardımcısı Zigmar Gabriel de Yunanistan’ın geçici olarak Euro Bölgesi’nden çıkarılması yönünde Almanya Maliye Bakanı Wolfgang Schauble’nin önerisi olduğunu bildiklerini söyledi. Zigmar Gabriel ancak Yunanistan Hükümeti’nin bunu en iyi seçenek olarak görmesi durumunda uygulabileceğine de dikkat çekti. Hükümetin ve kendi partisinin ortak hedefinin gerekli koşulların yaratılması durumunda Yunanistan’ın Euro Bölgesi’nde kalması olduğuna vurgu yaptı ve Fransa ile koordineli çalışma yapılması çağrısında bulundu.

Editör: Mustafa

Son Güncelleme: 05 Şubat 2021 - 23:43

Son Haberler

21 Eylül
86 yaş üstü vatandaşlara üçüncü doz aşılar yarın yapılmaya başlanacak
13:50
Dendias AB Dışişleri Bakanları toplantısında Türkiye'nin son suçları hakkında bilgi verdi
13:49
Ersin Tatar egemen eşitlik ve eşit uluslararası statü politikasını açıklamak için New York'a gitti
13:48
basın özetleri 21.09.21
13:07
Dün 1 can kaybı ve 156 yeni vaka kaydedildi
08:35
Erdoğan ve Guteres bir araya geldi
08:34
Anastasiadis: İstediğim kadar iyimser değilim
08:33
20 Eylül
Kıbrıslı Rum gazetecilerden makaleler 20.09.21
14:08
Avgorou'da ölümlü kaza: 30 yaşındaki Panayotis Evangelou hayatını kaybetti
13:51
Atina Erdoğan'ın Mitsotakis ile bir araya geleceği yönündeki açıklamasını yalanladı
13:50
Stefanou: New York'ta yapılacak üçlü toplantı için beklentilerin yüksek değil
13:49
basın özetleri 20.09.21
13:20
Tüm haberler

Video on Demand