10/7/15

FİLELEFTEROS gazetesinin bugünkü ana haberi Yunanistan'ın müzakereleri yeniden başlatma amacıyla Kurumlara sunduğu önerisi. Gazeteye göre Atina'nın müzakere yolunu açmak ve Euro Bölgesi'nden çıkış şokunu yaşamamak için Kurumlara sunduğu müzakere paketi vergi sisteminde, Katma Değer Vergisi'nde ve sigortalarda dramatik değişiklikleri içeriyor. Yunanistan Başbakanı Aleksis Çipras'ın dün Bakanlar Kurulu'ndaki yakın çalışma arkadaşlarına ekspres bir anlaşmaya gitmede kararlı olduğunu söylediği belirtiliyor. Bu süreçte Atina'da SİRİZA Meclis Grup toplantısı ile Meclis genel kurul toplantısı karar altına alındı. Bu arada Euro Grup'taki sert çizgi izleyen Almanya eksenin Yunanistan ile anlaşmayı kendi ülkelerinde Meclis'lerde onaylamadan önce Yunan Meclis'in önlemleri yasal düzenleme ile geçirmesini talep ettikleri belirtiliyor. Avrupalı yetkililerle birlikte kaleme alındığı görünümü olan Yunanistan önerileri Avrupa Komisyonu, Avrupa Merkez Bankası ve Uluslararası Para Fonu tarafından incelenecek. Yarın da önce Europ Working Grubun sonra da Euro Grubun önüne konacak. Eğer değerlendirmeler olumlu olursa Pazar günü Avrupa Birliği zirvesinin toplanmasına gerek kalmayacak. Elde edilen bilgilere göre Atina'nın önerileri üç yıllık bir zaman dilimi içerisinde 8 milyar Euro'yu hedefliyor. Buna karşılık 50 milyar Euro'luk bir krediyi öngörüyor.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
-Cumhurbaşkanı Anastasiadis ile Kıbrıstürk toplum lideri Mustafa Akıncı bugün her başlıkta görüşmek için iki konuyu seçecek. İyi haber alan kaynaklara göre iki tarafın müzakere heyetleri Anastasiadis ile Akıncı'nın üç başlıkta özlü müzakerelere girmelerinin yollarını açtılar. Yönetim, mülkiyet ve toprak'ta kriterlerde iki lider özlü tartışmaya girecek. Bu başlıklardaki birçok müzakereciler Mavroyannis ile Nami arasında tartışıldı. Güvenilir kaynaklara göre Türk tarafı her şeyi tartışıyor ve bu başlıklarda herhangi bir konuyu konuşmayı ret etmiyor. Bu konularda bir çok olgu Anastasiadis-Akıncı görüşmesinde netleşecek. Şu anda sürece dahil olanlar var olan iyi ortamı ve niyetleri dikkat alıyor.

-Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri'nin Kıbrıs özel temsilcisi Espen Barth Aida Cumhurbaşkanı Anastasiadis ile Kıbrıslıtürk lider Mustafa Akıncı'nın çözümden ortaya çıkacak tüm federal devlet alanında Avrupa müktesebatının uygulanması konusunda %100 anlaştıkları mesajını verdi. Aida dün akşam eski Lefkoşa'da düzenlenen bir etkinlikte konuşurken Kıbrıs sorununda yardımcı bir işlev görecek olan Avrupa Birliği'nin Kıbrıs özel temsilcinin adının kısa sürede açıklanacağı umudu taşıdığını söyledi. Aida bu etkinlik sırasında sorulara yanıt verirken de Türkiye'nin Kıbrıs sorununun çözümünü arzuladığı duygusuna sahip olduğunu ve bugünkü süreci desteklediğini söyledi.

HARAVGİ gazetesinin bugünkü ana haberi öğretmen atamalarında yeni sisteme geçilmesi. Gazeteye göre acele süreçlerle ve olgunlaşamayan tartışmalarla kamuda öğretmen atama sistemini değiştirdiler. Atamalara yeni kriterler koydular. AKEL'e göre bu değişikliği yapanlar bir bakkal mantığı ile hareket ettiler ve bunun bir sonucu olarak diğer olguların yanı sıra yeni bir dersaneler sektörü oluşacak. Bunların müşterileri de üniversite mezunları olacak.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
-EDON'un 28. gençlik festivalinde bir selamlama konuşması yapan AKEL Genel Sekreteri Andros Kipriyanu onurlu bir yaşam için mücadele eden genç bir kuşağın varlığına vurgu yaptı. Gençlerin boyun eğmediği tespiti yaptı. Cumhurbaşkanı Anastasiadis'in hiçbir vergi koymamak ve maaşlardan ve emekli maaşlarından kesintiye gitmemekle övündüğünü belirtti ve devamla da “Sanki de Cumhurbaşkanı Kıbrıs’ta yaşamıyor. Eğer burada yaşasaydı konut sahibi olma cesareti gösteren herkesin vergilendirildiğini bilecekti. Bugün adada 400 Euro ücret ve 350 Euro emekli maaşı verildiğini bilecekti” dedi.

-Kıbrıs İstatistik Dairesi, inşaat izinlerinin 2015 yılının Ocak – Nisan döneminde, 2014 yılının aynı dönemine kıyasla, %2,3 oranında bir düşüş kaydettiğini açıkladı. Daireye göre yılın ilk dört ayında toplam 1600 inşaat izni; ayrıca, Nisan ayında, belediye yetkilileri ve ilçe yönetim ofisleri tarafından 335 inşaat izni verildi. İstatistik Dairesi, bu izinlerin toplam değerinin 59 milyon 900 bin Euvro, toplam alanının ise 44 bin 300 metre kare olduğunu ve 147 konut birimi inşa edildiğini de açıkladı.

POLİTİS gazetesinin bugünkü ana haberi "Atina 12 milyar Euroluk memorandum hazırladı" başlığı altında Yunanistan'ın önerileri. Gazeteye göre Yunanistan'ın hazırlayıp Brüksel'e ilettiği 12 milyar Euroluk öneri paketi sonrası borçlarının yeniden yapılandırılması da gündeme geliyor. Bu süreçte Yunan Hükümetinin hedefi bu borç yapılandırılması konusunda daha bağlayıcı ifadeler elde etmek.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
-Maliye Bakanı haris Yeorgiyadis dün katıldığı bir radyo programında popülizm seçeneğinin yanlış bir seçenek olduğunu söyledi. Yeorgiyadis, Yunanistan Hükümetinin Avrupa İstikrar Mekanizması'ndan bir memorandum ile yardım talep etmesinin doğru bir karar olduğunu ifade ederken Yunanistan'ın gerekli destek programına sahip olmaması durumunda hangi para birimini kullanırsa kullansın çökeceğine vurgu yaptı.

- DİKO'da yeni başkan ile eski başkan saklambaç oynuyor. Eski başkan Marios Garoyan geöen günkü parti merkez komitesi toplantısına katılması için kendisine gönderilen iki mektuba yanıt vermedi ve beklendiği gibi merkez komitesi toplantısına da gitmedi.

ALİTİA gazetesinin bugünkü ana haberi dün Meclis genel kurulunda onaylanan yasalar. Gazeteye göre uzun bir süreden beridir askıda olan bazı ciddi konular dün Meclis Genel Kurulu'nda görüşüldü ve onaylanıp yasalaştı. Meclis yaz tatiline girmeden önce beş saat süren son toplantısında 39 konuyu el aldı. Eğitimde öğretmen atamalarında sistemi ciddi olarak değiştiren yasayı onayladı. Garanti Altına Alınmış Asgari Gelir Yasasında da önemli değişiklikler yaptı. Kumarhane açılmasına onay verdi. Taşınmaz mal alımında devir ücretlerini de aşağı çekti. Cumhurbaşkanı Nikos Anastasiadis yaptığı yazılı açıklamada, kamudaki öğretmenlerin yeni atanma sistemi ve İdare Mahkemesi kurulmasına ilişkin yasa tasarılarının kabul edilmesinden duyduğu memnuniyeti dile getirdi. “Bu günün Temsilciler Meclisi'nin kamudaki öğretmenlerin atanmasına ilişkin yeni bir sistemin kurulması ile ilgili olan tasarıyı onaylamasıyla eğitim sistemimiz için tarihi bir gün olduğunu söylemek abartı olmaz” ifadesine yer veren Cumhurbaşkanı, atanmaya layık olan öğretmenlerin atanacağı ve öğrencilerin hak ettikleri öğretmenlerinin olacağına işaret etti. Cumhurbaşkanı Anastasiadis yaptığı açıklamada ayrıca, Temsilciler Meclisi'nin İdare Mahkemesi’nin kurulmasına ilişkin yasa tasarısını da onaylaması nedeniyle günün adalet alanının çağdaşlaştırılması için de tarihi bir gün olacağını belirtiyor. Cumhurbaşkanı devamla, “İdare Mahkemesi’nin kurulması halka sunduğum yönetim programının bir parçasıdır. İdare Mahkemesi’nin faaliyeti ülkemizde adaletin daha iyi ve daha hızlı bir şekilde uygulanmasına katkı sağlayacağına inandığımı ifade ediyorum” dedi.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
-Yapılan bir kamuoyu araştırma sonuçlarına göre halkın oy tercihi açısından DİSİ AKEL'in 10 puan önünde. Bu arada siyasi partilerin toplam oylarında düşüş var. Sandığa gitmeme eğilimi giderek güçleniyor. Sandığa gitmeyeceğini belirtenlerin oranı %36,7. Buna karşı DİSİ %24,7, AKEL %14,9, DİKO %6,4, EDEK %3,4, Yurttaşlar İttifakı %3,2, EVROKO %1,2 ve Ekoloji Hareketi de %1 oranında bir desteğe sahip. Yapılan araştırma sonuçlarına göre halkın %64,6'sı Kıbrıs sorununa 2015 yılı içerisinde bir çözüm bulunacağına inanmıyor. Buna inananların oranı %22.3. Anastasiadis ile Akıncı arasında sosyal buluşmaları olumlu bulanlar %73,5 oranında. %16,2'lik bir kesim ise bunu olumsuz olarak görüyor. %59,3 oranında bir eksim bu tür buluşmaların Kıbrıs sorunun çözümüne yardımcı olacağı düşüncesinde. %37,8 ise karşı örüşte. Aynı kamu oyu araştırmasında ekonomiyle ilgili olarak sorulan soruya çoğunluk durumun bir yıl önceye göre daha da kötü olduğu yanıtını verdi. Yurttaşları en çok meşgul eden konu %49,8 ile ekonomi, maaşlar ve pahalılık. Bunu %22,1 oranı ile işsizlik izliyor. Üçüncü sırada %8 ile sağlık var.

SİMERİNİ gazetesinin de bugünkü ana haberi Yunanistan'daki gelişmeler. Gazetenin konuyla ilgili haber başlığı ise şöyle: "Anlaşma sağlamak için sert önlemlere başvuruyor. Taraflar arasındaki mesafenin kapatılmasında Fransa ile Amerika'nın müdahaleleri belirleyici olacak."

Son Güncelleme: 05 Şubat 2021 - 13:00

Son Haberler

30 Eylül
basın özetleri 30.09.22
14:43
Baf'da bir fabrikada yangın çıktı
13:48
Son 1 haftada covid kaynaklı 2 ölüm
13:46
Koulias: Genel Sağlık Sistemi’nin doğrudan Sağlık Bakanlığı'na bağlı olacağı bir yasa tasarısı meclise sunulacak
13:46
Yunan hükümeti NATO ve AB'ye mektup gönderecek
13:45
Zelensky Rusları savaşı sona erdirmek için Vladimir Putin'e karşı ayaklanmaya çağırdı
07:01
BM güvenlik konseyi referandumları kınayan bir karar taslağını bugün oylayacak
07:00
AB'de kritik enerji toplantısı
06:59
29 Eylül
Colin Stewart: Kıbrıs sorununa üzerinde anlaşmaya varılan bir çözüm bulunma olasılığı daha zayıf hale geliyor.
15:58
Sağlık Bakanlığı: Bazı hastalıkları bulaştırma potansiyeline sahip az sayıda yetişkin sivrisinek tespit edildi
15:56
Cumhurbaşkanı, MED-9 Zirvesi'nde Doğu Akdeniz'deki istikrarı tehdit edenlerin ele alınması ihtiyacını dile getirecek.
15:54
Her kazada 2. acil servis departmanının faaliyet göstermesi için SSK ve özel hastaneler arasındaki istişareler sürüyor.
15:51
Tüm haberler

Video on Demand