1/7/15

FİLELEFTEROS gazetesinin bugünkü ana haberi Yunanistan'ın yeni bir program talebinde bulunması. Gazeteye göre Yunanistan Hükümetinin dün Avrupa İstikrar Mekanizması'ndan 30 milyar avroluk iki yıllık yeni bir program talebi sonrası Yunanistan konusunda önemli gelişmeler yaşandı. Yeni durumda ortaya çıkan görüntü ise şöyle: Bir: Avrupa Mali İstikrar Fonu Yunanistan'ın var olan programını sonlandırdı. Bu karar ile Yunanistan'ın askıda olan 12,7milyar avroluk kredi alacağı kayboldu. İki: Yuro Grup dünkü toplantısında Yunanistan'ın programının birkaç gün daha uzatılması talebini reddetti. Bu zaten hukuki, siyasi ve yöntem açısından olası değildi. Üç: Yunanistan Uluslararası Para Fonuna ödemesi gereken borç taksitini ödemedi ve bunun Ekim ayına kadar ertelenmesini istedi. Dört: Yuro Grup bugün tekrardan toplanacak ve Yunanistan'ın talebinin görüşülmesine başlanmasına onay verecek. Bu arada elde edilen bilgilere göre Avrupa İstikrar Fonu'nun Yunanistan'ın talebinin incelenmesi için Yuro grubun ve daha sonra da üye devletlerin onayına gerek var. Bu ülkelerden Almanya dahil altısının da bu onayı vermesi için parlamentolarından onay alması gerekiyor. Bu arada Yunanistan Başbakanı Aleksis Çipras hükümetinin Avro içerisinde sürdürülebilir bir anlaşmaya varmak için sonuna kadar uğraşı vereceğini ifade etti.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
-Kıbrıs sorununda tartışmalar yoğunlaştırılıyor. Espen Barth Aida da ritmi ve beklentileri bir üst düzeye taşıyarak süreci baskı altında tutuyor. Bu arada sürece Avrupa Birliği'nin katılımı konusunda da son evreye girilmiş durumda. Müzakereciler Andreas Mavroyannis ile Özdil Nami çalışma gruplarıyla birlikte geçen gün Cumhurbaşkanı Anastasiadis ile Mustafa Akıncı arasındaki görüşmenin sonuçları üzerinde çalıştılar. Bazı tezlerin görüş ayrılığı alanından görüş birliği alanına geçip geçmediğini detaylı bir biçimde incelmeye aldılar. Bu çalışma dün dört saat sürdü ve bugün ve yarın da çalışmalara daha da yoğun bir biçimde devam edilecek. Akıncı'nın sözcüsü Barış Burcu da dün yaptığı açıklamada Aida'nın adada kalış süresini uzatma kararı verdiğini söyledi. Birleşmiş Miletler kaynaklarının Filelefteros'a verdikleri bilgilere göre ise Aida daha önce programlanmış olduğu gibi yarın öğleden sonra adadan ayrılacak ancak Pazar günü tekrardan gelip tüm hafta boyunca Kıbrıs'ta kalacak. Aida tüm hazırlık sürecine ve müzakerecilerin gelecek hafta gerçekleştirecekleri dört görüşmeye katılacak. 10 Haziran'da gerçekleştirilecek Anastasiadis-Akıncı görüşmesinde de bulunacak. Bu sürecin hızlandırılmasının bir nedeni de Birleşmiş Milletler'in Temmuz ayı sonuna kadar daha fazla sonuç elde etmek istemesi. Bu arada Mustafa Akıncı da Brüksel'de temaslarda bulunuyor. Akıncı burada yaptığı bir açıklamda Komisyon başkanı Yunger'in Kıbrıs'ı ziyareti sırasında Anastasiadis ve kendisinin de katılımıyla ortak bir toplantı gerçekleştireceğini söyledi.

HARAVGİ gazetesinin bugünkü ana haberi " Atina, Uluslararası Para Fonunun yer almadığı yeni bir öneri sundu" başlığı altında. Gazeteye göre Atina dün iki yıllık bir plan sundu. İki yıllık olan bu plana göre Yunanistan'ın mali gereksinimlerinin tümü Uluslararası Para Fonu katılmaksızın karşılanacak. Bu arada Yunanistan Uluslararası Para Fonu"ndan borç ödemesinin Kasım ayına kadar uzatılmasını istedi. Bu arada Yunanistan Başbakan yardımcısı Yannis Dragasakis Yunan Devlet Televizyonu'na verdiği röportajında bulunacak çözümün ne boyun eğiş ne de sorumluluklardan kaçış olacağını söyledi. Dün akşam sona eren programla ilgili olarak ise bunun özünde başarısız olduğunu ve geçen Ağustos ayında dondurulduğunu ifade etti.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
-AKEL Polit Büro üyesi Stefanos Stefanu taraflar arasında bugüne kadarki görüş birliklerinin değerlendirilmesi durumunda çözüm yolunda önemli bir mesafenin kat edilmiş olunacağını ve bir anlaşmaya varılması arzusuyla diyalog ve üzerinde tartışılması gereken geri kalan konular üzerine odaklanma olanağı bulunacağını söyledi. Stefanu, Anastasiadis ile Akıncı arasında geçen gün gerçekleştirilen görüşmeye ilişkin bir soruyu yanıtlarken Cumhurbaşkanından resmi bilgilendirme beklediklerini ifade etti. Stefanu özlü müzakerelere başlanmasını da selamladı ve Kıbrıs sorununun özlü yanlarını ele almadan bir anlaşmaya varılamayacağına dikkat çekti. AKEL'in bu süreçte yaratıcı olacağını ve müzakere sürecine her tür desteği vereceğini de belirtti. Partisinin bu sürece nasıl yardımcı olabileceğine ilişkin görüşlerini Cumhurbaşkanı Anastasiadis'e daha önceden iletmiş olduğunu da duyurdu.

ALİTİA gazetesinin de bugünkü ana haberi Yunanistan programının dün akşam gece yarısı itibarıyla sona ermiş olması . Gazeteye göre Yunanistan programı dün akşam gece yarısı sona ererken Atina son anda üçüncü memorandum talebinde bulundu. Yunanistan'ın , Komisyon Başkanı Yunger'in önerisine yaklaştığı görünümü var.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
-Kıbrıs'ta maaşlarda düşüş devam ediyor. Dokuz çeyrekten beridir maaşlar sürekli düşüyor. Son düşüş son bir yıllık dönemde erkeklerde %2 ve kadınlarda da %1,4 olarak gerçekleşti. Devlet istatistik Dairesi verilerine göre memurların aylık düzeltilmiş maaşları ortalama 1,879 avro düzeyinde. Bu da yaklaşık 2009'daki maşlar düzeyinde. 2009 yılında ortalama maaşlar da 1.875 avroydu.

- Kıbrıs Ticaret ve Sanayi Odası'nın Nikos Anastasiadis ile Mustafa Akıncı'nın konuşmacı olarak katılacakları etkinliği 8 Temmuz'da gerçekleştirilecek. Bu etkinlik Kıbrıs Türk Ticaret Odası ile birlikte düzenlenecek. Etkinlik Lidra palas karşısındaki Chateau Status''ta gerçekleştirilecek ve buna her iki toplumdan iş insanları katılacak.

SİMERİNİ gazetesinin de bugünkü ana haberi Yunanistan konusu. Gazeteye göre Avrupa Komisyonu ile Yunanistan hükümetinin Yunanistan programının bitmesine çok az bir süre kala yaptıkları manevralar sonuç vermedi ve taraflar arasında herhangi bir anlaşma sağlanamadı. Atina'nın dün akşam son anda gündeme getirdiği var olan programın uzatılması önerisi Yuro Grup tarafından reddedildi. Bunun bir sonucu olarak Yunanistan 39.5 milyar avroluk krediye ulaşma olanağını yitirdi. Gelinen aşamada Yuro Grup bugün tekrardan toplanacak ve yine Yunanistan'ın yaptığı iki yıllık yeni anlaşma önerisini değerlendirecek.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
-DİKO Cumhurbaşkanı Anastasiadis’ten, Mustafa Akıncı ile bundan sonra gerçekleştireceği görüşmesi öncesi Ulusal Konsey’i toplantıya çağırmasını istedi. Müzakere süreciyle ilgili kendilerine gerekli bilgilendirmenin yapılmadığını belirtti. DİKO tarafından yapılan açıklamada Cumhurbaşkanı’ndan Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Kıbrıs Özel Danışmanı Espen Barth Aida’nın dünkü açıklamasında dile getirdiği müzakerelerde yönetim, mülkiyet ve toprak konularında ne çeşit bir ilerleme sağlandığına ilişkin siyasi liderleri bilgilendirmesi de talep edildi. DİKO bunun yanı sıra Mustafa Akıncı’nın dünkü görüşme sonrası yaptığı açıklamada ifade ettiği köy isimlerinin, oranların ve haritaların tartışılmadığı, Anastasidis-Eroğlu ortak açıklamasına atıfta bulunarak kendisinin güçlü merkezi hükümet istemediği ve Birleşmiş Milletler’in hedefinin Eylül ayında New-York’ta ortak bir toplantının gerçekleşmesi olduğu açıklamalarına ilişkin izahat da istedi.

POLİTİS gazetesinin de bugünkü ana haberi "Çipras üçüncü memorandumu istedi" başlığı altında Yunanistan programının dün akşam gece yarısı sına ermesi.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
-Kıbrıs, Yunanistan sorununda referandumdan önce veya sonra bir çözüme ulaşılmasını umuyor. Cumhurbaşkanı Nikos Anastasiadis dün konuya ilişkin Almanya Şansölyesi Angela Merkel ile bir görüşme gerçekleştirdi. Hükümet Sözcüsü Nikos Hristodulidis, Cumhurbaşkanı Nikos Anastasiadis'in, Almanya başbakanı Angela Merkel ile Yunanistan krizini görüştüğünü bildirdi. Hristodulidis'in twitter hesabında yer alan açıklamada, “bir program üzerinde anlaşmaya varılması amaçlanıyor” dedi.

-AKEL 4 Temmuz Cumartesi günü sabah saat 10'da Lefkoşa'da Avrupa Evi önünde Yunan halkı ve hükümetiyle bir dayanışma etkinliği düzenleyecek. EDEK de Meclis başkanlığına Yunan halkıyla dayanışmayı içeren bir karar taslağı sundu. Bu taslağın yarınki Meclis genel kurulunda tartışılması bekleniyor.

 

  

Son Güncelleme: 05 Şubat 2021 - 13:00

Son Haberler

29 Kasım
Trafik kazası: 41 yaşındaki Spiridonas Zafiriadis hayatını kaybetti
13:36
Omikron varyantı dünyaya yayılmaya devam ediyor
13:35
Erdoğan'dan OECD'ye: Sözde devleti tanıyın
13:34
Hristodoulidis: Cumhurbaşkanlığı Seçimleriyle ilgili niyetlerimi tartışmak için doğru zaman değil
13:33
Basın Özetleri 29.11.2021
12:58
İşgal altındaki bölgelerde göçmen akışı devam ediyor
08:46
Dün 2 can kaybı ve 337 yeni vaka kaydedildi
08:46
Koronavirüse karşı yeni önlemler bugün yürürlüğe giriyor
08:45
Sağlık Bakanı Βilimsel Danışma Kurulu üyeleriyle bir araya gelecek
08:44
28 Kasım
Güney Afrika'dan gelen Kıbrıs vatandaşları karantinaya girdi
14:05
Kathimerini gazetesinin ortaya çıkardığı rapor aşının önemini gözler önüne seriyor
14:04
Veliler ile Bakanlık arasında maske konusunda anlaşmazlık yaşanıyor
14:03
Tüm haberler

Video on Demand