25/6/15

FİLELEFTEROS gazetesinin bugünkü ana haberi "korku filmi uzatmaya gitti" başlığı altında Yunanistan'ın kurumlarla devam eden müzakereleri. Gazeteye göre Yunan meselesi bir Yurogruptan diğerine bırakılıyor. Taraflar arasında çeşitli düzeylerde maraton görüşmelere rağmen dün de anlaşma sağlanamadı. Yunanistan için birkaç gün içerisinde ikinci Yurogrup toplantısı sadece bir buçuk saat sürdü. Bu toplantı öncesinde taraflar arasında mesafenin kapanmadığı ortaya çıkmıştı. Ancak gelişmeler anlaşmanın yeni Yurogrup toplantısında onaylanması için bugün öğle saatlerine kadar hazır ve kağıtta yazılı olması gerektiği hem Yunanistan hem de Kurumları temsil edenler için netleşti. Yurogrup bu akşam saat 10'da tekrardan toplanacak. Daha sonra da konu zirve tarafından yönetilecek. Brüksel kaynaklı haberlere göre farklı bir durumda Yurogrup ile Zirve "kesin çıkmazı" yönetmek amacıyla bir araya gelecek. Daralan zaman nedeniyle gece yarısından sonra Aleksis Çipras Kurumların başkanları yani Jan Klot Yunger, Mariyo Dragi, Gerun Daiselblum ve Kristin Lagard ile bir araya gelecek. Dünkü Yurogrup öncesi de taraflar arasında çok uzun saatler süren görüşmeler yapıldı ancak olumlu bir sonuç alınamadı. Kreditörlerin sunduğu yeni önerileri Yunanistan kabul etmedi. Yunanistan'ın borçları konusunda da taraflar arasında görüş ayrılığı var. Kurumlar bu konuda en azından şu an için Atina'nın talep ettiği net bir yükümlülük üstlenmekten kaçınıyor.


Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
- EDEK Başkanı Marinos Şizopulos kadife yada şiddete dayalı ayrılığa götürecek bir çözümün servis edilmesi amacıyla halkın yanıltılmaya ve halka yanlış bilgilendirilmeye çalışıldığını söyledi. Şizopulos, Amerika Birleşik Devletleri Lefkoşa Büyükelçisi ile gerçekleştirdiği görüşme sonrası yaptığı açıklamada, partisinin Kıbrıs sorununda arzuladığı çözüme ve iki bölgeli iki toplumlu federal çözümü isim bazında neden reddettiklerine ilişkin görüşlerini Büyükelçiye net bir biçimde anlattığını belirtti. Şizopulos basında yer alan ve Birleşmiş Milletler yetkililerince de teyit edilen taraflar arasındaki görüş birlikleriyle maalesef federal bir çözüme değil Kıbrıslırumlar ile Kıbrıslıtürkler arasında ayrılığı üreten, nüfus ve toprakta çoğunluğu garanti eden ve devletin işleyiş ve karar alma biçimiyle de konfederal bir çözüme gidildiği uyarısında bulundu. Bu arada garantiler meselesini Büyükelçinin dikkatine getirdiğini ve Kıbrıs Cumhuriyeti'nin Birleşmiş Milletler ve Avrupa Birliği üyesi bir devlet olduğu 2015 yılında garantilere yer olmadığı görüşünü kendisine aktardığını da ifade etti.

POLİTİS gazetesinin de bugünkü ana haberi Yunanistan meselesi. Gazeteye göre dün güne Yunanistan ile Kurumlar arasında bir anlaşma perspektifi ve SİRİZA'da parti içi dengelerin nasıl oluşacağına ilişkin soru işaretleri ile başlandı ancak daha sonra Atina ile kreditörlerinin görüş birliği içinde oldukları görünümü puslandı. Ortakları Atina'nın planını reddetti ve kendi ilk önerilerinde ısrar etti. Kreditörler vergi artırımı yerine giderlerde kesintiye gidilmesi talebini ileri sürdü.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
-Bakanlar Kurulu tarafından dün onaylanan yasa tasarısı, satıcının yükümlülükleri nedeniyle tapularını alamayan ve rehin durumda kalan binlerce taşınmaz mal sahibinin bu durumdan kurtarılmasını hedefliyor. Hükümetin bir memorandum yükümlülüğü de olan yasa tasarısı, iflas eden müteahhitlere olan borcunun tümünü ödeyen veya ödeme noktasında olanların mülkiyet belgelerini almalarını öngörüyor.

-Slovakya büyükelçisinin himayesinde olağan Lidra -Palas toplantıları çerçevesinde Kıbrıslırum ve Kıbrıslıtürk siyasi parti temsilcileri özlü güven artırıcı önlemlerin uygulanması gerektiği konusunda görüş birliğine vardılar. Toplantı sonrası Slovakya Büyükelçiliği tarafın yapılan açıklamaya göre toplantının ev sahipliği yapan Kıbrıslıtürk Demokrat Parti'nin belirlediği gündem çerçevesinde güven artırıcı önlemler ele alındı. Bu önlemlerin Kıbrıslıların günlük yaşamlarını iyileştirmesi gerekliliğine vurgu yapıldı. Dünkü partiler toplantısına bir süre önce bu toplantılara katılımı askıya alan EDEK de katıldı.

SİMERİNİ gazetesinin bugünkü ana haberi Bir anlaşma hedefiyle Brüksel'de uykusuz gece" başlığı altında Yunanistan meselesi. Gazeteye göre Brüksel'de Yunanistan ile Kurumlar arasında bir anlaşma hedefiyle sabahın erken saatlerin kadar umutsuz bir uğraşı ortaya kondu. Ancak bundan bir sonuç alınamadı ve anlaşma perspektifi de görülmüyor.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
- Yunanistan Komünist Partisi Genel Sekreteri Dimitris Kutsumbas Meclis Başkanı Yannakis Omiru ile Atina'da gerçekleştirdiği görüşmesinde Kıbrıs sorununda iki bölgeli iki toplumlu federasyon tezine karşı olduğunu net bir biçimde ifade etti. Farklı bir anlayış ortaya koymak için İki toplumlu iki bölgeli federal çözüm kavramını kullanmaya çalışan siyasi güçlerle görüş ayrılığı içinde olduklarını söyledi. Bu çevrelerin özünde Kıbrıs sorununa yaşayabilir ve doğru bir çözüm vermeyecek olan iki oluşturucu devletten bahsettiklerine dikkat çekti. AKEL'in kongresine katılmak için Kıbrıs'a son gelişinde iki toplumlu iki bölgeli federasyona atıfta bulunmadığını hatırlattı. "Partimin bu konudaki istikrarlı tezi değişmemiştir" dedi. Yunanistan Komünist Partisi'nin bu tezinin EDEK'in yakın geçmişte iki bölgeli iki toplumlu federasyona karşı çıkan kararı ile çakıştığı görüldü.

ALİTİA gazetesinin de bugünkü ana haberi Yunanistan meselesi. Gazetenin haber başlığı ise şöyle: " Uluslararası Para Fonu ile sert karşıtlık. Anlaşma öncesi çatışma. Çıkmazın aşılması için tüm gece boyunca perde gerisinde yoğun müzakereler yapıldı."

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
-DİSİ, Kıbrıs sorununun çözümü amaçlı bilgilendirme kampanyası çerçevesinde etkinliklerine devam ediyor. Dün akşam Derinya'daki Mağusa Belediye binasında parti başkanı Averof Neofitu'nun konuşmacı olarak katıldığı bir toplantı organize edildi. Bu toplantıya Mağusa Belediye Başkanı Alksis Galanos, eski dışişleri bakanı Eratu Kozaku Markulli de katıldı ve birer konuşma yaptılar. Averof Neofitu burada yaptığı konuşmada topluma yönelik başlattıkları bu süreçte amaçlarının ülkenin en büyük partisi olarak halkla birlikte yönetmek ve halkın korku ve endişelerini dinlerken işgalden, yabancı askerlerden kurtulmuş bir çözüm perspektifini de halkla tartışmak olduğunu söyledi.

-Cumhurbaşkanı Nikos Anastasiadis ile Avrupa Konseyi Başkanı Donald Tusk Avrupa Birliği'nin Kıbrıs sorununa çözüm bulma amaçlı müzakerelere daha aktif katılımının t,m uğraşıya yeni bir dinamizm vereceği görüşünde. Cumhurbaşkanı Anastasiadis Brüksel^de Tusk ile bir araya geldi ve kendisine Kıbrıs sorunundaki son gelişmeler hakkında bilgi verdi. Bu görüşmede ikili İsrail, Filistin ve Mısır arasında bir anlaşma için arabuluculuk konusunu da ele aldı.

HARAVİ gazetesinin bugünkü ana haberi Yunanistan'ın Brüksel görüşmelerinde yaşanan çıkmaz. Gazeteye göre Kurumların varlık sahiplerine binecek yükü özünde maaşlılara ve emeklilere yükleyen karşı önerileri dün akşam Yunanistan tarafından reddedildi. Yunanistan Başbakanı Aleksis Çipras dün akşamki sert müzakereler sonrası yaptığı açıklamada " ya anlaşma istemiyorlar ya da Yunanistan'da somut çıkarlardan yararlanıyorlar" dedi.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
-.Yeni öğretmen atamalarında sistemin değiştirilmesini öngören yasa tasarısı dün beklendiği gibi Bakanlar Kurulu tarafından onaylandı. Eğitim Bakanı Nikos Kadı Meclis'e çağrıda bulunarak bu tasarının yasalaştırılmasını istedi. Tasarıya ciddi tepki gösteren AKEL Hükümetin önerisini sorumlu bir biçimde inceleyeceğini ve tavrını ona göre belirleyeceğini açıkladı. AKEL, ekspres ve amatörce süreçlerin arkasından sürüklenmeyeceğini de ifade etti.

- AKEL Avrupa Parlamento üyesi Neoklis Slikiyotis Avrup sanayi için iki yeni gündemin iki eksen tarafından desteklenmesi gerektiği görüşünü savundu. Bunlardan birinin Avrupa Birliği'nin üye devletlere desteğiyle kamu yatırımlarının artırılması olduğunu söyledi. Slikiyotis diğer taraftan da işyerlerinde toplu sözleşmelerin güçlendirilmesi gereğine vurgu yaptı. Rekabet gücünün maaşların düşürülmesi ile sağlanacağı anlayışının terk edilmesini istedi.

 

Son Güncelleme: 05 Şubat 2021 - 13:00

Son Haberler

01 Temmuz
Hükümet, tüketicilerin yararına olacak şekilde elektrik fiyatlarının azaltılmasının yollarını arıyor.
13:46
Sağlık Bakanlığı, 3 kişinin koronavirüs kaynaklı kompikasyonlardan dolayı hayatını kaybettiğini açıkladı.
13:43
Uyuşturucuyla Mücadele Ekipleri, Tersefanu’daki evlerde uyuşturucu, silah ve patlayıcı madde tespit etti.
13:42
Tatbikatta kaza sonucu yaşamını yitiren 27 yaşındaki sözleşmeli erin organları, başka kişilere hayat verecek.
13:40
Larnaka Ceza Mahkemesi, 11 yaşındaki torununa cinsel istismar uygulayan şahsa 20 yıllık hapis cezası verdi.
13:37
Kimliği belirsiz kişiler, elektronik dolandırıcılık yoluyla bir şirketten 156 bin euro’dan fazla para çaldı.
13:35
Sağlık Sigortası Kurumu: Doktorların sigorta kurumu tarafından değerlendirilmesi inceleniyor.
13:35
Dün ‘Hriso Psari’ bölgesinde yüzen erkek şahıs, Larnaka’nın Oroklini bölgesinde ölü bulundu.
13:33
basın özetleri 01.07.22
13:09
Ukrayna’da savaş uğruna dökülen kan bitmek bilmiyor.
09:08
Hükümet, tüketicilerin yararına olacak şekilde elektrik fiyatlarının azaltılmasının yollarını arıyor.
09:03
Dün öğleden sonra Poli Hrisofu’nun girişinde ve Hrisofu köyünün kuzeyinde bulunan bölgede yangın çıktı.
08:33
Tüm haberler

Video on Demand