30/6/15

FİLELEFTEROS gazetesinin bugünkü ana haberi Yunanistan'ın kurumlarla ilişkilerinde yaşanan gelişmeler. Gazeteye göre Yunanistan'ın Yurobölgesindeki durumuyla ilgili olgular en uç noktada ve bugün önemli gelişmelerin yaşanması bekleniyor. Yunanistan'ın programı bugün sona eriyor ve Uluslararası Para Fonu'na da bugün kredi taksitini ödemede bugün son gün. Herkes bugünkü gelişmelere bağlı olarak yarından korkuyor. Bu arada Yunanistan Başbakanı Aleksis Çipras dün ülkesinin Yurobölgesinden çıkmasının kendileri açısından bir seçim olmadığını söyledi ve böylesi bir durumun herkes için yıkım olacağı uyarısında bulundu. Avrupa is kendi açısından Yunanistan'da 5 Temmuz Pazar günü gerçekleştirilecek referandumda "hayır" sonucunun çıkması durumunda bunun Avro'ya hayır anlamına geleceği değerlendirmesinde bulundu. Yunger, Şults, Oland, Kameron, Renzi ve diğerleri dün Merkel ile aynı görüşü savundular. Referandum sonrası Pazartesi günü müzakerelerin yeniden başlamasına yönelik kapıyı açık tutarak yumuşak bir tavır sergilediler. Bu arada Yunanistan meselesinde endişe sadece Avrupa ile sınırlı değil. Vaşington da dün sürece yeni müdahalede bulundu ve kamuoyu önünde bu soruna çözüm bulunması talebini ileri sürdü. Moskova ile Pekin de çözüm yönünde arzu ifade etti.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
-Kıbrıs sorununda üç başlıkta müzakereler ilerliyor. ancak taraflar arasında özlü görüş birliklerine varmak için daha kat edilmesi gereken önemli bir yol var. Dünkü Anastasiadis- Akıncı görüşmesinde taraflar görüş alış verişinde bulundular. Tartışmalar detaydan çok siyasi içerikli oldu. Sonuçların ise müzakereciler tarafından kayda geçirilecek. Müzakereciler kayda geçirecekleri sonuçları liderlere sunacak. Dünkü görüşme sırasında Cumhurbaşkanı Anastasiadis Kıbrıslıtürk lider Mustafa Akıncı ile bir buçuk saat süren baş başa bir görüşme gerçekleştirildi. Görüşmelere daha sonra müzakerecilerin ve Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Kıbrıs Özel Temsilcisi Aida'nın da katılımıyla devam edildi. Bir saat süren bu görüşmeden sonra tartışmalara müzakere ekiplerinin de katılımıyla devam edildi. Mustafa Akıncı görüşme sonrası yaptığı açıklamada bu görüşmenin daha çok aydınlatıcı olduğunu söyledi. Akıncı beklenti çıtasını çok yukarı çekmemekle birlikte olumlu atmosferi de korudu. Akıncıya göre elektrik ve cep telefonları için Güven Artırıcı Önlemlerin yaşama geçirilmesi süreci ilerliyor. Toprak konusunda ise kriterler ele alındı. yer isimleri, haritalar ya da oranlar gibi konulara girilmedi. Kendisinin güçlü bir merkezi hükümet görüşünü desteklediği haberlerinin gerçeği yansıtmadığını söyledi. Kendisinin federal devletin normal bir federal devletin yetkilerine sahip olacağını ifade den 11 Şubat anlaşmasını desteklediğini ifade etti. Akıncı yerleşikler konusunda da açıklayıcı bir tavır takındı. Son olarak da Eylül ayında New-York'ta ortak bir toplantı olasılığına kapıyı açık tuttu.

HARAVGİ gazetesinin de bugünkü ana haberi Yunanistan meselesi. Gazeteye göre referandum ve ortaya koyduğu son öneriler sonrası Yunanistan'ın geleceğine ilişkin Avrupa Birliği şantaj ve çarpıtma yolunu seçti. Atina Avrupa Komisyonu başkanından samimiyet istedi ve 6 Temmuz günü Yunan halkının iradesine uyum sağlamak için müzakerelerin yeniden başlayacağı mesajını verdi. Bu arada dün Anayasa Meydanı'nda halk Hükümetin çağrısına güçlü bir yanıt verdi. Binlerce Yunanistan yurttaşı " Yeni memorandumlara hayır", "Kemer Sıkmaya Hayır", "Borçlar Silinsin", "Yaşamımız kendimize aittir" sloganları ile Kurumların önerilerine karşı tavır ortaya koydu. Bu arada Yunanistan'daki karşı cephe de bugün akşam üzeri için gösteri çağrısında bulundu.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
--Yarı resmi kamu kuruluşlarını sıcak bir yaz bekliyor. Limanlar İdaresi, Kıbrıs Elektrik Kurumu ve Kıbrıs Telekomünikasyon kurumu gibi büyük ve kârlı yarı resmi kamu kuruluşları çalışanları Hükümetin özelleştirme politikalarına karşı çıkıyorlar. Dün Limasol liman çalışanları yarından itibaren tüm ek mesaileri reddedeceklerini ve 17 Temmuz günü de 24 saatlik bir greve gideceklerini duyurdular. PEO, DEOK ve limanlarda örgütlü diğer iki sendikanın katılımıyla gerçekleştirilen toplantıda liman çalışanlarının diğer yarı resmi kamu kuruluşları çalışanlarının alacakalrı eylem kararlarına destek verilmesi kararı da alındı.


ALİTİA gazetesinin de bugünkü ana haberi Yunanistan'daki referandumla ilgili tartışmalar. Bu gazete de Avrupalı yetkililerin Yunanistan'daki referandumun Avro'da kalınıp kalınmayacağı yönünde olduğuna ilişkin tavırlarını öne çıakrdı.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
-İki toplum lideri dünkü ilk sınavlarını başarı ile geçtiler. Müzakerelerde özlü konuların ele alınacağı dünkü ilk görüşme tarafların niyetleri açısından ilk test olarak görülüyordu. Dün mülkiyet, toprak ve yönetim başlıklarında çapraz müzakereler yapıldı. Anastasiadis ile Akıncı'nın baş başa gerçekleştirdikleri görüşmede ortak bir anlayışın hakim olduğu görüldü. İki lider askıda olan önemli sayıda konuda ortak bir anlayışla yaklaşırken siyasi düzeyde görüş birliği sağladı. Bu siyasi anlayışın şimdi kağıda dökülmesi zor olacak. Müzakereciler Andreas Mavroyannis ile Özdil Nami şimdi bunun üzerinde çalışacak. Görüşme sonrası açıklamalarda bulunan Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri'nin Kıbrıs Özel Danışmanı Espen Barth Aida da "liderler özlü müzakerelerde çözülmeyen temel konular üzerine yoğunlaşarak daha fazla ilerleme sağladılar” dedi. Aida, müzakerecilerin liderlere, yönetim, toprak ve toprakla ilgili ölçütler bölümler üstünden özlü konular üzerinde yürüttükleri belirli bir dizi esas konularla ilgili çalışmaları güncelleştirdiklerini belirtti. “Sayın Akıncı ve Sayın Anastasiadis bu konuları uzun uzun pratik ve yapıcı bir şekilde görüşerek ilerleme sağlamışlardır. Liderler, bu hafta özlü konulardaki çalışmalarını ileriye götürmek için üç kez daha görüşecek olan müzakerecilere yeni yönlendirme yapmışlardır” şeklinde konuştu.

POLİTİS gazetesinin bugünkü ana haberi " Yunanistan'ın Avro'ya evet ya da hayır ikilemi" başlığı altında. Gazeteye göre Avrupa'nın ana oyuncuları dün Yunanistan'ı "Avro'ya evet ya da hayır" ikilemi ile karşı karşıya bırakmada koordineli bir tavır sergilediler. Bu yönde ilk adımı Fransa Cumhurbaşkanı Fransua Oland attı ve onu Jan Klot Yunger, Angel Merkel izledi. Britanya Başbakanı Devid Kameron da aynı yönde bir tavır takındı. Ortaklar Atina'ya yeni bir öneri yapmayacaklarını ve müzakere masasına dönüp dönmemenin Yunanistan'ın kendisine bağlı olduğunu belirttiler. Dün uluslararası piyasalara görülen ciddi kayıplara rağmen Yunanistan'ın ortakları kendilerini Yunanistan'ın Yurobölgesinden çıkışına alıştırdıkları görünümü verdiler. Bununla birlikte referandumdan çıkacak bir "evet" kararına da fırsat penceresini kapatmadılar.

SİMERİNİ gazetesinin de bugünkü ana haberi Yunanistan konusuyla ilgili gelişmeler. Gazeteye göre Avrupa Komisyonu Başkanı Jan Klot Yunger Yunanistan Başbakanı Aleksis Çipras'a halkın referanduma tam bilgili bir biçimde gitmesi için gerçekleri söylemesi çağrısında bulundu. Kurumların Yunanistan'a yaptıkları son önerilerin bir nota şeklinde olmadığını ifade etti ve Yunan halkına seslenerek verilecek bir "hayır" kararının Yunanistan'ın Avro'ya ve Yurobölgesine "hayır" dediği anlamına geleceği uyarısında bulundu. Yunger, Yunanistan Hükümetinden hayal kırıklığı yaşadığını da ifade ederek müzakere masasını aniden terk ettiğini ve sorunlu bir tavır ortaya koyduğunu ileri sürdü."Yunanlı yetkililer bize kapıları kapattıklarında biz son ana kadar dağları devirmeye hazırdık" dedi. Avrupa Parlamentosu Başkanı Martin Şults da Yunan halkından referandumda vet oyu kullanmasını istedi. Bu referandumun özünde Avroya evet ya da hayır anlamı taşıdığını ifade etti. Almanya Şansölyesi Angela Merkel de benzer yönde görüş ortaya koydu. Yunanistan Başbakanı Aleksis Çipras ise dün yaptığı bir açıklamada referandumdan evet kararı çıkması durumunda özde istif edeceğini duyurdu ve "ben her durumun başbakanı olmam" dedi. Hükümetinin amacının Yurobölgesi dışına çıkmak olmadığını referandumdan çıkacak "hayır" oyuyla daha güçlü bir müzakere silahına sahip olacağını belirtti.

 

Son Güncelleme: 05 Şubat 2021 - 13:00

Son Haberler

01 Temmuz
Hükümet, tüketicilerin yararına olacak şekilde elektrik fiyatlarının azaltılmasının yollarını arıyor.
13:46
Sağlık Bakanlığı, 3 kişinin koronavirüs kaynaklı kompikasyonlardan dolayı hayatını kaybettiğini açıkladı.
13:43
Uyuşturucuyla Mücadele Ekipleri, Tersefanu’daki evlerde uyuşturucu, silah ve patlayıcı madde tespit etti.
13:42
Tatbikatta kaza sonucu yaşamını yitiren 27 yaşındaki sözleşmeli erin organları, başka kişilere hayat verecek.
13:40
Larnaka Ceza Mahkemesi, 11 yaşındaki torununa cinsel istismar uygulayan şahsa 20 yıllık hapis cezası verdi.
13:37
Kimliği belirsiz kişiler, elektronik dolandırıcılık yoluyla bir şirketten 156 bin euro’dan fazla para çaldı.
13:35
Sağlık Sigortası Kurumu: Doktorların sigorta kurumu tarafından değerlendirilmesi inceleniyor.
13:35
Dün ‘Hriso Psari’ bölgesinde yüzen erkek şahıs, Larnaka’nın Oroklini bölgesinde ölü bulundu.
13:33
basın özetleri 01.07.22
13:09
Ukrayna’da savaş uğruna dökülen kan bitmek bilmiyor.
09:08
Hükümet, tüketicilerin yararına olacak şekilde elektrik fiyatlarının azaltılmasının yollarını arıyor.
09:03
Dün öğleden sonra Poli Hrisofu’nun girişinde ve Hrisofu köyünün kuzeyinde bulunan bölgede yangın çıktı.
08:33
Tüm haberler

Video on Demand